cine a nascut in japonia?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako spune:

va multumesc pt.impartasiri si imi cer scuze ca am trezit amintiri neplacute..nu numai spitalele sunt pline de nereguli ci si locorile de munca ale strainilor..orice e legat de straini in japonia e neinregula..sper sa ma descurc..japoneza mea e f.buna..dar nu cred ca are importanta in momentele acelea..important e ca doctorul si moasa sa fie oameni cu suflet si intelegatori..ca de fapt asta e meseria lor..oriunde..sa faca suferinta si durerile suportabile..asta e..nu pot decat sa mi enjoy mai deprte graviditatea..nici mie doctorul nu mi da nuci un sfat despre nimic..totul e perfect ,asa spune..asa ca nu pot decat sa cred ca asa e..totul o sa fie perfect..o sa aflu cind voi naste,aceea perfectiune de care vorbeste..nu ezitati sa vorbiti despre ciudateniile japonezilor..eu stiu o gramada..in fiecare zi te speri de ceva aici..oamenii cu surprize..va pup,numai bine..si va astept in continuare...poate mai spuneti si pe unde locuiti in japonia..pot iesi prieteni adevarate..noi suntem romanii,noi suntem romanii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

mergi aici si vei afla unde locuiesc fetele din Japonia http://www.reclama mascata//avertizare/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

DA ,Monnica si eu mai am o prietena care tot asa greu a nascut la acelasi spital.
Si eu m-am ofticat la consultatii .Atita se grabea doctorul ca mai avea putin si te dadea afara pe usa.IAr ce consultatii, ca in afara de facut poze la eco si control rapid, in rest nimic.Eu stiu ca erau o gramada de pacinete la coada dar si eu asteptam o gramada pentru 5 min.de consultatie si 6000\ platiti.Sfaturi nu ai sa vezi.Iti da niste pamflete sa citesti si gata .IAr la a doua nestere deja nu mai primesti pamflete sau sa te duci la jimnastica pentru gravide.Deja se spune ca esti autostiutoare in matereie de bb.Bine ca am internet sa ma informez de una de alta.Si carti bineinteles.
Monica la tine cum decurge o consultatie?

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Dragele mele,

Eu stau in Tokyo si ma duc la un spital mare de la Idabashi pentru controale.
Intr-un sfert de ora trebuie sa ma duc la alt control. De data asta imi va face ecografie si voi afla si eu in sfarsit ce sex are bebelashul. Sunt in sapt 24 si inca nu am aflat, iar cei din Romania cica afla si la 18 saptamani.
De acum incolo controalele se fac din 2 in 2 saptamani.
La inceputul sarcinii, ma duceam o data pe luna si pana prin luna 4 mi-au facut de fiecare data ecografie intravaginala. Am o doctorita draguta care incearca sa-mi explice ce se intampla, spre norocul meu vorbeste bine engleza. (eu nu inteleg o iota de japoneza)
Cam dupa luna 5 au inceput controalele fara eco, adica: test urina, greutate, dimensiuni, scandal ca am luat prea mult in greutate, discutii nesfarsite ce trebuie sa mananc si ce nu, ascultat copilul cu Dopler (sper ca asa se scrie). Uneori analize de sange. De ex data trecuta (acum 2 sapt) mi-au luat sange pentru a vedea daca am anemie.
Azi probabil imi vor da rezultatul.
Pana acum nu mi-au zis sa iau nici un fel de vitamine sau calciu. Am luat eu din proprie initiativa Calciu Sandoz pentru ca ma luau zilnic carcei. Am vorbit in tara cu niste doctori si se pare ca asta-i remediul.
Astia probabil asteapta sa imi pice dintii si apoi sa-mi dea calciu. Sper sa nu am si lipsa de ceva vitamine, le am in sertar, dar mi-a fost frica sa le iau pentru ca se spune ca trebuie luate "la sfatul medicului"... Is cam ofticata pe astia, asa ca sa nu va suparati pe mine.

Fetele gravidute din Japonia; noi vom pleca in tara si ne vor ramane o gramada de chestii pentru copil. De exemplu avem 2 carucioare, nu-s noi, dar sunt foarte bune. Decat sa mai dati banii pe altele, vi le dam noi pe astea. Avem si lucrusoare cumparate pentru copilas, dar e posibil sa nu ne mai intre in bagaje.

Astept sa-mi raspundeti daca va intereseaza.
V-am pupat.
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Buna fetelor,
Sa stiti ca si eu am patit tot asa la prima sarcina. Stateam cite 2-3 ore la coada ca in 5 minute sa se termine consultul. Acuma ma duc la un alt spital si doctor, tipul nu stie engleza, noroc ca sotul meu stie japoneza dar e destul de dragut. Noi intram toti 3, adica o duc si pe Melany inauntru. Data trecuta era o scorpie de asistenta si a zis ca sotul si fetita sa astepte afara dar doctorul a zis ca sa intre si ei si cu toate ca nu aveam programare am stat in total o ora.. Deci tipul asta sta destul de mult de povesti. A stat vreo 5 minute ca sa vada ce sex are copilul dar pina la urma a zis ca nu poate ca bebe sta cu funduletul. A stat apoi si n-a aratat toate partile corpului.Singura maduc doar la controlul intravaginal. Vitamine eu nu am luat nici la cealalta sarcina si Melanye destul de sanatoaa, in aproape 2 ani a fost racita doar de 2 ori. Si eu imi adusem de acasa vitamine dar nu le suportam, dupa ce le luam imi venea sa vomez.Asa ca acuma nici acuma nu am luat nimic.
Delia, Melany & Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Buna ,

Eu am avut noroc de un super-super.
Si la mine controalele erau fara programare,dar nu asteptam mai
mult de 20 minute.Consultatia tinea cam 30 minute si ne explica
vrute si nevrute.Cred ca e cel mai vorbaretz doctor pe care l-am
intalnit.Pacat ca nu a fost el in spital cand
am nascut eu...si am nascut cu medicu de garda .

Am avut o colega de salon in maternitate....pe care o tinusera 3 zile
cu perfuzii de dilatare,nu i-au facut cezariana.A nascut si ea in a
4-a zi.Era terminata fata,saraca de ea.

Eu am facut scandal cand au inceput durerile mai mari si am zis:
sa vina imediat moasa sefa la mine sa-mi faca masaj.Moasa s-a
executat si venea din 10 in 10 minute si imi facea masaj.

Daca io mai fac un bebe merg la spitale care practica cezariana.
Nu ma mai joc io cu masokistii de japonezi.

Samurai-lady si bb Ken.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misilicu spune:

Fetele help!
Am si eu o intrebare. Am inteles eu bine s-au aici e moda ca sa te vada un doctor pe perioada sarcinii si cand nasti te asista medicul de garda?
Sunt insarcinata si nu stiu la ce doctor sa merg.
Si precizez ca stau foarte prost la capitolul japoneza, deci trebuie sa-mi gasesc un doctor ce vorbeste engleza, da sa nu ma trimiteti la spitalul din Hiroo ca dam faliment.

Pupici.
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Misilicu,

Depinde de cum ai noroku.
Prietenele mele au avut norocul sa nasca cu medicul care le-a
supravegheat sarcina.Eu-am nascut cu medicul de garda.
DAR.......oricum cel mai mult te asista moasele si la sfarsit
vine nenea doctorul ....cand iese bebeul si apoi pentru cusatura
de rigoare.

Medicul meu cel simpatic si supervorbaret e acum la
un spital in Hachioji....deci cam departe de Mizonokuchi.

Eu iti recomand cu caldura spitalul Sougo Takatsu Chuo din
Mizonokuchi.Medicii sunt buni si asistentele,moasele si cele
de la nou-nascuti sunt jos palaria.Eu am fost foarte multumita.
Si acum mai merg in vizita la spital(cu prietenele din maternitate)si
ducem flori si cateodata bombonele.

Sarcina usoara si numai bine.

Poti sa ma suni la 044-933-3624.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Felicitari Mihaela, te alaturi la fetele romance insarcinate in Japonia.
Delia, Melany & bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by Misilicu

Fetele help!
Am si eu o intrebare. Am inteles eu bine s-au aici e moda ca sa te vada un doctor pe perioada sarcinii si cand nasti te asista medicul de garda?
Sunt insarcinata si nu stiu la ce doctor sa merg.
Si precizez ca stau foarte prost la capitolul japoneza, deci trebuie sa-mi gasesc un doctor ce vorbeste engleza, da sa nu ma trimiteti la spitalul din Hiroo ca dam faliment.

Pupici.
Mihaela


LA prima sarcina am nascut cu medicul la care am fost la consultatii ,iar la a doua nastere cu medicul de garada desi doctorul meu era si el pe acolo.LA nastere doctorul nu prea face nimic,in afara de a te coase .Eu zic ca e mai bine sa gasesti un doctor tinar .Cu astia tinerii te intelegi mai bine decit cu aia batrini care te dau repede pe usa afara si fara sa te lase sa pui prea multe intrebari.Nastere usoara!

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput