Aspirante optimiste, peste 35 ani - (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

turturelu(turturica) ( na...ca-ti bagai si tie un diminutivutz mic...deh defect profesional....)
Lasa ceasul biologic ca ii schimbam bateriile...ai vazut "Madam Iliescu?!!?"
"Baga si matale neste date sa te puna Avalonelu pe listutza.

Dragutelor ..ma chinuie un gand...vreau sa ma las de fumat. Dar nemernicele alea de pachete sunt la tooot pasul inaitea ockilor mei....Auulleeooo...ce salivez...Nu's daca am vointzaaaa

Cu CM. ...tot nu a venit ...asa cu toate fortzele.. (uneori, mici sangerari...) Astept....
Pup fetili!!
Si aurel_crisuletz ca , nu ne uita si isi mai baga nasucul si pe aici!!!

PERLUTZA

V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

aurel, si eu citesc zilnic prin zona de-am ajuns sa ma ascund de barbat, c-altfel ma-ntreaba daca iar sint pe despre copii
Dar nu prea scriu, ca nu prea am ce, in afara de prestat din 2 in 2 zile nu fac nimic. Si n-am stare de nici un fel, as face o analiza doua acolo, ca temperaturi nu-mi iau, si-asa de-abia ma tirasc din pat dimineata, teste de ovulatie nu-mi fac ca doctoru' imi interzise, deci ce pot face ...
Sa va spun sincer, io cred ca barbatu-meu se roaga sa nu ramin inca, pentru ca de cind ne-am hotarit sa facem copil sint tot timpul pe el. Inainte se mai ruga el de mine, acuma ma rog eu de el. Ma rog, nu prea trebe sa insist prea mult, ca se mobilizeaza
mirella, asta mi-a zis si doctorul, de chestia cu un an de zile, asa ca incerc sa ma conformez. Atit doar ca am impresia ca in Romania nu se asteapta totusi asa de mult si se demareaza lucrurile mai repede.
copilutzu, cum esti tu cu tigarile sint eu cu ciocolata si nu mai pot in sezonul asta, ca peste tot vad tot felul de sortimente noi, cutii fistichii, ooofff ...

Datele le mai dadui o data, dar le mai scriu: 31 de ani, leu. Altceva mai trebuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by turturica


Datele le mai dadui o data, dar le mai scriu: 31 de ani, leu. Altceva mai trebuie?




Cauza infertilitatii (daca exista )....citeste si tu listutza de pe prima pagina.


PERLUTZA

V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

nu stiu daca exista, doctorul zice ca nu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Va salut si va pup.
Nu am mai scris de mult timp, desi nu mi-a scapat nimic din ce ati scris.Intre timp au aparut noi gravidutze pe care vreau sa le felicit din toata inima, ele sunt modelele care ne mai impulsioneaza si pe noi, aspirantele...Lachi,Cristiama...si, sper, ca nu am uitat pe nimeni
Eu am facut a 8-a (!!!!)IA si o sa spuneti ca sunt nebuna de insist pe "terenul" asta incert, insa daca nu vrea dr sa ne programeze la FIV, eu ce pot face mai mult ????Ascult dr si ma prezint( aproape lunar )la IA ,cuminte si ascultatoare, fac tot ce mi se spune, insa fara sa-mi fac mari sperante...Acum sunt in asteptare, dar dupa cum spuneam,fara emotii prea mari, accept esecurile cu o tarie de care ma sperii si eu uneori.
Ma frapeaza frecventa mare a leoaicelor pe aici, se intampla ceva...Insa ca sa inchei intr-o nota mai optimista, urania spunea ca acum e momentul leoaicelor sa ramana gravidutze(deci, poate ca acest moment asteptam noi )
Bafta tuturor si sarbatorile care se apropie sa ne aduca linistea si bucuriile pe care le asteptam !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scamiy spune:

Mirela, in 2004 am facut toate analizele inclusiv spermograma sotului, au iesit toate bune si medicul ne-a spus sa-i dam bataie si ca ma astepta in 6 luni sa ma intorc la el insarcinata. Ei au trecut cele 6 luni, nimic, s-a sfarsit anul, nimic,iar in 2005 am fost ff stresati si ocupati amandoi incat nici in concediu n-am fost. 2006 a inceput cu renovarea apartamentului in totalitate. Dupa 4 luni de chin terminasem si noi insfarsit. Cum am vazut ca totul e ok si ca aveam si noi liniste i-am propus sotului sa mergem la FIV in Ungaria, dar a reusit sa ma lamureasca sa asteptam concediul care urma sa fie undeva la sfarsitul lui august. Parca a avut o presimtire, ne-am intors 3 din concediu, numai ca fericirea noastra si minunea data de Dumnezeu n-a durat decat 7 sapt. Inca de cat am aflat am simtit ca trebuie sa-i multumesc lui Dumezeu in fiecare secunda a vietii mele, numai ca n-a fost suficient. Acum lupt cu fiecare secunda in speranta ca o sa-mi auda si mie Dumnezeu disperarea de a deveni mama, de a da nastere unui ingeras. Dupa chiuretaj, la primul control dr. mi-a spus ca am avut folicul normal care s-a spart, iar in ziua 13 am ovulat. Am intrebat daca sa imi fac analize sau sa iau ceva vitamine, mi-a raspuns ca nu este cazul si ca imi ureaza succes. Asa ca a trecut primul ciclu si sunt in asteptare. Unul dintre motivele pt care am apelat la voi este ca nu prea inteleg de ce nu mi-a recomandat medicul nimic ? A mai trecut cineva prin situatii asemanatoare ?

Pupici la toate fetele.

PS. astazi ziua 12. mai este cineva in aceesi zi cu mine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Copilutzu...si eu vreau sa ma las de fumat Parca niciodata nu am fost mai hotarata, dar cum sa facem ????
Referitor la remarca ta "nu's daca am vointa"eu pot spune clar ca asta imi lipseste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Dupa o pauza destul de lunga revin si eu cu scuzele de rigoare.
Dar nu am stat chiar degeaba.In 10 noiembrie am fost la laparoscopie.
Mi-am invins in cele din urma teama-si voua va multumesc pentru incurajari-
Ciudat este ca imi facusem HSG cu o luna inainte de laparo si trompele mele pareau permeabile si functionale.La laparo insa s-a constatat aderente extinse ale uterului,trompelor si ovarelor,la ansele intestinale si peritoneu care blocau accesul in pelvis.In plus,obstructie tubara distala bilaterala. S-a practicat neosalpingostomie la trompa dreapta si dezaglutinare fimbriala la trompa stanga.Deci teoretic acum sunt ca noua.
Am avut, dupa lungi asteptari si ciclu.In 11.12 am fost la eco si am constatat ca aveam un folicul de 18mm in ziua 12 a cm(eu am cm de 27-28 de zile).Am 'prestat'de 2 ori pe zi in zilele 12,13,14 a cm(sotul meu este super ok cu gigei),iar in ziua 15 cm(adica azi) la eco se vedeau urme de ovulatie.
Sotul meu este absolut sigur ca voi ramane graviduta.Eu sunt mai sceptica, ca prea de multe ori am sperat si ...nimic.
Dar am hotarat sa incercam varianta 'naturel'6 luni si daca tot nu se intampla nimic,atunci trecem la urmatoarea etapa,probabil inseminare.
In rest,cica nu ar trebui sa ma stresez ceea ce stiti si voi ca este imposibil...
Promit sa trec in revista capitolele pe care le-am ratat,dar pana atunci va pup pe toate si la cat mai multi bb.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

...si intre timp am implinit 37 de ani...adica a varsta de nota 10!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ca tot veni vorba de dorinte, io as vrea sa am acolo inauntru o camera de filmat din asta micuta cu care sa urmaresc dom'le de fac acolo outele mele si gigeii lui barbatu-meu. Se impaca, nu se impaca, gasesc gigeii drumul sau e outul meu prea rusinos si se ascunde de ei, sa stiu si eu o treaba. Pur si simplu sa ma trezesc dimineata, sa-mi fac cafeluta si dupa aia sa vizionez ce se-ntimpla prin zona.

Se vede ca n-am absolut nimic de lucru la birou, nu?

Mergi la inceput