Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Am si eu o intrebare pentru mamicile care nu-si lasa copilul sa planga.
Sa zicem ca esti in baie cu samponul in cap si bebe incepe sa urle, taticul nu reuseste sa-l linisteasca. Ce faceti ca sa nu-l lasati pe bebe sa planga tinand cont ca va ia cel putin un sfert de ora sa iesiti din baie.
Ce solutie aveti la asta?? astfel incat bebe sa nu planga.



in cazul in care sunt singur acasa si el dormea cand am intrat eu in baie incep sa vb cu el, sa ii spun ca vin etc si in max cateva minute sunt afara la el

dc e sotul acasa ii distrage atentia; dc cumva nu ar reusi mi l-ar aduce mai aproape de baie ca sa imi auda vocea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu nu judec pe nimeni! e strict problema fiecaruia ce face!
am avut un bebe care a plans aproape non stop pana la un an si niciodata plansul lui nu mi-a zgariat urechea. toate metodele pe care le-am incercat de a-l linisti, rezolvau pe moment apoi trebuiau altele noi....ce vreau sa spun? ca nici o modalitate de a adormi un bebelus nu funtioneaza totdeauna si tuturor! copilul creste, se dezvolta isi schimba mereu programul de somn pana pe la 2 ani si ce astazi da rezultate maine e posibil sa nu ma fie valabil.

si mai este un aspect, important, bebelusii sunt foarte diferiti. unii plang foarte putin, altii aproape continu. nu cred ca se intampla ceva foarte grav daca un bebe, plange la un momendat cateva minute, in prezenta parintilor desigur. a nu se intelege si interpreta gresit!!!

am vazut aici in Deutschland de foarte multe ori, bebelusi lasati sa planga. nu-mi permit sa judec pe nimeni nici sa dau verdicte, vad si doar atat. nu stiu mai mult, nu cunosc viata acelor familii, nu stiu pe ce principii functioneaza. nu-i problema mea sa judec pe nimeni!



Bazar pt Mihaita

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. Eu sunt pro program de somn, mancare etc, la copii. Mi se pare esential sa aiba un program, e mai usor si pentru ei si pentru parinti, ca la urma urmei trebuie sa fie toata familia multumita ( aici ma refer la copii si la parinti). Bine, acum si programul, nu chiar strict, adica daca ora de masa e la 12.10, atunci nu-i dai mancare cu 5-10 min mai repede sau mai tarziu, ci asa un program orientativ. In ceea ce priveste lasatul sa planga, eu nu am putut sa procedez asa, dar asta nu inseamna ca e chiar asa de rau cum a procedat Lorellay. Nu cred ca ea si-a lasat copilul sa planga disperat si ea se uita la televizor...Mi se pare ca a fost prea pusa la zid, la urma urmei fiecare isi educa copii cum vrea si cum considera ca e mai bine pentru ei.Mi s-ar fi parut ai corect sa i se respecte parerea, doar nu a spus-o cu rautate, sa invete pe cineva de rau. Si la urma urmei, chiar si mamele cu copii de 2-3-4 luni, care citesc aici, cred ca au destula minte sa-si aleaga informatiile, sa le analizeze si sa procedeze cum cred ele ca e mai bine.
Si sa raspund la subiect, eu i-as face un singur somn ziua, si i-as decala ora de culcare de seara, mai devreme.

Mergi la inceput