Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Fetelor, mai revin cu o rugaminte cum e treaba cu ph pupezei...adik in urma analizelor la secretie a vazut ca aveam ph 4,5+ candidoza, dupa tratament doctorita mi-a spus ca ar trebui sa ma spal cu ceva mai mic ptr un ph 3,5, binenteles mi-am cumparat ceva super naturel musetel+rosmarin+malva+aloe+galbenele...da esentialu nu l-am inteles adik s-ar putea sa fiu prea acida si sai topesc pe ??

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Dragile mele,va urmaresc toata ziua dar din pacate eu am intrerupt trat.nat de 3 luni.Ma bucur pt. voi ca sunte-ti asa de curajoase si puternice si va tin pumnii sa reusiti ceea ce va doriti.
Eu,am facut multe investigatii,ceea ce ma facut sa inteleg ca nu mai pot lupta numai cu plantele dupa o anumita virsta,de la 35 de ani e mult mai greu ca plantele sa stimuleze ovarele in asa fel sa ajute la fecundare.Tin sa spun asta pt.ca sa sti-ti si voi ca mie mi s-a spus ca un copil se face mai,, usor''sau cel tirziu pina la 35de ani, de la 35 ,scad ovulele si sansa de a avea un bb.ar fi o mare minune.
Va rog din tot sufletul meu sa va face-ti in Z4,acea inv.hormonala in care sa va spuna cite ovule ave-ti fara ca sa le stimulati medical sau cu plante.Chiar daca sunte-ti in ultima zi de CM.nu e problema ,merge-ti cu incredere si cere-ti sa fi se faca acest ecograf vaginal in care se vad ,,outele'',apromaximativ ei stiu ca le pot si numara. Daca incercati cu plante pt. stimulare ele nu se mai inmultesc pt. ca glanda care lucreaza cu creierul stimuleaza numai cit poate dupa o anumita virsta si nu se poate forta nimic.Am tinut sa va spun acest lucru desi mi-a fost asa de greu dar ar fi bine pentru toate sa stim ca sa nu mai dam banii la doct.ani dupa ani ,fara sa stim acest lucru.Ei incearca cu fel de fel de med.hormonale si anii trec si ovulele se c-am duc pe apa simbatei si uite asa nu se mai poate face mare lucru,iar psihicul nostru cedeaza.
ASA CERE-TI CU INCREDERE ACESTA INVESTIGATIE,TREBUIE FACUTA LA TIMPUL EI.FEMEILE SE NASC CU UN ANUMIT NUMAR DE OVULE DAR ELE NU RAMIN PINA LA ADINCI BATRINETE.
Reghi,Mariee dar voi ce mai face-ti dragile mele?
Va pup pe toate si bunul d-zeu sa va ajute.
,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

chivuta, sa inteleg ca te-ai resemnat ...
analiza de care pomenesti se numeste FSH si s-a vorbit o gramada despre aceasta rezerva ovariana
acum ca te-ai relaxat, poate o sa ai o surpriza frumoasa

roxali, si spalaturile cu bicarbonat (vezi tratamentul Liviei) ajuta; depinde de laborator dar vezi care ar fi fost limita superioara ...
PH- ul mare cam asta face dar gigeii vanjosi se descurca ...
oricum asta este cel mai mic rau dintre toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Dj-mama,...da intr-un fel.
,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by chivutamonica

Dragile mele,va urmaresc toata ziua dar din pacate eu am intrerupt trat.nat de 3 luni.Ma bucur pt. voi ca sunte-ti asa de curajoase si puternice si va tin pumnii sa reusiti ceea ce va doriti.
Eu,am facut multe investigatii,ceea ce ma facut sa inteleg ca nu mai pot lupta numai cu plantele dupa o anumita virsta,de la 35 de ani e mult mai greu ca plantele sa stimuleze ovarele in asa fel sa ajute la fecundare.Tin sa spun asta pt.ca sa sti-ti si voi ca mie mi s-a spus ca un copil se face mai,, usor''sau cel tirziu pina la 35de ani, de la 35 ,scad ovulele si sansa de a avea un bb.ar fi o mare minune.
Va rog din tot sufletul meu sa va face-ti in Z4,acea inv.hormonala in care sa va spuna cite ovule ave-ti fara ca sa le stimulati medical sau cu plante.Chiar daca sunte-ti in ultima zi de CM.nu e problema ,merge-ti cu incredere si cere-ti sa fi se faca acest ecograf vaginal in care se vad ,,outele'',apromaximativ ei stiu ca le pot si numara. Daca incercati cu plante pt. stimulare ele nu se mai inmultesc pt. ca glanda care lucreaza cu creierul stimuleaza numai cit poate dupa o anumita virsta si nu se poate forta nimic.Am tinut sa va spun acest lucru desi mi-a fost asa de greu dar ar fi bine pentru toate sa stim ca sa nu mai dam banii la doct.ani dupa ani ,fara sa stim acest lucru.Ei incearca cu fel de fel de med.hormonale si anii trec si ovulele se c-am duc pe apa simbatei si uite asa nu se mai poate face mare lucru,iar psihicul nostru cedeaza.
ASA CERE-TI CU INCREDERE ACESTA INVESTIGATIE,TREBUIE FACUTA LA TIMPUL EI.FEMEILE SE NASC CU UN ANUMIT NUMAR DE OVULE DAR ELE NU RAMIN PINA LA ADINCI BATRINETE.
Reghi,Mariee dar voi ce mai face-ti dragile mele?
Va pup pe toate si bunul d-zeu sa va ajute.
,MONI

chivuta



Moni, scumpa, se mai intampla sa cadem in butoiul cu melancolie si sa ne apuce asa un hamoc de sa iti vina sa dai cu cutiu'n piatra... Si e absolut ok. Si apoi trece si vin momente mai vesele si apoi iar speranta si tot asa.

Sunt perfect de acord cu tine ca trebuie facute analize. Dar cand toate analizele iti sunt bune si tu esti sanatoasa "tun", eu zic ca iti mai ramane doar speranta, increderea in DD si ca ingerasul tau va gasi o cale pana la tine. Pe mine cand ma apuca disperarea, aud o voce calda care imi zice sa am incredere. Si am. Mai de voie, de nevoie, imi sterg lacrimile, imi suflu mucii si merg mai departe.

Daca ai nevoie de o pauza, ia-o si linisteste-te si aduna-te. Fa-ti analize, fa planuri si treci inapoi la raport si la munca .

Suntem alaturi de tine si de toate fetele care ne privesc din umbra dar nu prea au curaj sau timp sa scrie .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Madalina1968

Adimercedes, mersi ptr. raspuns. Nu stiu ce e ceaiul acela...Acum beau o cana de ceai verde dim. Are ceva?

Terminand faimosul tratament de 3 luni am inceput sa iau laptisor de matca. Stie cineva cat timp se ia?? Am luat o sticluta si iau cate o spatula (aprox. 1cm x 1cm) in fiecare dimineata. Imi ajunge ptr aproximativ 2 saptamani, cred.

Despre Omega3..mai incolo.

Ptr cine intreba mai inainte (a avut si raspunsuri): BU cu MACA merg bine impreuna, raspunde Livia la o amica de-a noastra..:))

Doresc sa va intreb: nu reusesc sa diger cerealele, adica imi irita intestinul. Stie cineva cum le pot inlocui?
Am "urgenta" nevoie de vitaminele B. NU mai vreau pastile..:))

Va multumesc! Pupi!






Madalina, ceaiul de care zic eu e intr-o cutie verde, dar nu e indicat daca muncesti in vederea bebeului. Ceaiul verde stiu ca scoate mineralele din organism, dar o cana pe zi nu cred ca are o influenta f puternica.

Inlocuitori de cereale, poti incerca cerealele fara gluten. Daca nici alea nu iti sunt bune, poti incerca sa inlocuiesti fibrele si vitaminele din fructe si legume, mai ales cele cu frunza verde. Aditional poti lua si pulberea de orz verde. Pt vitaminele din complexul B, consuma nuci, alune etc. Nici eu nu suport cerealele, dar nu imi fac probleme din cauza asta, oricum unele dintre ele contin adaosuri de zaharuri si aditivi de te doare capu' si numai sanatoase nu sunt. Alternativ, poti pune grau la incoltit si sa iei o lingura dimineata, pe stomacul gol. Are un aport de vitamine exceptional si e 100% natural. Unele fete il iau cu miere. Gasesti tu o formula in care sa il consumi cu placere.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1968 spune:

Adimercedes, ti-am trimis un PM, ca sa nu ne lungim acum cu acele cereale...Despre ceai intrebam doar...eu iau 2 linguri de otet de miere pe zi, din decembrie, cred.
Multumesc ptr. sfaturi!

Monica, ce-i cu tine? Pai eu ca am 38 ani si abia am treminat cu plantutele ce-ar trebui sa fac? Hai aduna-te si sa nu dispari ca te gasim...:))

Pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Adi,Madalina si toate fetele dragi,sper ca nu m-ati inteles gresit dar totusi vad ca da,eu sunt chiar bine si cu sperante,nu pling dar nici nu rid dar la cei 40 de ani care ma asteapta nu-i usor sa auzi unele analize care trebuia sa mi le fac in Rom.acum cel putin 7 ani,eram si eu cu mai multa incredere si speranta ca va venii bb.mai usor.Am facut analize destule si in Rom.dar de rez.ovariana ,nu mi-a zis nimic,ca tot omul la inceput nici eu nu stiam sa intreb,pina cind nu v-am intilnit pe voi si am aflat atitea lucruri care trebuie facute la timpul lor.De aceea eu,v-am zis in e-mailul trecut ca ar fi bine sa va face-ti si aceasta inv.si sa nu stati atitia ani ca mine...cine nu si-a facut ca sunt fete noi pe forum si nu striga sa stie si ele.
Nu zic ca plantele nu ajuta la multe dar dupa 35 de ani greu se mai lupta si ele cu infertilitatea, e parerea mea deoarece am testat pe organismul meu.Mentionez ca e parerea mea dar sunt bune facute toate analizele de la A-Z.
Ma bucur ca va ginditi la mine si eu va citesc pe toate si va tin pumnii si sper ca sa intre soarele si la mine in casa,anul acesta.
,pentru toate,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiddo spune:

si acum ca un fel de explicatie... sau mai degraba ca o descatusare. mi se pare ca tine foarte mult de naturiste. poate ca sunt patetica, dar mi se pare - mie - imposibil sa imi continuu viata ca pana acum. probabil ca o sa devin vegetariana sau cel putin o sa incerc. oricum, din cate stiu io, cele mai multe tratamente naturiste presupun renuntarea la carne si la lapte, cel putin asa cum sunt ele comercializate... cel putin asa cum vin ele din abatoare si din fermele de lapte. dar nu am inteles, pana acum, de ce se cerea aceasta renuntare. acum cred ca inteleg mai multe. nu e normal sa se intample asa ceva. nu e normal deloc. spuneti-mi parerile voastre, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Vreau sa corectez{pt.fetele noi care nu stiu probabil de acesta inv.}
Reghi,unde esti draga?

Mergi la inceput