Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."




Brrr ... au mai apelat si altii la barbariile de mai sus si le-a mers tare bine copiilor.
Ops.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Georgeasca

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."




Brrr ... au mai apelat si altii la barbariile de mai sus si le-a mers tare bine copiilor.
Ops.




Vai, dar nu va sfiiti, mai povestiti, mai impartasiti, mai largiti orizonturi!




Alina Maria, treptat si fara sa chinui copilul, da? :)
Si cat mai mult in brate, aproape de tine si ne-lasat sa planga pana adoarme, da?




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Georgeasca

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."




Brrr ... au mai apelat si altii la barbariile de mai sus si le-a mers tare bine copiilor.
Ops.




Da, si nu numai copiilor, ci si parintilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui makydenis

Citat:
citat din mesajul lui Georgeasca

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Citat:
Dar am ajuns greu la asta.Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Brrr, efectiv mi s-a facut rau...infiorator mesaj

Alina Maria, daca tii neaparat sa-i schimbi programul de somn, fa-o treptat si cu multa blandete. In niciun caz nu apela la barbariile de mai sus.

Oricum, si fara sa faci nimic isi va schimba singur programul de somn atunci cand va fi pregatit.





2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."




Brrr ... au mai apelat si altii la barbariile de mai sus si le-a mers tare bine copiilor.
Ops.




Da, si nu numai copiilor, ci si parintilor!



Mai ales parintior le-a mers tare bine ... ca bietului copil care plange disperat "si cate 15 min" (citat di postarea cu pricina) sigur nu ii era bine. Da, asa ii trebuie, armata cu el, ce este el mai tare??? Noi i-am facut pe acesti mici "monstri urlatori", nu ei pe noi, nu???

Sper sa se inteleaga ironia si ca sunt total contrara opiniilor de mai sus. Chiar daca ma aleg cu avertisment pt. ironie, da' nu-mi place deloc sa citesc astfel de barbarii.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Copilul doarme si mananca atunci cand simte nevoia, nu e nevoie sa-i faca adultul program, fiindca asta inseamna ca intervine si il priveaza la un moment dat de o necesitate ( mancare sau somn).
s-a discutat mult pe tema asta pe forum, fiecare insa a ramas la parerea lui.
eu nu concep ca atunci cand mi-e foame ( chiar de-i 12 noaptea sau orice alta ora) sa-mi interzica cineva sa mananc fiindca nu-i ora potrivita. Atunci cum sa-i fac asta copilului meu ???
La somn, tot asa ! Noi trebuie sa ne adaptam copilului, nu invers. Desigur, vor aparea voci sa sustina contrariu. Daca-ti place sa cresti un robotel, care sa manance si sa doarma la ore fixe, fa-i program. Daca vrei un copil care se dezvolta armonios si fericit, fii alaturi de el oricand are nevoie de tine.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Fetita mea are 9 luni jumatate...are 3 somnuri pe zi de cate o ora si noaptea doarme legat 9 ore.Nu am fortat-o niciodata sa stea treaza sau sa manance la program...nu este un robot este o fiinta umana...mananca cand vrea ...doarme cand vrea.Spre stuporea multora adoarme numai la mine in brate cu capul pe umarul mau si in unele nopti chiar doarme cu mine in pat pentru ca asa are ea chef (si eu de altfel ca imi place sa tin puitul caldut si pufos in brate si sa-i simt inimioara mica cum ii bate).Este intr-adevar barbar sa il lasi sa planga chiar si 3 minute dar 15.
Eu zic sa lasi puiutul sa isi faca singur programul ...sa doarma exact cand vrea el si cum vrea el...si sa fii langa el de cate ori are nevoie.
Papanash, Abramburika. Makydenis, Denizel un si pentru voi...adevar graiti

Ralucutza mami de Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...



Of, de ce nu ne-ai zis ca TU suferi si treci prin asa o trauma, ca veaneam sa te tinem de mana, sa te managaiem pe spate. Aduceam si niste dopuri de urechi, eventual un calush pt cea mica. De ce sa te chinui asa! Vai! prin ce ai trecut!!! Dar bine ca ai educat-o! Asa ii trebuie! La 4 luni trebuie sa stie bine, sa-si bage mintile in cap! Se doarme singur in camera, cu becul inchis, mami nu vine, poti sa urli pana iti iese pe nas!

P.S. este opinie personala, de user, nu are nici o legatura cu statutul meu de moderator! N-aveti decat sa ma raportati!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

copiii mici au nevoie de rutine. daca un copil are o rutina stie la ce sa se astepte si astfel eviti crizele si anxietatile.
unii copii au nevoie de rutina mai multa, altii mai putina. eu am acasa una care daca nu are rutina nu te intelegi cu ea se agita si plange din orice, deci sufera.

in cazuri mai speciale se merge pana la rutine stricte.

noi vara asta ne-am relaxat cam mult cu orele si activitatile si am avut probleme cu ambele fete (treziri aiurea, somn putin si agitat, mancare brambura).

orice ai face ai insa grija sa iti doarma suficient. lipsa de somn poate face foarte foarte rau unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Copilul doarme si mananca atunci cand simte nevoia, nu e nevoie sa-i faca adultul program, fiindca asta inseamna ca intervine si il priveaza la un moment dat de o necesitate ( mancare sau somn).
s-a discutat mult pe tema asta pe forum, fiecare insa a ramas la parerea lui.
eu nu concep ca atunci cand mi-e foame ( chiar de-i 12 noaptea sau orice alta ora) sa-mi interzica cineva sa mananc fiindca nu-i ora potrivita. Atunci cum sa-i fac asta copilului meu ???
La somn, tot asa ! Noi trebuie sa ne adaptam copilului, nu invers. Desigur, vor aparea voci sa sustina contrariu. Daca-ti place sa cresti un robotel, care sa manance si sa doarma la ore fixe, fa-i program. Daca vrei un copil care se dezvolta armonios si fericit, fii alaturi de el oricand are nevoie de tine.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )






Eu m-as abtine de la masa de la 12 noaptea!
Si cred ca adaptarea trebiue sa fie reciproca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Adica de pe la 4 luni am zis NU BRATE, NU LEGANAT, NU TV la culcare, NU LUMINA APRINSA.La inceput plangea mititica...si cate 15 min..daca era soacra sau mama la mine mereu ne certam.Sotul ma lasa in pace sa procedez cum stiu eu mai bine.Dar acum el zice ca am "educat-o" bine si pea ea...
Dar in sufletul meu de mama doar mamele stiu ce era cand plangea la culcare...






Of, de ce nu ne-ai zis ca TU suferi si treci prin asa o trauma, ca veaneam sa te tinem de mana, sa te managaiem pe spate. Aduceam si niste dopuri de urechi, eventual un calush pt cea mica. De ce sa te chinui asa! Vai! prin ce ai trecut!!! Dar bine ca ai educat-o! Asa ii trebuie! La 4 luni trebuie sa stie bine, sa-si bage mintile in cap! Se doarme singur in camera, cu becul inchis, mami nu vine, poti sa urli pana iti iese pe nas!

P.S. este opinie personala, de user, nu are nici o legatura cu statutul meu de moderator! N-aveti decat sa ma raportati!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura, mai era acolo si ultima fraza al lui lorellay!

Mergi la inceput