Aparat dentar

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Merci Oana! :* Joi ajung la consultatie, si eu sunt aproape sigura ca voi purta si jos pentru ca trebuie sa mi-i alinieze, trebuie sa fac si punte pentru 2 masele si au migrat destul de urat in ultima vreme, trebuie sa ii asez cum trebuie. Daca o sa il port vreau sa rezolv totul cum trebuie. Mai ales ca este singurul lucru care ma deranjeaza la mine fizic e pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carrye

Merci Oana! :* Joi ajung la consultatie, si eu sunt aproape sigura ca voi purta si jos pentru ca trebuie sa mi-i alinieze, trebuie sa fac si punte pentru 2 masele si au migrat destul de urat in ultima vreme, trebuie sa ii asez cum trebuie. Daca o sa il port vreau sa rezolv totul cum trebuie. Mai ales ca este singurul lucru care ma deranjeaza la mine fizic e pacat...



Daca tot vrei sa faci o treba e minunat ca vrei sa o faci si bine. Va fi o perioada in care vei purta aparat dentar ...ori ca e o arcada ori amandoua tot aparat dentar se cheama. Important e sa iti rezolvi problema si sa ai o dantura sanatoasa. Si asta inseamna sa iti corectezi muscatura. Chiar daca e mai costisitor sa iti pui pe ambele arcade asa e corect si asa trebuie procedat.
Sa ne tii la curent cu indicatiile medicului.

Succes:)

Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bibitica20

multumesc, oana!
eu am niste spatii intre dinti...acum cativa ani dr a zis ca nu as avea nevoie de aparat, ca se mai unesc ei cu trecerea timpului. dar nu prea s au unit si ma cam deranjeaza. mi ar trebui doar 2 fatete, dar mi e cam teama...

cat se poate de curand


Nu stiu ce sa iti zic ...presupun ca trebuie piliti un pic dintii pentru a le lipi ...si atunci nu ar mai fi la fel ...Eu as miza pe o dantura cu imperfectiuni dar sanatoasa decat una perfecta dar subreda!
Dar asta e doar parerea mea

Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Am fost la consultatie insa sunt bosumflata toata...tanti aia sub nici o forma nu mi-a dat de inteles ca peste un an, un an si 2-3 luni am sanse sa termin iar eu am nunta la anu :((((
Nu poate sa mi-l scoata pentru o zi, ea vrea sa imi puna metalic, si are dreptate ala ceramic are multe dezavantaje, pana la urma am luat decizia de a il pune la anu dupa nunta. Important e ca stiu ce am de facut doar ca imi doresc sa fiu mama, ca sa fiu mama imi doresc sa fiu casatorita si nu mai vreau sa astept cu nunta. Pana la urma dintele ala nu pleaca nicaieri, insa timpul trece si deja am 27 ani anul asta.
Ma simt dezamagita, eram pregatita insa cred ca am luat o decizie potrivita cu situatia in care ma aflu.
Intr-adevar dintii mei in laterale calca invers, ar trebui sa pun si jos. Ca pret costa intre 1700 si 2500 lei pentru o arcada.
Daca nu eram cu nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliya spune:

Carrye o sa fi oricum frumoasa la nunta!
Te asteptam si la topicul parfumat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carrye

Am fost la consultatie insa sunt bosumflata toata...tanti aia sub nici o forma nu mi-a dat de inteles ca peste un an, un an si 2-3 luni am sanse sa termin iar eu am nunta la anu :((((
Nu poate sa mi-l scoata pentru o zi, ea vrea sa imi puna metalic, si are dreptate ala ceramic are multe dezavantaje, pana la urma am luat decizia de a il pune la anu dupa nunta. Important e ca stiu ce am de facut doar ca imi doresc sa fiu mama, ca sa fiu mama imi doresc sa fiu casatorita si nu mai vreau sa astept cu nunta. Pana la urma dintele ala nu pleaca nicaieri, insa timpul trece si deja am 27 ani anul asta.
Ma simt dezamagita, eram pregatita insa cred ca am luat o decizie potrivita cu situatia in care ma aflu.
Intr-adevar dintii mei in laterale calca invers, ar trebui sa pun si jos. Ca pret costa intre 1700 si 2500 lei pentru o arcada.
Daca nu eram cu nunta...

Nu fi dezamagita! Si eu am asteptat sa treaca nunta. M-am casatorit anul trecut in mai si imediat dupa mi-am pus aparat dentar. Nici eu nu mi-am putut imagina cum as fi aratat mireasa cu aparat dentar ...si de asta am si asteptat! Am 29 de ani acum si daca ma intrebi, mi-as fi pus aparatul si la 40 pentru ca mi-am dorit prea mult o dantura sanatoasa. daca ti-l pui anul viitor vei avea 28 de ani exact cat aveam eu cand am inceput tratamentul ortodontic.:)

Deci timp este , nu dispera!




Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

Sincer, nu este niciodata prea tarziu! Dar eu ti-as recomanda aparat de ceramica. Din punctul meu de vedere nu are nici un dezavantaj (poate doar financiar), dar este cu mult mai estetic. Pentru un sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Multumesc mult! Sora-mea crede ca nu o sa mai am motivatie dupa nunta, dar eu sunt sigura ca o sa am. Analuz, mi-a tot explicat comparativ intre cel metalic si cel ceramic si pare mai bun ala metalic...Oricum, o sa vreau sa am mai multe pareri cand o sa merg sa il pun. E bine ca am fost totusi ca am facut o panoramica si mi-au gasit 2 dinti care ar cam fi ramas fara radacina...Trebuie sa fac alta radiografie mai amanuntita. Mare lucru si cu dintii astia, par in regula la un control si cand te uiti pe o radiografie iti dai seama ca ai probleme.
Iuliya, ai dreptate, nu stiu de ce nu am mai intrat acolo! O sa intru cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Carrye la ce medic ai fost tu? 1700 RON mi se pare un pret rezonabil si ma gandesc sa-mi pun si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

In blocul ala Natiunile Unite se cheama, acolo pe chei spre Izvor, daca stii zona. Cum vii de pe calea Victoriei e blocul ala cel mai inalt in fata.
Este un cabinet stomatologic unde doctorita este bestiala, are mana super usoara, lucreaza foarte bine, este foarte sincera, te indragostesti de ea imediat. Si langa este si ortodontul, o tipa diferita de stomatolog, este mai rece dar la fel de profi. Lucreaza amandoua.
Pretul nu include vizitele din timpul tratamentului. Daca vrei numere de telefon imi spui.

Mergi la inceput