Naturiste si homeopate (27)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

Avalon
io m-am gandit direct la histeroscopie, ca bengosii astia de medici, sigur dupa ce te chinuie de te ia mama dracului, risti sa-ti spuna ca nu-si pot da seama bine si ca trebuie sa mai faci in plus si histero...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Imi aduc aminte ce experienta ai avut tu cu histeroscopia... Horror. Trebuie sa trag si eu aer adanc in piept ca vreau s-o fac. Oare se face undeva histerscopie cu anestezie generala? Ca mie tare mi-a placut anestezia la punctie... nu stiu ce amestec de substante a facut nenea ala anestezist, dar m-am simtit tare bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

iubi , stiu ca Tutunaru asa face, si-mi aduc aminte ca si la Giulesti sunt medici care fac asta cu anestezie,dar nu mai stiu exact,ca m-am mirat io,de ce mie mi-a facut-o cu o amarata de anestezie locala,habar n-aveam ca se poate si cu anest. totala.
tot n-ai scapat de ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu, nu am scapat! Am mai multe pasarele acum! Si vin in stoluri!
Ei na, nu stiam ca Tutunaru face histeroscopie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

[quote]Originally posted by noela_carmen

Idaira, mama, poate sunt eu dusa cu capul, dar faptul ca menstra ti s-a redus dupa chiuretaj, ma duce cu gandul la o pacatoasa de sinechie(lipirea peretilor uterului)... nu vreau sa-ti mai bag cuie...dar...asa se intampla la sinechiile mai mari,iar la cele totale, menstra lipseste cu desavarsire.
din pacate, la eco nu se vede asta, doar la histeroscopie...
iarta-ma daca te-am ravasit...

_

si maine e o zi...

Nu m-ai ravasit si eu ar trebui sa-mi cer scuze pt tonul deprimant din mesaje. Adevarul e,ca ultimul an m-a traumatizat suficient cit sa ma destabilizeze,uneori nici nu ma recunosc,si sincer,nu e felul meu sa-mi pling de mila...e foarte posibil sa fie o sinechie partiala,dar cum spłneam si inainte de chiuretaj incepuse sa se reduca.Adica aveam 2 zile pline,iar a treia era pe sfirsite...acum e numai prima zi bine si restul nu.Trat indelungat cu estrogen a generat mioma.Asta e!!
Maca de la innovatics iau si eu,e a doua luna...in plus in z 1-14,iau vit E din germene de grau,1 dim si 1 seara,si carpicon.,completat cu ceai de cretisoara,galbenele,si din cind in cind de coada soricelului,ca nu-mi prea place.
Mi-am dat termen cu naturistele pina in martie,sa vad daca se intimpla ceva...oricum,nu mai cred in nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Denisabia pe langa ce ti-a spus Gudinde e bine sa iei si Vitex Fruit citeste www.anticancer.ro/detalii_produs.php?prod=89&cale=" target="_blank">aici. Este f bun pt PMS si hirsutism. A.... si e posibil ca parul sa-ti cada din lipsa de progesteron. Vitexul este progestativ. Dj_mama a spus odata ca a observat ca at cad a luat progesteron ca nu-i mai cade parul. Nu-i asa mami?


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by gudinde

quote:
Originally posted by denisabia

Sper ca nu va suparati de mesajul meu , am mare incredere in remediile naturiste si daca imi puteti spune pentru dereglare hormonala asociat cu hirutism , ce imi recomandati.Ciclul imi intarzie mai mult din cauza stresului ,mai mereu cu cateva zile si au fost perioade cand a fost vorba de luni.Ce ma deranjeaza e acneea si caderea parului ,care le am de cand mi s-a dat peste cap organismul de vreo 4 ani.Am fost la endocrinolog , la inst. Parhon ,insa analizele ies bine.
Va multumesc daca aveti rabdare sa cititi si prb mea!

http://community.webshots.com/user/denisabia



denisabia,

Parerea mea si repet este modul meu de a vedea lucrurile si modul cum eu actionez.
Intai trebuie un diagnostic. Care il poate stabili numai medicul. Dupa ce afli diagnosticul poti aplica ce fel de tratament vrei: alopat, naturist, homeopat sau apicolat.
Sincer si naturistele astea sunt mai mult decat niste simple plantute. Unele au efecte chiar puternice si se iau in functie de ce boala ai.
Cred ca tb sa gasesti intai un alt medic care sa te ia in serios si sa faci si analize sa vezi ce nu e ok.
Sincer faptul ca ai facut niste analize care au iesit bine nu inseamna ca ai facut si analizele care trebuiau.
Iar faza cu stresul ... sa fim serioase ... poate fi blamat pt caderea parului sau intr-o luna de intarzierea ciclului. Dar cand se aduna:
- ciclu neregulat
- hirsutism
- caderea parului
- acnee
nu mai poate fi doar stresul.

Stiu ca iti e f greu ca si eu trec prin asta. Am toate simptomele pe care le ai si tu (si as mai adauga si un exces ponderal) si am PCOS (sindromul ovarelor polichistice). Dar asta este un diagnostic pe care nu il poate pune decat un endocrinolog BUN.
Pt hirsutism - ti-ai verificat cortisolul? Analizele pe care le-ai facut la Parhon tineau doar de tiroida sau au verificat si suprarenala si functia ovariana?
Depinde mult la cine ai fost la Parhon. Dupa o experienta de 12 ani de Parhon iti pot spune ca exista acolo si medici buni dar si incompetenti sau dezinteresati.

Revenind la naturiste: Maca (de la Innovatics) este un bun reglator hormonal. Eu beau ceai de napraznic si uneori si cretisoara. Mai iau si Omega 3 si gelule Bano de usturoi.
Dar depinde care este problema ta exacta: cauza.

Pupici , bine ai venit printre noi si fii optimista! Incet le rezolvam noi pe toate!



denisabia, bun venit la noi .
Gudinde are dreptate cu analizele, insa din proprie experienta iti spun ca se poate ca toate analizele sa iasa bine si sa ai totusi probleme. Deci eu te inteleg perfect. Nu stiu exact ce analize ai facut, poate ne dai mai multe detalii. Insa, pana una-alta, eu iti recomand sa iei ulei de peste (omega 3), doza de atac 2 capsule/zi, pulbere de orz verde, sa incerci sa faci sport de 3 ori pe sapt., macar cate 30 minute sa incerci sa reglezi alimentatia: oua, lapte, carne organice, fara prajeli, fara dulciuri, fara prea multe lactate (e super ok sana sau iaurtul viu).

Miki-miki a sugerat si vitex. E ok, ajuta, dar in perioada in care l-am luat mie imi scaduse libidoul de parca era asexuata . Mi-a functionat mai bine ceaiuld e napraznic, ca si el e progesteronic.

Sa ne tii la curent cu evolutia ta. Eu sunt convinsa ca o sa fie ok. Te rog sa ne zici ce analize ai facut si putem sa iti sugeram si altele eventual. Ca si Gudinde, si eu am PCOS, insa la mine medicii nu au putut pune un diagnostic exact in urma anlizelor, pt toate ieseau bine,. Diagnosticul mi-a fost pus dupa simptome si, mai degraba, a fost auto-diagnostic si auto-tratament, ca daca ma luam dupa medici, imi faceam organismul prastie cu toate tratamentele ce mi le sugerasera.

Deci, nu intra in panica, ci incearca sa o iei metodic. Noi suntem aici sa te incurajam!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: mBuca
Subiect: Votez NAPRAZNIC...Voi cu cine votati?
Trimis la: 06/01/2007 23:43:34
Mesaj:

va invit sa postati aici din experienta voastra de NAPRAZNIC.
La mine avea un efect tare bun dar eu nu-l mai gasesc aici sub forma de ceai...ma mutumesc cu niste pastilute pe care mi le-a trimis mamicutza mea din Romania.
Dintre toate naturistele pe care le-am incercat: BU, Vitex, Napraznic...eu votez cu acesta din urma.
VOI CU CINE VOTATI?

Deocamdata vorbesc singura dar sa va spun ce ni s-a intamplat (mie si sotului) de la BU pastilute.
Ne-a aprut cate un hemoroid. La inceput a luat doar el..fiind foarte reticent (cum sunt toti barbatii) la astfel de leacuri l-am facut sa ia aceste pastilute. Tinctura nu o suporta. Dupa aceasta patanie le-a intrerupt. El nu are probleme dar am zis sa-i dau oricum. Am inceput sa iau si eu...am patit acelasi lucru.Eu nu am avut in viata mea hemoroizi...si incepuse sa-mi curga sange din nas asa din senin, ceea ce nu mi se intampla foarte des.
Cl: BU vasodilatator prea puternic cel putin pentru noi

despre Vitex am mai postat la cpitolul deschis in acest sens
Pe scurt;
- fluctuare CM de 28 zile fix la 29,27,31
- TB nu mai creste mai sus de 36.8 ; 36.9
- cand luam doua "in one shot" ma durea capul de nu stiam ce se intampla...pe urma am revenit la 1 pastiluta si nu am mai avut dureri de cap
- spottingul de la ovulatie (eu il aveam in fc luna) s-a diminuat prima luna, a disparut luna 2 si a reaparut luna 3
- prima luna nu am mai avut dureri de sani, a doua au aparut durerile din nou asa ca o tensiune care m-a tinut pana la ciclu, a 3-a luna nu am mai avut dureri de sani
- aaaaaaaa si inca ceva mie imi crestea TB prin ziua 14..in lunile de vitex s-a mutat spre ziua 16-18
si cred ca astea ar cam fi.
si mai cred ca ma las de vitex


si acum sa va zic si de napraznic
ce m-a impresionat este ca sangele menstrual era rosu curat si subtire si nici burtica nu ma mai durea asa rau...cand beam ceiutul.
..eu am asa un feeling ca imi facea bine.

Fetelor eu atat am avut de zis. Luna asta mai iau napraznic pastile
dar cred ca m-as apuca de stimulari...la cate analize am facut nimeni nu mi-a zis ca as avea probleme...daca au fost teste incerte le-am repetat sau am facut proceduri in continuare pt a inlatura orice indoiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

La multi ani tuturor celor cu numele de Ion, Ioan, Ioana, Ionela. Fie ca Sf. Ion sa va calauzeasca pasii in anul ce vine!
Un special pt vecinica mea frumoasa Ioanatugs.

Va pup si va imbratisez pe toate fara exceptie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Va multumesc din suflet ca nu mi-ati trecut cu vederea mesajul si gandurile mele de bine se indreapta spre voi si cei dragi voua.O sa incerc sa va spun pe scurt povestea mea.De cand m-am nascut am avut un exces de par , poate si faptul ca atunci cand m-a adus mama pe lume era perioada cu Cernobalul in '87.Mi-a displacut mereu asa ca de prin clasa a4a am inceput cu epilatul.Insa acum 5 ani mi-a intarziat multe luni ciclul , capatasem o acnee vulgara ,incepuse sa-mi cada parul ,lucruri cu care ma mai confrunt si acum.Atunci medicul de fam. ,ne-a recomandat sa mergem la endocrinolog.Am ales cel mai bun din Brasov dr Varciu,dupa ce mi-a facut cateva analize hormonale mi-a iesit ca hormonii masculini depaseau putin limita.Mi-a dat Duphaston sa-mi vina ciclul si Novynette pentru reglare si hirutism.Ciclul mi-a venit in cateva zile destul de putin ,dupa ce am luat medicamentul si am inceput sa iau anticonceptionalul.Am intrerupt dupa o folie si ceva pentru ca pe langa ameteli , durere de cap ,m-a intepat si inima in cateva randuri ,greturi , ameteli,balonare,kg in plus ,timp de 3 sapt aproape menstruatia nu se mai oprea ,am luat ceva care iau si sportivii cand au sangerari si asa a incetat sa mai curga.M-a ingrozit cat de abundenta era.
La vreo cateva luni am mers in buc la un endocrinolog numai retin numele,bine cotata acelasi raspuns dupa analizele hormonale cei masculini depaseau putin.A spus ca prefera sa nu-mi dea nik sa nu-mi faca mai mult rau si ca tratamentul care l-am primit nu era adecvat.Acum 2 ani am zis sa mai facem o incercare ,am mers la Parhon , unde am stat internata la dr Procopiuc Carmen.Dupa investigatii mai amanuntite doar la hormonii masculini erau aceeasi prb la ecograf mi s-a zis ca ovarele ar fi polichistice , dar dr. a zis ca se dezvolta normal pt varsta mea 17 ani pe atunci , la saua turceasca nu a iesit nik si cand am amintit de suprarenala a zis ca nu-i necesar sa fac analize.Mi-a spus ca sunt la pubertate asa ca sunt perioade cand concentratia hormonilor creste , ca poate sa-mi dea anticonceptionale ,dar nu vreau ca mai tarziu sa ii reprosez ca altele ca nu pot avea copii.
Intentionez in cateva luni sa refac analizele si as dori sa-mi spuneti la ce anume sa mai fac ,vreun endocrinolog care v-a ajutat.M-am saturat sa-mi tot intarzie si toti banii pe care ii investesti in epilat si faptul ca am prb cu acneea , matreata si de la asta cade si parul.Pe voi v-au ajutat remediile naturiste sa ameliorati efectele sau ati invins deja?Ce anume ati luat , cantitate si de unde as putea procura.
Imi pare rau ca v-am luat atata timp cu ce am scris , unele dintre noi se lupta pentru a avea un copil , eu momentan ma lupt pentru a-mi recapata sanatatea.Sa auzim numai de bine!
p.s. am 20 de ani sa nu uit

Mergi la inceput