vase de sange sparte pe picioare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Nessie,cum iei uleiul de struguri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

Uleiul din seminte de struguri

Acest produs este cunoscut de sute de ani de bucatarii din Europa datorita gustului deosebit pe care il confera bucatelor.

Studiile au dovedit existenta in acest ulei a unei substante cu largi aplicatii in industria farmaceutica.

Astfel, uleiul din seminte de struguri permite:

- Intarirea vaselor capilare si functionarea lor in bune conditii, fapt care ajuta la buna functionare a inimii, la remedierea problemelor care apar la nivelul pielii, varicelor.

- Reglarea nivelului colesterolului din singe, reducind astfel riscul unor evenimente cardiace.

- Cresterea imunitatii

- Scaderea circulatiei periferice

- Reducerea raspunsurilor alergice si inflamatorii adverse

- Incetinirea procesului de imbatrinire si pierdere a elasticitatii pielii.

http://www.pcfarm.ro/produs/1387/Ulei-pur-de-samburi-de-strugure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Eu am luat cateva luni Varixinal (de la Walmark) si nu am vazut nici o imbunatatire. Doctora de familie mi-a spus ca nu are nici un efect, ca nu sant studii care sa dovedeasca cum ca ar preveni aparitia venectaziilor. Iar daca exista factor ereditar, pot lua orisice ca tot apar
Si mie mi-au aparut dupa 30 de ani, asa cum zice si mama Lia, iar dupa 40 m-am umplut

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdaniela spune:

Eu am 24 si am pe gamba piciorului drept niste vase de sange sparte si parca de la un an la altul parca se extinde. De curand am observat ca am cateva vinisoare si la cel stang.
Nu am inteles prea bine cum sta treaba cu uleiul de seminte de struguri. Il bei sau il masezi pe zonele cu probleme?
Pana la 40 cred ca nu o sa mai pot purta fusta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

uleiul se bea, 2-4 picaturi de 3 ori pe zi.

IMPORTANT!!! Venele varicoase si venectaziile nu se maseaza sub nici o forma, daca sunt foarte dureroase doar aplici incet gelul (Lioton de exemplu) pe zona dureroasa. doctorul mi-a spus ca si cea mai mica presiune exercitata asupra lor le face rau.

asa ca mare grija la masaje si cind va cremuiti...totul incet.....

SANATATE, ca-i mai buna decit toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Lia, cum au inceput la tine varicele ? te intreb pentru ca eu ma confrunt cu urmatorul "fenomen" : dupa varsta de 30 de ani (acum am 42 ) a inceput sa ma doara gamba stanga, de obicei vara cand era foarte cald sau la schimbari hormonale (inainte de ciclu, dupa nastere etc.). Eu nu vad varice.... or fi profunde ??? Am facut acum cativa an un Eco-Doppler dar nu a reiesit nimic.
Chiar azi ma durea iar piciorul stang.... si simteam niste dureri si in zona inghinala... oare tot de la vena sa fie ? Stau si mult pe scaun, lucrez la "birou" si nu prea fac miscare...

Te pup

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 lu ni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si eu implinesc 42 anul acesta!!!:))
de fapt m-am exprimat aiurea...inca nu am varice, dar am o vena mai pronuntata, superficiala, am fost si am facut Dopplerul si mi-a iesit ca am venele dilatate si voi dezvolta varice.....

acum sa stii ca vena varicoasa poate fi si sub muschi si atunci e mai rau...eu ti-l recomand pe dr.Zamfir de la Flebologie, policlinica de pe Washington, te vede, iti recomanda un doppler la Floreasca la dr. Bisca si in functie de ce vede ea acolo el iti spune exact ce ai...si ce sa faci...

si pe mine ma doare piciorul...il simt umflat, amortit....iar daca te doare chiar inghinal, inseamna ca ai o vne ascunsa dilatata, posibil varicoasa...

si eu stau mult pe scaun....nu fac sport....noroc ca nu sunt supraponderala.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Multumesc, Lia !
Policlinica de pe Washington e cu plata ? Cum pot sa ma programez ?

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

iti trebuie trimitere de la medicul de familie (ca sa nu platesti nimic) si suni sa te programezi la230.59.23/24/29, doctorul are program de la 7-9 zilnic, apoi intra in operatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Multumesc, voi incerca sa obtin o programare dupa ce vin din concediu !
Deja ma streseaza situatia asta... nu ma doare decat rar si nu mi se umfla piciorul.. dar este neplacut si inseamna ca este "ceva" acolo.

Noi avem cu serviciul card la Centrul Medical Unirea dar nu au flebologie, ca m-as fi dus pana acum.
Anul trecut am luat o luna Detralex dar nu am simtit imbunatatiri !

Eu implinesc anul asta (in decembrie) 43 de ani.. parca nu-mi vine sa cred.... ma ramolesc incetul cu incetul

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput