Inseminare (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Da Micky ai dreptate sa vina odata ca ma scoate din sarite,azi zi 34 si nimic,asa ceva nu am mai patit.
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelor, eu credeam ca am sarit de capitolul asta, dar ma reintorc cu o intrebare. mai intai, pe scurt am facut 6 IAS cu stimulare Ovamit, una fara stimulare, una in urma unui FIV esuat (prea putini foliculi) si inca una chiar azi la purtator tot din cauza mai sus mentionata (FIV esuat). Deci, ma intelegeti de ce credeam ca am parasit acest capitol trecand la FIV. Intrebarea este ca pe cea de azi am facut-o la Med New Life si acolo mi s-a prescris Utrogestan 2 x 2/zi ca dupa un FIV, ceea ce nu e rau. Problema e la cele 8 dinainte nu mi s-a dat Utrogestan (facute la Giulesti). Voua vi s-a prescris pe la diverse clinici, spitale Utrogestan dupa IAS?
Si, un sfat: nu pierdeti timpul cu prea multe IAS, 6 sunt destule! Daca nu se intampla nimic, la FIV cu voi ca alta solutie nu este indiferent de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

KITTA bine ai revenit printre noi, dar mai bine era daca iti reusea Fiv-ul si doar ne salutai. Eu am facut 3 IAS si niciodata nu mi s-a prescris Utrogestan, nu stiu de ce, ca doar asta este pentru sustinerea sarcinii, nu este nimic rau. Mare dreptate ai ca nu trebuie sa pierdem timpul, si mi-e mi-a spus dr. ca vom face 6-7 IA apoi vom mai vedea, adica mai mult ca sigur FIV. Dar tu de ce nu ai reusit cu FIV si ai trecut din nou la IA?

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty cum te mai simti? Sper ca nu va fi la fel ca data trecuta. Eu nu am nimic. Ma cam enerveaza ca nu trebuie sa mananc sarat, parca imi este foame mereu.
danotino multa bafta maine. Sa ne anunti cati foliculi ai avut.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Micky2007nu am avut destui foliculi, respectiv prima data doar 4 si a doua oara, dupa un alt tratament de stimulare doar 2 mai mari si 2 mai mici. De asta va sfatuiesc sa nu va stimulati prea mult si sa pierdeti din rezerva pt. FIV, mai bine mentineti-o pt. FIV. Acum depinde si de varsta.Eu sunt mai batrana, adica 39....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

KITTA eu am facut 2 IA la Medsana si mi sa dat ultrogestan,puneam 3 dimineata si 3 seara,iti doresc bafta multa sa fie cu ochisori.
Eu o voi comite curind pe cea dea 7,si ai dreptate ca nu se merita sa bati pasul pe loc,iti bati joc de corpul si nervii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna seara fetelor!
micky, bafta la noul subiect. sa fie mereu pe prima pagina! sa speram ca vei fi prima care va scrie de reusita ei cu cezara si noi sa te urmam.
nu am ascris nimic inca, dar vreau sa scriu, chiar luna asta, despre reusita mea.;)
nu stiu daca trebuie sa simti ceva... sunt f sigura ca trebuie sa prestezi neaparat.
ai aflat pentru ce era tratamentul? mie dat trecuta mi-a dat vit e, no-spa, ac folic. sunt sigura ca cezara are f multe paciente si f multe reusite. prietena mea, care e pacienta ei, are aproape toate colegele de servicu, paciente de-ale ei, de pe vremea cand era la CMu, si unele chiar cu FIV-uri reusite. insa multe nu scriu pe DC.
de exemplu, prietena mea nu mai intra pe DC, pentru ca ii facea rau...atatea reusite si atatea nereusite. acum ea a reusit natural. sa speram ca va scrie, dar din cate o cunosc nu va scrie pt ca e f panicoasa, ca sa zic asa...daca ar citi despre sarcina si despre diverse complicatii s-ar speria f tare. toate grijile lumii parca stau pe umerii ei. e f sensibila.
ar trebuie sa faci o listuta pe prima pagina cu pacientele ei si cu ce au facut pana acum, nu?
micky, ma bucur ca poti sa te mai gandesti la alte IA. eu nu mai pot. sper sa reusesc...nu stiu cdaca voi putea sa ajung la 6-7.
catty, ce faci? cum te simti?
aurel cris, ai putina rabdare, sau poate ai ramas. sunt fete carora nu li s-a pozitivat testul in primele 2 luni. sarcina au confirmat-o doar la eco. de ex marinar de la tutu... mai asteapta poate e bine.
kitta, mie la prima IA, mi s-a dat utrogestan. alti dri dau si dupa monotorizare. daca ovulatia s-a produs , confirmata ecografic, iti dau utrogestan. depinde de medic si schema lui de tratament. dar daca stai bine cu progesteronul, n-are rost sa-ti dea. asa gandesc unii dri. iti tin pumnii sa reusesti acum. imi pare rau ca n-a fost sa iasa fiv-ul, dar poate tot raul spre bine.
lorelai, ali, brunetico, smmady



danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danotino sa stii ca prietena ta are dreptate ca nu mai intra pe forum, mai ales acum cand a ramas insarcinata. Si eu cand m-am hotarat sa fac IA, am citit pe forum. Cand am vazut ca sunt fete care au facut nu stiu cate IA si tot nu au reusit, m-am demoralizat si eu si am spus de fiecare data ca nu va iesi, ca mai am nu stiu cate inseminari pana iese. Dar este adevarat ca am aflat si foarte multe lucruri pe care nu le stiam. Nu am aflat pentru ce mi-a dat pastilele alea, dar este ingrozitor ca nu prea pot sa mananc nimic, toate produsele au sare. Sunt terminata, dar ce nu facem noi pentru un caz nobil......
Referitor la noul topic, multumesc pentru incurajari, am sa fac si o listuta cand o sa se inscrie mai multe paciente. Stiu ca foarte putine intra pe forum.
Multa bafta maine, sa nu uiti sa scrii.
Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

micky, ai dreptate cu forumul, dar pe de alta parte cum ai spus si tu, am aflat mute, mai ales lucruri bune si folositoare. ea nici inainte nu prea intra, iar cand a intrat in panica ca nu mai ramane, n-a vrut sa mai intre deloc.
uite am gasit prospectele la medicamentele astea.
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=858&fl=1
http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=2028
da si pe mine ma sperie cand vad afete care au facut 13 IA...am intrebat-o pe amuzulica ce explicatie a primit, dar vad ca n-a raspuns.
sunt cam trista, imi vine des sa plang...mi-e teama ca n-s sa reusesc niciodata...
multumesc pt sustinere. va scriu maine. zilele trecute am avut probleme cu calculatorul, s-a stricat un hard...acum sunt pe unul provizoriu. sper sa pot inta maine sa va scriu. trimite-mi un PM cu nr de telefon si daca vrei te sun maine dupa IA.

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danotino si eu sunt trista cateodata, dar daca plang si sufar nu pot sa il bag pe bebe in burtica, cred ca mai rau ii fac. In fiecare luna cand nu reusesc ma gandesc ca incepe o noua luna plina de sperante. Eu mai mult de 7 IA-uri nu fac, am sa vorbesc cu dr. sa trecem la FIV.
Oricum, trebuie sa stai foarte linistita maine si inca o saptamana dupa, nici un pic de stres. Mi-am adus aminte ca mi s-a spus ca intre Z5 si Z7, cand se implanteaza bebe, trebuie sa ma plimb prin oras, prin parc si sa ma gandesc numai la lucruri frumoase. Asa ca lasa tristetea si lasa-l pe bebe sa vina. Multa bafta maine.

Micky

Mergi la inceput