Inseminare (7)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

marryan cum sa nu te primim, te primim cu drag, dar numai ca eu iti doresc sa nu stai prea mult pe aici ci sa mergi la odisee.
Procedura la IA este foarte simpla, se prepara gigeii, se aleg numai cei "buni", apoi se introduc in uter. Nu doare absolut deloc si procedura dureaza mai putin de 5 min, apoi te lasa un pic sa se aseze gigeii pe acolo si gata acasa. In masina pana acasa va trebui sa stai pe bancheta din spate culcata (sa nu cumva sa curga), apoi acasa primele doua zile nu trebuie sa faci efort, doar sa stai in pat si binenteles sex la greu (adica cat vrei). Procentul de reusita la IA este de 20%. Daca mai ai intrebari te rog sa intrebi.
Ai sa vezi ca toate fetele sunt alaturi de tine, ca stim ceea ce inseamna sa iti doresti un bebe si nu stii cu cine sa vorbesti sau intrebi unele lucruri.
Te pup si iti doresc sa reusesti repede. Merita sa incerci mai ales ca nu este foarte scump.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Am vazut ca ai intrebat si cand se face si ce pregatiri trebuie sa faci. In prima zi de CM se face programare pentru monitorizare, in general in Z10 sau Z11 depinde de lungimea CM. La monitorizare iti va spune ce dimensiuni are endometru (unde se instaleaza bebe) si marimea foliculului, apoi cand vei face inseminarea, in special in Z12, Z13 tot depinzand de durata CM. In legatura cu pregatirea dinainte de IA, daca este cazul se face stimulare, daca nu, nu trebuie sa te pregatesti cu nimic. Un sfat: inainte de IA sa nu faceti nimic (adica prostioare) cu 2-3 zile inainte, sperma va fi mai buna si va alege mai multi gigei buni.
Cred ca te-am lamurit. Pupici

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

bonitta merci pentru sustinere si bine ai venit. Multa bafta la IA facuta. Macar tu ai niste simptome.
Eu sunt in Z25, dar mi s-a spus ca dupa 14 zile dupa IA sa fac test. Numai ma gandesc, astept sa imi vina si gata. Ma consolez.
Liana30 stiu ca vom reusi, dar cand? De exemplu eu am mai citit de tine, demult pe la alte topic-uri si nici un rezultat. Dar este bine ca esti optimista si poti sa treci peste esecuri.
Eu cei drept mai cad cateodata, acum sunt in butoi rau de tot.
Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty mai scoate nasul din hartiile alea. Azi nu ai scris deloc.
danotino, ali, aurel_cris, marrina si pentru celelalte fete fara exceptie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Micky esti o scumpa, iti multumesc tare mult pentru raspuns, am inteles ca trebuie inscriere din prima Z CM sa fac si monitorizarile,
sicer eu din octom pina in ianuarie cam pina in 8 ian am facut monitorizari, cu rezultate foarte bune, adica foliculii care erau de 25 respectiv de 27 mm in ziua 13 si eu ovulezi seara in z 13 asa mia explicat si dr dar si eu am simtit asa ca am simptome de ovul., si edom foarte bun 10 mm adica asa mi sa spus bine eu nu am de unde sti acest lucru numai citind pe acest forum si ingeneral pe diferite site.
Nu stiu nu imi pot explica de ce nu se intimpla ca am facut tot timpul ca la carte atunci cind trebuia cu intreruperi de 2 zile, si cu alimentatia aveam grija. La mine CM este regula la 28 Z.
La activ mai am o HSG in octombrie cu diagnostic trompe trecatoare sub presiune am facut instilatii sa rezolvat, am facut si un trat de antiinflamator ca sa fie cu spor HSG si ultimele rez au iesit foarte bune.... si ce folos ca tot nu e bebe.
Doamne mor nu mai stiu ce sa mai fac!!!Medicii imi spun dute acasa si fa copii ca nu vad nici o problema, dar bebe intirzie sa apara.
Of cred ca tiam plictisit cu toata povestea mea!!! ecam trista si fara de sperante!!!
Totusi mai sper la o minune!
Te pup si ma rog la DD sa ne ajute sa devenim si noi cit mai curind mamici!!!

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

marryan vreau sa iti spun ca ai valori super bune, nu foarte bune. Eu zic sa incerci o IA, nu strica, este cea mai simpla chestie pe care o poti face, dar poate cu satisfactii imense.
Eu am avut endometrioza, acum s-a rezolvat laparoscopic, deci numai sunt probleme si totusi bebe nu apare. Si eu sunt in acelasi stare ca tine. Nu ma plictisesti deloc cu problemele tale, de asta suntem aici, sa ne ajutam una pe alta si sa ne impartasim ceea ce ni s-a intamplat noua.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Micky2007esti persoana deosebita, desi am citit din urma si esti la pamint cu durerea sufleteasca, ai putere de incurajare, eu ma simt fericita ca te am gasit aici pe tine sa discut o problema care de fapt nu este problema ci doar un mister la care nu gasim raspunsul. Eu incerc sa fiu mai puternica, ca dealtfel trebuie sa fii si tu foarte puternica ca sa putem trece peste frustrarile vietii!!!
Luna asta nu mai reusesc ca fac IA, deoarece am discutat cu sotul si am hotarit ca din luna februarie incep inseminarile, atunci o sa am sa va povestesc cum decusr lucrurile!!!
Iti doresc numai bine si fericire!

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Micky2007 Cate zile sunt de la IA? Doar 14? E posibil sa fi facut testul prea repede. Iar de reusite de pe forum nici eu nu prea stiu, nici la alte subiecte dar ma gandesc mereu ca, in general, fetele de pe aici au ajuns dupa lungi cautari si asteptari sa navigheze pe barcuta DC deci si reusitele apar mai greu. Iar daca au reusit, dupa scurt timp au trecut la subiecte despre mamici si burtici si chiar daca mai intra pe aici o fac mult mai rar. Fii curajoasa! Nu s-a sfarsit nimic aici! pe obrajori.

marryan Ce probleme ai avut cu trompele? Ca daca s-a refacut nu merge cu inseminare. Vrei sa dai mai multe detalii? Bafta!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Marrina dr mia pus diagnostic "trompe permiabile sub presiune"adica trec dar cu greu si sperma nu trece sub presiune, deacea mi sa facut 2 instilatii ca sa faca permiabila trecerea gigeilor...
si de atunci au trecut 3 luni si tot nu sa prins nimic.
deaceea eu mam hotarit sa fac IA poate ii ajutam sa ajunga la ovocit ca sa se fecundeze.
Alte probleme nu ma avut, totul a fost OK si tot nici un rezultat pina cum.
Tu cum stai la acest capitol?

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

mai treceti la reusite pe ruxandraru cu povestea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92878

Mergi la inceput