Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Nu-s absolut deloc de principiu sa lasi copilul sa planga,asta niciodata,insa sunt de acord ca e bine sa aiba cat de cat un program.Eu am incercat sa-i fac lui Rares program si de masa(nu l-am alaptat deloc) si de somn,insa m-am acomodat si nevoilor lui(de ex,eu am incercat sa-i dau papa de pranz la 13,insa el cerea mai devreme,asa incat am ajuns sa papam la 12 si bb e super ok asa).
Rares deja functioneaza dupa acest program,in sensul ca la 13 scanceste si stiu clar ca ii e somn,pt ca adoarme in 2 min,seara la 21 acelasi lucru se intampla.
Chiar nu mi se pare nimic anormal sa aiba program,e bine si pt el si e bine si pt noi,parintii,ca stim si noi cam ce program putem executa in functie de somnul lui bb.

Pot spune chiar ca atat de tare m-a ajutat faptul ca i-am facut program,ca Rares nu este deloc un bb plangacios si scancit.El papa cand ii e foame,doarme cand ii e somn,deci nu prea are motive de plans...

Edit:am uitat sa mentionez ca-n incercarile mele de a-i face un program de somn,niciodata nu l-am lasat sa planga sau sa adoarma singurel.Dimpotriva,sunt innebunita sa-l adorm,sa ma tina cu manuta lui mica de deget,ca sa fie sigur ca mami e acolo cu el ,iar cand se trezeste intotdeauna sunt langa el si-i cant "buna dimineata,te iubesc,zi de zi de tine ma indragostesc...."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui makydenis


Laura, mai era acolo si ultima fraza al lui lorellay!



Intr-adevar, bebelusului care era lasat sa planga la 4 luni cate 15 minute/ritual de culcare ii era f. util ca mama nu mai putea de mila lui...




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

ma asteptam la reactii dinastea...
aici la "parintii intreaba..." sunt mereu rautati...
cred ca fiecare isi poate spune parerea, si daca nu avem toate aceeasi parere e de jale nu?asta este...nici nu ma asteptam la asa ceva...
Laura ai fost chiar rautacioasa..si nu cred ca era cazul.Si nici nu meritam efortul..dar poti eventual suna la protectia copilului.Mi-e ok.
Oricum un copil care doarme cu galagie, lumina...nu are somnul odihnitor.Bine..probabil si aici sunteti de alta parere.Aveti mai multa experientza.
Si cu mancatul oricand si la orice ora...papanah chiar crezi ca e sanatos?Nu numai pentru un copil ...
anca draga chiar te-a luat cu friguri nu?sa vezi cand pun coada de matura pe ei ce jale e la mine in casa...
oricum poate e vreuna dragutza si ma anunta si pe mine cand anuntati protectia copilului sa stiu sa trantesc bebelusa pe picioare ...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

ma asteptam la reactii dinastea...
aici la "parintii intreaba..." sunt mereu rautati...
cred ca fiecare isi poate spune parerea, si daca nu avem toate aceeasi parere e de jale nu?asta este...nici nu ma asteptam la asa ceva...
Laura ai fost chiar rautacioasa..si nu cred ca era cazul.Si nici nu meritam efortul..dar poti eventual suna la protectia copilului.Mi-e ok.
Oricum un copil care doarme cu galagie, lumina...nu are somnul odihnitor.Bine..probabil si aici sunteti de alta parere.Aveti mai multa experientza.
Si cu mancatul oricand si la orice ora...papanah chiar crezi ca e sanatos?Nu numai pentru un copil ...
anca draga chiar te-a luat cu friguri nu?sa vezi cand pun coada de matura pe ei ce jale e la mine in casa...
oricum poate e vreuna dragutza si ma anunta si pe mine cand anuntati protectia copilului sa stiu sa trantesc bebelusa pe picioare ...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]



Lasand ironiile si "rautatile" la o parte, tie chiar ti se pare normal ca un bb de 4 luni sa planga 15 min. ca sa adoarma??? Nu judec si nu fac predica nimanui ... insa mi se pare ceva iesit din comun sa afirmi asa ceva, cu o asa usurinta.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

chiar lasam ironiile si rautatile la o parte?
daca da...mi se pare in primul rand normal epntru un forum public ca fiecare sa poata spune ce, cum face..si cine cauta raspunsuri ia ce ii convine, in nici un caz nu arunca cu rosii...in fine...
am vazut ce impresie v-am lasat...dar nu cred ca am spus ca diana la fiecare somn...ca sunt destul de multe la un bebe mic..plangea 15 min.
Unde am nascut eu ...alaptatul de la ora 3 era sarit...acasa am respectat asta si in 2-3 zile nu s-a mai trezit la ora 3.O tinem in brate dar fara papa.
Inainte de culcare copila era satula, schimbata..verificat sa nu o jeneze vreo hainutza, sa nu-i fie cald/frig...si sa fie ora de culcare ( nu o puneam la culcare cum sigur va imaginatzi ca sa ma uit eu la tv)...
a avut colici mica..pana pe la vreo 3 luni..si atunci Da o luam "burta-n burta" pana se linistea...asa s-a si invatat sa doarma pe burta...poate ca am avut eu copii care nu au fost plangaciosi...
oricum sustin ce am spus mai inainte...copiii trebuie ajutati sa isi faca un program de somn, de masa...trebuie sa fie ajutati sa intre intr-o societate...
ai vazut ..nu au fost rautati si nici ironii...dar le astept ca raspuns!
PS.aveti 2 sau mai multi copiii?fara bona, sot la servici pana seara, fara mama, soacra....
daca 2 stiti ca atentie trebuie pentru amandoi...mai ales cand amandoi sunt mici...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

N-am 2 copii, am numai unul, fara bona, mama sau alt ajutor si "fara experienta" de mama, stiu ca cer atentie amandoi (imi imaginez). Am avut un bb ff "lipicios", mamos, care nu adormea nici in ruptul capului singur, fara prezenta mea. De aia spun ca mi se pare o barbarie sa o fi lasat sa planga, numai pt. ca trebuie sa aiba un program. Am dormit cu ea, langa ea, mangaind-o si linistind-o, facandu-i somnul lin si placut.

Iar programul si l-a facut singura, adica m-am adaptat eu dupa ea ... a avut perioade cand ma termina cu somnul agitat (dar avea o problema atunci dinti, dureri de burta etc.), cand dormea putin si prost, cand dormea mult si linistit ... trec toate. Trebuie doar sa il asculti pe copil si sa ii fii aproape. Nu exista copil rasfatat la 4 luni daca il iei in brate cand plange, e prea mic ... are doar nevoie de caldura si prezenta mamei. Chiar daca aparent e ok (schimbat, mancat, curat etc.) atunci pur si simplu o vrea pe mama ... pe langa nevoi fiziologice, copiii mai au nevoie si de nevoi afective (mai ales). Asa ca ... de aia mi se pare inuman si exagerat sa-i impui armata si program fortat. Parerea mea!



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
aici la "parintii intreaba..." sunt mereu rautati...
cred ca fiecare isi poate spune parerea, si daca nu avem toate aceeasi parere e de jale nu?asta este...nici nu ma asteptam la asa ceva...



Aham...mesajele noastre sunt rautati, ceea ce-i faci tu fetitei tale, nu.

Citat:
anca draga chiar te-a luat cu friguri nu?sa vezi cand pun coada de matura pe ei ce jale e la mine in casa...


Coada de matura nu cred s-o folosesti atata vreme cat exista metode mult mai eficiente precum nevinovata palmuta peste scutec.

In alta ordine de idei, as propune administratorilor sa infiinteze o sectiune separata, intitulata sugestiv povesti din cripta sau ceva de genul, unde sa va puteti desfasura linistite. Io una, promit ca n-o sa va deranjez vreodata. Nu de alta, dar cred ca nici incalzirea globala nu mi-ar ajunge ca sa ma scape de friguri.


2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

abramburika imi pare rau daca ai inteles ca nu am afectiune pentru copiii mei ...era vorba de somn, de program de somn, de cum adorm...poate ca am avut noroc..niciunul dintre ei nu a a vut probleme la dinti(febra, somn agitat...)noi nu am simtit cand le-au iesit dintii...
off topic (pentru ca mie chiar mi se pare offtopic)anca..da mesajele tale sunt rautati..ce fac eu copiilor sunt barbarii..
si bagati "povestiri din cripta" ca am mult mai multe decat povestea cu somnul...sa vedeti ce barbarii sunt cand e vorba de mancat

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

abramburika imi pare rau daca ai inteles ca nu am afectiune pentru copiii mei ...era vorba... de cum adorm...



Pai s-a inteles foarte bine: lasata sa planga pana adoarme. La 4 luni!!!
Si am mai inteles ca plangea atat de tare incat nu-ti era tocmai bine in alea 15 minute sau cate or fi fost.
Bine ca te-ai tinut tare si nu ai cedat. Iti dai seama ce parere proasta faceai copiilor .








Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

denizel..tu chiar esti pusa pe cearta...tu ai inteles foarte bine ce ai vrut...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput