Durerea unei pierderi de sarcina. (12)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Chantal imi pare rau pentru testul negativ de azi... Tu esti exact in situatia mea numai ca eu am avut 2 slab pozitive si 2 negative. Maine ar trebui sa se instaleze uratzii.. sa vedem... Si eu am stari de ameteala dar in rest nimic deosebit.


Daruri multe in ajun,
Pune Biby in scufita,
Sa le-aduca Mos Craciun
Sau sa fie...Craciunita?

Biby

In asteptarea...fetitzei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mirela, eu merg la dr. Celus Tarpan, e un dr tanar, e medic la Maternitatea Giulesti. Merg la el de cativa ani, e drept pt controalele de rutina, dar mi s-a parut un dr in care pot sa am incredere. Cand a fost la chiuretaj atunci, de muream eu de frica, a reusit sa ma calmeze cu cateva cuvinte, iar operatiunea in sine a fost exemplara, nu am sangerat nici macar o picatura dupa. O sa merg in continuare tot pe mana lui.
Tu la ce medic mergi?

Gabi 5w
http://new.photos.yahoo.com/ygabitza/albums
http://bd.lilypie.com/5Q2D0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Gabi eu merg la dr. Nayel de la spitalul CF2.La dansul am mers si prima data si pe urma la toate controalele de dupa cezariana.



Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Blueeyes pe 15 decembrie am fost la dr Nayer si m-a consultat dupa care mi-a spus ca e prea devreme pt o sarcina si a ramas sa ne vedem pt echiuretaj peste 10 zile.Dar eu binenteles ca nu m-am dus si nici nu ma voi mai duce la dinsul. Chantal draga si eu simt la fel pt baietelul meu,am spus ca nu-mi mai doresc alt copil deoarece simtr ca toata dragostea s-a dus odata cu el acolo sus,parca as avea sufletul gol si lipsit de orice urma de afectiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Lariana imi pare rau sa aud asta! Pana acum am fost multumita de el,mai tarziu nu stiu cum va fi.Mie mi-a zis sa astept 6 luni dupa cezariana si m-am gandit ca este spre binele meu,oricum daca se intampla mai devreme nu as fi renuntat pentru nimic in lume la copilas,as fi mers sa cer si parerea altui medic.Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru si sa pastrezi copilul.Bafta!



Bucuria vine din lucruri marunte...Linistea vine din suflet...
Caldura sarbatorilor vine din inimile noastre...!
An Nou Fericit! La Multi Ani!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mariana, imi pare f bine de fiecare data cind aflu vesti de la tine!acum cind nu scrii aici stiu unde sa merg sa te caut

lariana, draga mea, e tare greu prin ce treci tu, e cumplit, dar daca stii ca nu mai vrei copii protejati-va, ca e a doua sarcina de la cezariana, si vezi tu cit de groaznic e sa iei o decizie!nu te supara te rog pe mine, dar eu asa vad lucrurile. e cumplit sa treci prin stres si apoi sa pierzi sarcina, si iar sa fii gravi si iar sa ai stresul il tin, nu? lasa timp sa treaca, poate e prea devreme ptr tine!

chantal, iubito, ce spui tu aici stii ca nu e adevarat, adica in sensul ca sint convinsa ca-l vei iubi mult pe bebe(cind va fi), dar e o forma de protectie ca sa nu mai suferi, nu vrei sa te atasezi de el!sa stii ca, cred eu, toate mamicile care au deja un pui si-l fac pe al doilea, se gindesc oare-l voi iubi la fel de mult? sincera sa fiu si eu m-am gindit la al doilea, ca sigur nu-l voi iubi la fel de mult ca pe DOminic, care e viata mea, si uite ca Dzeu m-a auzit cind ii repetam lui Dominic ca pe el il iubesc cel mai mult si mi l-a luat pe al doilea, i fi zis daca nu esti in stare sa-l iubesti de ce sa vina, sa fie nefericit! e ciudat, dar cind l-am vazut acolo mort il iubeam atit de mult, si a plecat fara sa stie cit de mult de fapt il iubesc......si-l voi iubi cit mai am zile!acuma pe al treilea l-am iubit din prima clipa, fara sa ma mai gindesc ca-l tradez pe Dominic, si stii ce am remarcat, ca in loc sa-mi ia din iubirea ptr Dominic iubirea s-a dublat, parca am simtit cum sufletul mi s-a facut mai mare sa aibe loc toti trei!de multe ori va invidiez pe voi care aveti un mormint la care sa mergeti, puiul meu a ajuns in crematoriu, ii aprind o luminare la biserica, dar de multe ori nu ajunge.....sper ca nu te-am intristat mai tare decit esti!, si cu fumatul te inteleg, am fost o mare fumatoarea, dadeam gata 2 pachete pe zi, pina in ziua cind am facut niste polipi pe corzile vocale, si n-am avut voce 2 luni, a fost ori vocea, ori tigara....

mirelush, iubito, eu zic ca nu e bine sa te repezi prea repede la medic pina nu e bebe bine lipit pe acolo, ca nu de alta, da poate nenea zgindareste ceva pe acolo ce nu ar trebui! mai lasa sa treaca putin cum zicea si Gabi, in fine, poate ma insel!

michel, draga mea, nu am vrut niciodata sa-ti zic pina nu ai deschis tu acuma subiectul asta, faptul ca ai luat decizia, stiu ca te macina, ca te impiedica sa ai curajul sa mergi mai departe. ptr mine esti o femeie de un curaj extraordinar, si sa-ti zic de ce. eu, sint o egoista, si poate si altele, nu am avut de luat decizia asta si-i multumesc Dlui ca nu sint atit de puternica s-o fi luat, eu, din egoism as fi pastrat bebe ptr mine, cu orice pret, poate fara sa ma gindesc la EL, ce e bine ptr el, atitea operatii, o viata fara noima si viitor, o viata de suferinta. tu, esti o mama extraordinara, ai pus copilul inainte la ce ai vrut tu! acuma un medic se poate insela, dar draga, tu ai fost la atitia, mai greu sa se insele toti! uite intra te rog la povestea fetitei Maria, care s-a nascut in aprilie 2006 si a murit in 14 decembrie 2006, cu multiple malformatii, inima nu era bine formata, splina, si toate organele interne nu prea erau la locul lor, si altele, cum parintii isi pling fetita, dar sint multumiti(daca ma pot exprima asa) ca puiul lor e inger acuma si nu mai sufera, ca a suferit enorm saracuta in scurta ei viata!sper ca nu te-am bulversat eu mai mult!

scuze daca sint mai trista azi, am avut un show cu al meu sot aseara, imi venea , am fost ff bulversata de povestea fetitei Maria, si Dominic era tare agitat aseara, ca in loc sa-i respecte al meu barbat programul, bebe meu a dormit doar 30 minute, era rupt aseara, si s-a ratoit la Dominic ca nu stiu ce a facut, atit mi-a trebuit, ca un leu m-am repezit pe al meu sot, ca daca aveam o vaza in casa era clar in capul lui! am vrut sa plec cu Dominic la casa, e mare stres la noi, pina nu gata el scoala, sa scape de jobul actual, imi zic mai 4 luni, in aprilie ne mutam de tot....oare am sa mai rezist, ca din 2004 o fac! aseara nu mai stia ce sa-mi dea ca sa fie bine, mi-a luat si inghetat, etc. bineinteles ca sint inca ff suparata pe el, am din nou dureri de burta, si i-am spus ca s-a zis cu el daca pierd si sarcina asta! cind ii vad pe altii ce atenti sint cu sotiile lor gravi, imi vine , nici la prima sarcina nu a fost atent deloc, la a doua sa nu mai vorbim, la asta e mai atent ca la primele, dar nu destul!
of, scuze fetelor daca v-am impovarat cu ale mele povesti, dar daca voua nu va zic, cui sa-i zic?

va pup pe toate

Flavia +16, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Flavia nush cum se face ca nici sotul meu nu a fost atent cu mine la nici una din sarcini Si cand vad altele cat sunt de cocolosite si rasfatate imi vine sa mor! Incearca sa nu te mai necajesti si sa nu te mai consumi chiar asa de tare, ca tre' sa fie bine bebe, nu? Barbatii astia

Chantal vedem peste cateva zile daca testul era bun sau nu! Abia astept

Mirelush mai ai putintica rabdare ca sa poti si vedea ceva la eco! Cica se vede embrionul la 42 zile de la UM.

Lariana ma umplu de nervi cu doctorii astia tampiti ai tai! Unde naiba ii gasesti pe toti dobitocii? Ai vazut ce ti-au zis si Mariana si Ileana! Nu iti bate joc de corpul tau si nici de copilul tau! Du-te la doctorul Tutunaru si ai sa vezi ca te poate ajuta, sunt convinsa de asta! SUnt sigura ca nu te va sfatui sa avortezi!

Mariana multi pupici pentru tine si pentru fetita din burtica

Am sunat la medlife si cica sunt plecati in concediu cei care trimit faxurile (parca iti trebuie mare facultate sa trimiti un fax)! Asa ca ramane pe saptamana viitoare sa aflu ce-i cu mine.

Pana la urma facem rev-ul la un restaurant, sper sa fie fain desi nu-s foarte incantata.


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

of laura, barbatii astia ca numa suturi in cur i-as trage, tocmai m-a sunat, c-a fost patronu mare la bloc, si ca e tare nemultumit de ce si cum a facut barbatu-miu. e de rau, sper sa nu-l dea afara inca 4 luni, cit mai are scoala! of Doamne trecem noi si de hopul asta!
ce sa-ti zic de analizele tale, chiar trebuie multa scoala ca sa dai un fax, nu gluma......mai, sper sa-ti treaca raceala, ca sa te poti distra la restaurant, e bine ca iesiti, distractie faina, vreau poze cu rochia de seara!

Flavia +16, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Of, mai fetelor, ce bine ca ati deschis discutia despre soti, ca sa am si eu cui sa ma pling. Al meu nu numai ca nu ma cocoloseste, dar de data asta nu vrea sa vorbeasca DELOC cu mine despre sarcina. Parca nici nu exista. De cite ori aduc vorba despre asta, tace si nu zice nimic. Ma sperie rau de tot. Probabil ca nu mai crede nici el ca o sa fie bine, dupa doua sarcini pierdute. De fapt am observat ca nici restul cunostintelor/prietenilor/familia nu ma mai intreaba nimic de asta. Am doar vreo doua prietene care ma intreaba zilnic cum ma simt, dar doar atit. Noroc cu voi, ca am si eu cui sa ma pling cind am vreo problema. Cred ca am dezamagit pe toata lumea.
Chantal, tare bine ar fi sa fii insarcinata. Ar fi un dar de la Dumnezeu si ti-ar mai alina sufletul, chiar daca acum nu simti asta. Dar sunt sigura ca in momentul in care o sa simti primele miscari ale lui bebe, o sa gindesti cu totul altfel.Si sunt sigura ca in momentul in care ai vazut ce-a de-a doua liniuta si fost fericita, macar asa putin.
Lariana, acelasi lucru este valabil si pentru tine. Ai sa vezi ca ai sa-l iubesti si pe bebele acesta la fel de mult ca pe Bogdanel. Arata-mi mie o mama care nu isi iubeste copiii!!!!
Flavia, du-te fuguta si impacate cu sotul tau. Pana la urma nu a gresit atit de mult incit sa ramai suparata pe el zile intregi. Eu niciodata nu ma culc certata cu al meu. El e singrua mea fericire si oricit de mult m-ar enerva uneori, ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca il am. Eu nu urmaresc perfectiunea, oricum nu exista. Trebuie sa ii iubim asa cum sunt. Si pe mine ma doar sufletul pentru ca nu pare interesat de sarcina mea, dar tot il iubesc, si stiu ca si el ma iubeste. Sunt impreuna cu el de 10 ani si nici nu imi imaginez ca ar putea sa fie altfel.
Imi cer scuze ca nu pot sa scriu la toate fetele, dar trebuie sa ma duc sa-mi fac bagajele, ca plecam in seara asta la munte si mai venim marti. Nu prea am nici un chef, dar am facut rezervarile inainte de a stii ca sunt insarcinata si am dat avans, asa ca nu mai avem cum sa renuntam. Si poate totusi o sa-mi faca bine si o sa reusesc sa ma distrez macar un pic, mai ales ca mergem cu niste prieteni foarte buni.
Va pup si va urez de pe acum un an muuult mai bun decit cel care fost. Sa ploua cu bebei pe la subiectul acesta si nici una din fetele care scriu aici sa nu mai sufere!!! Va pup!

Cristina, 8+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Flavia sper sa nu fie treaba asa serioasa cu seful sotului! Kiar ca merita suturi in fund

Cristina nu i-ai dezamagit tu pe ei, ci le e teama sa nu fii tu iar dezamagita, daca Doamne fereste, se intampla ceva! Le e teama sa se mai manifeste in vreun fel si incearca sa nu se implice (desi o fac), ptc au vazut ca se poate intampla ceva rau si la final! Ia-l pe sotul tau la ecograf sa-si vada puiutul, de fiecare data cand mergi la control. Si cand va misca bebe nu va rezista tentatiei de a-l mangaia, ai sa vezi! Nu mai gandi asa pesimist, bucura-te de sarcina si implica-i si pe cei din jur! Sa ai o vreme minunata la munte si LA MULTI ANI FERICITI! Sa ai un an fericit in care bebe vine sanatos langa tine


Poze Laura

Mergi la inceput