Drepturile copiilor cu handicap

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

va rog mult, tocmai pt ca nu exista nicaieri o lista cu drepturile astea, nu vreti sa faceti una si sa o puneti pe prima pagina a subiectului, sa o gaseasca usor cine are nevoie? sa fie asa, ceva, pas cu pas, ca pt un om care s-a trezit deodata pus in situatia asta si nu stie incotro sa se indrepte. si sa spuneti clar , punct cu punct ce drepturi sunt. ce bani? am inteles ca alocatie dubla- 400 ron, pt telefon si lumina- 80 ron, salariu pt mama?ce mai era?

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

adita,pai depinde cati anisori are copilul.daca are pana in 3 ani primeste alocatie de 200 ron,80 pt tel si lumina si indemnizatia de handicap de la stat.daca are peste 3 ani,primeste alocatia de 25 lei sau cat este dar dubla,deci aprox.50 lei,80 lei pt tel si lumina si apoi...depinde in ce situatie esti.ori asistent personal cu salariu de la primarie,ori esti in concediu ingrijire copil..astea le stiu pentru gradul 1 sau grav.pentru celelalte nu stiu,ca nu am fost pusa decat in situatia gradului grav.oricum,mai multe poti citi in monitorul oficial legea 448/2006.cu toate ca eu nu am inteles mai multe lucruri...sper ca pe tine sa te dumereasca.va pup si pe voi si pe piticii vostrii.o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna tuturor.Am gasit informati despre FORMULARUL E-112 si le voi scrie aici cu speranta ca va fi de ajutor. Formularul E-112 se emite pentru doua situatii; 1.pentru lucratorii si membrii lor de familie care,dupa ce au dobindit dreptul la asigurarea de sanatate intr-un stat membru UE,sunt autorizati de casa de asigurari de sanatate din acest stat sa revina pe teritoriu statului membru UE in care isi au resedinta sau sa-si transfere resedinta pe teritoriu unui alt stat membru; 2.pentru toate persoanele asigurate si membrii lor de familie care sunt autorizati de casa de asigurari de sanatate sa se deplaseze pe teritoriu unui alt stat membru UE pentru a primi acolo tratamentul adecvat starii lor de sanatate. Conditii de emitere prevazute de regulamente; 1.Pentru situatia transferului de resedinta Eliberarea Formularului E-112 in aceasta situatie se realizeaza de CAS numai daca se stabileste ca deplasarea persoanei respective nu i-ar prejudicia starea sanatatii sale sau primirea de tratament medical Persoana care solicita formularul E-112 va depune o cerere scrisa la CAS unde este luata in evidenta ca persoana asigurata. Cererea va fi insotita de urmatoarele documente: a) o copie a actului de identitate sau a certificatului de nastere,dupa caz. b)dosarul medical care va contine ca elemente de ordin general inscrisuri medicale din care sa rezulte diagnosticul precum si tratamentul medical aflat in derulare la o unitate sanitara aflata in relatii contractuale cu o CAS din Romania.De asemenea in cadrul acestor inscrisuri medicale trebuie precizat in mod explicit si argumentat daca deplasarea persoanei solicitante prejudiciaza sau nu starea de sanatatii sale sau primirea de tratament. Dosarul medical trbuie intocmit de un medic sau o unitate sanitara aflata in relatii contractuale cu o CAS din Romania.Toate aceste documente trebuie sa fie semnate si stampilate. c)o confirmare scrisa din partea unitatii sanitare din statul membru UE in care se intentioneaza efectuarea serviciului medical cu privire la disponibilitatea acesteia de a acorda respectivul serviciu medical in perioada indicata de persoana solicitanta. d)dovada calitatii de asigurat. 2.Pentru situatia trimiterii la tratament medical trebuie indeplinite doua conditii cumulative: 1.Tratamentul respectiv se regaseste printre serviciile medicale prevazute in Pachetul de servicii de baza de care beneficiaza asiguratii din sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania. 2.Acest tratament nu i se poate acorda in intervalul de timp necesar in mod normal pentru obtinerea tratamentului respectiv in Romania, luand in considerare starea curenta de sanatate a persoanei solicitante si evolutia probabila a bolii. Persoana care solicita formularul E-112 va depune o cerere scrisa la CAS unde este luata in evidenta ca persoana asigurata.Cererea va fi insotita de urmatoarele documente: a)o copie a actului de identitate sau a certificatului de nastere, dupa caz. b)un referat sau raport medical care va contine recomandarea pentru efectuarea tratamentului in strainatate, precum si dosarul medical care va contine ca elemente de ordin general inscrisuri medicale din care sa rezulte diagnosticul.Din cadrul acestor inscrisuri trebuie sa rezulte ca serviciul medical solicitat face parte din Pachetul de servicii de baza de care beneficiaza asiguratii din sistemul de asigurari sociale de sanatate in Romania precum si faptul ca acesta nu poate fi efectuat intr-un interval de timp normal in nici una din unitatile sanitare din Romania luand in considerare starea curenta de sanatate a persoanei solicitante si evolutia probabila a bolii.De asemenea trebuie precizat in mod explicit si argumentat motivul pentru care acest serviciu medical nu poate fi acordat intr-o unitate sanitara din Romania.Toate aceste documente trebuie sa fie semnate si stampilate. c)o confirmare scrisa din partea unitatii sanitare din statul membru UE in care se intentioneaza efectuarea serviciului medical cu privire la disponibilitatea acesteia de a acorda respectivul serviciu medical in perioada indicata de persoana solicitanta. d)dovada calitatii de asigurat. Regula generala este ca acest formular se elibereaza inainte de plecarea persoanei la trtamentul planificat.Acesta se poate elibera si dupa plecarea persoanei dar numai daca din motive de forta majora nu a putut fi eliberat anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

1. Info E112 pe site-ul Comisiei Europene:

http://ec.europa.eu/employment_social/social_security_schemes/healthcare/e112/conditions_ro.htm


2. Tabel cu drepturile banesti si legile in virtutea carora se acorda,
pe site-ul Ministerului Muncii si Familiei:

http://www.mmssf.ro/website/ro/legi/200707prestatiisociale1.pdf

Obs: pt copiii cu certif de handicap care merg la scoala/gradi, vedeti si la capitolul Alocatii de Hrana sectiunea B .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:


Asociatia “Noi Orizonturi” Calarasi

Asociatia Agora Bucuresti
Telefon 0726386074
telefon /fax : 0242/313870

e-mail: noiorizonturi2006cl@yahoo.com site: www.noiorizonturi.cabanova.ro
punct de lucru Calarasi



Fundatia Bethany House
telefon /fax : 0242/318343, mobil 0746056268
e-mail: dantodana@aol.com




Comunicat de presa

Pentru a marca “Ziua persoanei cu handicap”, Asociatia “Noi Orizonturi” Calarasi, Asociatia “Agora” Bucuresti, punct de lucru Calarasi si Fundatia “Bethany House” Calarasi, organizeaza in data de 03 decembrie 2007, ora 10.00 o expozitie cu vanzare, cu lucrari realizate de copiii si tinerii beneficiari ai serviciilor sociale oferite de cele 3 organizatii.
Acest eveniment va avea loc la sediul Asociatiei Agora din Bd. 1 Mai, bloc Parc, Parter, Calarasi.
Va multumim !




http://www.youtube.com/watch?v=3kiNFHXoXKA
http://www.youtube.com/watch?v=lv7BLNe9GxM


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babette spune:

Dragele mele,este f.simplu sa vedeti ce drepturi aveti daca este vorba de pers.cu handicap.Toate stiti sa folositi putin calculatorul! Deci:cereti www.Google.ro apoi scrieti in locul specil, legea 448/2006, apoi apasati pe titlul unde este trecuta legea. Salvati-o in calculatorul vostru apoi faceti la fel si cereti in loc de lege, norme de aplicare la legea 448/2006, salvati-o si pe asta,apoi cereti completari la legea 448/2006....etc.
Daca nu va descurcati spuneti-mi si incerc sa vi le trimit pe adresa de email pe rind!
Eu nu merg nicaieri sa cer ceva fara sa cunosc bine legea! In felul acesta ii domin eu pe toti pentru ca pur si simplu nu ii intereseaza sa cunoasca nimic! Se bazeaza pe faptul ca multi nu stiu legea si isi bat joc de noi!
La mine in familie suntem 4 pers.cu handicap! Dar nu ne-au doborit niciodata!
Nu va lasati intimidate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna tuturor.Vreau sa va multumesc din suflet tuturor acum in prag de anul nou pt sfaturi pt cuvintele bune si pt ca m-ati primit printe voi si sa va doresc un an nou plin de reusite si de sanatate voua parintilor dar m-ai ales comorilor voastre.LA MULTI ANI SI DOAMNE AJUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La multi ani!2008
La Ct se dau abonamente pt transportul in comun valabile in toata tara?!
Cum e pe la voi tot asa sau e minciuna la noi?!

In oraselul copiilor
Toti suntem egali


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Scuze, am primit pe mess aceasta info si nu stiam unde sa o postez mai bine. Eventual poate dati voi un copy/paste intr-un topic care vi se pare mai bun. Multumesc.

Donez GRATIS ptr.copil cu probleme, 2 ani, PROTEZE si GHETUTE ORTOPEDICE tel. 0766396764 sau 0314221410. Poate cuiva ii va prinde bine informatia

sovi 25+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zetapompilia spune:

Am luat in sfirsit indemnizatia pentru concediu.

Mergi la inceput