cine a nascut in japonia?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Cand ai timp sa ne dezvalui si noua povestea nasterii
printesei tale .
Nici eu nu am fost multumita de medicul care m-a asistat la
nastere.
Medicul care mi-a urmarit sarcina timp de 9 luni nu era de garda
si am nascut cu un necioplit.

Samurai-lady si bb Ken.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Periaoda cit am fost insarcinata a fost perfecta. Nu am avut deloc probleme, am vomat doar o singura data. In saptaminsa a 39 cind m-am dus la control, cind Melany nu prea vroia sa miste. Ea de fapt avea programul de boxat intre 12-3 noaptea. Asa ca m-a trimis la radiografie si mi-a spus ca pot sa nasc si natural. A doua zi m-am internat in spital si am stat in sala de nastere. In prima zi mi-au dat 5 pastile, cite una la o ora, ca sa am dilatatia mai mare. Dilatatia era de 2. Asa ca urmatoarele 2 zile am stat cu perfuzii si monitoare. Melany tot nu a vrut sa coboare. A patra zi de stat in spital m-a chemat doctorul la control. Eram deja un pachet de nervi. Sa vezi in fiecare zi cum unele japoneze vin si intr-o ora intra deja si nasc sisa stai intre 4 peretii toata ziua . Era si simbata si duminica urma sa vina mama in Japonia. Asa ca doctorul, cind m-a vazut ce nervoasa eram m-a lasat acasa si mi-a spus sa revin luni. Simbata m-am odihnit, m-am relaxat. Duminica la prinz a venit mama. Incepuse deja contractiile. Am rezistat pina la 4 cind deja contractiile erau din 5 in 5 minute. A sunat sotul meu la spital dupa care ne-am dus. Doctorul era acolo, el era seful sectiei. Cind m-a controlat aveam dilatarea doar de 3. Deci trebuia sa mai astept mult si bine. Asa ca am hotarit cezariana. La ora 19.17 am nascut-o pe Melany. Cum a scos-o, nu au fost atenti si chair si acuma i-a mai ramas o pata un pic mai rosie pe fata. E neglijabila, dar e acolo. Cu toate ca pe o asistenta o cunoasteam dinainte si ma imprietenisem cu alte 2 asistente care vorbeau engleza cit sotul meu a dus-o pe mama acasa eu am facut soc termic dar nimeni nu a venit sa ma vada. Cum m-au taiat pe verticala sonda nu mi-au scos-o 2 zile asa ca doar dupa 2 zile am coborit in pat. Am stat in spital 9 zile, Melany a stat efectiv cu mine doar din a 5-a zi. Copcile mi le-au scos doar in a 8-a zi.
Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Draga bubu,

pe tine te-au chinuit japonezii astia.
eu,daca stiam pe cat de naturale metode aplica,ceream de la
inceput cezariana.
La urmatorul bebe.........o sa cer cezariana.

Samurai-lady si bb Ken.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

bubu,
daca ai sti cat de mult se aseamana nasterile fetelor noastre... Iti spun doar pe scurt: dupa 1 sapt de stat in spital si facut injectii de declansare a nasterii am avut 8 ore de dureri dupa care m-am ales cu doar 3 cm de dilatatie. Apoi s-a oprit totul si am adormit bustean. A doua dr. a hotarat cezariana ca nu mai avea ce sa-mi faca. Intre timp si pe mine m-a lasat 1 zi acasa sa-mi revin psihic. Dar aici pot sa-mi asum toata vina, eu am tinut cu dintii sa nasc natural. Asta s-a intamplat in Ro, conditiile din spital le stii, in schimb sotul meu s-a tot dat student la medicina (e spital universitar) si a stat f mult timp cu mine. La sfarsit asistentele au ramas masca cand au auzit ca de fapt e inginer:))) Ma opresc, voiam doar sa-ti povestesc pe scurt, am fost f surprinsa cat de mult se pot asemana 2 nasteri atat de "cu peripetii". Lasa ca o sa treaca si pata si ai sa vezi ca uiti tot si ramai doar cu bombonica ta. Sa-ti traiasca!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Traiesc inca cu cosmarurile de atunci, dar totusi am curajul sa il am pe al doilea asa repede. Traiesc cu speranta ca la al doilea stiu sa ma astept si ca totul va fi bine. Voi vedea.
Delia, Melany &bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Bubu nu stiu cum de l-ai convins pe doctor sa-ti faca cezariana ca eu nu am reusit.
HAi sa povestesc si eu cum a fost la mine .Sper sa reusesc sa nu scriu prea mult desi e cam mult de scris.
Eu am nascut mai devreme cu o saptamina .Joi noaptea m-au luat durerile ,insa nu stiam daca sunt cele adevarate sau nu .Asta pentru ca la inceput erau neregulate din cite banuiesc eu pentru ca nu am stat sa conometrez.In fine, era destul de tirziu si am zis sa astept pina dimineata .Am asteptat ,cu toate ca nu am putut sa dorm toata noaptea .Imi curgea singe dar am zis ca nu e nimic.Contractiile erau dureroase dar nu foarte.IAr intre contractii nu aveam nici un fel de durere.IAr pentru asta am zis sa mai astept.Am asteptat pina la orele 14 si am hotarit sa merg la spital.M-a controlat doctorul si a zis ca sunt dilatata 3 sau 4 cm.M-am internat in spital ,intre timp soacra-mea a plecat acasa si mi l-a lasat pe DAvid pe cap( primul copil).Intre orele15 si 17 am stat cu DAVid in spital care nu statea locului o clipa.Contractiile au inceput sa fie din ce in ce mai dese de la 10 , in scurt timp au ajuns la 2min.Pe la orele 17 am sunat sotul sa vina sa-l ia pe DAvid ca nu mai puteam sa am grija si de el.Soacra-mea s-a gindit sa vina si ea in cele din urma pe la 17:30 ,bine ca a venit cu mincare dupa ea .A! inainte sa vina soacra-mea m-a controlat o asistenta sa vada citi cm m-am dilatat.Cica 3,sau 4 cm.Si mi-a zis ca miiine nasc.Am zis ca mor de nervi.I-am zis, cheama-l pe doctor sa vorbesc cu el.A venit docorul si i-am zis sa-mi faca cezariana .A zis ca nu-mi face si sa-mi chem familia ca din cauza ca sunt singura am ginduri"suspecte"(nu gasesc cuvintul potrivit).Intre timp vine si soacra-mea .LA 18 am avut o contractie super dureroasa cu ruperea apei si dilatatie maxima.Am intrat in "sala de tortura".De acum incepe cosmarul.
MAi intii sa dau citeva explicatii.
Eu la consultaii i-am spus doctorului sa ma taie jos daca e necesar.Si altele pe care doctorul ma bagat la capitolul urusai(galagioasa).GAijin urusai(straina galagioasa).Sun mai multe de explicat dar sa nu va plictisiti prea mult ,sa trecem peste...
SA revin .
Am intrat in sala si m-am chinuit ce m-a chinuit cu impinsul.Doctorul statea cu miinile in sin si cica ma mai incuraja din cind in cind.La un moment dat imi zice sa ma intorc pe o parte.Bineinteles ca dupa citeva min. de stat pe o parte m-am intors din nou pe spate din cauza ca mi se parea imposibil sa nasc in pozitia aia .Deja puteriile ma lasasera de mult si incepusem sa dau in tremurat.Le spun sa ma impinga pe burta cum fac deobicei la japoneze.Dotorul m-a impins doar odata si in rest m-a lasta sa ma chinui din nou.Vedea clar ca nu mai aveam putere sa imping si el desteptul se duce si ii spune sotului ca imi pune perfuzie sa-mi faca contractiile mai puternice .I-a ordonat asistentei sa imi puna perfuzie si sa ma intoarca pe o parte.Mi-a pus perfuzia si intoarsa pe o parte.Iese doctorul din sala si o doctora care era pe acolo si moasa sau hotorit in cele din urma sa ma ajute cu toate ca eu le rugasem de nu stiu cite ori chestia asta.Dupa ce m-a impins femeia o singura data pe burta a iesit bb .De taiat tot a trebuit sa ma taie ca nu iesea capul ,doar daca ma rupeam, probabil.
Vine si doctorul care dupa ce ca nu a facut mare lucru decit sa ma coase zice ,te-a durut?Nu m-a durut ,zic eu .Vezi ca eu sunt bun.DA ,esti bun la stat cu miinile in sin ,imi venea sa-i zic.LA cit m-am chinuit acolo ce mai conta o durere in plus.
BB era bine ,dupa ce o scoate mi-o arata de parca era un trofeu.Era vinata toata de la git in jos.Atita se agita cind a pus-o asistenta pe cintar, ca sotul care vedea prin usa intredeschisa zice ,monk iuteru(cum se traduce,fetelor?)E ,cica nu mai stie romaneste.Nu stiu cum sa traduc.Voua nu vi s-a intimplat?
Doamne,ce vinata era.Bine ca e sanatoasa.
Am incercat sa povestesc cit mai pe scurt.Sper ca nu v-am plictisit prea tare.
P.S.In momentele acelea ce le invidiam pe fetele care scap mai usor prin cezariana.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Tiara,
Credeam ca numai eu am trecut cosmar in Japonia. Probabil ca a acceptat sa imi faca cezariana vazind-o si pe mama si normal ca a trebuit sa semnez ca sint de acord cu cezariana si chair si sotul meu a semnat. De fapt mama cind a ajuns aici nici n-a stiut ca eu am stat in spital si venise sa convinga sa nasc prin cezariana, asa ii spusese ca e mai bine doctorul din Romania. Cu toate ca si mama si sora mea au nascut normal si fara probleme.
Ma distreaza ideea ca ingeneral se spune ca fiecare trece prin asa ceva, sau aproape fiecare. Dar depinde si cum treci.
Delia, Melany & Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Buna Tiara,

daaaa,merg pe nastere naturala japonicii astia
eu m-am internat la 11 dimineatza cu o dilatatie de 1 spre 2
si am naskut abia dimineatza la 4.07
fara perfuzii sau alte medicamente.
doctorul a venit cand m-am internat,apoi pe la 15 dupa-masa sa imi
spuna rezultatul filmului de bazin.
Nici nu a venit cand am mers in sala de nasteri.
A fost doar o asistenta si o moasa.
Medikua venit numai cu 5 min.inainte sa iasa bebe.
Mie mi-a sarit moasa pe burta ca bebe nu voia sa iasa.
Ce-i drept...m-a cusut bine ca nu ma mai durea a doua zi deja.

Samurai-lady si bb Ken.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

DA,si eu am pus-o pe soacra-mea sa vorbeasca cu doctorul despre cezariana si raspunsul a fost negativ.Iar maestra cusatura nu m-a durut nici pe mine ,numai ca atele care sau topit ,sau topit asa de bine ca am ramas deschisa ca o floare.MA bufneste risul si in acelasi timp plinsul.Dupa ce imi pun sterilet o rezolv si pe asta.CA la medicul asta nu ma mai duc in viata mea.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Dragutele,

la inceputul sarcinii am postat si eu un subiect despre nasterea in Japonia in care tot ceream pareri.
Acum am ajuns la concluzia ca este mai bine sa nasc in tara.
Am vorbit cu doctorita mea de aici despre cezariana si a zis ca in Japonia nu se fac la cerere, ci doar de urgenta. Am incercat sa optez pentru epidurala, dar se pare ca doar foarte putine spitale (in special cele pt straini-care-s fff scumpe) fac tipul asta de anestezie... Asa ca m-am hotarat sa plec in tara.

Sunt in sapt 24 acum, daca vreti amanunte despre controalele pe care mi le-am facut pana acum si nervii generati de mintea lor ingusta, sa ma intrebati. Eu am fost totusi o norocoasa pana acum, am avut o sarcina super usoara, si doctorita pe care am gasit-o e scolita prin State si e putin mai destupata la minte.

Eu ma bucur ca am luat decizia de a ma duce in tara sa nasc, si sper ca am ales cel mai bine. Acum astept inca vreo 5 saptamani si voi pleca. Sper ca voi primi acordul doctoritei sa zbor ca deja mi-am aranjat cu biletul de avion, cu casa si cu restul.

Am auzit printre colegii mei (straini) din firma, ca au mai patimit si altii ca tine Tiara.

Va pup, succes
Monica

Mergi la inceput