vase de sange sparte pe picioare

vase de sange sparte pe picioare | Autor: speranta

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, am multe vase de sange sparte pe picioare sub forma de retea , cunoasteti remedii de a nu se mai sparge si de a le mai atenua? voi aveti asa ceva?
Va pup si va urez o saptamana frumoasa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Adica VARICE?
"Situate in majoritatea cazurilor la nivelul membrelor inferioare, varicele reprezinta dilatatii patologice si permanente ale venelor ce apartin sistemului venos superficial. Varicele au culoarea albastruie si se formeaza datorita unei insuficiente venoase.
Venele membrelor inferioare sunt prevazute cu valvule unidirectionale, care asigura circulatia singelui catre inima, de jos in sus. Daca aceste valvule isi pierd capacitatea de antireflux, venele se dilata si apar varicele.

Boala este mai frecventa la femei, 60% dintre acestea prezentind semne ale bolii, la virste cuprinse intre 20 si 50 ani. Ca orice alta afectiune, varicele sunt favorizate de factori de mediu sau care tin de stilul nostru de viata:

* O profesie care impune statul prelungit in picioare (profesori, vinzatori, frizeri, stomatologi etc.), efortul muscular intens si prelungit (halterofili), sau trepidatiile, caldura si umiditatea excesiva;
* Obezitatea - pe lāng#259; plusul de greutate ce apasa asupra membrelor inferioare, prin tulburarile neuro-endocrine si metabolice pe care le implica, obezitatea adinceste leziunile peretelui venos;
* Sarcina prin cresterea presiunii intra-abdominale;
* Factorul genetic este prezent īn peste 80% din cazuri."

Ca masuri profilactice, de prevenire a aparitiei bolii sau de limitare a extinderii leziunilor, se recomanda:

* Evitarea statului prelungit in picioare fara miscare;
* Perioade de repaos cu picioarele ridicate si masaj blind in sensul drenajului venos;
* Nu purtati incaltaminte plata, fara toc;
* Evitarea expunerii prelungite la soare;
* Purtati ciorapi elastici;
* Adoptati o dieta bogata in fructe si legume, care sa asigure un aport caloric #351;i vitamino-mineral corespunzator si care sa previna constipatia si obezitatea;
* Practicati o activitate fizica regulata: inot, mers pe jos sau gimnastica;
* Faceti dusuri alternative cu apa rece si apa calda;
* Consultati periodic (chiar lunar) un medic specializat īn flebologie."



Sorana 18+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

nu varice, sunt capilare sparte :
“Varicele apar atunci cīnd presiunea sīngelui din vene este mare #351;i se deterioreaz#259; peretele venelor. Varicele apar din cauza deficien#355;ei de producere a sistemului conjunctiv. Venele varicoase sīnt foarte umflate, dilatate, de culoare albastru īnchis, sub forma unui cordon la nivelul gambei, uneori avīnd un aspect sinuos. Venectaziile reprezint#259; dilata#355;iile vaselor mici din piele”

Tratamente:

Eliminarea varicelor se poate face prin mai multe proceduri:

Scleroterapie: se injecteaza o substanta in vena dilatata care va produce fibrozarea acesteia, cicatrizarea si retragerea ei sub tegument; sangele nu va mai circula prin ea si in cateva saptamani va disparea complet;
Proceduri cu laser: poate trata eficient venectaziile, dupa mai multe proceduri vene se estompeaza si dispar in cele din urma;
Chirurgical: smulgerea venelor varicoase cu un dispozitiv special; interventia necesita anestezie si o perioada de recuperare in care sa se remita leziunile produse piciorului.

TRATAREA VENECTAZIILOR

( vene superficiale sparte)





INTRODUCERE

Tratarea venectaziilor nu este o decizie medicala, ci o decizie personala. Felul in care te vezi pe tine, te defineste si te integreaza in societate. Unele femei nu considera venectaziile ca fiind ceva care sa le dezavantajeze, dar pentru multe femei care au aceste vene sparte pe coapse de regula, aceasta operatie ofera multe satisfactii personale. Prezenta acestor venectazii creaza anumite complexe datorita imposibilitatii purtarii fustelor scurte fara ca aceste vene sa nu fie vizibile

Prietenii si membrii familiei iti pot spune parerea lor despre aceasta actiune, chirurgul plastician iti poate da recomandarile medicale, dar tu esti cea care hotarasti ceea ce este bine pentru tine.

Acest tip de operatie se practica din perioada anilor 1980, de atunci si pana acum un mare numar de femei beneficiind de rezultatele interventiei.


Daca sunteti nemultumita de aspectul pielii coapselor dumneavoastra prin prezenta acestor vene, aceasta operatie ofera noi posibilitati pentru a avea un nou "look"



INTERVENTIA CHIRURGICALA

Acest tip de operatie se realizeaza prin injectarea in venele superficiale a unor substante sclerozante care au rolul de a produce trombozarea vaselor respective cu scoaterea lor din circulatie.

Substantele folosite sunt de mai multe tipuri: detergenti sclerozanti, agenti osmotici, substante chimice iritante. Dintre acestea cel mai des este folosit Aetoxisclerol (detergent sclerozant).

Injectarea se face cu un ac fin progresind de la vasele mari spre vasele mici. Dupa injectare zona respectiva este pansata compresiv.

Interventia nu necesita anestezie, este insotita de o durere minima

In general operatia dureaza maxim 1 ora in functie de numarul zonelor , de tipul substantei.

Operatiile de tratare a venectaziilor nu necesita spitalizare postoperatorie, pacienta putind pleca acasa dupa operatie.



COMPLICATII POSIBILE

Cateva posibile complicatii sint: necroze cutanate, tromboflebite, injectare intrarteriala, embolie pulmonara, pigmentare temporala. Urmati indicatiile chirurgului plastician pentru a evita instalarea acestor complicatii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

In concluzie tratarea venectaziilor se poate numai prin interventie chirurgicala,alte modalitati nu sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ma "laud" si eu cu muuuulte vase sparte. Chiar ma deranjeaza din punct de vedere estetic, nu sant numai pe coapse ci si in jos pe picior.. parca as fi vanata. Am incercat cu tablete pentru intarirea vaselor de sange, gen Varixinal si Detralex. Fara rezultat.... medicul de familie mi-a spus ca este ereditar si n-am ce face.
Din mesajul lui Lia inteleg ca aceste venectazii nu au semnificatie medicala, ci doar estetica... asa ca trebuie sa invat sa traiesc cu ele, sau sa fac un credit la banca sa le rezolv la cate am....

Ingrid si Cristi 5 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

stiam ca se rezolva cu laserul, si chiar mi-am propus ca anul asta sa scap#12288;si eu de ele.
sunt f inestetice intr-adevar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

speranta, nu, ai inteles gresit! venectaziile se trateaza cu laser sau cu injectii cu substante sclerozante....

si eu am multe si am vorbit cu o colega care a facut si laser si injectii si crede-ma ca nu se vedea mare lucru...si a dat o gramada de bani....plus ca exista riscuri de complicatii (necroze cutanate, tromboflebite, injectare intrarteriala, embolie pulmonara, pigmentare temporala)

daca chiar o sa fac ceva o sa ma operez la vena varicoasa care ma supara......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

mama lia,am inteles , multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

speranta depinde de caz, la unele merge foarte bine la alti pacienti nu.Normal iti faci pe o zona si daca nu vezi rezultate te opresti.Nu inteleg de ce trebuie sa irosesti bani, timp si disconfort, din cate stiu dupa aceea va trebui sa porti ceva destinat sa-ti tina piciorul strans un numar de zile.Citeam ca ar mai fi o alternativa ceva bazat pe oxigen-ozon.Din pacate nu erau multe detalii.
Ai putea sa incerci sa faci sport, daca ai timp innot.Multe persoane au vazut ameliorari sau chiar le-au disparut capilarele sparte.Ceea ce ar fi bine sa incepi de pe acum e sa-ti intaresti circulatia venoasa, luand preparate farmaceutice, naturiste.Eu iau ginkgo biloba si desi am vazut ca mai apar venectazii, ma simt mai bine cu circulatia periferica.Luasem inainte si Detralex, Tarosin, vitamina C.Anul trecut mi-au aparut prima data si am avut niste dureri crunte, care se localizau exact pe traiectul lor.
Fiind inestetice poti folosi produse speciale cu acoperire mare, ca sa le mascheze cand porti o fusta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nessie spune:

Si eu am vinisoare la incheietura genunchiului stang.Eu stiu ca uleiul din samburi de struguri ajuta la prevenirea lor si il folosesc mereu crud. Are gust placut si e plin de vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

da, venectaziile se accentueaza pe masura ce inaintezi in virsta....mie mi-au aparut dupa 30 de ani si acum, dupa 40, m-am umplut....doctorul a zis ca fiind ereditare ar trebui sa ma obisnuiesc cu ele...

iar vena varicoasa a aparut acum un an, iar anul asta imi da niste dureri crunte in picior...asa ca se pare ca voi recurge la operatie....estetica nu ma mai pasioneaza asa tare, ci sanatatea, mai presus de orice!!!

Mergi la inceput