Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Kiddo, sincer nu am putut sa vad imaginile din filmul acela pana la capat, mi s-a facut rau... e oribil. E socant sa vezi cum trebuie sa moara un animal ca sa mancam noi o bucata de carne. Stiam ca produsele animale sunt imbibate cu hormoni, hormoni ce li se administreaza pt a accelera cresterea si mai stiam ca atunci cand un animal este omorat (asa cum e omorata vita din film) elibereaza niste toxine periculoase... Carnea de pui ar fi considerata cea mai toxica... De mult timp ma bate gandul sa ma alimentez exclusiv vegetarian, mie produsele lactate nu-mi plac oricum... Dar discutand despre acest lucru am aflat ca in timp, o dieta exclusiv vegetariana iti creaza carente mari in organism, lipsa proteinelor animale se pare ca ar afecta in special masa osoasa si ar predispune la osteoporoza... Acum ceva timp am tinut o astfel de dieta si m-am simtit excelent. Dar pestele imi place mult si mai ales fructele de mare, nu stiu daca as putea renunta.

Chivutamonica, eu cred ca povestea asta cu rezerva ovariana tine foarte mult de EREDITATE. Desigur, are un rol important si modul de viata pe care-l ducem, dar ereditatea cred eu ca e cea mai importanta. Sunt femei fertile pana tarziu, dupa 40 ani. Nu neg faptul ca dupa 35 ani fertilitatea scade, si calitatea ovulelor este mai slaba, nu mai este aceeasi ca la 20 ani. Dar daca mamele voastre au intrat tarziu la menopauza eu cred ca si voi aveti sanse mari sa aveti copii si la o varsta mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Chivutamonica
O sa iasa soarele si pe straduta noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Avalon draga,tu ai fost pe aproape cum te-ai gindit dar aceasta analiza sa zic asa ,este mai mult un ecograf intravaginal {ma rog care se face in ziua 4 de CM}asa mi-au facut-o mie si la care s-a vazut cite ovule mai sunt si care ar fi sansa mea de reusita chiar si cu stimulare.Eu,am explicat cit am putut dar vreau sa va spun povestea mea intr-o zi minunata cu speranta ca voi tine si eu bb.in brate.Am vrut sa impartasesc cu voi aceast subiect si sa stiti unele probl.care ar trebuii sa fie facute la timp.Eu,am facut in Rom. ecografe peste ecogr.{din sapt.in sapt}si nu mi-a spus ca se c-am raresc ovulele.Ouale la moment dat coboara in uter si atunci se vad si mai bine{ca nr.nu ca si calitate daca sunt multe si mai putin bune le pot ajuta prin stimulare}intrebati medicul daca are aceasta tehnologie-aparat.Poate aici stiu eu la banii pe care-i dau merita sa-mi spuna,nu?Si acolo e dreptul vostru sa intrebati sa vada ca stiti,care e sansa de a ramine insarcinata cite ovule s-ar putea fecunda daca sunt putine sansa e mai mica{mie mi-a zis ca-i ca la loterie,la anii mei}deci cu curaj intrebati doct.
Kiddo,am citit sunt atitea nebunii de articole referitor la ce zic ei acolo dar fiecare om decide in felul lui.
,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiddo spune:

quote:
Originally posted by L5845

quote:
Originally posted by

astept impresiile voastre cu maxima nerabdare... pentru mine conteaza foarte mult reactiile voastre.


Da, intr-adevar e barbar si socant ce se intampla acolo......In schimb, nu cred ca vizionand astfel de clipuri, hotarasti pur si simnplu sa devii vegetarian(a)....chestia asta cu alimentatia vegetariana tine de fiecare si sunt persoane care trec la astfel de alimentatie in urma unor astfel de vizionari, dar alte persoane nu au acces la astfel de informatii iar hotararea de a deveni vegetarian(a) deriva din alte chestiuni. Parerea mea...iar a fii naturista si homeopata nu presupune obligatoriu sa fii vegetarian(a), ci doar a utiliza tratamente bazate pe plante, extracte din plante si produse apicole, pentru tratarea, respectiv ameliorarea unor afectiuni, mai mult sau mai putin complexe. Ceea ce am scris mai sus, ma repet, e doar parerea mea si atat.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli


Nici io nu cred ca vizionand astfel de clipuri devii vegetarian... Dar toate astea au legatura cu naturismul, care este "tendinta manifestata prin cultul pentru natura printr-o profunda comuniune cu natura"... Nu cred - si spun asta pentru mine - ca ma pot afirma ca naturista atata vreme cat consum carnea provenita din niste cadavre ale unor animale care au suferit mai mult sau mai putin... Dar, din cate stiu eu... au suferit foarte mult. Naturismul nu se refera doar la plante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiddo spune:

iubitelor, si eu fac doar sa expun lucruri care m-au impresionat foarte mult si care eu chiar cred ca au legatura cu subiectul nostru. eu chiar cred ca au legatura cu naturismul. de fapt, noi chiar mancam cadavre. si nu doar cadavre... de fapt, vietati minunate care au fost ucise in mod violent. nu vreau sa supar pe nimeni. dar nu cred ca am mai vazut vreodata ceva atat de socant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

quote:
Originally posted by kiddo
Nici io nu cred ca vizionand astfel de clipuri devii vegetarian... Dar toate astea au legatura cu naturismul, care este "tendinta manifestata prin cultul pentru natura printr-o profunda comuniune cu natura"... Nu cred - si spun asta pentru mine - ca ma pot afirma ca naturista atata vreme cat consum carnea provenita din niste cadavre ale unor animale care au suferit mai mult sau mai putin... Dar, din cate stiu eu... au suferit foarte mult. Naturismul nu se refera doar la plante...


Stiu ca naturismul nu se refera doar la plante, dar cred ca viata e prea complicata si cu prea multe carente in alimentatie, ca sa ne putem permite sa respectam ideea de naturism conform definitiei...din pacate. In plus, cred ca frecvent se face o confuzie intre naturism si vegetarism...e doar parerea mea .

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Off topic :
Prin faptul ca noi, oamenii, consumam cadavre de animale, face sa fim la fel ca orice mamifer carnivor . Iar asta, face parte din natura... e un ciclu natural. Daca era sa ne nastem vegetarieni, probabil ca sistemul nostru digestiv si nu doar el, era construit altfel. Ori noi, avem constructie pentru a consuma si carne, chiar daca metodele de procesare nu sunt tocmai sanatoase.
Iar referitor la naturism, acesta reprezinta un curent literar axat pe cultul naturii, nu are legatura cu un mod de viata vegetarian.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiddo spune:

quote:
Originally posted by L5845

quote:
Originally posted by
Nici io nu cred ca vizionand astfel de clipuri devii vegetarian... Dar toate astea au legatura cu naturismul, care este "tendinta manifestata prin cultul pentru natura printr-o profunda comuniune cu natura"... Nu cred - si spun asta pentru mine - ca ma pot afirma ca naturista atata vreme cat consum carnea provenita din niste cadavre ale unor animale care au suferit mai mult sau mai putin... Dar, din cate stiu eu... au suferit foarte mult. Naturismul nu se refera doar la plante...


Stiu ca naturismul nu se refera doar la plante, dar cred ca viata e prea complicata si cu prea multe carente in alimentatie, ca sa ne putem permite sa respectam ideea de naturism conform definitiei...din pacate. In plus, cred ca frecvent se face o confuzie intre naturism si vegetarism...e doar parerea mea .

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli


ho, ho, ho... animalele astea nu sunt tot de p-acilea, din anturajul nostru naturist??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

kiddo,no offense , cred ca la definitia naturismului, ti-a scapat faptul ca este o tendinta literara .

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by kiddo

si acum ca un fel de explicatie... sau mai degraba ca o descatusare. mi se pare ca tine foarte mult de naturiste. poate ca sunt patetica, dar mi se pare - mie - imposibil sa imi continuu viata ca pana acum. probabil ca o sa devin vegetariana sau cel putin o sa incerc. oricum, din cate stiu io, cele mai multe tratamente naturiste presupun renuntarea la carne si la lapte, cel putin asa cum sunt ele comercializate... cel putin asa cum vin ele din abatoare si din fermele de lapte. dar nu am inteles, pana acum, de ce se cerea aceasta renuntare. acum cred ca inteleg mai multe. nu e normal sa se intample asa ceva. nu e normal deloc. spuneti-mi parerile voastre, va rog.



kiddo, cred ca postarea asta impreuna cu linkurile despre cruzimea referitoare la animale ar trebui puse intr-un subiect nou, unde sa poata lumea sa se desfasoare pe aceasta tema. Te rog sa te ocupi tu de deschiderea unui nou subiect, daca nu ii voi ruga pe unul dintre moderatori sa o faca.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

Mergi la inceput