Endometru,monitorizari,ovulatie,TB,stimulare148

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

Buna
Sunt terminata; am avut un week-end prelungit. Samabata si luni dimineata a trebuit sa fac ecografia endovaginala. Este un dezastru. Daca sambata era cat de cat ok azi m-am intristat. Cica sambata pe unul din ovare (cel pe care simt eu ca "nu lucreaza") am avut, pe langa un chistulet mai marisor si altele mai mititele la baza lui, si un folicul de 12 mm. Insa azi nu a mai observat nimic doctora. Nici folicul nici chist. Nimic. Ea zicea ca s-a absorbit. Asa ca de unde sambata eram fericita, cat de cat, astazi m-am "dezumflat" ca sa zic asa.
Nu stiu ce se intampla cu mine. Prolactina mi-a iesit dubla, iar acum cica nu mai am nici macar un folicul. Cred ca si luna asta o sa fie o mare ratare.
Am reusit sa-l conving pe al meu si cu spermograma. Iar astazi a si facut-o. sa vedem miercuri ce-o sa iasa si la el.
Sincera sa fiu sunt terminata. Nu stiu ce sa mai fac. Si eu care ma apropiam pe asa zisa perioada fertila. Cu ce chef sa mai prestez daca n-am cu ce. Ovarul care ma doare pe mine frecvent nu avea nimic - nici chist, nici folicul, nimic ...
Voi ce ziceti? Sigur anul asta nu mai raman gravida. Culmea e ca de cand m-am trezit simt o usoare durere in ambele ovare si parca ma doare si mijlocul. Oare eu luna de luna ce observam pe chilotel in fiecare perioada "fertila". Sunt total debusolata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Anaoi, imi pare rau... In ce zi a cm esti? Stiu ca hiperprolactinemia inhiba ovulatia asa ca trebuie neaparat sa rezolvi problema asta. Faci tratament pentru prolactina marita?



Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaoi spune:

[quote]Originally posted by Gabitzu37

Anaoi, imi pare rau... In ce zi a cm esti? Stiu ca hiperprolactinemia inhiba ovulatia asa ca trebuie neaparat sa rezolvi problema asta. Faci tratament pentru prolactina marita?

Gabi


Pai de abia sunt in Z12 si sunt foarte dezamagita. Chiar sa se vada un folicul in Z10 si azi sa nu mai fie?
Deocamdata luna asta doctorul mi-a dat sa fac cateva analize hormonale si cele 2 ecografii, iar sotului spermograma.
Oare cum sa mai rezist pana in Z28 sau Z30 cand ar trebui sa-mi vina; ie si perioada cu sarbatorile si doctorul nu este. Nu-mi ramane decat sa astept toate rezultatele si de abia in ianuarie sa dau de dansul si sa vedem ce zice. Si cand ma gandesc ca am stat 2 ani pana m-am apucat si de aceste analize hormonale imi vine sa urlu. Vreau sa spun ca soacra mea zicea sa mai astept; sa nu fac deocamdata analize ca poate raman pana la urma (fiind ca am luat 4 ani anticonceptionale si poate inca nu au iesit din organism).
Crezi ca totusi as mai putea ovula luna asta; sunt tare nedumerita mai ales ca acum am observat ca am acea scurgere ca albusyul de ou ceea ce ar insemna ca sunt in perioada fertila. Efectiv nu stiu ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

anoi, poate totusi acea "absorbtie"cum s-a expimat doctora , a folicului ,e de fapt ovulatie ,si nu s-a vazut corpul galben...io zic sa prestezi totusi zilele astea..nu se stie niciodata...


duamnele mele dragi , sunt bucuroasa ca ati cinstit cu mine !!pacat ca nu am putut-o face pe bune!!

vad ca ne-am adunat noi iara ,mai putin noela, care , cine stie ce "veste minunata"ne pregateste!!
avalon , pup fata , ehee,intuitia ta, cred ca se refera la tine , hihihi, ca la mine a gresit!! cel putin luna asta!! da cand spui ca o sa imi vad visu cu ochii in curand ,te referi la urmatorii 5 ani ,asa-i??
intuitia mea ,e zero barat ,vorba medai , nimic nu e cum vrem noi , ci cum vrea Domnu!!
cu toate prestatiile mele programate si rasprogramate , luna de luna , vad ca o tot dau in bara , tot luna de luna!!
lasa , sa vina si la mine ziua cea mare !
felicia , ma bucur ca esti optimista!intr-adevar ,inca nu e ratat anu asta!!
turturico , chiar imi pare rau ca dai apa la soricei ,pt niste zile rosii!! lasa mama ca orice usa in nas ,deschide o fereastra!!adica o noua sansa!

medo , ma prinsei cu blana aia , io tot imbii fetili cu ea,da ce ma mamanca si pe mine spatele pt asa o blana,ehee!!!
ce spun io , macar program artistic sa am parte daca bebe ioc!!

dj mama , poate vine mosu cu un portofel rotofei la tine in dar!!
numa bun sa inlocuiasca pe cel al tau mai anemic dupa cadourile de craciun!!!

duamnili ,vreau sa va anunt ca mai dau odata de baut (ce bine ca pot si asa virtual , ca real , ma rupea la buzunar), si stiti pt ce?
avem un finut!!! duminica noaptea pe la 2 , s-a nascut al doilea finut al nostru !!o sa il il cheme nicusor , de la nicolae.
stiti voi sa ,era scor strans la ecografe , 2 la 1 pt fata , iacata ca fu baiat!!!
mare ,frumos si sanatos!!! Sa-mi straiasca!!!!
pupam pe toate duamnili cu mult drag!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Ioana, problema este prolactina foarte mare care daca este asa in faza foliculara, inhiba ovulatia. Trebuie sa faci un tratament.
Daca ai albus inseamna ca esti totusi in apropierea ovulatiei, este ceva contradictoriu aici, poate ar fi bine sa repeti ecografia in alta parte. Teoretic ai tot timpul sa ovulezi, la un cm de 30 de zile ovulatia ar fi prin ziua 16. Eu am ovulatie intarziata (in jurul zilei 19 a cm) si faza luteala de 13 zile, fix in a 14-a zi de la ovulatie apare menstra. Mai repeta prolactina si mai fa o eco, eu asta as face. Si niste teste de ovulatie sa vezi daca apare varful de LH.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

anaoi, sa-ti mai treaca supararea! Si eu cred ca e ceva contradictoriu la tine... ai facut vreun tratament pt prolactina? Daca la eco nu se vede nimic, poate fi ciclu anovulatoriu, si ce vezi tu poate nu e mucus... nu stiu ce sa zic... Oricum, nu fi foarte suparata, e bine ca ai inceput sa cuti cauzele, eu zic ca in 2 ani nu mai e nici o influenta a anticonceptionalelor, si cel putin nu "prestati" si sperati degeaba! Hai, ca le dati voi de capat tuturor problemelor!
Mirela, Test ai mai facut? Sau unul de sange, care e sigur...(Tocmai am vb cu o prietena care a mers la dr pt ca ii intarziase CM vreo 3 sapt, testele erau negative... totusi bb era bine cuibarit in burtika!)Tine-ne la curent!
Floricico, sa-ti traiasca finutul si sa va bucurati de placerea de a fi in preajma lui! Iti pasez blana de urs? Sau macar o parte din ea (coada e bine? )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirella76 spune:

Felicia am facut test in z50 si a fost foarte negativ..
Astept Craciunul, poate se indura de mine mosul sa fie or laie or balaie...


mirella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, va rog, vreu sa imi spuneti daca ati mai auzit asa ceva sau daca exista asa ceva.

Doctorita mea este deja in concediu de sarbatori si mi-a spus sa am rabdarica pana dupa anul nou. Dar eu fiind azi ziua 14 m-a mancat in... cot si m-am dus la policlinica cu plata sa fac un eco pentru a vedea daca ovulez au ba. Doctorita de acolo, care mi-a precizat de la inceput ca dansa e medic radiolog si nu ginecolog, mi-a depistat pe ovarul drept (luna trecuta am ovulat cu stangul) un folicul care avea 2,2 cm in lungine si 1,2 cm in latine. Mi-a spus ca este aplatizat. problema este ca eu nu mi-am imaginat niciodata ca un folicul poate fi asa lunguiet, credeam ca e aproximativ rotund. Acum nu ca am eu pretentia ca le stiu pe toate, de aceea va intreb eu pe voi daca sa ma bucur sau nu?

Pupici
Angelique
poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Noellllllllllllllllla! Trezeala! Unde esti ca mie un dor de tine????


MEDA 9 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

buna seara, buna seara, hop si eu cu sanioara,

Duamnili meli,sa ma iertati va rog de nesimtire ,dar sa ma credeti ca nu am avut timp nici macar sa trag un partz.
imi fu tare dor de voi,si am rosit cand am vazt ca lumea a tot intrebat de mine si eu nik
fui la botez,schimbai mobila, frecai "flisele",incheiai acte, ce mai, fomeie tare ocupata... nu intru in delatii ca s-ar putea sa inchid capitolul 148 de la "endometru..." cu povestile mele.

azi am reusit si m-am mai apropiat cu treburile,m-am intoxicat cu clor, mi-am stricaciut frumusete de manichiura, da' mai am o tzara si termin, apoi o sa-mi impodobesc casuta cu tot felul de maimutzele de Craciun, abia astept

pupezez tot ce misca pe aici pe la endometru si nu numai: floricele, mamici si burtici,turturele si avaloni, felicii ,mariuci,irlandeze,angelici,roxanici...si...ce mai, pi toati duamnili.

aaaaaaaaaaaa
uitai ce era mai important. bag picioarele, azi Z1.cu intarziere pe bune de doo zile.
vineri trebuia sa apara rusii,mi-a scazut TB de la 37 la 36.8, am zis gata vin. spre dupa amiaza, sparc sparc doo pete si gata.sambata creste TB la 37.1(!),una buc. pata miiica rose,duminica creste TB la 37.3,de mi-au facut ochii,si azi finaly scade TB la 36.7! imi era frica de dereglare ca de dracu', ajunsesem sa ma rog sa-mi vina; s-au instalat miseleste pe la ora 14 si gata povestea de luna asta.
neeeext...

special pentru meda si puiutzul ei

pup dulci,dulci
i will be beack!!!!!!!!!!1

Mergi la inceput