Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Dragele mele,

o sa va povestesc cit de cit(ce se poate povesti intr-un subiect public) despre laparoscopia pe care-am facut-o sapt.trecuta.
Totul a decurs impecabil,exact cum mi-au povestit si fetele care-au trecut prin asta,Tutu superbinedispus dis de dimineata,pus pe glume sa mai destinda atmosfera,dar eu eram crispata tare,incurc si eu persoanele si plicurile(Copilut,stie),n-am mai stiut care-i anestezista,care-i asistenta anestezistei,Bogdan nu era,dar a aparut unul care-am crezut ca-i el,cert e ca i-am saturat pe asistenti de bani,iar pe doctori ioc.Sper sa si-or fi impartit plicurile.Da,erau socati cind le intindeam plicurile,dar nu ziceau nimic
M-am trezit palmuita de T care ma punea sa-i zic ceva si eu i-l intrebam ce face.Cind a vazut ca percutez,cica :,,hai ca-i bine,duceti-o la Terapie).
Din cite mi-a povestit sotul meu,operatia a durat vreo ora.Dar eu mi-am revenit din somn pe la 9/30.
Dincolo,pe holuri alta circoteca:sotul meu nu-l cunostea bine pe T si-l vina pe la toate colturile si pe la toate lifturile,el pe-o parte,prietena mea pe alta parte.
L-au ratat cind a iesit din operatie,l-au gasit cind a iesit de la raportul de garda.Si T cica:,,da,ce doriti?Aaaaaaaa,d-na de dimineata,e ff bine!''si-a plecat!A ramas saracul meu sotior cu ochi-n soare!
Cind m-am trezit prima grija a fost sa-l sun sa-l intreb ce-am avut,si el imi zice:,,pai,T a zis ca esti bine''.Eu sa-nebunesc:pai,bine,bine da ce-am avut?
Si l-am sunat pe Tutunaru,el haios:,,ce ma,n-ai mai avut somn?Te-ai trezit c-o mare grija!Mi-a spus ce-am avut,adica trompele cam adormite,bla-bla,si mi-a promis ca vine a doua zi la vizita sa-mi explice!
Se pare ca am avut probleme cu tensiunea arteriala,ca m-au tinut pe terapie intensiva pina seara la 9,si vroiau sa ma tina pina dimineata.Imi luau tensiunea din 15 in 15 minute,cred ca mi-au bagat 5 L de perfuzie(de cind am intrat in operatie,pina m-am externat)si ma puneau sa fac pipi intr-o plosca ca sa masoare cantitatea.Eu sa innebunesc tintuita in patul ala cu ochii-n tavan.
Si mi-era o foameeeeeeeeeeeee de muream,si nu ma lasa nimeni sa maninc nimic,de fapt nici n-aveam ce,ca mincarica mea era in salon,si-mi venea sa rau,dar n-am facut-o!
a doua zi dimineata,pe la 9 a venit si T,a stat vreo 20' mi-a spus ca am avut trompele aglutinate,cavitatea peritoneala ff curata,fara aderente,ovarele curate,uterul normal si ca el ma considera 100% apta.De fapt la telefon ,cind l-am sunat sa-l intreb ce-am avut imi zice:stai linistita,n-ai endometrioza.Cred ca e bau-baul fertilitatii aceasta endometrioza!
Mi-a dat biletul de externare,concediu medical.
Azi dimneata am fost sa-mi scoata firele.M-am recuperat ff bine,exceptind meteorismul ala abdominal cam neplacut,dureri n-am avut deloc.
I-am dus si spermograma sotului meu,a zis ca nu-i asa de negru,ca el crede ca si ,,naturel''avem sanse f mari in primele 2-3 luni dupa laparo ca ,,instalatia e proaspat aerisita''.Si daca nu,ne recomanda inseminari,si cel mult GIFT,ca trompele mele sunt f bune acum.Mi-a explicat cum decurg procedurile,si f important le va face EL.
Mi-a dat f multa incredere si mi-a insuflat mult optimism!
Sotului meu i-a iesit Streptococ B la spermocultura,Tutu mi-a zis ca eu nu-l am,si ca la Calomfirescu o sa se rezolve problema.
Aaaaa,si f important:sunt in a doua zi de intirziere.Cind i-am zis,cica:,,Doar n-oi fi si tu gravida,c-am mai avut una luna trecuta!!!Ar fi bestial!''
Eu am mai degraba simptome de ovulatie,decit de CM
Aoleu,cit am scris...............

Hai ca va pup


Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna dimineata
Ma bucur tare mult pentru tine Teodora..Acum chiar esti linistita si poti sarbatori in liniste. In acelasi timp ma bucur ca ai avut numai cuvinte de lauda pentru T. Asa mai zdruncini si celor care privesc cu suspiciune atitudinea lui, neincrederea.

Din pacate eu am stafilococul B..si sotul pe D..
La calomfirescu a primit el tratament ..
Eu trebuie sa merg la T...sa-mi dea tratament pentru stafilococul meu B? sau unde trebuie sa merg? la ce doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc de incurajari . Eu inca nu indraznesc sa ma bucur pentru ca data trecuta eram in al 9-lea cer cand am vazut testul pozitiv si dupa aia s-a intamplat ce s-a intamplat. Asa ca acum sunt mai rezervata si astept ziua de maine cand ar trebui sa iasa liniile ca lumea pe test si sa stiu si eu sigur. Mi-e tare teama sa nu patesc iar vreo belea. Stiu ca dr. T e foarte bun si stie ce tratament sa imi dea, dar tot imi este teama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Teodora, ma bucur de faptul ca esti OK si sper ca in curand sa treci la lista de . Sa dea DD ca noul an sa iti aduca un .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Teodora, sa fii fericita pentru vestile bune de dupa operatie si sa ne anunti in curand ca ai doua II. Citind ceea ce ai scris despre laparo, m-au apucat emotiile si mai tare, mai ales ca de ceva vreme nu ma gandesc decat la asta, la momentul cand doctorul imi va spune ca am endometrioza. Cred ca am luat-o razna, dar asta ma sperie cel mai tare. In fine, mai am doua saptamani si putin si voi afla ce si cum. Spune-mi, te rog, la cat timp dupa operatie te-ai trezit din anestezie (asta e o alta "obsesie" de a mea...). Si inca ceva: Bogdan nu a luat parte la operatie?
Multi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna dimineata tuturor! Mai Toedoro, da' mult scrisesi, mama! Bine ca totul e bine, ma bucur ca esti optimista!
Sim, sper din tot sufletul sa fie bine de data asta! Asa cum zicea si Ioana, suna-l pe dr, si iti va spune ce sa faci. Sa nu o suni pe Ramona!
Kristind, asteptam vesti, sa ne spui ca bb e in grafic! Sper ca te-ai descurcat cu analizele.
Ana_p, hai, incearca sa nu te mai stresezi, cel putin acum, in perioada Sarbatorilor... si... cine stie? In ce zi esti?
O zi buna tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Of, Felicia, multumesc de incurajari, sunt in ziua 20, iar asteptarea asta e chinuitoare rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Multumesc, Felicia. Cand am fost acolo, nu mi-a facut o impresie rea, dar cine stie...stiti voi mai bine pentru ca eu m-am dus de curand pe acolo.
Sunt la servici si nu am chef sa muncesc...Ma gandesc la Revelion, la un somnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Nu mai e nimeni pe aici? Eu sunt la servici pt ca nu mai am zile de concediu Va dati seama ce chef de munca am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Sim, ne luam de manuta! Si eu sunt la serviciu, si mie mi-e somn, si eu ma gandesc la Rev... si bineinteles ca nu am chef de munca Singura diferenta e ca nu am doua liniutze...


Mergi la inceput