Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Gabi77, Rodi, maca e f buna, nu numai pt endometru,ci si pt reglarea altor hormoni! Nu am auzit de MACAVIT de la Vitacare, fetele de pe aici (inclusiv eu) iua maca de la Inovatics, puteti fece comanda pe net, costa 280.000 si se ia 3 pe zi. Si eu am observat ca a ajutat la cresterea endometrului meu, nu pot sa zic ca inainte aveam mari probleme, dar de cand iau e in jur de 10 mm, in z 14, ceea ce e f bine! problema cu cantitate f mica aCM o am si eu, si ce e mai ciudat, la mine e putin (nu chiar cateva pete) chiar si daca endo e bun...
Pupici si cu siguranta ca fetele mai experimentate va vor de si alte sfaturi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by rodi417

...La eco endometrul avea 2 mm. In urma unui tratament cu anticonceptionale a crescut la 6 ...


Am uitat sa te intreb in a cata zi a CM erai cand ai facut eco, la dimensiunea asta a endometrului?



De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi417 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Marrina, endometrul avea 2 mm in perioada in care nu aveam CM deloc si 6 mm avea in ziua 26 a CM. Acum nu am mai fost la eco dar voi merge dupa ce voi lua Maca 2 luni.
Felicia dupa cat timp de Maca ti-a crescut endo?
Gaby nu dai nici un semn de viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

rodi417,gabi77 s-ar parea ca sintem in aceeasi barca,in privinta menstruatiei reduse...menstruatia mea nu e dureroasa in schimb, incepe bine in prima zi,dar a doua zi e in cantitate extraordinar de redusa,iar a treia zi,nici nu mai exista.Si eu ma gandeam ca o posibila cauza ar fi sinechia uterina,dar nu ma simt inca pregatita psihic pt nici o interventie.
...si ar trebui sa-mi repet analizele hormonale dar vreau sa termin intii trat inceput cu Maca. Din cite am citit,BU e indicata ,si am sa o adaug si eu (tinctura si ceai).Mi-am dat termen limita pina in martie...dupa ma duc la medic,pregatita pt orice.
Marrina,multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nique15 spune:

Buna dimineata, fetelor si LA MULTI ANI! Fie ca in acest an sa se implineasca cea mai arzatoare dorinta a fiecareia dintre voi!

As vrea sa pun si eu o intrebare fetelor naturiste: blue]a luat cineva BORAGO (limba mielului) pentru dureri de sani sau SPM? Stiti cumva daca este bun, mai bun decat Evening Primrose? Daca luati Evening Primrose de care luati: simplu, cu vit E sau cu Ginko-Biloba si in ce dozaj?[/blue]
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Ioana si Simina

Poze cu Simina

Simina e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna dimineata!
rodi417 multumesc mult pentru raspuns. Sper si eu sa nu fie cazul sa mai fac tratamentul. Oricum il sun luni pe doctor, atunci mi-a spus ca se intoarce din vacanta si vedem ce spune, oricum daca imi spune din nou de tratament ii spun sa ma mai lase o luna ca poate s-a rezolvat problema. Sa stii ca si eu am citit destul de mult si pe la aspirante si pe la mamici, apoi m-am hotarat sa scriu doar cand am fost insarcinata. Apoi am inceput din nou sa citesc la Durerea unei pierderi de sarcina dupa ce mi s-a intamplat. Citesc si acum si ma ajuta foarte mult dar parca nu sunt pregatita sa scriu acolo. Cred ca pe toata lumea ajuta mult forumul asta.

Pentru restul fetelor multumiri, si mai astept daca stie cineva ce altceva trebuie sa mai iau.

Va salut si va doresc multa sanatate si copii frumosi si sanatosi!
Gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Am mai gasit ceva pt oligomenoree(menstruatie redusa).Se amesteca in parti egale:
1.melisa + menta +musetel +lemn dulce
2.cruciulita(senecio vulgaris)+chinina+marar+pelin+musetel
3.sunatoare+cruciulita+galbenele+musetel
Amestecul inseamna 1 lingurita din fiecare la o cana de ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Idaira, ce ai scris tu, sunt 3 variante de tratament, nu toate odata, nu?
BU e buna, dar ai grija sa nu iei decat pana la ovulatie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Felicia da, sint trei variante.Eu am ales-o pe prima(majoritatea le aveam in casa).
Multumesc de informatia cu BU,n-o stiam...cum s-ar administra cel mai corect?Ma refer cite pic si pina in a cita zi?

Si inca ceva,stii ceva de tinctura de lemn dulce? am citit ca e contraindicata in chist de ovar,fibrom uterin(eu am o mioma subseroasa de 16mm)dar m-ar tenta pt ca prea redusa e menstrautia mea.
Fetelor,dati-va si voi cu parerea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Adaug: se beau 3 cani pe zi,dupa mese

Mergi la inceput