Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

idaira, ce nu ti-e bine? cum sa iei asa ceva avand deja un fibrom? e mic? pai ce vrei sa vezi cat de repede creste?
intra la fibrom si ai sa vezi.crede-ma ca nu glumesc.
te rog, nu face prostii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Sper ca nu va suparati de mesajul meu , am mare incredere in remediile naturiste si daca imi puteti spune pentru dereglare hormonala asociat cu hirutism , ce imi recomandati.Ciclul imi intarzie mai mult din cauza stresului ,mai mereu cu cateva zile si au fost perioade cand a fost vorba de luni.Ce ma deranjeaza e acneea si caderea parului ,care le am de cand mi s-a dat peste cap organismul de vreo 4 ani.Am fost la endocrinolog , la inst. Parhon ,insa analizele ies bine.
Va multumesc daca aveti rabdare sa cititi si prb mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Feteloram si eu nevoie de un raspuns urgent: pot sa iau MACA in timpul tratamentului de stimulare pt. FIV? Oare are un efect negativ, ca de cel pozitiv nu s-ar pune problema? Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

[quote]Originally posted by noela_carmen

idaira, ce nu ti-e bine? cum sa iei asa ceva avand deja un fibrom? e mic? pai ce vrei sa vezi cat de repede creste?
intra la fibrom si ai sa vezi.crede-ma ca nu glumesc.
te rog, nu face prostii!

Culmea e,ca o ironie as spune,am citit cele scrise la fibrom chiar aseara...si m-am gandit,mioma mea e mica 16x17mm si in plus tare as vrea sa-mi vad ciclu ca altadata..Chiar mi-am facut comanda de tinctura,marti dimineata o am...
Noelia cred ce spui si mai mult ca sigur ca ma precipit...
Pina la urma,am sa scot si ceaiul din lemn dulce din schema...

Of,of ca tare m-am mai saturat...disperarea asta de a avea un bb,ma si impiedica sa gandesc logic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by denisabia

Sper ca nu va suparati de mesajul meu , am mare incredere in remediile naturiste si daca imi puteti spune pentru dereglare hormonala asociat cu hirutism , ce imi recomandati.Ciclul imi intarzie mai mult din cauza stresului ,mai mereu cu cateva zile si au fost perioade cand a fost vorba de luni.Ce ma deranjeaza e acneea si caderea parului ,care le am de cand mi s-a dat peste cap organismul de vreo 4 ani.Am fost la endocrinolog , la inst. Parhon ,insa analizele ies bine.
Va multumesc daca aveti rabdare sa cititi si prb mea!

http://community.webshots.com/user/denisabia



denisabia,

Parerea mea si repet este modul meu de a vedea lucrurile si modul cum eu actionez.
Intai trebuie un diagnostic. Care il poate stabili numai medicul. Dupa ce afli diagnosticul poti aplica ce fel de tratament vrei: alopat, naturist, homeopat sau apicolat.
Sincer si naturistele astea sunt mai mult decat niste simple plantute. Unele au efecte chiar puternice si se iau in functie de ce boala ai.
Cred ca tb sa gasesti intai un alt medic care sa te ia in serios si sa faci si analize sa vezi ce nu e ok.
Sincer faptul ca ai facut niste analize care au iesit bine nu inseamna ca ai facut si analizele care trebuiau.
Iar faza cu stresul ... sa fim serioase ... poate fi blamat pt caderea parului sau intr-o luna de intarzierea ciclului. Dar cand se aduna:
- ciclu neregulat
- hirsutism
- caderea parului
- acnee
nu mai poate fi doar stresul.

Stiu ca iti e f greu ca si eu trec prin asta. Am toate simptomele pe care le ai si tu (si as mai adauga si un exces ponderal) si am PCOS (sindromul ovarelor polichistice). Dar asta este un diagnostic pe care nu il poate pune decat un endocrinolog BUN.
Pt hirsutism - ti-ai verificat cortisolul? Analizele pe care le-ai facut la Parhon tineau doar de tiroida sau au verificat si suprarenala si functia ovariana?
Depinde mult la cine ai fost la Parhon. Dupa o experienta de 12 ani de Parhon iti pot spune ca exista acolo si medici buni dar si incompetenti sau dezinteresati.

Revenind la naturiste: Maca (de la Innovatics) este un bun reglator hormonal. Eu beau ceai de napraznic si uneori si cretisoara. Mai iau si Omega 3 si gelule Bano de usturoi.
Dar depinde care este problema ta exacta: cauza.

Pupici , bine ai venit printre noi si fii optimista! Incet le rezolvam noi pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi417 spune:

Idaira, intr-adevar pe prospectul tincturii de lemn dulce scrie ca este coontraindicata in caz de fibrom pentru ca este puternic estrogenica ceea ce facilteaza cresterea fibromului. Tu de cand ai menstruatia asa redusa? Endometrul tau ce grosime are? Menstruatia redusa se numeste hipomenoree din cate stiu eu nu oligomenoree.Eu am auzit de cazuri de hipomenoree rezolvate la Sovata si as incerca si eu dar nu sunt hotarata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

De acord cu tine... si eu stiam ca menstruatia redusa se numeste hipomenoree,dar ceea ce am scris mai sus a fost o traducere de pe un site spaniol in care se referea la afectiune ca oligomenoree... asa i-o fi spunind ei sau or fi gresit,nu stiu.
Endometrul meu ultima data avea 6 mm(sept 2006),iar menstruatia asa ciudata o am de la chiuretajul facut in aprilie pt sarcina oprita din evolutie. Daca dau timpul si mai inapoi,as concluziona ca dupa trat cu Duphaston,mi s-a modificat menstra,asa ca am trecut de la dismenoree,metroragii la hipomenoree si fara nici un fel de dureri...M-am si saturat de toate astea...
De lemnul dulce,recunosc ca a fost greseala mea...m-am fixat prea tare in menstruatia redusa ignorind(unde mi-o fi fost capul, nu stiu??!!! )mioma si chistul ov,cind astea au intietate. Noroc de Noela ca "m-a tras de maneca".
Mie si jena de mesajul scris mai sus,am vrut sa-l sterg dar mi-am zis ca poate mai sint persoane carora le poate fi de folos,invatind din erorile altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Idaira, nu te mai autoblama.
Maca de ex. ajuta ovulatia si endometrul si nu cred ca este contraindicata dak ai fibrom; mi-e lene sa caut pe net sa verific. Eu am luat maca nu pt. bb ci pt ca sa mai am menstra cat de cat la termen regulat ... La 3 maca/zi (Innovatics) ma dureau cam rau sanii si mi-a fost teama sa nu dau in altele si am cam renuntat. Dar asta mi s-a intamplat doar mie. Fetele folosesc cu succes fara efecte secundare maca.
Nu mai stiu care spuneati ca ati luat macavit. Este cam frectie la picior de lemn fata de Innovatics (nu fac reclama, am constatat pe mine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Idaira, mama, poate sunt eu dusa cu capul, dar faptul ca menstra ti s-a redus dupa chiuretaj, ma duce cu gandul la o pacatoasa de sinechie(lipirea peretilor uterului)... nu vreau sa-ti mai bag cuie...dar...asa se intampla la sinechiile mai mari,iar la cele totale, menstra lipseste cu desavarsire.
din pacate, la eco nu se vede asta, doar la histeroscopie...
iarta-ma daca te-am ravasit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Exact la asta m-am gandit si eu, Idaira, dar mi-a luat-o inainte Noela, noi doua mai avem de obicei sa scriem in acelasi timp (sau sa gandim in acelasi timp) acelasi lucru. Sinechie partiala. Si cred ca se poate vedea si la HSG. La histeroscopie sigur se vede.

Mergi la inceput