FIV 97

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by KITTA

Avalontu esti mai citita in ale FIV-ului. Ce crezi are rost sa il mai chinui pe al meu cu analize gen anticorpi antispermatici si cariotip atata timp cat sperma lui e super OK si buba e la mine? In alta ordine de ideistie cineva pe unde poty sa dau de Dr. Corina Neamtu - endocrinolog de la Parhon, vreau sa zic pe la alte clinici particulare fiindca as vrea sa mi se investigheze in amanunt hormonalele, etc.



KITTA, mersi, as fi preferat sa fiu mai putin citita si sa am un puradel mucios pe langa mine.
Sfatul meu e sa nu faca sotul tau niciun cariotip, analizele astea genetice se recomanda atunci cand sperma este de foarte slaba calitate, si e posibil chiar si atunci sa iasa bune (deci cauza sa nu fie una genetica).
Buba nu e neaparat la tine, ci e vorba de timp, se pare ca aparatul reproducator al femeii imbatraneste cel mai repede, in special ovarele.
Cat despre hormonalele tale, te chinui si tu degeaba la endocrinolog pentru ca nu are cum sa-ti schimbe valorile, fsh-ul si estradiolul nu pot fi schimbate, daca era vorba de progesteron sau prolactina, da, se puteau remedia prin tratament.
In locul tau as face FIV pana la epuizare fara sa las sa treaca prea mult timp, cu alta schema de stimulare mai puternica... vezi poate nimeresti o stimulare cu gonal/puregon+menogon... inhibare minima (in niciun caz diphereline de 3,75 ci cel de 0,1 sau chiar am vazut la unguri ca se poate inhibare doar cu anticonceptionale- tu nu ai nevoie de inhibare lunga si puternica)... sa faci protocol scurt, din ziua 5... si pana atunci cand te apuci din nou incearca un regim de fortifiere, si ia branca ursului la greu, face minuni ovarelor obosite, ia aloe vera de la forever living pentru revitalizare... dupa ET sa faci neaparat, vezi cum iti procuri progesteron injectabil sau am vazut ca unii doctori recomanda din ziua 5 de la ET gravibinon care contine si estradiol si progesteron, tu ai neaparata nevoie pt sustinere pt ca din cate imi amintesc aveai si un progesteron la limita minima.
Si daca nu reusesti asa, iti ramane varianta ovulelor donate, uterul sa fie in buna stare, copil tot o sa ai pana la urma... nu o sa stiti decat tu si sotul, nimeni altcineva. Ce crezi, ca din povestile de succes de la FIV nu sunt si cazuri cu ovule donate? Sunt, dar nu spun si le inteleg de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Cine stie nr. telefon Marinescu Medical Center ca la Sanador am gasit programare tocmai pe 21.02 si pana atunci mooooor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

KITTA - e bine ca ai luat o decizie. Important e sa nu stai pe loc si sa incepi sa rezolvi din probleme. Crede-ma ca stiu cum e cu pisicul dupa 10 inseminari nereusite.
Incearca sa te aduni, sa te linistesti putin. Gandeste-te ca asta e soarta noastra. Fiecare in viata trebuie sa se chinuie pentru ceva. Probabil ca noi trebuie sa ne luptam cu asta. Asta e...trebuie sa mergem mai departe.
Eu te pup si iti doresc un weekend linistit si te astept cu vesti endocrinologice.

Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Kitta tel de la Marinescu Medical Centre - 224.31.27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Kitta , sa nu te duci la dr. Ileana Marinescu , eu am fost la dansa vreo 2 ani de zile si intradevar este cu toane si nici nu este prea priceputa in astfel de probleme , am pierdut si o gramada de timp .. si din cauze unui tratament dat de ea , vreo 6 luni , am facut endometrioza(banuiesc). Am fost si la Corina Neamtu tot la Marinescu Medical Center pt o ecografie trimisa de I. Marinescu si mi-a inspirat mai multa incredere .....
Acuma nu stiu ce fel de progam are dr. Corina Neamtu la Marinecu Medical Center , eu cand ma duceam nu facea decat ecografii.... consultatii nu facea decat Marinescu , dar atunci abia deschisesera cabinetul...
uite tel 2243127

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Adhnanamultumesc de ajutor. Intre timp am sapat pe net si am gasit, dar nu raspunde nimeni la Marinescu. Nu au program si sambata?
Avalonin mare stiu ca asta ar fi situatia, dar mai vreau un set de analize si oare daca estradiolul e tot asa mic (desi in alte luni mai vechi la analize nu am avut nici o problema cu estradiolul, nu stiu cum de s-a stricat asa brusc!) de ce nu s-ar face injectii cu estradiol inainte de stimulare ca sa am inainte, nu dupa pentru sustinere. Nu stiu, acum zic si eu asa ca proasta....Cat despre ovule donate, sotul accepta ideea, eu nu pot sa o accept, normal....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Adhnanala mine asta ar fi a 9-a IAS, deci mai am una ca sa te ajung din urma :-)
Lauravoinicumultumesc de sfaturi. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Avalonnu ai activat PM-ul. Eu cum fac sa iti trimit un PM sau nu vrei sa primesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

KITTA: s-ar putea sa nu fie nimeni sambata
dar...am o propunere pt tine. Eu am fost in primavara la Medlife la o dra doctor super draguta la Medlife, Dr. Magda Bajenaru, care a foste de fapt cea care mi-a gasit mie problema (prolactina marita) si care e foarte bine instruita in infertilitate de origine hormonala sa-i zic asa. Cu mine a stat de vorba cred 1 ora jumate de ma saturasem de cata analiza facuse. Pe mine m-a ajutat, sincer.
Poti face o incercare. Programarile se fac de pe o zi pe alta si macar auzi o parere avizata. Daca te tenteaza, tel de acolo este 209 40 30 si ceri o programare la Dr. Magda Bajenaru. Cum crezi tu. Costa undeva la 600.000 lei
Succes in orice decizie ai lua!
Te pup,
Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

KITTA, nu stiu cum sa-ti explic... estradiolul e un efect nu o cauza, el este interdependent de FSH, se conditioneaza unul pe celalalt acesti hormoni... si daca s-ar face injectii cu estradiol inainte de punctie s-ar inhiba productia de foliculi, intelegi? nu ar mai creste niciun folicul, de aceea numai dupa ET se da fie estrofem (estradiol) fie gravibinon (estradiol + progesteron). O posibila cauza a estardiolului tau scazut ar fi faptul ca ai facut perioade indelungate stimulare cu clomifen (clostylbegyt sau ova-mit), astea sunt antagonisti ai estradiolului, il inhiba.

Ti-am trimis pe PM adresa mea de mail.

Mergi la inceput