Aparat dentar

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Bonsai,ba se poate.Cu conditia sa renunti la lucrare pentru perioada in care vei avea aparatul.Sau,cand va fi cazul sa o schimbi,poti face atunci öperatiunea aparat:-)Se da jos lucrarea sau se taie,raman doar elementele de la cele doua extreme ale ei si de acestea se ancoreaza aparatul.
Procesul de repozitionare a dintilor poate fi chiar mai rapid in cazul asta,dat fiind spatiul de care vor beneficia dintii care trebuie aliniati,spatiu pe care nu il ai in cazul in care dintii sanatosi sunt prezenti.In multe cazuri,cand nu exista spatiu suficient,o optiune poate fi chiar renuntarea/extirparea unui dinte pentru a creea acest spatiu pe care tu il ai deja.
Varsta nu e o justificare-eu am purtat aparat la 32 de ani.
Curaj si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

bonsai, si eu cred ca se poate in conditiile spuse de dooku.
Avantajele pe care ai putea sa le ai: dintii vor avea mai mult spatiu si se vor aranja mai bine si e posibil chiar sa nu mai fie nevoie de lucrare, sa poti face implanturi. Desigur, asta inseamna ceva chinuiala si bani, dar daca iti doresti foarte mult cred ca se poate.
Doctorul la care merg eu tocmai se pregateste sa deschida prima clinica exclusiv de ortodontie din Cluj, evident privata.
charlise, cum merge cu aparatul? E posibil sa fie adevarata povestea cu aparatul ceramic, este cu siguranta adevarat ca daca ti se strica vreun bracket e nasol (nu se pot relipi si trebuie comandat altul, iar medicii nu prea au pe stoc in clinica deci pierzi timp din tratament) dar nu cred ca trebuie platit din nou TOT APARATUL. Eu am avut noroc pana acum si nu mi s-a desprins nici unul din bracketii ceramici (am si metalici pe maselele din spate si unul dintre ei mi s-a desprins in iarna dar fiind metalic s-a putut relipi). Eu nu stiu sa coste 8000 Ron aparatul ceramic, am senzatia ca ti-a zis asa pe motiv ca ea era total impotriva si pentru a te descuraja. Eu sunt dovada ca poti sa ai aparat ceramic si sa nu ti se desprinda bracketii de pe dinti. Am deja de aproape 1 an aparatul si l-am supus unor teste de anduranta fiindca nu am respectat cu totul regulile: am mancat si alune, am mancat si inghetata, am baut ceai fierbinte si alte trasnai. Singurele probleme le-am avut cu sarmele care s-au mai rupt . Secretul este ca medicul a tratat cu mare atentie suprafata dintilor inainte de a monta bracketii: dertatraj, periaj profesional, tratament cu lac protector pentru a nu se strica smaltul, si abia apoi a lipit bracketii cu lampa UV si lipiciul respectiv.
analuz, merge binisor tratamentul. Chiar sambata am fost la control si "mentenanta". Pe arcada de jos progresul e mai lent (tesuturile sunt mai rigide si radacinile dintilor mai bine ancorate iar dintii mei au fost si mai inghesuiti jos decat sus). Eu merg doar din 2 in 2 luni la "service" daca nu am probleme speciale (sa mi se rupa ceva sau sa ma jeneze) pentru ca mi-e greu sa merg tocmai la Cluj mai des. Dar acum mi-a spus doctorul ca mai trebuie sa merg de 2 ori la interval de 2 luni (deci in iunie si in august) iar apoi cam la 2, maxim 3 saptamani, pentru reglaje de finete. Pana la sfarsitul anului e posibil sa scap de tot de aparat ceea ce ar insemna ca pana la 30 de ani o sa am dintii frumosi!!!!
Si eu eram pregatita tot pentru 1 an, dar de fapt o sa fie probabil ceva mai mult de 1 an jumate. Insa m-am obisnuit foarte mult cu aparatul si acum nu ma mai deranjeaza deloc dpdv estetic sau altfel asa ca as putea sa-l mai tin inca 2 ani fara probleme. Ma deranjeaza in prezent doar 2 lucruri: ma incomodeaza uneori la pronuntia unor cuvinte si mi se pare ca incep sa am halena (sa-mi miroasa gura). Oricat as curata dintii, e foarte greu sa folosesc ata dentara fiindca in afara de arc eu mai am si niste sarme de intarire impletite in romburi (de la canini pana la ultima masea) ca sa dea rigiditate si sa nu se rupa arcul.

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Hey! Ce credeti? Abia acum ma apuc si eu de treaba...a trecut fix dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Din pacate, anul trecut m-am mutat in casa noua si am avut cheltuieli monstru, am preferat sa le fac pe rand.
Acum pentru ca nunta mea va fi anul urmator, am sa merg sa pun aparatul. Saptamana viitoare merg la ortodont/stomatolog. Aceleasi personaje.
Intrebare: eu trebuie sa cobor un canin printre fratii lui, o sa imi puna aparat si pe arcada de jos?
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

iepumic,
te felicit pt curaj si perseverenta!

si eu sunt victima acelei combinatii fatale:dr fara experienta si copil neascultator!,
drept urmare la cei 34 ani,desi imi doresc aparat nu se mai poate pt ca am o lucrare pe partea dreapta asa ca nu are de ce sa fie ancorat!
daci sansa mea s-a dus,cu atat mai mult ca am terminat facultatea in cluj si nici nu stiam de acest dr la care mergi tu.

poate am avut ghinion si cu doctorii!


Se poate, dar trebuie sa dai de un medic bun.
Eu am lucrare pe partea dreapta sus, pusa acum 5 ani,intre timp partea interioara a cazut...
am fost la medic aici, de luna viitoare incep...lucrarile.
Va taia lucrarea(nu stiu cum va face treaba asta, daca cineva intelege procedura, poate imi explica si mie), si va pune aparat...cu dinti
Abia peste 2 ani, dupa ce scap de aparat, probabil voi pune implant.





Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010)
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliaKTM spune:

Intrebare: eu trebuie sa cobor un canin printre fratii lui, o sa imi puna aparat si pe arcada de jos?
Pup
[/quote]

Daca ai caninul respectiv inclus, adica nu a crescut si e undeva prin cerul palatin, e posibil sa trebuiasca sa porti aparat si pe arcada inferioara. Eu am aceeasi problema si asa mi-a spus doctorul ortodont care m-a vazut. Timp de 2 ani, dupa care inca un an doar 12 ore pe zi si inca vreo 6 luni, doar pe arcada superioara, ceva de plastic (cred) care sa imbrace dintii. Mi s-a parut foarte mult timp, asa ca am optat sa scot caninul si sa fac implant. Momentan (de vreo luna) port un despartitor intre molari pt a lasa loc suficient implantului si mi se pare foarte incomod. Cred ca n-as fi rezistat 3 ani
In schimb, daca dintele tau e doar in gingie, e posibil sa nici nu trebuiasca sa porti aparat cu braketzi pe toti dintii din arcada superioara (iar pe cea inferioara deloc), ci doar local, unde e dintele ce trebuie redresat. Asta e cazul fratelui meu.
Cel mai bine e sa te vada un ortodont si o sa-ti spuna el ce si cum. Dar inainte de pus aparatul trebuie rezolvata orice alta problemuta (vreo carie de exemplu) pt ca dup-aia va fi mai greu cu aparatul. O caruta de bani oricum
Succes si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibitica20 spune:

Salut! am auzit ca inlocuitoarele moderne ale aparatului dentar ar fi fatetele dentare - desigur, pt cazurile nu atat de grave. ce ziceti? a incercat cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Multumesc frumos, Iulia, eram nerabdatoare pana joi cand ajung la ortodont. S-a uitat stomatologul si sunt ok, nu am carii, alte probleme.
Caninul problema este fix deasupra celorlati, pe gingie...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carrye

Hey! Ce credeti? Abia acum ma apuc si eu de treaba...a trecut fix dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Din pacate, anul trecut m-am mutat in casa noua si am avut cheltuieli monstru, am preferat sa le fac pe rand.
Acum pentru ca nunta mea va fi anul urmator, am sa merg sa pun aparatul. Saptamana viitoare merg la ortodont/stomatolog. Aceleasi personaje.
Intrebare: eu trebuie sa cobor un canin printre fratii lui, o sa imi puna aparat si pe arcada de jos?
Pup



Este foarte controversata discutia asta:). Motivul este urmatorul :orice modificare s-ar petrece pe una din arcade , chiar si daca e vb de un singur dinte iti poate modifica muscatura.Firesc , in acest caz, este sa corectezi muscatura aliniind cele doua arcade. Atunci , in situatia descrisa de tine , ar trebui sa iti pui aparat dentar si jos.
Tot ce iti spun am simtit pe pielea mea. Am aparat dentar de aproape un an si , desi dintii de jos nu ma deranjau, a fost necesara montarea de bracketi si jos.
Ca o concluzie e ca si cum ai avea o problema cu vederea si ti-ai pune ochelari cu 1 singura lentila (daca ai opta pentru bracketi doar pe o arcada).
Mergi la ortodont ! Iti explica el exact ce plan de tratament are pentru tine.

Succes!

Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bibitica20

Salut! am auzit ca inlocuitoarele moderne ale aparatului dentar ar fi fatetele dentare - desigur, pt cazurile nu atat de grave. ce ziceti? a incercat cineva?


cat se poate de curand


Fatetele dentare nu iti rezolva problema ci doar atenueaza aspectul de dinti strambi. Daca nu sunt foarte strambi merge !

La mine de ex nu a fost nici un chip de a scapa de aparat dentar.

Oana
Eterna optimista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibitica20 spune:

multumesc, oana!
eu am niste spatii intre dinti...acum cativa ani dr a zis ca nu as avea nevoie de aparat, ca se mai unesc ei cu trecerea timpului. dar nu prea s au unit si ma cam deranjeaza. mi ar trebui doar 2 fatete, dar mi e cam teama...

Mergi la inceput