Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

RAMONELLA
membru junior


Membru din:10/03/2005



Romania
CLUJ-NAPOCA
718 Posts
Trimis la - 11/01/2007 : 09:18:29
--------------------------------------------------------------------------------

Am o mare problema.Am o rana pe col si doctorita mi-a spus ca ar trebui cauterizata.Unii doctori nu sunt de acord cu cauterizarea.Nici eu parca n-as face.Stiu ca nu e de jucat cu rana pe col.Prima data cand am fost la ea a spus ca nu arata urat,ca sa o cauterizez dupa nastere.Dupa 2 luni am fost iarasi la ea si a zis ca mai bine sa o cauterizam acum.
Va intreb si eu pe voi,nu stiti ceva tratament naturist pentru rana pe col?Am auzit ca e ceva cu propolis.
Sunteti singura mea speranta.
Va multumesc mult!!!!!

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

Raporteaza la Moderator

violeta69
FLOARE RARA


Membru din:20/05/2004



Romania
Bucuresti impreuna cu fetele fantastice
1083 Mesaje
Trimise - 11/01/2007 : 09:26:41
--------------------------------------------------------------------------------

Ramonella parerea mea e ca tot cauterizarea e de baza!
nu asculta ce se spune pe la colturi,ci ce-ti spune medicul...
rana aceea poate evolua inspre rau evident si nu-ti doresc sa stii cum e sa fie mai rau...
in plus nu e atat de dureros...de fapt cred ca nu e dureros,oricum e mai putin dureros decat o conizatie(eu despre asta pot sa-ti spun!)....e doar jenant si cred ca de asta te feresti tu mai mult!
asculta cum te sfatuieste medicul....parerea mea!
dar daca gasesti unul care te vindeca si altfel e si mai bine...bafta multa!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

draga Ramonella,
am sa-ti redau mai jos reteta unui ceai pe care am gasit-o in Formula As; sper sa-mi fie permis pe forum, fiindcalink-ul catre acest tratament nu-l mai am; citez:

"Stimata doamna, va recomand sa folositi si dvs. o reteta publicata in F. AS nr. 686 trimisa de d-na Elena Vargau („Exista tratament naturist pentru rana pe col uterin?”), care mie mi-a fost de un real ajutor. Rana pe care o aveam pe col s-a vindecat, fapt confirmat si de medicul ginecolog. Iata reteta:
Se ia o mana de coji de nuci uscate (partea lemnoasa, bine spalata) si o mana de coaja de stejar. Se fierb in 3 l de apa, pana cand aceasta devine maronie, apoi se strecoara. In ceaiul obtinut se fierb doua maini de tataneasa uscata sau verde sau o mana de radacina uscata (planta se gaseste la Plafar). Dupa ce clocoteste, se ia de pe foc si se adauga cate o mana plina de musetel, o mana de coada-soricelului, o mana de flori de galbenele. Se acopera si se lasa cateva minute la infuzat. Cand ajunge la o temperatura suportabila, se strecoara si se introduce in irigator. Se fac spalaturi vaginale cu mare atentie, pentru a fi sigura ca ceaiul ajunge la rana. Plantele folosite au proprietati cicatrizante si dezinfectante exceptionale. Procedura se face seara, inainte de culcare. Imediat dupa aceea, infasurati-va mijlocul cu un prosop gros sau cu o patura. La 2-3 zile, faceti bai cu abur la sezut, din acelasi ceai. Reteta spune ca
dupa doua saptamani nu mai aveti nimic.
In ce ma priveste, am facut in fiecare seara spalaturi vaginale, urmate de bai de sezut la o temperatura suportabila, timp de 15 minute. Treptat, au inceput sa-mi dispara durerile si, intr-adevar, dupa doua saptamani m-am simtit bine. Sfatul meu este ca dvs. sa repetati tratamentul dupa o luna (doua saptamani tratament si o luna pauza, pana cand va veti simti bine). Faceti acest tratament cu incredere, ca nu se intampla nimic mai rau. Toate plantele folosite trebuie luate de la magazinul de plante medicinale, pentru
ca au o mare importanta conditiile de cules si de pastrare a lor. Atentie, ceaiul se foloseste numai la spalaturi si bai; nu se bea. "

eu am fost diagnosticata cu rana pe col, dar la urmatorul control disparuse; s-a presupus ca era mica si ca s-a inchis de la tratamentul cu ovule Cervucid si de la spalaturile cu Septovag ( cele din urma le-am facut la sfatul unei prietene care a ajuns de la gradul 4 la grad 2 rana pe col ), dar cum tu esti insarcinata, nu cred ca poti recurge la tratament medicamentos; desi ovulele cu Cerviucid sunt naturale, dar nu stiu sa ma pronunt;

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetelor. Sunt noua pe forum, de citeva zile caut informatii si tratamente naturiste de fertilitate. M-am operat de curind laparoscopic de chist ovarian, doctorul mi-a spus ca dupa acest gen de operatie ai mai multe sanse de a ramine insarcinata, dar deocamdata nu s-a intimplat. Incerc sa ramin insarcinata de vreo 5 ani, mi s-a spus si ca am uterul mic, iar ovarul sting este mai slab dezvoltat decit cel drept. Acum vreo 3 ani, un alt medic mi-a spus ca am microchisturi si ca voi ramine insarcinata mai greu. Sunt disperata, nu mai am rabdare, incepe sa-mi fie teama ca nu voi avea copii; am deja aproape 32 ani. Sunt sigura ca multe dintre voi ati auzit despre tratamente naturiste care sa mareasca fertilitatea si care poate mi s-ar potrivi.Multumesc pentru faptul ca sunteti aici si ca va impartasiti si voi experientele: acest lucru conteaza foarte mult in situatii de acest gen. Ne mai vedem pe-aici, cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Jasmin012 bine ai venit...daca apesi pe prima pagina ai sa gasesti tratamentul Liviei pt fertilitate.Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Fetele daca vreau sa imi fac hormonalele de ziua 3 si iau maca ,credeti ca imi va influenta rezultatul la analize?

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Fetelor eram in vroiam sa va salut .Sper ca sunteti bine ,eu sunt prinsa cu examenele ,cu sanatatea nu foarte grozav , dar ne descurcam.
Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

Am intrat la subiectul vostru ca sa va cer ajutorul:spuneti-mi si mie un magazin cu remedii homeopate in Bucuresti.Baietelul meu are o infectie la ochisori care nu a cedat la nici un fel de picaturi si as vrea sa incerc si ceva homeopat,dar nu stiu unde sa ma duc.Va multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

cri, eu nu sunt din bucuresti, dar am gasit pe net farmacia catena; eventual poti suna ca sa nu mergi degeaba pana acolo;

vezi aici, scrie ca au si produse homeopate si naturiste:
http://www.roportal.ro/detalii/6339.htm

adresa:
http://www.catena.ro/www/index.php/page/id_9/Contact.html

poate mai sunt fete din bucuresti care stiu puncte de desfacere;
numai bine si sanatate puiului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by cri19

Am intrat la subiectul vostru ca sa va cer ajutorul:spuneti-mi si mie un magazin cu remedii homeopate in Bucuresti.Baietelul meu are o infectie la ochisori care nu a cedat la nici un fel de picaturi si as vrea sa incerc si ceva homeopat,dar nu stiu unde sa ma duc.Va multumesc anticipat pt. raspunsuri.

Sa auzim numai de bine.
CRICRI mamica lui ANDREI ROBERTO-28.08.2006

album Andrei-Roberto
ajutati-l pe bebe ANDREI



Eu te pot ajuta cu o farmacie homeopata din Bucuresti:
HOMEOPATA FARM, str. Nicolae Caranfil 32 (fosta scoala Herastrau), tel 2324491; Metrou: statia A. Vlaicu, RATB 301: statia N. Caranfil; Program: L-V 8-16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

cred ca e aceeasi cu catena (n-am intrat pe site sa verific; am fost si eu o data acolo)

antosit, cred ca influenteaza ceva maca dar imi vine sa schimb politica sa te incurajez sa NU intrerupi ca sa vezi sub maca ce valori iti ies; in fond e supliment nutritiv ...
ca fara maca, cam stii tu cum ti-au mai iesit ...
chiar sa ne tii la curent cum e comparativ cu ultima investigare;
probabil estrogenul se va modifica un pic ...

Mergi la inceput