Durerea unei pierderi de sarcina. (12)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

cristina, draga mea, cred ca la barbatii astia le e frica frate sa se implice.....noroc ca nu nasc ei, ca n-ar mai fi bebei. poate si al tau nu vrea sa vorbeasca ca sa nu-ti faca tie rau, o fi zisa la toti din familie, mic, nimic de sarcina asta, si e mai bine poate, asa va iesi bine de data asta. uite eu, la a doua sarcina am zis repede la toti ca si cu DOminic, si a venit necazul, la a treia am asteptat, si am anuntat mult mai tirziu pe prietenii apropiati, si zilele astea aflu din gura uneia din prietenele mele, ca ma invidiaza ca voi avea la anu alt bebe, c-ar vrea sa fie in locul meu! parca m-a traznit, stii cum e nu cu rea intentie, dar undele negative.....ce bine ca la sarcina asta i-am zis tirziu de tot!ai mare grija la munte, sa nu cazi, distractie faina, e bine ca va mai relaxati, noi am decis sa stam singuri de revel la casa, ca m-au obosit atitia invitati, curatenie, etc....si eu sint cu sotul meu de 14 ani, si-l iubesc enorm, si stiu ca si el ma iubeste, dar la noi asta e cel mai greu an din cite tin eu minte. a inceput anul cu moartea catelului meu scump Pepsi, pe urma pierd sarcina, sotul e tare tare stresat cu scoala, noroc ca mai e putin, si avem mari sperante ca anul ce vine va fi mult mai bun. vine cumnatul meu de tot aici, deci nu vom mai fi fara familie, vom avea un bebe, poate Dominic scapa de alergie, si cine stie ce lucruri bune ne mai rezerva anul!distractie placuta!ma impac cu sotul ca n-am de ales, fug mai repede de la munca azi, si-l ajuta sa puna ordine in treburile lui, ca sa incheie anul mai bine! te pup.

poate multe din voi sinteti plecate, asa ca va urez de acuma

AN NOU FERICIT, sa vi se implineasca toate visele, cele gravi, sa aveti bebei sanatosi si mincaciosi, celalalte sa ramina gravi daca asa e voia lor, iar celelalte le doresc sanatate, curaj, putere si liniste sufleteasca!va pup cu mult drag

Flavia +16, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mirela, Vivela, Bybirox, Lariana, Laura Ioana, Flavia, Cristina Ana, va multumesc tuturor pentru intelegere si suport .
Lariana, ma bucur din suflet ca nu ai renuntat la bebe. Bravo! E o veste minunata! Cauta alt medic, lasa-l pe Nayel ala in pace.
Cristina Ana, asa cum ti-a zis si Laura, cu siguranta sotul tau si ceilalti membri ai familiei vor sa te protejeze pe tine, sa nu va faceti sperante prea mari impreuna. Este o forma de protectie si asta, la fel cu cea pe care am adoptat-o eu.
Laura, sunt si eu curioasa cum o sa iasa testul peste cateva zile. Oricum, ametesc si ma dor sanii, in rest nu am nimic.
Flavia, sorry ca v-ati certat. Se intampla in fiecare casa, cine zice ca nu se cearta minte. Important este sa va impacati cat mai curand. Uite un de la mine sa iti mai treaca supararea.
Bybirox, ce ti-e si cu testele astea! Om trai si-om vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

CHANTAL-imi pare rau ca testul de azi a iesit negativ.cine stie poate in final tot pozitiv va iesi.Draga mea in sufletul unei mame este dragoste destula si egala pentru toti copii,desi acum nu stimti asta vei vedea ca-ti vei iubi urmatorul copil la fel de mult,vei vedea atunci cand il vei tine in brate.Alexandra va ramane in inima ta,pt fiecare copil ai un loc aparte.Si inca ceva,spui ca nu ai renunta poate la fumat daca ai ramne gravida dar eu nu cred.Din mesajele de pe forum eu una nu te vad in stare a fuma daca ai fii gravida.Eu nu am fumat in viata mea dar m-am apucat acum la sfarsitul lui noiembrie la o luna dupa moartea fetitei si si eu i-am spus la sot ca atunci cand voi fi gravida(daca va mai fi asta vreodata)nu voi renunta la fumat si voi bea cafea si nu-mi va pasa de oboseala si toate cele dar in sufletul meu stiu ca nu as fii in stare.DA sunt ff suparata ca am facut totul"ca la carte"(sotul nu m-a lasat pe perioada sarcinii nici cu aspiratorul sa dau)nu am baut cafea,nu am fumat,am baut numai sucuri naturale,am mancat numai sanatos,ma odihneam mereu,si la ce au fost bune toate astea?la NIMIK caci fetita noastra a fost bolnava....dar sunt sigura ca daca as mai fi gravida as face din nou "totul ca la carte!" desi stiu ca de doua ori nu mi-a ajutat cu nimik.Tu esti o persoana sufletista si sunt sigura ca ai sa-ti iubesti viitorul copil la fel de mult si sunt sigura ca nu ai face nimik pe perioada sarcinii ce stii ca i-ar dauna copilului.Sper sa nu fi spus ceva gresit dar suntem pe acest forum sa spunem fiecare ce gandim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Imi cer scuze ca nu am avut azi timp sa va scriu la toate dar am avut de facut niste prajituri(sa duc la soacra).Va scriu putin ami tarziu nu dorm eu fara sa va scriu scumpelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Fetelor m-ati convins! Nu am sa merg la dr prea curand pentru ca oricum nu se vede nimic acum.De indata ce merg,va anunt!
Cristina distractie placuta la munte,sa profiti din plin! Sunt sigura ca vei ramane cu amintiri placute!Daca faci poze sa ni le arati si noua! Ne "vedem" la anu'!
Fetelor va pe toate cu mult drag,am intrat pe fuga sa vad ce mai faceti si mai vorbim,merg sa fac salata boef
Edit:Am vazut ca s-a deschis cap. de mamici de septembrie-octombrie!




Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mirelush, pai si ai dat o tura pe acolo? (la mamici de sept-oct ma refer). Nu mai vreau salata boeuf (sau "buf") ca mi-am facut plinul la Craciun! In schimb fac racitura din rat de porc, cica e bine de mancat in prima zi a anului.


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Na ca ti-am scris un mesaj mai lung, Michelle, si nu am fost logata si s-a dus tot. Ce m-am enervat!
O sa spun mai pe scurt ce am scris acolo: si eu am facut tot posibilul sa fie bine, de la abstinenta de la fumat si cafea la atentia la alimentatie, totul in zadar!
Nu vreau sa-mi bat joc de nici un copil doar ca nu mai vreau sa sufar. Eu asa simt ca nu voi reusi sa am un copil propriu, ca si daca voi mai fi , ori pierd sarcina ori iar se duce ca Alexandra. Si vreau sa fiu pregatita pentru acel moment, de aia nu vreau sa ma mai implic in nici un fel. Asta e tot, autoprotectie.
Te si fii linistita ca nu ai gresit cu nimic in ce ai spus. Nu am cum sa ma supar pe tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal-sa stii ca si eu patit de multe ori,am scris mesaje fff lungi si cand colo nu eram logata asa ca ia-le de unde nu-s...
Pregatite pt o asemenea targedie nu suntem si nu vom fii niciodata orice am face dar sa stii ca eu simt ca tu in curand vei avea un copilas al tau si sa stii ca am sa te incurajez si am sa fiu alaturi de tine de cate ori vei avea nevoie!Ce s-a intamplat cu scumpa ta fetita a fost greseala medicilor deci nu are cum sa se repete la urmatoarea sarcina.La mine e posibil pt ca medicii nu mi-au garantat ca nu se va repeta si asta ma macina si ma omoara cu zilele pt ca nu inteleg ce sau cine e de vina.Poate e organismul meu si eu nu stiu...nu stiu dar ceva tre sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Christina Ana-sunt absolut sigura ca sotul tau e in al noualea cer pentru ca esti gravida dar poate ca il retine acea frica sa-si manifeste bucuria,dar sa nu te gandesti o clipa ca nu se bucura,numai ca asa sunt barbatii,au un mod ciudat de a arat ce simt cu adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Multumesc, draga mea Michelle. Ai un suflet de aur. La mine a fost greseala medicilor dar a mai fost o problema: am avut placenta praevia anterioara, e cea mai nasoala pozitie a placentei. Nici nu poti naste natural, nici cezariana nu e tocmai simplu de facut pentru ca se trece prin placenta inainte de a scoate copilul. Iar acum, avand o cezariana la activ, sansele ca placenta sa se prinda prost sunt si mai mari. Ca sa nu mai vorbim de riscul de placenta accreta care nu se poate inlatura decat cu tot cu uter!
Asta e, oricum n-am ce face in privinta asta.
Oricum, mie mi-a placut bancul Laurei cu prezervativele gaurite, poate cumpara sotul tau de la firma aia si va treziti mai repede decat credeti cu un nou bebe. Iti doresc din tot sufletul ca data viitoare sa fie totul perfect.
Te

Mergi la inceput