"TRUCURI" PT A DEVENI MAMICA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Subscriu si eu la ce a zis Tumpi
Poate ca "trucurile" merg la fetele fara mari probleme... eu nu mai cred decat in monitorizare, analize, naturiste... daca ar fi mai putin stres ar fi si mai bine...
Si totusi, bb intarzie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

m-am tot gandit daca sa va scriu sau nu CE SA NU FACETI ...

Eu am facut cam de toate, si dupa 1 ani jumate de monitorizari si teste de ovulatie..si prin urmare sex programat, am sesizat ca pasiunea incepe sa dispara( era simplu..inainte de ovulatie fara sex 3-4 zile, apoi sex..la greu)nu ne mai venea la nici unul . Nu puteai sa faci cand aveai chef ..ci cand trebuia si rezultatul ...Am avut noroc ca ma vorbit cu sotul pe tema asta, ce simteam eu , simtea si el..si am hotarat impreuna ca daca o continuam asa o sa ne distrugem relatia si am luat o pauza de vreo 6 luni, pana cand am decis din nou ca totul e ok si ne putem apuca de treaba, din pacate cam in 4 luni am si aflat ca nu putem aveam BB pe cale naturala. Vam spus toate astea ca sa stiti, poate daca nu comunicam se ducea totul de rapa...sper ca m-am facut inteleasa, ca nu am suparat pe nimeni. Eu doar am vrut sa va spun ca trebuie sa aveti mare grija.. E totul atat de complicat!!!

In legatura cu diagnosticul de "infertilitate inexplicabila" - eu l-am avut timp de 4 ani, totul era perfec..toate anilezele facute, spermograma, HSG, histerografie...dar dupa laparoscopie s-a descoperit ca trompa dreapta e impermeabila si cea stanga greu accesibila... asa c acum am un diagnostic clar...cu care ma chiar mandresc sterilitate primara de natura tubara..dupa atatia ani de incertitudine!!!

Va pup pe toate

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Pussi imi pare rau pt rezultatul de la laparo, dar cel putin acum sti sigur ce e in neregula. Ce alternative ti-a dat dr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pussi imi pare tare rau.Mai ai si alte variante de a avea un copil, ce ti-au recomandat medicii.
pupici multi tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Tumpi sper ca nu te-ai suparat pe mine, cred ca am fost c-am taioasa, sorry . N-am spus cu intentia de a supara pe cineva, a fost un gand, o stare pe care am simtit-o atunci .
Pussi Si eu mi-am facut HSG si dr. Ancar mi-a zis ca e ok. Daca imi zic ungurii altceva, inca nu m-au verificat si pe mine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

ioana, doamne fereste sa ma supar,asta e nimik fata de alte sit prin care am trecut in asteptarea lui bb.
Stresul poate fi cauza nr 1 care duce la infertilitate,de aceea daca incercati de 1-2 luni,nu intrati in panica.Nimeni nu zice ca nu ar fi probleme,dar nu va stresati.Ok, cel mai bine e sa se mearga la dr si facut anlize, ambii parteneri pt a elimina cauzele.
Inainte dr iti ziceau cand ajungeai la ei si spunei " stiti eu nu raman [:gravi], ce sa fac?", iar el iti raspundea " de cat timp incerci...aaaaaa 3 luni, pai abia dupa 2 ani sa ne facem pb.dupa aceea luam temp bazala si vedem pe mai depare".Acum s-au schimbat lucrurile, plus ca aici se pot afla atatea informatii utile, ti se pot recomanda dr, ti se spune ce analize sa faci, chestii din astea.
Timpul le rezolva pe toate si asa cum spunea cineva, bebe vine cand vrea el,cand simte ca parintii lui sunt pregatiti si linistiti.Stiu ca uneori suna ciudat,dar asta e viata, ne pune la grele incercari , iar noi trebuie sa fim tari.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Tumpi foarte de acord cu tot ce ai spus!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iumosa spune:

tumpi: Sa stii ca nu peste tot te trimit doctorii la analize mai repede de 2 ani. Eu le-am spus ca am peste un an de incercari si mi-au spus sa asteptam sa facem 2. N-am facut nici un fel de analiza de sange pana acum, nici o ecografie, ce sa mai vorbesc de monitorizare sau altele. Si nu am ce face, ca asa e sistemul aici. Cateodata imi vine sa ma urc in avion sa merg acasa, ca acolo macar aflu cat de cat ceva. Mai ales ca vad ca sunt fete care incearca de 6 luni si si-au facut deja monitorizari, analize hormonale etc. Asa....nici macar nu stiu daca am vreo problema. Poate am trompe infundate sau altceva si pot incerca mult si bine.

pussi: De acord cu tine: nu cred in "infertilitate inexplicabila". Suntem creati sa ne reproducem. Daca nu putem, sigur e o problema. Si pt. ca ai experienta cu analizele, explica-mi, te rog, de ce se face HSg si nu se face direct laparo? Ca, din cate am inteles, cu laparo se vad si trompele si uterul etc. Sunt mai mari riscuri sau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Ysa, Olim nu pot ramane decat prin FIV...am facut unul in dec. 2006, fara rezultat...dar acum sunt mai bine si o iau de la capat..

Ioana 78 in cazul tau nu mai conteaza daca trompele sunt sau nu permeabile

iumosalaparo e interventie chirurgicala, necesita spitalizare si anestezie totala cu intubare. E adevarat ca e mai complexa si ca se vede tot, dar e riscul interventie..Daca vrei explicatii mai in amanunt iti dau

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

la mine a mers cu vitamina e!
incercam de cateva luni bune si... degeaba, si minunea s-a produs exact in timpul curei cu vit.e! mi se pare ca si scrie prin prospect ca influenteaza fertilitatea.

Mergi la inceput