Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Zenobia te inteleg perfect si eu am facut o groaza de "studii" in materie de endometrioza, tratamente naturiste, s.a.m.d...., insa nu se stie niciodata sigur, pina nu te operezi si ai si rez. histopatologic. O cauza a infertilitatii poate fi si acel chist, care poate da cicluri anovulatorii, adica o luna sa ovulezi, apoi alte doua nu, cel putin la mine acest lucru s-a reglat dupa laparo. Inainte de laparo, aveam si luni in care nu ovulam, cred eu din cauza chistului de 4cm, care nu vroia sa dea inapoi cu nici un fel de tratament, insa dupa laparo, am ovulatie luna de luna si chiar dubla, cu foliculi mult mai mari. Ca inca nu a venit bebe, desi au trecut 7 luni de la laparo, asta-i parte a doua, insa mai astept poate totusi se lasa asteptat!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Eu sunt sigura ca va veni bebelushul la voi in curand. Eu de fel sunt foarte optimista, dar in conditiile in care sotul meu e ok, iar eu ovulez fara probleme in fiecare luna, raman foarte putin posibilitati, printre care si aceasta afurisita endometrioza. Sa speram ca sunt doar trompe infundate... nu stiu...

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
Love, think, help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Draga Zenobia iti urez din suflet succes la laparo si sa dea DD sa fie doar niste trompe infundate si nu endometrioza. Oricum ca pacienta a dr T esti pe maini bune.

Ideea principala la endometrioza (si nu numai la aceasta boala) este sa se intareasca sistemul imunitar.
Postez din nou ceea ce ne-a scris Amely.

"Scopul dietei este de a scade nivelul estrogenilor, a asigura un echilibru hormonal, a controla durerea (crampele), a creste energia persoanei.

1) Crampele menstruale se datoreaza prostaglandinelor sintetizate in corp. Exista 2 tipuri de prostaglandine: bune si rele.
a) Pt a scadea niv. celor rele sunt interzise (sau se consuma cu moderatie): grasimi saturate, unt, untura, organe
b) Pt a creste niv. celor bune: se creste aportul acizilor grasi omega3care se gasesc in: evening primrose, seminte si ulei de in, sofranas.

2) Pt controlul estrogenului:
- 25 g/ zi de fibre: grine, orez brun, fasole, legume, fructe;
- 1-2 portii/zi de brocoli, varza, gulii, boabe mustar
INTERZISA SOIA

3) Pt. sist. hormonal:
fasole,varza, conopida, nuci, seminte, telina si morcovi, usturoi, mere, patrunjel

4) Pt. intarirea sistem. imunitar:
fasole, linte,ceapa, usturoi, germeni, seminte, morcovi, iaurt viu;

5) Vitamine: Mg, Zn, Ca, Fe, B, C, A, E + Seleniu

DE EVITAT: Fainoase
Lactate (cu exceptia iaurtului viu)
Oua
Carne
Prajeli, margarina
Zahar (inclusiv mierea)
Ciocolata
Cafea
Alcool
Soia
Carnea si ouale duc la cresterea prostaglandinelor 'rele' cu efect inflamator

De aici nu-ti ramine decit sa ai imaginatie si vointa....Cred ca e mai usor s-o iei incet:
-eu am eliminat de tot laptele, cu brinza e mai greu, in schimb maninc mult Bifidus/Prodlacta
- maninc carne (numai alba) cind nu am ce minca sau sunt in vizita. In posturile mari nu am pus gura pe ea.
- am inlocuit zaharul cu mierea (nu pot chiar deloc), in cantitate mica. In schimb rar o mai dau prin prajituri
- nu mai maninc deloc soia
- eram dependenta de ciocolata si acum poate mai scap vreo tableta rar
- nu beau cafea, alcool
- imi fac sucuri de telina, morcov, mar
- Sunt departe de ce scrie la carte, dar ti-am dat ex. sa o iei treptat. Si eu sunt f. slaba, dar nu am slabit mai mult de 1 kg. nici in posturi!

Am incercat pe cat posibil sa evit alimentele daunatoare: conservantii, grasimile, e-urile, alcoolul, dulciurile (in special ciocolata, care imi place atat de mult).

M-am axat mult pe legume si fructe proaspete. In special pe: varza, broccoli, conopida, ceapa, usturoi, morcovi, telina, fasole pastai si boabe... Primavara verdeturi la greu, apanac, urzici, leurda, am facut efectiv cura de verdeturi. Si celelalte sunt foarte bune, dar astea in mod special.

Carne: de evitat carnea de porc, carnea grasa in general. Incearca mai mult peste oceanic, contine omega 3 si e ff bun (somon, sardine, ton, cod, merluciu..)

Lactate: NUMAI iaurt viu (Prodlacta - Bifidus) din pacate orice alte lactate/branzeturi sunt interzise, chiar si ouale. asta chiar ca a fost greu. Eu insa am substituit ouale de gaina cu cele de prepelita, renumite pt. proprietatile lor terapeutice, si mi s-au parut chiar mai gustoase. dar nici cu alea n-am exagerat...
Iaurtul il manacam (si acum mananc) dimineata cu fulgi de ovaz, sunt ff sanatosi si contin fibre. Plus o banana/mar/alte fructe.

Fibre: paine integrala, cu cat mai multe fibre, fulgi de ovaz. de evitat alte fainoase.

Naturiste: Mastodynon, Maca (pt. endometru), extract din mladite de zmeur.

Imunitate: ulei de primula capsule, extract din suc de orz verde, omega 3, ulei de in (flax seed oil) - capsule gelatinoase, 2/zi DS.

Vitamine si minerale: vit. E (dar cu pauze), vit. C + minerale: seleniu (1 cp. dim. inainte de masa), zinc (1 cp. seara, dupa masa), complex de vit. B, magneziu, calciu (ultimele 2 doar din cand in cand)

Am scris ce am facut eu, nu inseamna ca fix asa trebuie, ca nu-i batut in cuie, dar poate sa dea o idee cam ce ar trebui respectat.

A, si sa nu uit, am luat vreo 2 luni produse apicole: apilarnil, propolis, laptisor de matca (cu asta nu tb exagerat!), iar in loc de dulciuri - cate o lingurita de miere naturala.

Totul am gasit la plafar."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Multumesc mult, Gudinde

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Zenobia,

Eu am PCOS si am obtinut rezultate notabile cu naturiste si dieta chiar daca nu am urmat-o f strict. Ca deh .... oameni suntem si stii cum e: azi am pofta de ceva interzis, in alta zi e o sarbatoare etc.
Sunt 365 de zile intr-un an - important e sa nu fie in toate cate o onomastica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, stiu ca asa e, eu am avut un chist pe uter care a disparut in doua luni cu muguri de zmeur. L-am intrebat pe dr. T daca trebuie sa tin vreun regim si sa incerc cu naturiste, dar mi-a spus ca este ca la cancer: intai extirpa acel tesut si apoi ne concentram (prin dieta etc) sa nu mai apara. Poate nu e endometrioza, oricum dieta asta nu este numai pentru asa ceva, functioneaza in toate cazurile si o sa ma apuc sa o tin, ca cine stie ce mai repara

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Zenobia,
Doamne ajuta sa fie totul bine si sa auzim de bb.

Am si eu o rugaminte. Am postat la subiectul dr T. De fapt am repostat pt o colega noua de forum. Vad ca nimeni nu se inghesuie sa-i raspunda fetei ... poate o poti ajuta tu.

Pusici si sa auzim doar de succese in 2007!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

ii raspunsesem deja pe PM

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by Zenobia

ii raspunsesem deja pe PM

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor



Zenobia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Fetelor dragi ,tin sa va urez :LA MULTI ANI IAR ACEST AN SA FIE CEL MAI BUN DIN TOTI ANI ,PENTRU NOI SI PLIN DE BUCURII.
,...de mine tin sa va spun ca sunt in Z51 si numai azi sunt programata la doctor,dupa atita timp ....
Mariee,tu ce mai faci cu ce proiecte te mai ocupi?
Mirella76,nu mi-ai dat nici o veste,cu prelungirea ce-ai mai rezolvat care-i rezultatul?
Va pup pe toate,MONI

Mergi la inceput