vase de sange sparte pe picioare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

se pare ca tratamentul cu Detralex este "a la long".....

piciorul ma jeneaza la caldura si cind stau mult in picioare, mai ales acasa cind fac treaba...nu spun ca se umfla, dar asta e senzatia....ca dupa o lovitura, il simt umflat si este amortit de la genunchi in jos, inclusiv laba piciorului...culmea este ca nu ma doare vena aia vizibila, ci inauntru.....nu stiu sa exolic prea bine

si eu simt ca ma ramolesc cite putin....ba ma doare spatele, mai ramin intepenita....carnatia isi pierde tonusul....unde mai pui ca fata mea care tocmai a intrat la liceu a inceput sa ma trateze ceva genul "ei, esti depasita!"...

si eu tot in decembrie am ziua de nastere!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

fi-miu n-are decat 5 ani... am fost cam "lenesa" in privinta asta... asa s-a intamplat... peste vreo 10 ani cand o fi la liceu eu voi fi probabil "babette"
Deja acum ma simt depasita... deh, alta generatie

Mi-am luat o cutie de Detralex azi si vreau sa iau pe termen mai lung. Dar oricum voi merge si la medicul recomandat de tine. Vrea sa mearga si o colega cu mine, care are varice vizibile... asa ne mai facem curaj una alteia

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silar spune:

Ceau fetelor si multa sanatate .
De mine ce ziceti ca am 32 de ani si luni ma operez de varice??? MI-am facut Eco Doppler si mi-a iesit reflux minim safeno-femural, adica sangele coboara dar nu prea mai poate sa se intoarca, si din cauza asta s-a dilatat vena safena; am facut deja un puseu de tromboflebita si nu mai stau asha cu piciorul. DR care ma opereaza a zis ca-mi face doar 3 incizii. Eu mi-am facut internare azi , am facut analizele care trebe pt operatie si am venit acasa la pitici, iar luni dimineata ma duc la operatie. Am uitat sa spun ca ma operez in Iasi la spitalul Sf Spiridon la prof. Radu Florin Popa.
Multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Silvia, sanatate multa si sa ne spui cum a fost !

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyraluca spune:

ma poate ajuta cineva si pe mine, am citit info de mai sus dar nu cred ca ma incadrez la categoria varice, eu am niste vase sau mai bine zis capilare de sange saprte in zona glesnelor. sunt f mici abia le vezi doar ca eu stiu ca exista. stie cineva un remediu? am auzit ca ar putea fi de la circulatie. stie cineva mai bine? iar in acest caz masajul nu ar fi o solutie? daca fac un mini masaj firicelele dispar si reapar dupa cateva secunde...
pls help
tks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

lucky, eu nu cred sa existe vreun remediu, daca sunt vase de sange sparte...mie mi-au aparut pe la 22 de ani, la ambele picioare, in exact acelasi loc, probabil in cazul meu a fost de la stat in picioare, pe vremea aia fugeam intre munca si scoala, stateam cam 7 ore/zi in picioare, simteam seara arsura efectiv in glezne, gambe, fese...la un moment dat, am observat la dus ....minunatia...

asta e...intre timp mi-au mai aparut, insa putine, si ffff fine, ca firul de par sa zic, abia se vad.
Cand ajung in Brasil, am sa merg la o clinica ptr o consultatie sa vad daca, ce , si ptr cati bani s-ar putea face ceva...

Sincer?doar fondul de ten ptr corp merge, serios...eu am cumparat unul rezistent la apa sa-mi ascund ceva vergeturi, si se ascund perfect toate imperfectiunile pielii, pana si tatuajele.
Edit sa daug ca, din cate am mai citit, pozitia picior peste picior agraveaza lucrurile, favorizeaza aparitia altor capilare sparte.

Ca vb. despre ereditate, hmmm, femeile din familia mea, din partea mamei arata impecabil la ora actuala, varste innaintate.Nici o vergetura, nici o varica, nici o vena sparta.
Pielea arata perfect, mie mi-e jena sa ma dezbrac in fata bunicii...cand am fost acasa acum un an, ma schimbam in dormitor, si ea draga mea bunica, statea langa mine pe un scaun, stateam de vb...
la un moment dat isi pune ochelarii si se apropie de piciorul meu, de ma atinge usor cu degetul...da ce ai mama aici??
ce sunt astea???...da asa de tanara, mai mama...ca eu am 72 de ani si nu am asa ceva...
mda....merci zic...sarmana de ea, m-a sfatuit sa ma ung cu cutaden, ca trece... scuzati paranteza




Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_M spune:

luckyraluca, esti sigura ca sunt sparte? S-ar putea sa fie vorba despre capilare care s-au superficializat. Asta am patit si eu acum cateva luni, m-am speriat si mi s-a spus ca este vorba decat de-o circulatie sangvina periferica deficitara dar care se poate remedia. Mie mi-au aparut in urma pozitiei prelungite la birou si a faptului ca stau picior peste picior. Mi s-a recomandat sa dorm seara cu gambele/gleznele mai sus decat restul corpului si sa ma ridic mai des de la birou, sa fac cateva ,,drumuri" de 10-20metri. Si vreau sa-ti zic ca mi-au trecut. Fara nici-un tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

mama lia, ai ceva referinte despre dr. Zamfir????? ma intereseaza pt ca am niste scarboase de varice si as vrea sa ma operez la el. mercic!

"mai avem nevoie si de iarba......"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elihash spune:

Draga INGRIDNEN,
Te rog mult de tot sa imi spui daca ai aflat ceva legat de simptomele tale cu gamba si zona inghinala, simptome pe care le am si eu si care se accentueaza in perioada menstruatiei. Am facut si doppler si am consultat si o groaza de medici dar fara sa aflu nimic. Tu ai gasit un raspuns ?
Multumesc foarte mult.
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

hello
eu am vb cu un dermatolog si mi-a spus ca daca nu vreau tratament alopat el imi recomanda un produs nou antioxidanti din samburi de struguri care e muuuult mai bun decat uleiul din samburi de struguri. mi-a spus ca mai multi pacineti de-ai lui care au acceptat un astfel de tratament alternativ sunt extraordinari de multumiti de rezultate....
eu folosesc aces produs si pt alte chestii cum ar fi problemele de ten....masca pt fata pt zona nasului unde am tot asa capilare vizibile si incep sa scap de ele , dar e bun si pt cosuri....etc

Mergi la inceput