Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: liviatruta
Subiect: tinctura de marar
Trimis la: 27/12/2006 20:22:19
Mesaj:

buna.am luat tinctura de marar ptr.reglare de menstruatie si sterilitate primara si nu mi-A VENIT MENSTRUATIA.mi-am facut test si a iesit negativ.ce sfaturi imi sati fetelor...


quote:
Autor: danotino
Raspuns la: 27/12/2006 20:37:31
Mesaj:

in a cata zi esti? mai asteapta. cum ai luat tinctura de
marar? nu cred ca ar face vreun rau. poate e cu ochisori.
mai fa un test peste o zi doua.

danotino


quote:
Autor: chislauriana
Raspuns la: 28/12/2006 10:45:51
Mesaj:

cUM SE PREPARA SAU DE UNDE SE PROCURA?aM AUZIT SI EU DE ACEST TRATAMENT CAND ERAM LA ANALIZE LA POLICLINICA...SI CULMEA RECEPTIONERA DE ACOLO MI-A SPUS CA FOARTE MULTE PACIENTE AU RAMAS GRAVIDE DUPA ACEST TREATAMENT.Cat timp se ia, si cum se poate procura?

chis

mai intai scrie cu litere normale


quote:
Autor: danotino
Raspuns la: 28/12/2006 16:09:40
Mesaj:

se ia de la plafar! este gata facut! stiu ca
ajuta sa cresaca endometrul. nu stiu ce alte proprietati are.
am auzit ca este bun.
bafta!

danotino


quote:
Autor: liviatruta
Subiect: tinctura de marar
Trimis la: 02/01/2007 20:20:44
Mesaj:

buna.tinctura de marar am luat-o de trei ori pe zi cate o lingurita diluata in apa.iau tinctura de 3 luni.aceasta tinctura imi poate deregla menstruatia...sunt ingrijorata din acesta cauza.nu sunt nici insarcinata si nu imi vine nici menstruatia.pot avea ceva care sa ma ingrijoreze?va multumesc pentru raspunsuri.pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana1971 spune:

LA MULTI ANI!

Vin si eu cu o intrebare. De cateva zile ma dor tare sanii si simt niste intepaturi puternice in ei, si ziua, si noaptea, desi sunt doar in ziua a 10-a a CM. Luna trecuta am facut stimulare cu Clomifen si pregnyl, apoi am luat Utrogestan 2/zi pana in ziua 30, cand au venit uratii... Am si vreo 3 teste negative din zilele 29-30, deci sigur nu e sarcina.
Ma tem ca mi-au facut rau hormonii pe care i-am tot luat. Pe langa stimularea de luna trecuta in 2006 am facut si trat pt endometrioza cu Diphereline, care mi-a oprit ciclul pentru vreo 6 luni, deci m-am cam saturat de atatia hormoni.
As vrea sa incerc ceva naturist, mai ales ca am mai luat tinctura de marar si mi-a facut bine. Dar acum nu stiu ce poate sa fie, exces de estrogeni, sau de progesteron, deci nu stiu ce sa iau?...Poate ma ajutati voi cu un sfat.
Nu mai pot intra pe net pana dupa ora 13, dar am sa vin atunci sa citesc raspunsurile.

Multumesc ,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Ioana, dupa cum spui si tu, trebuie mai intai sa te investighezi sa faci analiza estrogenilor, prolactinei, progesteronului si in functie de asta vei fi indrumata ce naturiste sa iei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

LA Multi Ani! tuturor!
Sper ca anul acesta sa fie cu noroc pentru toate!
Adi, felicitari pentru finutz! Sa va traiasca,sa fie sanatos si cuminte!
Eu intrerup o perioada naturistele, incerc sa fac vreo 2 luni stimulare, poate merge asa...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

La multi ani! dragele mele.

Sa va ajute Dumnezeu ca in 2007 sa tineti in brate vostru!

Roxali eu zic sa incercati cu branca ursului 3 luni. Mai poti sa-i dai Maca. Bafta!

tzuca74 Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Iti doresc sanatate si putere sa treci peste toate obstacolele vietii!

Angelinne Eu zic sa nu-ti faci probleme inca pentru chist. Mie la o eco intamplatoare mi-au gasit unul de 4,5 cm si la urmatoarea ecografie, dupa vreo 2-3 luni nu mai era. Ce ti-a recomandat adimercedes e foarte bun.

ardeleanu La fel ca si gudline iti recomand sa-ti faci un TSH ca s-ar putea sa fie o hipertiroidie.
Acum multi ani citisem undeva ca ceaiul de albastrele ajuta la ingrasare. Poate cauti pe net si afli mai multe. Maca are si efect antistres pe langa ce ti-a scris adimercedes. Iti doresc succes!

oana2006 Sotului meu i s-a recomandat Cartilaj de rechin, Laptisor de matca, Zinc, Seleniu, Branca Ursului, Maca, Vitamina E. Ramane ca tu sa alegi. Ideea e sa nu va asteptati la rezultate rapide. Este necesar un tratament de cel putin 3 luni pentru ca spermatogeneza dureaza mai mult timp. Stiu ca titelu de pe DC a avut rezultate cu tratamentul pe care il facea si acum e un tatic fericit. Bafta!

myral Multa sanatate si sa va vedeti cu bine, tu si .

adimercedes Felicitari pentru finuta! Si eu sunt foarte fericita pentru ca in 01 ian. colega mea buna a nascut un baietel.

Idaira Si eu am luat elixir din fructe de soc. N-am slabit dar cred ca nu mi-a facut nici un rau. Doar sa nu abuzezi.

liviatruta Tinctura de marar nu se ia mai mult de 21 de zile dar din pacate asta nu scrie pe prospect.

Ioana1971 Si eu zic sa-ti faci mai intai analizele hormonale.



De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana1971 spune:

DJ mama, Marrina, multumesc frumos!

Am sa repet analizele hormonale luna aceasta, m-am gandit si eu ca ar fi cazul. Eu le-am mai facut, dar au trecut vreo 2 ani de atunci, asa ca nu mai sunt concludente rezultatele acelea, care erau bune.



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Dragele mele,
In primul rand vreau sa va urez La multi ani! si mai ales multa sanatate, pentru ca restul vine pe parcurs, cu voia lui Dumnezeu.
Va scriu aici pentru ca in momentul asta pare cel mai potrivit topic. Pe scurt, am pierdut o sarcina pe 19 august 2006, medicul care m-a chiuretat (deoarece aveam o hemoragie de toata frumusetea) mi-a spus ca "se pare" (mor cand aud chestii dintr-astea din gura unui medic) ca sarcina a fost oprita in evolutie la cca 10 saptamani. Ulterior, dupa ceva sangerari sporadice, dupa 3 saptamani de la chiuretaj mi-a venit prima menstruatie (am recunoscut-o dupa durerile groaznice, pentru ca in continuare sangeram destul de putin). La fel s-a intamplat si cu a doua si cu a treia menstruatie care au venit extrem de regulat (lucru care nu se intampla inaintea sarcinii) la fiecare 3 saptamani, au durat foarte putin (maxim 3 zile), au fost foarte dureroase, iar scurgerile erau foarte reduse si maronii. Dupa care pauza totala timp de 2 luni si 10 zile, nimic care sa prevesteasca ovulatia sau o noua menstruatie, nu dureri de sani, nu dureri de burta, toate testele de sarcina negative. Fapt pentru care am mers la medic si mi-a spus ca am probleme cu endometrul (distrus in urma chiuretajului) si sa revin dupa sarbatori ca sa ma apuc de un tratament. Dupa care, exact in ziua de Craciun, pe 25 decembriemi-a venit un ciclu de toate frumusetea, care a durat 6 zile si a avut un debit normal. Pentru ca sincer m-am cam speriat de tratamentul recomandat de medic (ceva care trebuia introdus in col, urmat de montarea unui sterilet pentru cca. 2 luni) in momentul in care mi-a venit am inceput sa iau 3 pe zi MACAVIT de la Vitacare (citisem pe aici pe forum ca face bine la endometru). Avand in vedere ca mi-a venit sper sa scap de tratament.

Va rog spuneti-mi daca mai stiti cazuri asemanatoare cu al meu (eventual unde mai pot citi pe forum), daca exista posibilitatea sa urmez un tratament naturist (mi se pare mult mai acceptabil decat cel propus de medic), daca am procedat corect cu MACA si eventual ce altceva ar mai trebui sa iau. Imi doresc foarte mult un copil si avand in vedere pierderea suferita simt ca mi-ar fi mai usor daca as ramane cat mai curand.

Multumesc mult de ajutor.
Gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodi417 spune:

Draga Gaby,
cred ca nu ai motive sa fi ingrijorata daca menstruatia ti-a venit fara tratament.Intra-adevar in urma chiuretajului endometrul poate fi lezat si sa se formeze asa numitele sinechii urterine. Sinechiile uterine constau in lipiri ale peritilor uterului si sangele este impiedicat sa se scurga in exterior. Tratamentul consta intr-un procedeu care se efectueaza de catre medic de desfacere a peretilor uterului si montarea unu sterilet pentru o perioada de min. 2 luni pentru a preveni refacerea lor. Nu cred ca este cazul la tine pentru ca asa cum ai spus menstruatia ti-a venit in cele din urma. Te sfatuiesc sa iti faci o eco vaginala sa vezi ce grosime are endometrul tau.Discuta cu medicul tau si sa nu iti pui steriletul pana nu esti sigura ca ai o sinechie uterina(eu una nu cred avand in vedere ca menstrautia ti-a venit). Urmaresc de mult forumul pentru ca si eu imi doresc un bebe, nu am avut insa curajul sa si scriu. Mesajul tau m-a facut sa ies din barlog cum s-ar spune, pentru ca si eu sunt intr-o situatie cu asemanatoare cu a ta si iti inteleg disperarea. Am vrut sa te mai linsitesc un pic.Eu de 2 ani am o menstruatie care ma tine 1 zi de multe ori o singura pata si asta tot in urma unui chiuretaj. La eco endometrul avea 2 mm. In urma unui tratament cu anticonceptionale a crescut la 6 si am avut 2 zile. Acum vad ca ultima menstruatie iar a fost doar o pata si nu stiu ce sa ma mai fac. Analizele hormonale sunt bune deci cauza ar uterina si sunt suspecta de sinechie uterina. Nu inteleg de ce daca ar fi sinechie menstruatie ba vine mai mult ba mai putin. Unii doctori recomanda histeroscopie, un procedeu cu ajutorul caruia se vizualizeaza cavitatea uterina. Incertitudinea asta ma omoara si pe mine. De luna am inceput sa iau Maca si BU- Poate mai sunt fete care au trecut printr-o astfel de situatie si ne pot impartasi din experienta lor sau cu un sfat, un tratament naturist care ne poate ajuta.
Fetelor de pe DC va pup pe toate si va doresc un nou mai bun in care sa vi se implineasca toate dorintele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mBuca spune:

La Multi Ani, si tot ce va doriti in noul an...BeBei multi
Stie cineva, ceaiul de cretisoara poate duce la prelungirea
fazei luteale?
Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Gaby77, rodi417 Va doresc sa fiti sanatoase si sa vi se implineasca in 2007 visul de a avea vostru! Cu siguranta va sti una dintre fetele de pe aici sa va lamureasca.

mBuca In capitolul acesta daca citesti din urma cred ca vei afla raspunsul. Eu stiu ca pentru prelungirea fazei luteale este bun Vitex agnus castus.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina

Mergi la inceput