Durerea unei pierderi de sarcina. (12)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Chantal dupa dr-ii de aici nu e nici o problema. Mie mi-au zis ca pot incerca dupa primul cm, ceea ce inseamna pana in 3 luni. Am ramas dupa 3 cm-uri, desi incercasem dupa primul. Nu am probleme cu operatia, nu ma doare, nu ma jeneaza si nu imi fac griji din cauza ei. Dupa cate am inteles eu nu exista riscuri pe perioada sarcinii (cand ramai repede dupa cezariana) ci la nastere, dar nu e obligatoriu, si o alta cezariana poate rezolva si aceasta problema. Eu zic ca e un semn bun daca e sa fii. Trebuie sa crezi f tare ca va fi bine. Eu m-am agatat de ideea ca asa a fost sa fie si ca va fi bine, desi mai am si eu temeri.
Lariana am uitat sa te felicit pt sarcina. Eu zic sa lasi natura sa hotarasca in locul tau si schimba medicul...

Ileana 21+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mirelusa, da, am mai facut un test (barza) chiar ieri, la exact o saptamana de intarziere si s-a inrosit imediat a doua liniuta, care e chiar mai accentuata decat liniuta de control.
Nu stiu unde o sa ma inscriu, la mamici de iul-aug sau sept-oct, asta cred ca nici nu conteaza prea mult. Dar pt linistea ta, afla ca nu scapi de mine asa usor

Gabi 5w
http://new.photos.yahoo.com/ygabitza/albums
http://bd.lilypie.com/5Q2D0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Gabi ma bucur ca nu scap de tine,m-am linistit!
Inseamna ca este cam devreme si de asta nu iese si a doua liniuta clara,cel putin sper ca asta sa fie motivul,mai fac unul in zilele urmatoare.




Craciunul aprinde lumina din sufletele noastre!
De Craciun sa fim mai buni,sa fim mai atenti si mai iubitori,sa fim mai aproape de cei dragi,sa ne bucuram de ei,sa ii iubim si sa fim iubiti!
Craciun Fericit!!!

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Laura . Abia astept sa te aud pe tine anuntand ca ai II. Iti tin pumnii!
Mirela, e ciudat ca a iesit asa repede dar sigur nu e de la o afectiune (am citit ca testele se mai pozitiveaza si la anumite afectiuni, nu numai la sarcina) pentru ca miercurea trecuta la Szeged mi-a facut medicul un test si a iesit negativ (se mira de ce am menstruatiile atat de abundente si prelungite - 10 zile). Ma si simt ciudat, ametesc, uneori parca plutesc... La propriu.
Ileana, multumesc pentru raspuns. Pai nasterea mi s-a spus ca oricum va fi aproape 100% cezariana, avand deja uterul cicatricial, asta indiferent cat ar fi trecut pana la urmatoarea sarcina. Se pare ca doctorii de la voi sunt mult mai permisivi. La noi mi s-a zis minim un an jumate pana sa incerc sa raman din nou . Sa nu mai spun ca la cateva zile dupa operatie mi-a zis sa astept 2-3 ani! Or fi stiind ei ceva dar acuma fie ce o fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal-ce spui draga mea?Am citit eu bine???Doamne cate minuni se intampla!!!am plans pt tine...ma bucur si ai sa vezi ca va fii bine totul!Se pare ca voi ramane singura pe acest forum caci v-am spus ca eu nu am puterea sa incerc,chiar daca nu iau anticonceptionale ne vom proteja mereu cu prezervativ si va garantez fetelor ca nu se va intampla sa uitam cel putin nu din partea mea pt ca eu nu pot acum si nici nu stiu daca voi mai putea incerca vreodata!inca o data Chantal felicitari si sa stii ca m-a dat plansul cand te-am citit,nu-mi vine sa cred.vei fii colega cu BLUEEYES,ce frumos...Fetelor va admir pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ileana -Marius-multumesc frumos pt ceea ce ai scris.Te rog sa nu faci aceeasi gresela ca mine sa tii in tine tot ci descarca-te draga mea,de aceeasuntem aici sa te ascultam si sa te intelegem.eu am toata rabdarea din lume de aceea daca vrei imi poti povesti tot ce te macina de la cele mai mici probleme la cele mai mari.am sa te ascult si am sa te ajut cum pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Hair-nu esti deloc egoista.ii doresc sotului tau insanatosire cat mai rapida si tie draga mea sa ti se implineasca visul de a naste o comoara in perioada in care ai nascut-o pe Amza!
Din pacate te dezamagesc ca nu ma pot alatura lu Chantal!Nu pot draga mea desi as vrea in adancul sufletului dar este aceasta frica enorma care ma impiedica.Nu pot ca va spun ca as muri daca as fi nevoita sa mai trec printr-o asemenea durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Vivela-nu este prea multa speranta de citit in vorbele mele din pacate ci din contra,cateodata simt ca nu mai POT!
Si la mine micuta apasa pe vezica si vizitam baia des asa ca nu-ti fa probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Michelle, scumpa mea. Nu plange ca ma faci si pe mine sa plang ... Inca nu-i sigur nimic, e posibil sa fie o greseala, testul s-a pozitivat dupa mai mult de 10 minute asa ca nu-i relevant. Si chiar de e adevarat, nu ramai nicidecum singura! M-am atasat atat de mult de voi si ma simt atat de bine aici incat deocamdata nu prea imi arde sa ma mult la vreo odisee. Mai ales ca cea de sept-oct 2006 nu mi-a purtat deloc noroc .
Oricum, sa stii ca a fost un accident la noi, habar nu am cum s-a putut intampla. Si mai ales ca am facut o singura data, si atunci cu grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

hair, ralu, am plins uitindu-ma la pozele tale, Doamne ce familie frumoasa, ai copii minunati, minunati! pe micutul Amza il vei iubi toata viata, va avea tot timpul un loc special in sufletul vostru al tuturor, sint convinsa ca vei mai incerca, ptr ca si sotul vrea, si tu, iti doresc sa ai parte de un alt bebe la anu, si de data asta va fi bine ca la noi toate, trebuie doar sa credem tare tare. zi-mi cind te apuci de treaba, ca sa-ti tin pumnii!sanatate multa sotului, va fi bine, ai sa vezi!

chantal, mai fato am plins citind ca poate esti gravi.....citeam eu ce ati scris, ca e mult, si ce vad deodata, ......no hat(ca si eu sint ardeleanca, nascuta in Cluj unde am stat 7 ani, si 14 ani la Timisoara) mai o sarcina te va ajuta, nici nu-mi gasesc cuvintele cum sa zic, adica citind ce ii scri la michel, ma gindeam este prea devreme ptr voi doua, mai tre sa treaca timp, si ma gindeam lasa ca nu se stie de unde sare iepurele, si mai departe ce vad, ca poate iepurica a sarit.....esti un suflet bun, meriti sa ai bucuria de a avea un bebe, n-o vei uita nicioadata pe Alexandra, cum nici eu nu-mi uit simburelul de 12 saptamini care nici nume nu a avut, dar, te vei putea bucura de un pitic care sa-ti zica mama, si-l vei iubi pina la cer si inapoi, asa cum isi iubeste fiecare mama puiul, indiferent citi are. mult noroc. si cu operatia, eu nu am avut cezariana, dar mi-au scos un ovar, si am o operatie mare pe burta, au trecut 6 ani si la fiecare sarcina m-a mai durut din cind in cind. si eu am facut-o de 2 ori in luna cind am ramas acuma, si nici macar nu era perioada fertila, dar se pare ca am ovulat cu 1 saptamina mai repede, iti zic eu ca e un semn, ca bebe asta mic al meu a vrut neaparat sa vina!asa si la tine, o data a ajuns, el vrea sa fii tu mamica lui!

mirelush, e clar ca daca faci si tu testul la 1 saptamina de la intirziere va iesi clar liniile. la a doua sarcina mi-a iesit tare palid, si am mai stat eu citeva zile si l-am refacut, si eram gravi. nu te mai stresa (e rindul meu acuma sa-ti spun)acuma cu sexul copilului meu, eu vreau si vor fi 3 copii, asta e clar, primul nu am avut preferinte, acuma nu am (desi simt ca e fata), am zis ca vreau sa fie doi la fel, si unul diferit, adica daca am un baiat, acuma iese fata, al treilea poa sa fie ce vrea. daca iese baiat si acuma, al treilea il vreau fata. sotul meu nu vroia trei deloc, da DELOC, si cind eram la spital sa ma transfuzeze, i-am zis daca scap cu viata voi avea TREI copii, nimic nu a mai comentat.....si intr-o zi, zice si daca vom avea 3 baieti, zic super, atunci am motiv sa-l fac pe al 4-lea sa fie fata.....

michel, draga mea, cita suferinta, e prea devreme ptr tine, dar, iti zic eu ca vei fi mama intr-o zi! vezi tu si laura a ramas cu prezervativ, nu stii de unde sare iepurele, stai pe linga noi, si te vei simti si tu pregatita, 100% nu sintem niciodata, si eu si celelalte fete traim cu frica ca se poate intimpla din nou, dar, trebuie sa gindim pozitiv ptr bebei din burtik, TOATE ne gindim la puii ce i-am pierdut, uite eram amindoua la odisee, trebuia sa nasc la sfirsitul lui ianuaire, ma voi gindi toata viata daca nasteam bebe ar fi avut atitia ani......toate fetele faca asta, se gindesc, Doamne ar fi trebuit sa fie primul meu Craciun cu bebe.....dar vezi tu, pe noi nu ne-a intrebat nimeni.....ne-a palit drept in cap, acuma, tu trebuie sa te ridici, si cum spunea fata la care i s-a rupt apa la 17 saptamini si a pierdut copilul, ca a pierdut cea mai grea batalie a vietii, dar ca nu se da batuta, nici tu nu ai voie sa renunti, plingi, vei plinge tot timpul, frica va fi acolo, dar intr-o zi vei avea un pui care sa-ti zica mama!merci mult de urari, cum spuneau fetele de la fosta noastra odisee, ca spera sa te vada din nou si pe tine la odisee!

mariana, ma bucur de fiecare data cind scri, am vazut ca am fost colege la odisee, am citi acolo de copilasii tai, f frumos!

lariana, sa inteleg si eu ca si fetele ca lasi natura sa hotarasca?atunci da-mi voie sa te felicit!

laura, ff fain bancul, am ris cu pofta, sincera sa fiu as vrea sa am eu dreptate, numa asa sa-i dau lui mama-mea peste nas, ca prea crede ea ca le stie pa toate! si bine faci, sa lasi lucrurile sa vina de la sine, cum zici si tu, fuga la medic, la eco, etc....lasa mai, mai relax, ca vezi daca e de rau, e.

bybyrox, merci de urari, iti doresc si tie sa iasa cele 2 liniute!

della, in viata sint batalii, tu ai pierdut citeva, dar ai cistigat multe, nu cred ca daca mai vrei un bebe vei forta nota, vezi tu cum te simti in primavara!

ileana, draga mea, vezi ca a miscat? ai sa te saturi pina la sfirsit! sper sa nu ma insele simturile, ma bazez mult pe asta, pe intuitie, in general mi-au iesit lucrurile, fain ca ai eco in ianurie, si eu am eco morfologica, imi vor da poze frumoase, in 25 ianuarie am eu.La multi ani si tie, sarcina usoara in continuare, si nastere cit se poate de usoara!

gabi, draga, cred ca asa e, cu Craciunul bucuria, risul, atmosfera, ma simt bine, da, sint tare emotionata cind voi vedea din nou pe bebe, mai ales ca aflam sexul! sa dea Domnu sa aveti pe bebe cadou ptr cei 7 ani frumosi de casatorie!

sint convinsa ca desi raminem tot mai multe gravi, toate vom continua sa scriem aici, ptr ca din cite vad, noi toate gravi scriem mai mult aici decit la odisee! ne simtim muult mai bine aici cu voi! si mirelush si gabi vor continua sa scrie aici, nu-mi fac nici o grija, si daca cumva nu o fac, le aduc eu de urechiuse inapoi!
eu sint bine, chiar ma gindeam ca prea bine, cine stie asta o fi perioada de aur a sarcinii, mai am ceva greturi trecatoare, dar nu ma mai doare deloc burta, sotul meu zice c-am speriat placenta aia de-a urcat la locul ei....nu-l simt inca bine pe bebe, dar mai e timp....Dominic e in vacanta, e atit de fericit......doarme pina pe la 9, face ce vrea cu taica-su, si ieri cind am venit de la servici chiuia de placere!

va pup pe toate, nana, andreea, astept o veste buna, cind incepem sa numaram?

Flavia +16, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput