durerea unei pierderi de sarcina (13)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monicutz, fetele de aici sunt minunate. Noi suntem foarte unite, si dupa cum vezi nici una dintre noi care a ramas gravidutza nu a plecat de tot de aici. Ramanem sa le sustinem si pe alte fete si sa le demonstram ca SE POATE.
Flavia, ai promis ca te ocupi de albumul bebeilor nostri. Ar fi bine sa il creezi, si noi, pe masura ce nastem, sa incepem sa-l umplem. Deocamdata putem incepe cu poze de la eco....!

Cristina, 10+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Monicutz multumesc,m-am mai linistit!
Intr-adevar,este bine sa vorbesti despre ceea ce simti,mai ales cu persoane care au trecut prin aceiasi durere ca si tine.Eu cand am pierdut sarcina am crezut ca sunt singura careia i s-a intamplat asa ceva,dar pe urma am vazut ca sunt fete care au trecut prin mult mai multe incercari.Ceva m-a impins sa intru pe acest forum,mai exact la Durerea unei pierderi de sarcina(nimic nu este intamplator!) si asa am cunoscut aceste fete minunate cu ajutorul carora am suportat mai usor durerea care imi macina sufletul,timpul a trecut si dorinta de a avea un bebe a fost mai mare decat orice.
Iti doresc o sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!
Lia ma bucur ca esti optimista!Sa va dea Dumnezeu cati copii va doriti!



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

LAURA La multi ani! Sa te ajute D-zeu sa ti se indeplineasca toate dorintele, sa fi sanatoasa si sa ramai insarcinata cat mai curand.
Cum a fost la dr?
Chantal din pacate nu prea am incredere in drii de aici pt ca ei trateaza sarcina ca pe un lucru normal si nu prea te iau in seama, mai ales daca sunt lucruri minore pt ei. Ma intreb chiar doamnele de aici nu au probleme? Pt ca mie in afara de faptul ca e normal, si acum si data trecuta, nu imi mai spun altceva.
Mariana drii astia nordici fac aceeasi scoala?!? Eu am eco acum pe 18 si daca nu ma iau in seama cu cezariana cred ca merg in tara. Deja dupa ultima vizita la dr am zis ca astia imi omoara si acest bb. M-au tinut 5 ore cand eu am mers cu o urgenta!!!
Sincer nu prea stiu ce este o eco morfologica, care este diferenta intre ele. Mi-au facut eco 2D pe la 18s si s-a uitat cel mai mult la organe (toate) si ceva la placenta si daca e dezvoltat normal. Nu a vazut ca e jos. Abea acum cand am f la urgenta mi-au facut si eco intravaginal si asa au vazut. Acum o sa fie un eco 3 sau 4D (asa zicea).
Flavia am vazut mail-ul, dar nu am apucat sa citesc prea mult. Daca as avea mai mult timp as sta mai mult cu voi...era asa de bine inainte...de, nou sef...
Din pacate nu prea cunosc termenii in eng si imi este greu sa exprim ce simt in alta limba. Plus ca nu am cunostinte f multe despre toate problemele sarcinii. Eu, ca si alte fete, nu m-am asteptat la atatea probleme si pana acum nu m-a interesat nimic. Am crezut ca o sa raman si o sa nasc un bb ca toata lumea...Tot ce stiu este de aici asa ca nu stiu ce sa ii intreb pe dri, speram sa ma intrebe ei pe mine sau sa verifice cam problemele cu care se confrunta ei cel mai des. Banuiesc ca probleme cu placenta au f multe si avand in vedere sarcina trecuta si ca am ramas repede nu trebuiau sa se uite si la asta? Trebuia sa sangerez ca sa se uite? Si daca nu sangeram?
Iti tin pumnii la dr si pt Dominic sa fie bine.
ladymina vad ca fetele ti-au raspuns la intrebari, nu imi ramane decat sa iti urez succes.
Nana felicitari! Sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos.
Abea astept sa umplem lista de chiar daca va trebui sa asteptam 2 ani pana ii vine randul lui Chantal si lui Michelle.
Vivela asteptam vestile de la dr.
elaa sa inteleg ca facem galerie pt II.
Mari ce m-am emotionat cand am citit mesajul si am vazut pozele. Ce frumos!!!
Andreea imi pare rau ca nu a fost sa fie acum, dar sigur va fi daca a spus Flavia. Este randul tau.
oanabbb dupa cate stiu si eu nu e chiar asa grav daca se stie acest lucru din timp, dr ar trebui sa stie ce are de facut. Nu inteleg cum nu ti-au facut analiza pana acum. Mie mi-au facut de la inceput si data trecuta si acum. Doamne ajuta sa fie bine si sarcina usoara.
Lia_B felicitari pt sarcina! Eu am ramas la 3 luni dupa cezariana, deci nu e devreme. Sarcina usoara.


Ileana 23+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

lia, cu placere, eu zic ca mai ales ca ai nascut normal nu e deloc prea devreme ca ai ramas dupa 5 luni, cum spunea si Ileana, sint fete cu cezariana si au ramas la mai putin timp!si eu dupa ce l-am pierdut pe bebe, am hotarit cu sotul ca vrem 3!

cristina, as face eu albumul dar asteptam sa vad ce ziceti si voi sa nu fac asa de capul meu, si in plus avem deja si doi bebelusi de pus poze pe Matei si pe Rares! acusi vine al lui mariana, si ileana, si tot asa.ma gindeam sa-l fac pe webshots si sa creez un cont comun si sa va dau la toate parola sa va puneti pozele, sau eu stiu, astept sugestii, si am s-o rog pe Ileana sa ma ajute putin!

Ileana, eventual sa cauti pe google in engleza articolele si sa mergi cu ele pregatita! eu as spune sa la cealalta eco poate placenta nu era joasa, si apoi abia a coborit! si eu ma intrebam de ce la 10 saptamini nu a vazut ca e joasa si la 14 a vazut, pai ca la 10 poate nu era joasa, sau cum mi-a zis mariana, poate fiind asa mica sarcina nu considerau o problema. lasa ca va fi bine ai sa vezi, sint atitea fete la care le-a urcat, in cel mai rau caz ajungem la cezariana! merci ca ne tii pumnii!a in doi ani sint din nou gravi pe lista, daca ma ajuta Dzeu.(si sotul bineinteles ) asa ca nu le las pe chantal si pe michelle singure!

va pup, noapte buna!



Flavia +17, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Fetelor, ce mult ati scris. Eu de ieri, de dinainte sa plec la dr am ramas fara internet, de aceea n-am putut sa intru sa va spun cum a fost.
A fost bine, cat poate fi fara eco. Dr. m-a incurajat ca de data asta o sa fie bine, ca nu exista niciun motiv sa cred altceva. Mi-a dat listuta cu analize si m-a programat la eco abia pe 19, adica peste aproape 2 saptamani . A spus ca atunci ar fi mai relevanta, ca se vede mai bine si ca din punctul lui de vedere nu e cazul sa-mi fac niciun fel de probleme. M-a intrebat de simptome, i-am zis ca mi-e greata de mor in special dimineata si seara si parea f incantat , cica ar fi semn bun, ca sarcina evolueaza. Aiurea, eu am 2 prietene care sunt insarcinate amandoua in sapt 22-23 si n-au avut nici macar o ameteala si sunt bine merci si ele si bebeii. Dar dr meu a zis-o cu asa convingere ca parca suport si eu mai usor diminetile .
Scuze fetelor ca nu pot sa stau sa scriu mai mult, trebuie sa alerg spre servici, am lenevit in speranta ca imi mai trece greata, dar deja e f tarziu.

Va pup pe toate si promit sa mai intru si de la servici sa va scriu.



Gabi 6+
Miracle inside,
Noi (inca) doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Ileana, nu stiu daca e ceva luna asta, ceva schimbari ar fi dar nu stiu ce sa cred, eu de cand am pierdut sarcina, mai exact din iulie am avut CM numai daca luam duphaston si dupa ce luam 10 zile cam in 5 zile aparea.....plus ca in ultimile 3 luni inainte de a se instala CM aveam niste dureri de spate groaznice si dureri de burta, numai ca din luna dec. mi-am propus sa nu mai iau nicio pastila si nici sa nu ne mai protejam....si uite acum sunt in ziua 27 nu am dureri de spate, insa de aseara ma luat durerea de burta ca la CM....asa ca slabe sanse luna asta sa fie II....cu toate ca pana nu-i rosu nu tre sa-mi pierd speranta.......
acum nici nu stiu daca sa risc sa cumpar un test...sau mai bine sa stau cumintica sa nu fie si mai mare dezamagirea..
Mari ,ce veste minunata, eu care mi-am dorit si-mi doresc fetita....tu sa ai 3...foarte frumos, felicitari
Mirelus, Nana voi ati avut dureri de burta in perioada in care trebuia sa vina CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Gabi ma bucur ca este totul bine! Tocmai pe 19 faci eco? Inseamna ca eu daca merg joi(6 sapt.) nu se vede nimic si ma cheama iar in scurt timp?
Elaa iti tin pumnii sa nu mai vina CM.Eu am avut dureri de burta ca la CM si inainte sa fac testul si in prima saptamana de intarziere.Daca nu aveam doua teste pozitive as fi crezut ca-mi vine in orice moment.Stai linistita,nu mai cauta simptome,daca este sa fie bebe,este!Iti tin pumnii!
Ileana bafta la eco pe 18.Pai daca nu iti iau in considerare ca ai cezariana ar fi bine sa vii in tara,cum sa nasti normal la asa putin timp?Mai sunt si pe aici dr. buni,putini,dar sunt!Ai grija de tine!
Va



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Scriu pe fuga mare.

NANA, felicitari din toata inima, iti doresc o sarcina fara probleme si un bb mare si sanatos.

Lia, nu-mi vine sa cred ce a putut sa ti se intample, Doamne, cum mai pot dormi asistentele alea? Ma bucur ca ai putut trece totusi peste asa mare tragedie si ca acum un nou sufletel iti va lumina viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cristina_ana, Ileana_marius, Mariana, Lia, si va multumesc ptr urari!
Chantal, Michelle, va tin pumnii sa va reveniti si sa apara bebeii curand.
Mirelush, nu plec nici moarta de aici. Voi sunteti prietenele mele dragi pe care le iubesc si la care tin f mult, as aca nu aveti nici o sansa sa scapati de mine. Eu nu ma duc pana la 8 sapt la dr, ca vreau ecografie direct si asa stiu ca de la 8 sapt se vede embrionul bine la eco si se aude si inimioara. Sper sa nu ma insel.
Vivela, ma bucur ca e totul ok, si eu am inceput sa am greturi si beau apa la greu ca sa imi treaca.


Nana, 4+

Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mirelush, mie dr mi-a zis ca acum s-ar vedea si sacul embrionar si embrionul (la 6 sapt si 5 zile), dar oricum nu avea ecograf acolo si chiar daca avea, eu m-am nimerit chiar in momentul cand a fost pana de curent in Bucuresti (ati auzit, nu?). Si a zis ca daca tot nu poate sa-mi faca acum, ar fi mai bine sa am rabdare un pic, pana mai creste, ca sa aiba si el ce masura acolo. Deci tu daca te duci joi, sacul embrionar se va vedea, dar nu stiu daca o sa poti sa-i auzi inimioara inca . Unii zic ca la 6 saptamani incepe sa bata, dar cum nu sunt 2 sarcini la fel, nu cred ca e totul chiar ceas.
Oricum, cred ca e bine sa te vada dr. si sa-ti dea cel putin lista cu analize.
Bafta multa.

Gabi 6+
Miracle inside,
Noi (inca) doi

Mergi la inceput