durerea unei pierderi de sarcina (13)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

La multi ani cu sanatate va spun si eu dupa multa vreme de absenta de aici,sper sa imi reiau activitatea si sa fiu mai mult prezenta printre voi.Pana una alta as avea o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva.Acum 2 luni,mai exact in noiembrie 2006 am pierdut o sarcina (avort spontan)cauze necunoscute,dupa un control amanuntit medicul meu m-a asigurat ca este totul ok dpdv medical,doar ca trebuie sa mai astept 3 luni pana la o noua sarcina.Problema este ca nu mai am rabdare.Voi ce ma sfatuiti sa fac?Si inca ceva prima zi a menstruatiei a fost 05.01.07 ,care este perioada fertila pt a incerca sa raman insarcinata iarasi?Multumesc anticipat:)
Cosmina

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

OOps,imi cerc scuze ca am scris de 2 ori dar intre timp mi-am gasit parola la vechiul utilizator.Scuze inca odata:)

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Mina, in primul rand iti urez si tie LA MULTI ANI! Un an nou fericit, diferit de cel trecut. Imi pare rau ca si tu ai pierdut sarcina . Vreau sa-ti raspund la intrebare, si anume la cat timp sa ramai gravidutza. In primul rand nu stiu bb cate saptamani avea, deoarece nu este tot una la ce varsta a sarcinii l-ai pierdut. Daca sarcina a fost mica si ai pierdut-o printro simpla sangerare, nu vad de ce ar trebui sa astepti asa de mult. Eu am pierdut sarcina la 18/19 s, si ne avand nici un simptom, nici o sangerare, avortul a trebuit declansat si cu chiu cu vai l-am nascut pe bb, care era deja marisor... Pai eu a trebuit, din pdvd medical, sa astept 4-6 luni. Deci, in concluzie, daca sarcina ta nu a fost asa de mare, nu vad de ce ai astepta asa de mult. si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Mina, pana am scris mesajul, a aparut si celalalt mesaj al tau, care completeaza informatiile. Nu inteleg, cum de al doilea mesaj a aparut primul... Deci, in concluzie, pararea mea este ca daca iti doresti tare tare sa ramai insarcinata si nu ai rabdare, sa nu mai astepti inca o luna. 1 luna ti-ar mai ramane nu? Nu stiu daca e vorba de inceputul sau sfarsitul lunii noiembrie. Iti doresc sa fie bine cat mai repede .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Mina, am mai uitat ceva sa scriu, si anume legat de perioada fertila. Perioada fertila, la un ciclu de 28 de zile, este, aproximativ, intre z9 si z19 candva. Cred ca ti-am dat o plaja mare . Ovulatia se intampla de regula la mijlocul ciclului, deci cica in z14 (la un ciclu de 20 de zile, bine-nteles). Daca vrei sa stii mai multe si ti se pare complicat, intra aici: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=78
Succes si sa ai pare de un bb sanatos si baietelul tau de un frate sau o surioara cu care sa se inteleaga bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Fetelor, si mai ales Ralu, uite ce am gasit:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=20
Nu-mi vine sa cred, ca la noi in tara, incepe sa se spuna cum ca
"... In concluzie, femeile peste 35 de ani nu sint supuse unui risc mai mare de a avea comlicatii serioase decit femeile mai tinere – si – marea majoritate aduc pe lume copii perfect sanatosi. ... "
Nu stiu ce sa zic, acuma incep sa tind spre a mai avea un copil... Insa nici acuma nu imi este clar, daca este sau nu egoism din partea mea. V-am mai scris voua, fetelor, ca eu inca in copilarie am visat o fetita bruneta, carliontata, cu ochi caprui, fff isteata si "rauta". Fetita asta inca nu o am si ma tot obsedeaza acest gand. Sa fi fost oare doar un vis? I-am dat si un nume in gand...
Am luat-o razna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Feteloooooooooorr! Iar s-a spart conducta cu mine, doar eu scriu de ceva vreme. A trebuit insa sa intru dinnou, pentru ca m-a lovit o bucurie . Acuma m-a sunat sotul, care plecase cu Roberta la plimbare, cum ca au cumparat un caine .Inca nu stiu cum arata, nu stiu nimic, dar am sa fac poze si am sa vi-l arat cat de repede pot. Abia astept sa soseasca acasa cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

La Multi Ani, Ioana!!!
Sa fii sanatoasa, norocoasa si sa ti se indeplineasca toate visurile in anul acesta!



Flavia, ma faci sa roshesc mama, chiar fotomodel nu sunt eu, dar sunt ok cu kilogramele la inaltimea mea ....."minuscula" (am 1,52cm si 41 de kg). Iti multumesc oricum de apreciere
!

Daca si visul asta cu Nana se adevereste.....eu te declar Mama Omida de peste Ocean!....AM ZIS!!!

Cosmina, sa-ti fie norocos si sanatos baietelul! Imi pare rau pentru sarcina pierduta....offf.....nici o femeie nu ar trebui sa treaca prin asta....nu conteaza cat de mica era sarcina, dar asta e....mergem mai departe...trebuie!!! In legatura cu ovulatia poti urmari mai multi parametri....
- temperatura bazala peste 37C inseamana perioada fertila
- mucus cervical mai fluid si care se "intiiiinde"
- mici intepaturi in ovare (nu obligatoriu)
- senzatie de balonare la nivelul uterului (nu obligatoriu)
sau poti sa-ti cumperi teste de ovulatie (Dr. Sigur parca am folosit eu) si sa incepi sa ti le faci cam din ziua a 8- a ciclului.....acuma depinde si cat te tine menstruatia (de ex eu pe Dari am facut-o cu o ovulatie venita "plocon" in ziua a 8-a deci fff devreme pentru un ciclu normal, dar la mine ovulatia e cu "surle si trambitze" asa ca stiu clar cand o am....in luna aia ma tinuse menstruatia decat 3 zile ). Hai ca te-am ametit de cap........Sa dea Doamne Doamne sa vina bebe cand vrei tu!!

Della, n-ai luat-o mama razna! Si eu am visat o fetitza cu coditze....cand eram gravida cu Daria (care nu e Dari), si ii ziceam ca are un fratior in burtica la mami! Asa ca ma astept ca bb2 sa fie tot fetitza ca la bb3 sa se implineasca visul....asa ca te inteleg perfect!

Pupicei

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Della, sa-ti fie sanatos noul membru al familiei!!
O sa va distrati pe cinste cu el! Animalutzele destind atmosfera in casa si aduc un zambet pe fatza chiar daca esti necajit, obosit si nu-ti arde de nimic....ele te remonteaza!

Pupicei

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Irda , multumesc foarte frumos de incurajare . Tare nu asi vrea sa nu ma ocoliti, crezandu-ma dusa cu pluta . Tin pumnii pt. bb2 si bb3. Multumesc inca o data pentru faptul ca si tu iti doresti 3 bebici. O alta problema a mea, este, sau ma rog, era, cum ca lumea reactioneaza ciudat cand ma vede ca imi doresc un al 3-lea bb, lucru inexplicabil multora din jurul meu (ma refer la servici... si nu numai).

Mii de tuturor. Sunt foarte emotionata din cauza catelusului. Mor de nerabdare sa soseasca o data acasa cu el.

Mergi la inceput