FIV 97

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Moni, Klamersi frumos deci sa stau listita pe meu???

Moni, avalon intreb si eu..laparo si tiroida ??? ati facut si respectiv verificat???

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, Moni cateodata si eu am impresia ca e o 'facatura', e prea ciudata toata situatia... oricum eu sunt hotarata sa ma duc sa ma gaureasca, macar sa stiu si eu ce am pe dianuntru. Si poate o sa incerce cineva sa dezlege sarada asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

fetelor eu cred ca putem sa punem mana de la mana toate si sa deschidem un cabinet de reproductie asitata,nu cred ca exista vreo intrebare la care una dintre fete sa nu stie sa raspunda,s-au daca ne-ar accepta am putea sa mergem direct sa ne dam examenul pt dimploma

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/kla788/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Multumesc mult pt.incurajari, am fost astazi iar la eco si acum am 10 foliculi intre 12,5 si 14,5 in a cincea zi de stimulare ,acum sunt mai calma.

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

pussi, eu am facut laparoscopia cu toate ca mi s-a zis de catre dr. curant ca e pierdere de timp si de bani. Am facut-o la cerintele doctorilor ce se ocupa de FIV si de la CJ si de la TM. Cel de la CJ mi-a spus ca poate vorbi cu seful sa faca o derogare dar e spre binele meu. Pot exista aderente care pot fi inlaturate usor in timpul laparo. Aderentele pot impiedica embrionul sa ajunga si sa se cuibareasca bine. Iti dai seama ca decat sa nu-mi reuseasc FIV-ul din cauza unor mici "prostii" mai bine m-am lasat gaurita. Dar a avut dreptate dr. meu nu s-a gasit nimic. Deci sunt cat se poate de linistita.
Asa ca Avalon eu te incurajez sa faci laparo. La mine refacerea a fost super usoara. Miercurea m-a gaurit, joi am stat in salon, vineri m-a lasat acasa, sambata semnam condica la servici.

Si daca tot vb de inexplicabil voi v-ati gandit la stres? si cat e de important psihicul ?http://www.unibuc.ro/eBooks/biologie/mihaiescu/12.htm

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cris, stai cat se poate de bine. Ai o productie frumoasa. Cu siguranta vei avea ovocite de calitate. Estradiolul il faci? Pe cand urmatoarea vizita?

Ai dreptate Kla .

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

pusii pentru tiroida am facut doar analiza hormonala. A iesit ok deci alte investigatii nu am mai facut.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moniland pe 17.01 ma duc iar la eco si tot atunci o sa fac si estradiolu.
Kittama bucur pt. tine si sper sa fie totul bine

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moinica la mine stresul a contribuit foarte mult la infertilitatea mea inexplicabila:
In 2004 am inceput sa ma intreb de ca nu pot sa raman insarcinata si dai cu analize ,dai cu doctori aceleasi raspunsuri "totul perfect normal stai linistita "
In 2005 ajung la Cezara Bucur si "surpriza" acelasi raspuns urmat de "trebuie sa pleci in concediu" ( nu avusesem concediu de 4 ani).
Zis si facut am plecat la mare si A VENIT SI LA NOI BARZA
Dar fericirea nu a durat mult si a venit bomba Sarcina utopica pe trompa dreapta.
Asta se intampla in august 2005 , in aprile 2006 iar Testul Pozitiv
si acelasi "verdict" pe trompa stanga .
Intrebarea mea fireasca DE CE? raspuns " cauze necunoscute"



cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Bine v-am regasit dragi fiv-oase

Stiti ca eu citesc tot-tot ce scrieti dumnivoastra...de scris am scris putin la sub. acesta ...dar se pare ca voi scrie din ce in ce mai mult si eu in curand!
Sa ma si explic acum!
Inainte de toate le multumesc din suflet fetelor extraordinare care m-au sunat in timpul sederii mele in faimosul si supraaglomeratul spital numit Giuly !!( Kitta, Andrada P. Sherryca noastra cea haioasa)
Am facut-o si pe asta : m-ama laparoscopit!Aveam io o presimtire ca ceva nu e in regula... desi dr. cred ca a zis ca nu-mi sunt toti boii acasa...avand o HSG perfecta.Dar te pui cu nebuna... am obtinut programarea pe fuga..si in 4 zile am prins loc si miercuri eram deja internata pt. analize.
Joi am facut interventia-care a fost simpla...m-am trezit repede(teama mea cea mare era ca mor acolo-nu facusem niciodata anestezie generala). Spaimele mele erau legata de faptul ca nu prea ovulez ( ovare cu aspect micropolichistic si endometrioza) ! Trompele nu le luam in seama caci stiam ca sunt ok.
recuperarea nu a fost chiar asa usoara ( sunt dureri groaznice de umeri, pe sub coaste... de la buric in jos ) Rezultatul l-am primit de la dr. la externare...adica ieri( vineri). Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula caci dl. dr. Ion Ionut aflasem ca atunci cand nu gaseste nimic vine la pacienta imediat si spune ca e ok. Pe mine nu m-a cautat!L-am vazut pe hol...pe jos pe la fiv...si mi-a zis ca o sa vorbim curand. M-a chemat intr-un cabinet pe sus prin spital si mi-a explicat tot.
I-am zis sa nu-mi ascunda nimic...ca mai bine sa stiu adevarul decat sa bajbai. Rezultatul este dupa mine cam nashpa de nashpa daca ni-este permisa exprimarea. Am plans mult...( chiar si in fata lui...) dar mi-a trecut si o iau de la capat!
rezultat: salpingita cronica stadiul I.
Uter cu aspect normal, trompa stanga. de aspect normal, pavilion liber, cea dr. cu aspect fibros si pavilion fimozat.
Ovare cu aspect micropolichistic.
se procedeaza la drlling ovarian bilateral si testarea permeabilitatii tubare.
trompa stanga permeabila, cea dreapata nu se( aici nu inteleg ce scrie..dar mi-a spus ca e infundata spre uter si nu a vut ce sa-i faca)
evolutie favorabila postoperatorie( tratament cu prednison 8 zile) regim fara sare!
Nu am endometrioza de care ma temeam asa de tare...a mai gasit ceva aderente pe uter dar nu erau in legatura cu trompele...pe care le-a scos.deci... acestea fiind zise... cu o singura trompa buna si cu una bucata sot oligoastenozoospermic... ce am eu de facut?? are vreun rost sa incerc niste inseminari inainte de fiv?? mentionez ca trebuie sa le fac doar atunci cand ovulez pe stanga ca pe dreapta ar fi degeaba.
ma scuzati ca m-am intins ca o placinta... Ideea e ca mai am ceva bani de strans pt. Fiv...daca i-as avea acum as face maine!
Rezultatul asta m-a dat peste cap... sincer nu ma asteptam- ma refer la trompe..caci cu ovarele banuiam
Voi ce sfaturi mi-ati da?? care ar fi pasii de urmat??
Va

dany

Mergi la inceput