durerea unei pierderi de sarcina (13)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Michelle ma bucur ca te-ai linistit.

Mari deja sunt 16 saptamani Sa nu fie de deochi!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Mirela, Laura, Mari, multumesc pentru gandurile bune . Da, am ceva emotii... Din pacate inceputul asta de an nu este prea bun, dar nu vreau sa ma dau batuta, nu incetez sa fiu optimista. Totusi, nu imi intra in cap, cum de, in 1/2 de an, osul rupt de la incheietura manii drepte a sotului, nu s-a refacut ci este tot rupt. Se vede clar pe film, ca in loc de 1 bucata, sunt 2.
Raceala, viroza sau ce este boala asta care a dat si peste noi, din pacate inca ma chinuie. De alaltaieri iau antibiotice si parca ma simt mai rau . Ma bucur ca copiii sunt aproape bine, ca bine este exagerat spus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Laura, m-am uitat la pozele tale de la revelion. Uauuuuu, da sa stii ca-ti sat fff bine in rochia de seara . Pe bune, esti . Si mie imi place in pantaloni, la fel am fost si eu la cheful de sfarsit de an la serviciul sotului, cu deosebirea ca eu m-am imbracat in rosu (asa era costumul). Din pacate nu am poze, caci nu am vrut sa ducem aparat foto, iar telefonul sotului face niste poze oribile.
Michelle, ma bucur ca te-ai linistit, ca ti-au venit uratii . Cu toate astea sunt de aceeasi parare cu Flavia, si anume, o noua sarcina ti-ar face bine. Sper sa nu te superi pe mine, eu sunt convinsa ca atunci cand vei fi dinnou graviduta, o sa iti recapeti fortele si dragostea de viata.
Si aici vreau sa va dau un exemplu, mama unei colege de serviciu, si-a pierdut al doilea copil, o fetita, la varsta de 3 ani (o boala a terminat-o pe micuta, brusc, din senin...). Nu trebuie sa va delaiez suferinta prin care a trecut familia... Copilul mai mare avea pe atunci vre-o 10 ani. Mama a umblat la tot felul de recuperari psihice, sanatorii etc, si au sfatuit-o sa ramana gravida inca o data. Ei, pana la urma a ramas si s-a nascut colega mea de servici . Ce sa va spun, intr-adevar a ajutat intreaga familie sa treaca peste suferinta asta enorma. Colega mea are acuma 47 de ani si sora ei, care murise la 3 ani, deci pe care ea nu a cunoscut-o, exista in amintirea familiei, bine-nteles ca nu au uitat-o.
V-am povestit asa, ca mi-am adus aminte, ma gandeam acuma ce a simtit saraca femeie cand si-a pierdut copila, o mandrete de fetita... Se pare ca tragedii au existat, exista si vor exista. Motivele nu le vom cunoaste, dar trebuie sa invatam sa traim cu ele. Ceea ce imi doresc mie este sa pot duce povara pe care o am de dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Michelle ma bucur ca ti-a venit CM si esti mai linistita.
Adela ce bine ca esti optimista si in ciuda problemelor nu vrei sa te dai batuta!Or sa se rezolve ele,stai linistita!Multa sanatate!
Nana si Andreea unde sunteti fetelor? Ce noutati aveti?Abia asteptam sa ne dati vestea ca aveti II liniute! Sunt asa nerabdatoare!
Va



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Mirela, multumesc . Pai musai sa nu ma dau batuta .
Tocmai ma uitam ca ai 5 saptamani! Ce bine de tine, ma bucur cand voi, gravidutele, scrieti aici. Stiu sigur ca nu veti migra de tot de la noi. Eu una, foarte sigur nu o sa plec nicaieri, de o fi sau nu sa fiu si eu graviduta. Abia astept sa pui pozici cu bb. Nu stiu daca ti-am scris pana acum, dar iti sta foarte bine nu noua freza. Pozele cele mai recente sunt super. Pai, te-ai pregatit pentru sufletelul vostru asa cum trebuie .
Doamne, abia mai este pana in aprilie... Pe cand pica Pastele? Trebuie sa ma decid, si parca ma ia cu tremurici in stomac... Am emotii serioase. Avea tatal meu o vorba "numai azi nu-i maine"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Adela multumesc mult pentru aprecieri,esti draguta!
Pastele este pe 8 aprilie,este destul de devreme spre deosebire de alti ani.Mai ai putin si trebuie sa te hotarasti,sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie pentru voi.Bafta!



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Ce mai faceti fetelor?Draga Michelle in legatura cu baiatul meu vreau sa-ti spun ca toti doctorii in special de la Sanador,Medlife si Diagnosis m-au asigurat ca copilul este bine si sa stau linistita doar prof.Pelinescu de le Filantropia mi-a spus pe la 27 de saptamini ca e posibil sa aibe malformatii genetice.Nici eu nu inteleg caci sa ma ierte DD dar ecografele sint peste tot din cele performante dar doctorii nu prea stiu sa interpreteze ceea ce vad.Nu pot intelege dar daca nu se pricep la ce se mai baga?Ii invinovatesc cu toate ca nu ar trebui caci si la 27 de saptamini daca imi scoteau copilul poate tot asa gindeam si cautam vinovati dar cel putin nu-mi mai faceau cezariana.Acum trebuie sa astept inca 1 an ca sa pot ramine.Am stat de vorba cu o dr psiholog ieri si i-am spus de reactia mea ca nu-mi mai doresc un alt copil si mi-a spus ca e normal si ca trec printr-o depresie dar pe parcurs voi reveni la ginduri mai bune.Sper din tot sufletul si doamne ajuta.Gravitutzelor vreau sa vad si eu niste poze de la eco,aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ileana, la mine au descoperit la 14 saptamini cind mi-am facut ecografia ptr testul triplu, desi am mai facut o eco la 10 saptamini, nu mi-a zis nimic medicul ginecolog, am sa-l intreb de ce? vad ca am nimerit-o cu 22s, cu sexul se pare ca mie mi-a cam revenit pofta, ca sotul meu e tare cumintel...., dar stam pe tusa pina nu vorbesc cu medicul.da, si eu sper sa se rezolve problemele mele, oricum sint ff concentrata pe faptul ca in 10 merg eu la medic, in 11 cu Dominic, si in 25 iar am eco, deci am pe ce imi concentra energia!te pup, ai grija de tine, ne tinem la curent cu placentele astea, ti-am zis ca la prietena mea a migrat bine merci.

mariana, merci mult de tot de info, mie mi-au spus la ultimul eco ca am placenta care acopera in totalitate colul uterin, nu mi-a zis daca e anterioara sau posterioara! aveam 14 saptamini, femeia care mi-a zis era ecografista, nu e medic ginecolog, si mi-a zis ca trebuie sa vorbesc cu medicul ptr mai multe info, dar ca pina la 32 saptamini nu se pune diagnostic( oricum noroc cu prietena mea medic, ca mi-a zis fara efort si fara sex)cauza la mine cred ca e chiuretajul dilatarea aia, ca eu cezariana nu am! am o prietena care a avut acelasi lucru, fara sa aibe nici DC nici cezariana si s-a ridicat pe la 32s.merci ca-mi ti pumnii, si cu problemele noastre sper ca se vor rezolva in sensul bun, cum spui si tu e o tara civilizata! te pup, ai grija de tine si de copilasi!

mari, pai da asa te-am visat cu parul inchis, acuma nu brunet neaparat, dar nici blond....vezi nici nu am vazut poze cu tine, si sa mai spui ca nu sint paranormala....., te-am visat fara sa te cunosc, deci, semn bun, si oricum am trecut amindoua de perioada critica, acuma sansele de a pierde sarcina a scazut, stim si noi ca mai sint, dar ne tinem bine pe pozitii, si vom avea albumul ala ai sa vezi!nu-ti fa griji ca nu-i simti miscind, si eu tind sa cred ca de fapt eu simteam placenta care e pe col ca facea valuri si nu chiar pe bebe, oricum am inceput sa-l simt, dar mi-e ciuda, ca e slaba miscarea, si e rara, inca, dar stai linistita ca ne vom satura noi de coate-n burta, mai ales tu ca vor fi 6 minute si 6 picioruse. a propos tu stii ca va trebui sa intrerupi munca muult mai repede, si sa te odihnesti!astept poze!

laura, da, am vazut pe urma ca i-ai scris lui mirelush, mai laudele sint sincere, ca asa e!eu te felicit de 2 ori dar mai incolo ca mai intru eu!

mirelush, lasa ca apar simptomele pe la 7 saptamini, stai linistita, si uite ileana nu are simptome si totul e ok!

chantal, bravo, uite iti fac mare galerie, sa rezisti cit mai mult fara medicatie, si daca chiar e nevoie e bine ca te gindesti la protectie!spuneai de placenta, si tu ai avut-o la fel?

della, tin pumnii strinsi strinsi ptr operatia sotului tau, lasa ca nu tre sa vezi ca incepe rau, ci poate e un inceput bun, ca-l repara nenea doctoru sa fie ca si nou, sa incepeti bine anul. vezi ca nu mai ai mult pina in aprilie...in 8 sint Pastele!

michell, bravo, ai vazut c-a fost doar o mica dereglare, si e normal nu te mai stresa! te pup, interesanta povestea lui della!

lariana, poti vedea pozele cu bebe meu de la eco la 14 saptamini!

nana, andreea,ella nimic?

fetelor, gata am stat azi noapte pina la 2, si am pus poze de la Craciun 2006, si am ales 200 fotografii sa le punem pe hirtie, sa trimitem la bunici, ca ne-au innebunit!deci vizionare placuta! ma simt bine azi, putin somnoroasa, azi a inceput din nou Dominic gradinita dupa o vacanta de 2 saptamini, imi venea sa pling, n-a prea vrut sa mearga, dar incet incet s-a dus, of, sintem in perioada de antrenament fara scutec, mi-a fost tare mila sa-l trezesc saracutu pe la 8.15 ca sa-l imbrac, dar asta e viata, mai putin, si apoi cind intru in maternitate va merge doar 4 ore la gradi cit sa nu piarda contactul cu copilasii de virsta lui! vine cumnatul meu duminica, abia astept sa merg la medic in 10 ca am multe intrebari cu placenta asta, si sa-mi dea rezultatele la testele ce le-am facut! iar in 11 merg cu Dominic, luna asta vom afla si sexul bebeului, deci, numa vesti bune sper!

va pup pe toate!



Flavia +17, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Flavia am vazut pozele,sunt super! Ce familie frumoasa sunteti!Si Dominic este adorabil iti vine sa-l mananci! Imi imaginez cum va fi cand se va naste si bb 2,o sa fiti tare fericiti! Felicitari!
Mai ai putin si mergi la medic,abia asteptam noutatile si poate vede si ce sex are bb.
Mie imi trec tot felul de prostioare prin cap,de ce nu apar simptomele,de ce nu mi s-au marit sanii...incerc sa alung gandurile rele dar nu prea reusesc.Nu am decat sa cred ca este prea devreme cum spui si tu si or sa apara ele!
Lariana eu nu am inca o poza cu bb dar de indata ce voi avea va voi arata!
Va pe toate!



Mirela5+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mirelush, merci esti draguta, abia astept sa fim o familie mare (ca si mariana), lasa draga cu simptomele, ca vin ele cind nici nu te astepti, ti-a spus si mari ca ei abia acuma ce i s-au umflat sinii, la mine s-au umflat mai repede ca nici nu am slabit tot dupa Dominic, si am si alaptat si am avut lapte pina sa ramin din nou gravi, chiar si dupa chiuretaj am avut lapte!abia esti la inceput, inainte femeile nici nu aflau asa repede, ce si cum, mie mi s-au declansat greturile la 7 saptamini, dar uite ce zice si Ileana, ca nu se simte gravi. nu te stresa, nu-mi spuneai tu ca nu face bine la bebe? asa ca te rog frumos! lasa stresul, zi-ti asa indiferent ce faci nu depinde de TINE! asa ca mai bine fara stres! va fi bine!ai sa vezi ca te vei mai linisti cind mergi si-i auzi inimioara si-l vezi la eco!te pup

Flavia +17, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput