FIV 97

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Kla,stiam ca am sarit pe cineva dar nu stiam pe cine, din cauza asta am si spus sa-mi se atraga atentia, ca uneori nu prea am timp sa modific ci doar citesc si ma gandesc sa modific cand am timp si atunci numai stiu pe care pagini sunt povestile voastre, batranetea bat-o vina.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Avaloane am vazut ca intrebai de anticorpii antispermatozoizi pe la alte capitole si tocmai ti-am trimis pe PM unde am facut-o noi si cat costa, da' cand sa expediez, am dat de un portarel la usa dumitale, cum ca doamna e ocupata si nu primeste mesaje.
Da' eu nu ma las si ma pun in fata geamului dumitale si strig : AVALOANE, ANALIZA AM FACUT-O LA MEDICOVER (PLEVNEI) SI A COSTA PARCA 45 RON, DE FIECARE (DOAMNA SI DOMNUL), MAMA DRAGA.........
Sigur a auzit tot satu', asa ca pot sa plec linistita la ale mele, sa nu las fata sa caute aiurea cand stiui si eu un raspuns............

Va pupic pe toate, va urmaresc cu lupa pe fiecare, dar la capitolul raspunsuri stau cam prost, ca daca vreau sa trec la finele lui ianuarie la o laparoscopie scurta, tre' sa las totul in ordine (casa, job.....) si asta imi lasa putin timp pentru voi, dar in perioada de refacere a gauricilor nu mai scapati de mine..........

Iar din 3 ingerasi dornici de "gaurici" am ramas doar 2........, caci Sherycla taman a iesit de la Marinovici si cica nu o laparoscopeste in veci, ca o gaureste degeaba, iar de sambata trece la prima injectie pentru New Happy FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Sheri sa fie hotararea ta cu folos, iti tin pumnii pt noul FIV si astept amanunte pas cu pas !!!

Oana -ici speciali,astept si decizia ta in urmatoarele zile, sa iti dea DD gandul cel bun!

Fetelor eu dumineca am sa va anunt ce am discutat cu mister T, am emotii de pe acum si eu ma rog sa ma determine DD sa aleg cea mai buna cale pentru a-mi tine puisorul in brate ...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

sheri deci ne pregatim pisic pt. ace??te astept cu detalii despre intalnirea de azi

Nicoletama bucur ca totul a revenit la normal si ca esti in grafic cu toate

Moanacand faci laparo???tin pumnii

De zouzounu are nimeni noutati???

Despre Liana ieri cica avea 7 foliculi si automat totul este mai ok...se pare ca si la ea s-a remediat problema...ca si la Nicoleta..cred ca foliculi vostri se ascund de ecograf si nu se arata decat cand vor ei..or sa iasa niste copii super nazdravani

Galuscuta mai ai noutati???

Betty, Theam, teodoran, lachi ce va fac burticile sa nu uitati de noi..

Adhnana, Madalina, Crisbafta la tratament

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Oana, esti o draguta ca te-ai gandit la mine, multumesc mult, inteleg ca voi ati facut amandoi analiza asta de anticorpi din sange la medicover, nu? Noi am fost mai putin inspirati si am facut-o acum vreo 2 ani numai pe jumatate (adica numai eu) tot la medicover si tot din sange... acum va trebui s-o faca el... tot intreband pe ici pe colo mi-au mai sarit si alte fete in ajutor si mi-au dat pontul ca analiza se face si la geneticlab, le multumesc si lor mult! Eu as fi vrut insa sa gasesc un laborator care sa-i faca analiza de anticorpi din sperma, dar se pare nu exista la noi (asa cred eu ca ar fi fost mai relevanta), si daca nu se poate, nu se poate, o va face din sange.

Cat despre cazurile noastre, trebuie sa-ti spun ca discutand cu draga Shery si eu am avut impresia ca este inutila laparoscopia pt ea, este clar ca in cuplul lor balanta inclina intr-o singura parte si ca va trebui sa lupte cu oligospermia pe frontul pe care a orientat-o si domnul profesor, experienta imensa pe care o are acesta a concluzionat corect. Ii doresc s-o dovedeasca in final (pe oligospermie, desigur) si sa obtina victoria finala, Shery e o luptatoare si sunt sigura ca va invinge toate obstacolele!

Si cazul tau il cunosc, si cred ca ai luat decizia corecta, laparoscopia mi se pare foarte inspirata inainte de fiv, desi nu ar fi exclus ca fiv-ul singur sa fie suficient ca sa rezolve inexplicabilul vostru. Oricum, fie ca mergi pe laparo si apoi fiv, fie ca faci intai un fiv 'de incercare' sa vezi ce reactie are organismul tau si ce surprize se 'ascund' in spatele unor analize hormonale perfecte, eu iti doresc ca surprizele sa fie din categoria celor benefice! Esti o fata inteligenta si imi place mult faptul ca analizezi, inveti din experientele altora si tragi concuziile corecte.

Cel de-al 3-lea ingeras are si el o poveste lunga si intortocheata... am luat decizia sa fac totusi lumina si sa elimin toate suspiciunile vis-a-vis de enigmatica boala care da infertilitate, desi dr. cu care am facut fiv (o doctorita care mi-a lasat o impresie excelenta, o profesionista in adevaratul sens al cuvantului) considera ca e inutila laparoscopia in cazul meu (si numai ea este de aceasta parere, si alti medici). E destul de ciudatel cazul nostru si cu multe semne de intrebare la care nu a raspuns inca cineva, dar eu nu mai astept decat un raspuns cu II si un copil sanatos la capatul acestui drum, ceea ce va doresc si voua!

Va pup pe toate si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

No news din partea mea.Prestez si eu ca poate ,poate se rataceste vreun nesimtit la mine in trompite...dar va citesc zilnic .Acu' o dau inainte cu maca pana la din 20 februarie.


galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

madalina28, eu am facut FIV la Giulesti cu dr. Niculescu care, dupa parerea mea, contrar opiniilor controversate...este un medic deosebit si un profesionist in adevaratul sens al cuvantului. Spun asta nu pentru ca ne-a daruit noua un ci pentru ca asa l-am perceput eu.
M_Oana, ai vazut? Tu ai fost plecata si eu am facut surpriza cu reusita. Sincer m-ai emotionat ca ai retinut intrarea mea furtunoasa pe acest forum cu "Ne dorim un copil urgent" dar dupa cum ai observat, nu am exagerat cu nimic, chiar asa a fost. Si pentru ca am ramas datoare lui pussi cu o povestioara, o spun acum foarte scurt.
Povestea mea: Am debutat in "a ne dori un copil" in februarie 2006, dupa 6 ani de casnicie cand nici macar intamplator nu am ramas insarcinata. Prima vizita la doctor a fost in martie, la sfarsitul lui aprilie aveam deja toate analizele mele si ale sotului care spuneau ca nimic nu ne impiedica sa avem un copil. In mai a fost prima luna de monitorizari cu CSD, iunie prima IA nereusita. Intentionam si in iulie sa mergem tot pe IA dar deja incepea perioada concediilor si n-am mai apucat sa facem. Asadar am luat o pauza de doctori si am mers pe cale naturala pana in septembrie cand am inceput tot setul de analize necesare FIV-ului. In perioada asta am descoperit ca o posibila infertilitate a fost din cauza faptului ca educatia mea in materie de igiena intima lasa de dorit. Mie mi se parea absolut normal ca la fiecare dus sa ma spal "intern" cu gelul de dus, nici macar un gel intim. Am descoperit ca era o mare prostie, flora mea vaginala era distrusa si evident ca mureau inainte de a-si indeplini telul. Asadar, daca stiti ca faceti asta, luati aminte si invatati din greselile subsemnatei. Sigur ca n-am mai avut rabdare dupa remedierea situatiei sa insistam in a avea un copil pe cale naturala si am mers mai departe cu FIV-ul. M-am mai confruntat cu o chlamydie si ureaplasma, m-am chinuit putin sa scap de ele si am ajuns la FIV. Stimularea a fost un real succes, cu diphereline si menogon (3 fiole/zi)...fetele chiar spuneau ca am doborat recordurile; asa se pare cu toate ca am auzit si cazuri peste mine. FIV-ul a fost reusit si va apare pe 4 septembrie 2007(teoretic). Cam asta este istoria mea, am fost foarte hotarati si DD ne-a ajutat sa ne mearga totul din plin, chiar daca la inceputurile mele am creeat oarecare discutii cu acel titlu de subiect de care tu, fata mosului, ti-ai adus aminte.
In continuare va urez tuturor sa va vedeti visul implinit pentru ca se poate.
M_Oana, daca ti-aduci aminte de London House, te astept cu mare drag si iti voi oferi din tot sufletul sa bei din paharul meu si daca Sheri vrea sa vada Ploiestiul si implicit pe mine, paharul meu ii sta la dispozitie.

Va pup pe toate si va urez tot binele din lume.

Andreea 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Pussi burtica mea si dragii ei locuitori fac foarte bine. Nu v-am uitat, va urmaresc in continuare si va tin pumnii sa reusiti toate!
Oana succes la laparo!
Sheri las ca nu mai ai nevoie de gaurelele de la laparo ca de data asta vei veni cu vesti bune.
Liana buna productia. Pana la punctie vor mai aparea si alti foliculi.


Teodora
7+
Poze

Aniversare 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

buna fetele , astazi am fost la eco si am 8 foliculi de 10 mm in ziua 4 de puregon, dr.spune ca este Ok.

cristina ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

cris86 felicitari si bafta in continuare!!!!

celelalte fete care sunt "in focuri" cum stati?asteptam raportul!!!bafta si voua!!!

Kora

Mergi la inceput