FIV 97

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, ce e cu anticorpii antispermatici la barbati? Caut intre spermograme si in nici una nu apare. Sau nu am inteles eu bine sau sunt complet pe dinafara cu aceasta tema.

Kitta, am citit pe net ca soia ar ajuta la estrogen daca tin bine minte.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Anticorpi antispermatozoizi

O mica parte dintre femeile cu infertilitate si avort spontan recurent prezinta anticorpi impotriva spermatozoizilor. In mod surprinzator si barbatii pot prezenta anticorpi antisperma, in special dupa vasectomie, leziuni sau infectii testiculare.

Acesti anticorpi sunt molecule proteice din familia imunoglobulinelor ce au tropism pentru o anumita parte a spermatozoidului. In momentul atasarii in zona specifica pot sa interfere cu activitatea spermei in diferite moduri: imobilizarea spermatozoizilor, aglutinarea lor, limitarea capacitatii acestora de a traversa mucusul cervical sau impiedicarea acestora de a penetra ovulul.

In general, cand se vorbeste despre anticorpi antisperma, se aminteste atat clasa de imunoglobuline din care fac parte (IgG, IgM sau IgA) cat si locul specific de legare (capul spermatozoidului, gat sau coada acestuia). IgG sunt gasiti mai ales la barbati pe cand IgA se gasesc in mucusul cervical si in fluidul folicular la femei.

Sindromul acesta trebuie suspectat atunci cand exista un test postcoital anormal (spermatozoizi imobili in mucusul cervical), cand exista anticorpi antifosfolipidici (sindromul antifosfolipidic se asociaza deseori cu prezenta anticorpilor antisperma) sau cand sotul are o spermograma alterata. Testarea pentru anticorpi antisperma la femei se face prin analiza a sangelui. Exista la ora actuala 5 metode de decelare a acestor anticorpi, din pacate nu am date daca la noi in tara se face vreunul dintre ele.

De obicei o femeie cu anticorpi antisperma nu va putea ramane insarcinata cu nici un alt partener (sot sau donor de sperma), solutia in acest caz fiind o tehnica de reproducere asistata denumita ICSI (intra-cytoplasmatic sperm injection), adica femeii i se extrage un ovul in care se injecteaza doar pronucleul continut in capul spermatozoidului si embrionul rezultat se introduce in cavitatea uterina a acesteia. Totusi, datorita asocierii cu alte probleme imune (sindrom antifosfolipidic si populatie uterina de celule B si NK agresiva) si aceasta solutie terapeutica poate fi sortita esecului cu aparitia avortului spontan.

am citat de pe site-ul dr.Tutunaru, nu pot sa dau link pt ca e reclama asa ca am redat aici fragmentul, Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Buna dimineata!!!

am si eu probleme...mi-a venit CM...la 20 de zile(la mine vine intre 22 si 25 de zile).A fost primul dupa FIV..in decembrie si acum asta. Voi ce ziceti? E de bine sau de rau??? ca eu nu mai pricep nimic si marti merg la dr. si cum imi face eco in Z4
Voua la cat timp v-a venit al 2-lea Cm dupa FIV???

la toate fetele

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon eu sunt ok cu analiza anticorpilor antifosfolipidici. Testul postcoital nu e cazul sa-l facem. Ceea ce nu stiam este cum ca si barbatii pot sa aiba anticorpi antispermatici. In cazul lor numai la spermograma se poate determina sau si din sange? Deci e posibil la spermograma lui proasta cu forme anormale 60 % de genul anomalii ale capului 50%; anomalii ale piesei intermediare 6%; anomalii ale flagelului 4% sa nu stea bine cu acesti anticorpi?


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Pussi, mie mi s-a reglat dupa cateva luni. Am facut FIV-ul in iunie si s-a reglat undeva prin septembrie-octombrie. Probabil pentru asta se recomanda pauza intre FIV-uri de minim 3 luni ca sa-si revina organismul la normal.
Deci nu te alarma.
Si eu am fost odata la control in perioada cu M., mi-a fost un pic jena dar dr. a spus ca pe el nu-l deranjeaza si sa ma duc.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

PUSSI mie primul cm mi-a venit in decembrie pe 6(exact cand a trebuit sa fac testul)iar acum mi-a venit ieri,deci la mine a intarziat,dupa primul fiv mi-a venit mereu regulat vad ca acum m-am dereglat putin.



http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Monica, noi dupa ce am eliminat toate celelalte cauze pt oligospermie, genetice, infectioase, hormonale dr.Soare i-a gasit gigeii aglutinati si ne-a pus sa facem si analiza asta de anticorpi. Din sange se poate face dupa cum am mai spus in Bucuresti la Medicover(Synevo) si la Geneticlab. Din sperma se pare ca singura care-i analizeaza este dr. biolog Matei (tot din Bucuresti, policlinica CFR2 sau IDS Laboratories). Drept pt care vom face si analiza asta. Eu cred ca e o buba aici, asa cum cred ca si la mine e o buba undeva, dar nu am depistat-o. Toate bubele rele in c... babii mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon, multumesc mult. Din pacate cum nu sunt din Bucuresti trebuie sa ma interesez unde se face la noi.
Deci si tu crezi ca orice inexplicabil are o explicatie.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, asa cred, Moni... si stii ce ar fi "frumos"? Cand o sa primesc si eu o explicatie (medicala, desigur), cand o sa gasesc buba intru la menopauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Avalon, eu sper sa descoperi cat mai repede inexplicabilul si sa nu ajungi pana acolo
Isi cam baga coada, dar pana cand ?!

Monica

Mergi la inceput