Drepturile copiilor cu handicap

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

cat despre medicamente gratuite pt copiii cu handicap sau alte gratuitati...nici nu mai discut.am intrebat medicul de vaccinul antigripal si mi-a spus ca nu se da gratuit copiilor cu H.dar alte pastile care costa milioane,sau isoprinosine pt imunitate sau zeci de vitamine care le trebuiesc...ni le dau gratis?nici vorba...mai scrie si pe retete au casuta sa bifeze medicii,pentu persoana cu handicap...nimic.asadar,suntem nevoiti sa dam o gramada de bani peste tot.cu cine sa ne certam?cui sa cerem explicatii?as face-o negresit!dar nu am cui.este bine ca exista forumul asta si ne ajutam noi intre noi..va doresc o seara buna si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliveralega spune:

buna...nu stiu ce vei primi tu ,dar iti pot spune ce va primi copilul:50 lei alocatie dubla+ 80 lei ajutor social.este de-a dreptul rusinos dar asta e....acesti bani nu le aung nici pentru un sfert din nevoile lor.pt acesti copilasi nu se gasesc bani,dar ati vazut la tv cati bani i-au degeaba parlamentarii nostri?????cei care au votat legea persoanei cu handicap????

http://good-times.webshots.com/album/556797738mcJoLAhttp://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=12cde24adf69a2f4c7b99b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

am vazut...sunt si ei amarati,au probleme....stiu de cei 50 si 80,dar ma interesa cum e cu indemnizatia aia...tot caut in monitor si nu scrie nimic concret....am gasit ceva din care am inteles ca as beneficia,daca e asa,ma duc si le trantesc legea pe masa si fac un taraboi acolo....am niste nervi de nu pot sa iti spun.cu birocratia lor si drumurile care ne pun sa le facem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna leaga este 448/6.12.2006 si este postata pe la inceputul subiectului acesta.Asa spune legea dar legea se aplica dupa anumite norme de aplicare care o modifica si defapt iti revin sub cei 350-400 cat ai lua ca asistent personal.Si eu as tranti ,cred ca toti parintii cu "pui motati" ar face la fel si cine credeti ca o sa ne auda nu suntem:Elodia,parlamentari sau rude cu ministri .O sa ni-i sa spuna Da vom face,vom incerca dar vedeti ....
Acelasi lucru ca si cu rampele pt fotoliile rulante unele sanatos fiind nu le poti urca ,alte sunt facute in bataie de joc l=50 cm,h=100cm iar L=45cm.Eu nu am inteles ce este aia ca rampa nu e.
Scuze ca m-am enervat scriind,dar mai rabuvnesc si eu...
Doamne ajuta!



Gabi mami de Bogdanel-Andrei(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliveralega spune:

salariul de 400 ron se da asistentului.eu din cate am inteles nu esti angajata ca asistent personal si de aceea primesti o indemnizatie care este mai mica decat salariul.cat priveste prelungirea concediului...nu stiu ce sa zic ,depinde de statutul firmei unde esti angajata.
dodo pui..vb de rampe???sa zicem ca sunt "bune"acolo unde exista,dar nu uita ca staul ne da acele bilete de tren fara a-si pune cineva intrebarea cum urci un carucior in tren.....pt ca acolo nu gasesti nici macar acele rampe inguste si foarte inalte.....cred ca incadrarea noastra e gresita...noi nu suntem vazuti ca asistenti ai unor persoane cu dizabilitati ci ca niste hamali.Remus ne-a spus ce a patit cu conductorul dar a uitat sa ne zica si cum a urcat caruciorul in tren....de exemplu baietelul meu are un carucior pt tetrapareza si nu se strange sub nici o forma....deplasarea prin oras este imposibila atat pe trotuar cat si cu mijloacele de transport.ati vazut vreun sofer de autobuz care sa coboare sa lase rampa???NU...iar ce-i care ar trebui sa ne "apere"dau din umeri pt ca legea nu are "aplicatii".
Ma gandesc sa facem o scrisoare semnata de noi toti in care sa ne spunem ofurile si pe care s-o trimitem atat parlamentarilor cat si emisiunilor de stiri....poate asa se mai trezesc din somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Eu si noi in general avem copii cu probleme si ne este destul de greu sa m-ai facem drumuri in plus fata de cele pe care le facem zilnic dar parerea mea este ca o sesizare o petitie semnata de m-ai multe persoane se poate face m-ai ales cu ajutorul presei.Daca nu ma insel sunt aici pe acest forum ziaristi si cu ajutorul lor si chiar a doctorilor care se ocupa de copiii nostri care ne stiu problemele foarte bine putem sa facem ceva.Azi un pic maine un pic si eu cred, sunt sigur ca putem rezolva ceva.Ideea este sa avem pe cineva o persoana juridica care sa ne indrume.Sunt aici adevarate mame care sunt in stare de orice cind e vb de copiii lor.In urma cu citeva ...zile am vazut ca nu stiu ce ONG sa autosesizat pt nu stiu ce cuvint spus la tv.Noi zilnic avem parte de incalcari grave ale drepturilor.Haideti sa facem si la o asemenea organizatie niste sesizari, la presedentie, la un ziar de mare tiraj, la televiziuni sau la toate odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliveralega spune:

Draga Remus,stiu ca dupa ce alergam in toate directiile nimeni nu mai are chef sa mearga in audiente,dar credema ;si vorbesc din experienta,cand te duci de unu singur nimeni nu te baga in seama.Eu una am cerut audienta la ministerul muncii si protectiei sociale pe problema SOCIALA.Mai ca nu mi-au ras in nas...ce conteaza ca in unele sectoare nu exista centre gratuite de recuperare,exista tramvaie ,autobuze....si daca nu ne convine situatia sa-i lasam in centre de plasament.Atunci mi-am iesit din pepeni si i-am transmis sa-si miste f...gras in strada sa vada realitatea.M-am enervat degeaba.Cand te duci singur nu rezolvi nimic.....in schimb o scrisoare semnata de noi toti si scrisa in cuvintele noastre nu ale unui jurist ,transmisa peste tot inclusiv la presedentie va misca ceva.NOI,cei implicati care traim aceasta drama ,suntem singuri care pot exprima nedreptatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Am o intrebare legata mai mult de drepturile insotitorului decat ale copilului cu handicap:
in cazul internarii copilului intr-o clinica de recuperare ptr durata de, sa zicem o luna,eu ca insotitor ma pot interna cu el gratuit(are handicap grav).Ce fac in luna asta cu serviciul meu de zi cu zi? am dreptul la concediu medical? Dar la concediu fara plata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by diuna


in cazul internarii copilului intr-o clinica de recuperare ptr durata de, sa zicem o luna,eu ca insotitor ma pot interna cu el gratuit(are handicap grav).Ce fac in luna asta cu serviciul meu de zi cu zi? am dreptul la concediu medical? Dar la concediu fara plata?


"
http://www.cdep.ro/proiecte/2006/100/90/3/leg_pl193_06.pdf

Art. 12. - (1) Persoana care are īn īngrijire, supraveghere si īntretinere un copil cu handicap beneficiaza de urmatoarele drepturi:
a) concediu platit pentru cresterea copilului cu handicap pāna la īmplinirea de catre acesta a vārstei de 7 ani
program de lucru redus la 4 ore pentru paintele care are īn īngrijire copilul cu handicap care necesita tratament pentru afectiuni intercurente, pāna la īmplinirea de catre copil a vārstei de 18 ani;
b) concedii medicale pentru īngrijirea copilului cu handicap care necesita internare, tratament ambulatoriu sau la domiciliu pentru afectiuni intercurente, pāna la īmplinirea de catre copil a vārstei de 18 ani;

Deci pentru internari se aplica b), iar pe termen lung apropo de lipsa de timp poti aplica a) (program de 4 ore). Din ce pricep eu oricare din parinti poate cere asta, dar nu prea stiu tati care sa se interneze cu copiii :-)
Sorry, nu sunt jurist sa pot jongla cu legile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am intrat pentru ca am vazut 3 pagini noi. Acum unele probleme si nu pot intra des, mult....
Am o cunostinta care a fost cu o astfel de bursa la o operatie in tarile calde. A dat la minister cat aproape operatia(spaga) sa obtina acea bursa. Sunt de mai multi ani dar nu se stie de ele, sunt limitate, trebuie sa cunosti pe cineva, .......
A plecat sa faca o operatie la un ochi, peste un an a orbit, si a plecat cu celalalt ochi si acum este nevazator. Am auzit de multe ori ca cei din tarile calde fac experimente pe romani. Ei au fost un astfel de caz. O familie cu bani, care au plecat mai mult de fite ca sa faca o operatie in afara.....
Sanatate multa si sa aveti grija de voi.
Acum ma uit la cazul celor la de Municipal. Sunt sute, mii in care dr. sunt vinovati!!!!!!!!!



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput