Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

Va multumesc frumos pt. raspunsuri.
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, v-am citit in fiecare zi, desi nu m-am manifestat pe aici. Am fost tot pe fuga...

Sarbatorile au trecut frumos, alaturi de prieteni, am fost si in concediu 5 zile, ne-am bronzalit, am vazut locuri superbe, ne-am simtit bine.

Eu mi-am facut cateva planuri clare pe anul asta. Unul din ele este sa slabesc. Insa acum am hotarat sa fiu mai activa, asa ca m-am inscris la sala din 2 ian. si am mers deja de cateva ori.

Sunt plina de optimism, de speranta, de chef de viata si pusa pe fapte mari!!! Dar orice calatorie incepe cu primul pas. Asa ca am hotarat sa fac cati mai multi pasi si sa ma bucur de drum.

Voi ce planuri aveti si ce v-ati planificat sa faceti concret???

si mai povestim.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
RAMONELLA

Am o mare problema.Am o rana pe col si doctorita mi-a spus ca ar trebui cauterizata.Unii doctori nu sunt de acord cu cauterizarea.Nici eu parca n-as face.Stiu ca nu e de jucat cu rana pe col.Prima data cand am fost la ea a spus ca nu arata urat,ca sa o cauterizez dupa nastere.Dupa 2 luni am fost iarasi la ea si a zis ca mai bine sa o cauterizam acum.
Va intreb si eu pe voi,nu stiti ceva tratament naturist pentru rana pe col?Am auzit ca e ceva cu propolis.
Sunteti singura mea speranta.
Va multumesc mult!!!!!




Ramonella, iei cumva AC? Folosesti tampoane interne? Eu am avut rana pe col acum cativa ani. Doctorita, prietena f buna, mi-a zis sa renunt la anticonceptionela (oricum aveam des probleme diverse din cauza lor), sa nu folosesc tampoane interne, ca alea imi iritau colul. Si am facut spalaturi cu Tantum Rosa si bai de sezut cu ceva plante, dar nu mai imi amintesc exact care (stiu ca puneam si coada soricelului, rostopasca si radacina de tataneasa). Dupa 6 luni am mers la un control aici in Sydney, mi-a facut si colposcopie medicul, sa fie sigur si mi-a zis ca nu am nimic, nici unram de rana.

Iti urez sanantate multa, indiferent de tratamentul pe care il alegi.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

adimercedes te felicit ca ai luat decizia de a slabi.Sa stii ca sala iti e de mare ajutor ,numai ca daca o incepi va trebui sa ai grija cu ce mananci.Cum n-ai voie cu 2 ore inainte de sala sa mananci nimic si apoi mancatul seara sa iasa din obisnuinta in caz ca o faceai.Adevarul e ca si pe mine m-au tot chemat prietenele , dar sunt mai lenesa.La cat urc dealurile Clujului zilnic ma multumesc cu atat.Cel mai important sa faci pasi mici dar siguri nu?
Am luat pulbere de napraznic prima oara si e , tinctura de BU e super fata de asta.Cred ca incerc cu ceaiul , il beti neindulcit?Gustul tot asa rau nu?
Anul asta mi-am propus sa-mi indrept o problema de caracter , care imi da de furca.E foarte important pentru mine.Sa-mi urati bafta fetelor , voi avea nevoie.
Va pupacesc dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

TIA , te felicit pt. pagina aceea INDEX SUBIECTE (f. la obiect si muncita)
Daca consideri oportun, poti sa dai un link si la urmatoarea postare a mea (la care am muncit mult in urma cu un aproape an cand am facut-o si pe care am crezut ca am pierdut-o din calculator, de ma ofticasem dupa atata munca ...) care nu este altceva decat tratamentul LIVIEI (nu am schimbat nimic) pe care l-am ordonat. Atunci am simtit nevoia sa fac asta pt. ca ma incurcam in durata pauzelor dintre ingrediente, sau uitam sa pun seara la inmuiat napraznicul sau uitam cand sa opresc vitamina E, etc. Asa, aveam lista sub ochi si nu mai gandeam "acu' ce mai fac? ce mai beau?".
Poate ca doar o adaugi ca link in prima pagina. Eu zic ca salveaza mult timp celor care se inhama la acest tratament.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

TRATAMENT LIVIA
(Dureaza cca.3-6 LUNI.)

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:
- storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina
- rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

SCHEMA DE TRATAMENT:
(va alegeti orele in functie de timp si program)

Prima zi a ciclului: 01 FEBRUARIE (imi notam ca sa urmaresc mai usor pe calendar cand termin cu vit. E sau carpiconul spre exemplu ...)

DIMINEATA:

1. PREPAR CEAIURILE de:
- NAPRAZNIC (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).

Ceaiul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:
o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa. Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol. (La prepararea ceaiului se foloseste apa plata)
- COADA-SORICELULUI (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi.);
- CRETISOARA (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.). Se prepara o cana de infuzie de coada soricelului+cretisoara in parti egale (o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita)

2.
Beau NAPRAZNIC
Ceaiul de naprasnic se bea primul,inghititura cu inghititura apoi se asteapta:
-1/2=PAUZA
beau COADA S. + CRETISOARA
-5’ PAUZA
KAMAYANI 1 tableta
-5’ PAUZA
CAT'S CLAW sau DETOX (uncaria tomentosa) 1 tableta -vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
-5’ PAUZA
vit.E (pentru chisturi ovariene si hemoroizi) (cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual) – start: 05 februarie, ultima zi: 19 februarie
-15’ PAUZA
-o lingurita plina de amestec pulbere de TELINA + MARAR sublingual sau TINCTURI (tincturile se iau din fiecate cate o lingurita de 4 ori pe zi) (pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual, dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice ); Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina sublingual inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa
ACEASTA CURA DUREAZA 21 DE ZILE SI NU SE REPETA IN CELELALTE LUNI – start: 01 februarie, ultima zi: 21 februarie
-30’ PAUZA
100ml suc (amestecat) de telina+morcov;
-5’ PAUZA
pulbere de NAPRAZNIC,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;
-30’ PAUZA
TINCTURI - Se administreaza 30 de picaturi din fiecare:
- muguri de ZMEUR (rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);
- COADA-SORICELULUI (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.);
- supozitoare (nu vaginale) cu CARPICON. Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi, 2/zi (1 dim. si 1 seara) – start: 05 februarie, ultima zi: 19 februarie
-15’ PAUZA
SE POATE MANCA DE PRANZ si pauza pana la seria urmatoare

PRANZ (d.a.):
-infuzie de DRAGAICA (afectiuni uterine)+GALBENELE (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale)-in parti egale-o cana
-5’ PAUZA
KAMAYANI
-5’ PAUZA
pulberea de MARAR (15’) + tinctura TELINA (luam eu in loc de pulbere)
-30’ PAUZA
pulberea de NAPRAZNIC
-30’ PAUZA
TINCTURILE

PUN LA INMUIAT: Infuzia de ROSTOPASCA pentru uz extern(spalaturi vaginale) care se va folosi SEARA.
Pentru obtinerea a 1/4 litru, se pune o lingura de planta maruntita (pulbere obtinuta cu rasnita electrica de cafea) in jumatate de cana de apa si se lasa la macerat de seara pana dimineata. Dimineata se face un decoct de Rostopasca, lasand o lingura de planta maruntita sa clocoteasca in jumatate de cana de apa, vreme de 2 minute. Decoctul se filtreaza, se racoreste (astfel incat sa ajunga la 40-60°C-sa simti fierbinte cand introduci un deget in decoct,sa nu clocoteasca!) si apoi se combina cu maceratul anterior obtinut. Preparatul astfel obtinut se foloseste in termen de 12 ore (cu conditia sa fie pastrat la maximum 18°C).

SEARA :
infuzie de URZICA MOARTA GALBENA SAU ALBA (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale) + URZICA VIE (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice)in parti egale
-5’ PAUZA
KAMAYANI
-5’ PAUZA
CAT`S CLAW
-5’ PAUZA
vit.E (cand trebuie) – start: 05 februarie, ultima zi: 19 februarie -30’ PAUZA
pulberea de MARAR (15’) + tinctura TELINA (luam eu in loc de pulbere)
-30’ PAUZA
100ml suc (amestecat) de TELINA+MORCOV;
-30’ PAUZA
PULBEREA NAPRAZNIC
-30’ PAUZA
TINCTURILE

INMOI NAPRAZNICUL PT. A DOUA ZI


• supozitor cu CARPICON, start: 05 februarie, ultima zi: 19

• supozitor METRONIDAZOL – (pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,uterului)/7 ZILE: start: 01 februarie, ultima zi: 7 februarie NU SE MAI REPETA IN LUNILE URMATOARE
• masaj vaginal cu CREMA GALBENELE + GRAUNTELE DE ARGILA. Granula de argila se unge si ea cu crema de galbenele pt.o usoara manipulare. Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata, seara repetandu-se procedeul

IN PERIOADA FERTILA:
o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau ceai (infuzie) concentrat de galbenele
Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa, apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila (fara masaj).

IN PERIOADA NEFERTILA:
irigatii vaginale cu infuzia de rostopasca preparata dupa indicatiile de la pranz

- Pe langa acest tratament LIVIA a mai baut 2 cani de ceai de naprasnic.
- Se mananca pe langa mancarea obisnuita produse din soia,telina rasa cu ulei ,sare de mare si lamaie+patrunjel+morcov ras,o lingura de miere zilnic, ocazional un pahar de vin rosu de tara, carne alba si rosie, anason condiment pt.mancare,nuci neprelucrate-aceste alimente contin substante active asemanatoare estrogenilor (fitoestrogeni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Fetelor, am si eu eu o intrebare: daca incep stimulate cu ova-mit, ce as putea lua pe langa, parca avea efect antiestrogenic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Dj_mama,foarte bine ordonate informatiile.Felicitari pt munca depusa! Eu am inrosit calendarul cu atitea insemnari,la un moment ma si incurcasem ca nu mai stiam pina cind luasem Vit E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by felicia_

Fetelor, am si eu eu o intrebare: daca incep stimulate cu ova-mit, ce as putea lua pe langa, parca avea efect antiestrogenic?


"De multe ori pierdem micile bucurii, asteptand marea fericire..." (Pearl S Buck)




Felicia, eu am avut probleme cu endometrul cand luam clomifen. Poti sa iei tinctura de marar sau daca poti pulbere de marar sublingual cate o lingurita de 3 ori pe zi. Si maca de la innovatics 3/zi neaparat, are un efect super asupra endometrului.

Mergi la inceput