Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru(20)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_id spune:

neata gagici!
eu nu va mai spun la multi ani ci la multi BB.Sa dea DD ca asa cum ninge acum afara cu zapada, asa sa ninga si la noi cu bb.
eu inca dorm pe baricade ca m-a apucat oboseala dupa atatea zile de munci grele, ca am zis sa profit la maxim de zilele libere.Sotu chiar a inceput sa faca reclamatii ca nu e recompensat pe masura muncii prestate si ca mai are omul si la servici orre libere.Nu prea l-am bagat eu in seama ca tot el vine seara si ma intreaba cand o sa avem si noi bb.maiastept luna asta si daca nu se intampla nimic sunt hotarata sa iau taurul de coarne si sa -mi fac un nou(al catelea oare?) plan de bataie.eu l-am rugat pe DD in noaptea de revvelion sa ne dea si noua un puiut si acum sper sa ne asculte, daca nu acum , macar pana la sfarsitul anului.
Kora,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Am nevoie de ajutorul vostru, va rog.
am primit rezultatele la analizele hormonale din ziua a 5-a ..si nu stiu ce reprezinta. Ma puteti ajuta?

estradiol 45 pg/ml
FSH 6.94 miU/ml
LH 12.76 mlU/ml
Progesteron 0.38 ng/ml
prolactina 13.44 ng/ml
TSH 1.52 microUl/ml
testosteron 0.30 ng.ml

pentru cele interesate, pot sa spun ca am facut analizele la IDS si m-au costat 210 ron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Inuta12, citeste articolul http://www.desprecopii.com/info.asp?id=633. Poate te ajuta cat de cat. Mai multe eu nu stiu sa iti spun (oricum, acolo e mai mult decat as sti eu )

Sim
Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Inuta12, nu cred ca merge linkul respectiv. Am incercat sa il accesez eu. Articolul in gasesti pe desprecopii, la sectiunea Preconceptie, Fertilitate, capitolul Metode de tratare a infertilitatii. Se numeste "Analize hormonale - explicatii si interpretari".

Sim
Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Fetelor, felicia, marinar, alexia, alina, ce m-as fi facut fara voi ?! Intr-adevar, exista si o lista C pe care cred ca medicii de fam. o folosesc mai rar (asta daca stiu de existenta ei ). Pe mine, pentru ca eram foarte insistenta, m-a trimis sa intreb la farmacii daca Pregnylul este compensat, pentru ca ea nu gasea in listele ei....Pana la urma l-am platit integral, asta e! Data viitoare voi sti insa mult mai bine ce sa-i spun!!
Astept sa ma duc la dr.T (pe 8) sa vad ce-mi mai face puiutu'...

Va pup

orchis
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Inuta12, pe lista cu rezultatele ar trebui sa scrie in paranteza si valorile normale, si in functie de ele vezi daca e ok sau nu... Nu pot sa iti spun daca sunt bune sau nu comparand cu ale mele, pt ca sunt diferite unitatile de masura de la un laborator la altul...
Mie mi se par ok, nu stiu de ce ai facut LH (care ar trebui masutat in z dinaintea ovulatiei), adica prin z 14, si nici progesteronul (care se face la 7 zile dupa ovulatie)... e firesc ca in z 5 sa aiba valori f mici... valorile la estradiol si fsh sunt importante in z 5.
prolactina banuiesc ca e cam la mijloc intre valorile de referinta, deci e f bine. FSH mi se pare un pic cam mare, dar iar iti spun, nu sunt sigura daca sunt acelesi unitati de masura...
Ana_id, e bine cand ai un plan, chiar daca le mai schimbi... eu altfel as simti ca "stau degeaba"... Plaunu meu e o luna de stimulare + prestat natural, apoi inseminari...
Orchis, bafta pe 8... se pare ca va fi innghesuiala mare pe acolo!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

felicia multumesc frumos.
ceea ce nu inteleg eu e ce inseamna fsh-ul..lh..chestiile astea.
pai de unde sa stiu ce analize trebuie sa fac?
mie asa mi-a spus cineva si asa am facut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Buna fetelor! Iyoana iti multumesc pt sfaturile tale , esti mereu pe faza.
Cand o sa-l sun pe T pt monotorizare ii voi specifica k nu pot ajunge la spital si k ma voi duce la cabinet.
Dar ce program are la cab? Am vazut k nu se tine cont de ora la care te programeaza.
pt toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
A_thee_nuh -bine ai venit printre noi si vorba Feliciei frumos ar fi sa pleci direct la gravidute! Da-ne mai multe detalii despre tine, de cand incerci sa ramai graviduta, analize de-ale tale, de-ale sotului, daca a-ti facut, ca sa te trec pe listuta noastra de aspirante, sau de graviduta!
Marinar sunt cu pe tine zi si noapte!
Alexia28 si zi asa ai reintrat in cursa pentru bebe, prin ce zi esti???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Unde sunteti fetelor? Ceva vesti bune?

Mergi la inceput