Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

denizel..tu chiar esti pusa pe cearta...tu ai inteles foarte bine ce ai vrut...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Demonstreza-mi ca sunt pusa pe cearta!!

Am spus ca iti lasai bebelusa de 4 luni sa planga pana adoarme.
Am mai spus ca nu-ti era bine in timpul in care ea plangea.

Te rog sa ma contrazici sau sa-ti ceri scuze!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Lunad-o logic, atunci cand copilul plangea, desi tu vroiai sa o adormi, inseamna ca el nu era de aceeasi parere. Vroia sa fie tinuta in brate ... sau eu stiu ce ... Si daca tu, cu orice pret vroiai sa-i impui un program de somn, repet, la o varsta asa de frageda, preferand sa-i "asculti" plansetele disperate in loc sa o tii 5 min. in brate sa adoarma, sa se linisteasca ... atunci tine si asta de lipsa de afectivitate.

Copilul nu e un robot, trebuie musai sa doarma la ora de.. , timp de X ore, sa manance X gr. de papa, sa faca pipi/casa la ore fixe, dupa un anumit ritual (inainte/dupa somn, masa etc.). Uneori de obositor, stresant pt. o mama cu serviciu, casa, sot, alti copii eventual, dar trec toate, copilul creste si nu o sa mai aiba nevoie sa fie adormit in brate, sa ii canti soptit la ureche cantece de leagan si mangaieri ...



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

ba da copilul trebuie sa doarma la ora de.., sa doarma x ore(+/-)...cel putin ai mei da...daca le trece ora de culcare sunt obositi, maraiti, nu le mai convine nimic..daca nu dorm cel putin x ore se vede ca sunt obositi...
denizel...eu chiar nu am vrut sa supar pe nimeni...daca cineva s-a suparat imi pare rau...dar de ce sa-mi cer scuze?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu, denizel nu are chef de cearta, a inteles ce era de inteles. Si ceea ce incercam sa-ti explicam si noi ca nu e ok. Dar e clar ca tu ne consideri pe noi, astea care sustinem contrariul ca suntem defecte si ca tu procedezi corect. Dar, te asigur, nu e normal sa lasi copilul sa planga 15 minute ca sa adoarma (chiar daca nu de fiecare data, la fiecare somn), iar tu, ca mama, sa te prapadesti in camera alaturata de mila copilului, in loc sa il iei in brate sa il linistesti. Atata tot!!




Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

denizel...eu chiar nu am vrut sa supar pe nimeni...daca cineva s-a suparat imi pare rau...dar de ce sa-mi cer scuze?

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]




repet, am spus ca-ti lasai Bebelusa de 4 luni sa planga pana adoarme si am mai spus ca nu te simteai bine cand o auzeai plangand.
Mi-ai replicat ca am chef de cearta.
Astept sa contrazici ceea ce am spus sau sa-ti ceri scuze!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ok, copilul tau (si altii, de altfel) are nevoie de X ore de odihna ca sa nu fie marait, de ce sa nu o adormi in liniste si pace in bratele tale, decat sa-i faci "ritual" de plans??? Eu asta nu inteleg ...



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Lorellay, parerea mea e ca nu trebuie sa te justifici in fata nimanui si sa dai explicatii in plus. Vorba ta cui ii convine ii convine cui nu, nu si gata, punct!
Si eu am 2 copii si te inteleg foarte bine, mai ales la capitolul somn. Ex. adoarme cel mic si intr-o criza a celui mare e trezit iar!
Si iar o iau de la capat! Asta intelege doar cine are 2 sau mai multi copii si mici pe deasupra!
Poate ma ajuta cineva sa ma duplic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

baietelul meu are 2 ani si 2 luni si ziua nu doarme deloc,f rar sa doarma o juma de ora,dar in rest nu doarme ca nu vrea,daca il pun la somn lesina de plans si se arunca pe spate numai sa nu doarma,iar seara se culca in jur de 23,30-24,00 si dimi se trezeste la 8,30-9,00,dar ce sa ii fac daca nu vrea deloc sa doarma ziua si nici seara nu adoarme mai devreme,sa il culc cu forta,nu pot,mai bine il las sa isi consume energia cum poate el,si uneori il gasesc adormit in pat singur.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ok, am inteles acum ... nu o sa-l mai fac pe al 2-lea atunci ... ca eu nu-s de acord sa-mi las copilul sa planga pana adoarme. Sau astept reteta de duplicat ... asa o fi!!!



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika
iar tu, ca mama, sa te prapadesti in camera alaturata de mila copilului, in loc sa il iei in brate sa il linistesti. Atata tot!!




Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.


Si apoi sa vina pe forum sa ceara compasiune si intelegere. Pentru ea, of corz, ca doar sufera cu-adevarat, nu sunt doar mofturi de copil profitor si rasfatat ca in cazul copilei.

Citat:
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...


2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput