Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Ylinca,asa este.Conteaza dimensiunea foliculului.Dar ideal si recomandat este ca in mom administrarii pregnylului sa fie 23-26 mm.Asta e teoria lui Tutunaru.Ca se contrazice in practica asta e altceva.
Au fost reusite cu foliculi de 17-18 mm si endo chiar cu 5.5 mm.Tipa care a ramas cu un endometru asa subtire este insarcinata cu gemeni.Este vorba de MonicaB.Fetele mai vechi o stiu sigur.
Pina la urma,la Doamne-Doamne este toata puterea!Cum le aranjeaza el,asa ies!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Laurici drag,mi-era dor de postarile tale!
Da,stii bine,mai am putin si intru in focuri:prima flacara va fi maine:spermograma.Am emotii,am hotarit sa mergem sa recoltam la cabinet,nu acasa,sa nu apara dubii legate de conditiile in care ajungem cu ea acolo,stii tu mai bine!
In legatura cu CM-ul tau,eu as numara din ziua in care ti-ai facut BetaHcg-ul prima data si testele de sarcina.Cred eu ca din mom asta a inceput panta descendenta a valorii Beta HCG-ului,implicit eliminarea sarcinii printr-un avort menstrual.Eu zic sa nu te stresezi,poate e devreme.Si oricum,ai vazut ca se poate!
Pupici multi,multi,multi!
Teo

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Am si eu o intrebare pentru cele care au primit tratament cu 2 ovule de utrogestan (dupa ovulatie): cate zile vi s-a spus sa-l luati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

10 zile

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Laurici, si multumim pentru gandurile tale!

Teo,pumnii stransi-stransi maine la spermograma!



iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura69silk spune:

Teo , saru'mana...Iti tin pumnii pentru maine la spermo. Sa dea Domnul sa fie vioi si voinici si muultii...ca in musuroiul cu furnici . Sa nu-ti fie teama, AUZI ??!!
Multumesc si pt. raspuns...daca calculez asa, ar trebui sa tin cont de 20.11. - I val. BetaHcg 402, as fi in Z23, deci pe 17.12. ar trebui sa-i primesc ; dar ma gandesc cu ciuda, ca in 27.11., Mr. T mi-a spus ca ovulasem, asa reiesea din echografie...deci am ovulat pe 26.11, in Z6 ???? Tare ciudat...luand in calcul aceasta obs. importanta, am numarat 14 zile pt. faza luteala (cat am eu normal) si ar reiesi ca trebuiau sa vina pe 10.12. Ooofff...asta este...asteptam. +
Ylinca, nu te pot ajuta, pt. ca eu nu am facut stimulare pana acum si nici tratament de sustinere dupa ovulatie.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Teodora, si daca e sarcina? Daca-l intrerupi nu conteaza? Eu am primit tratament cu 2 ovule pana imi vine menstruatia si daca nu vine sa iau cate 4/zi (doua dimineata si doua seara). Prietena mea a primit tratament de 10 zile. Azi se termina cele 10 zile si ii este frica sa-l intrerupa. Menstruatia trebuie sa-i vina joi (ziua 29). avem acelas dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Ylinca,daca e sarcina se presupune ca deja e implantata.Oricum Tutu recomanda Utro la 1-2 zile dupa ce constata echografic ca ai ovulat!
Practic ,daca esti gravi(prietena ta) utrogestanul te acopera pina in z 12-13,in a 14-a faci testul i-ti iese II,si din a 14-a zi treci iarasi pe utrogestan,cred eu 4/zi(2 dim-2 seara).
Cind iei progesteron sa-ti vina ciclu,daca nu esti gravi,i-ti vine la 2-3 zile dupa ce l-ai intrerupt.
Daca sunt suspiciuni de sarcina,eu cred ca n-ar trebui sa intrerupa.Poate lua 14 zile,face test vede ce si cum.
Singurul inconvenient,daca nu e gravida,se alege cu o intirziere de 2-3 zile.Utrogestanul se metabolizeaza repede ca e progesteron natural,rau nu face daca e adm.vagianl.

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:


Teo draga mult succes maine la spermograma, te asteptam cu vesti bune!Felicitari pt ca esti activa, sensibila si dai sfaturi utile si documentate!

Laurasilknu mai comentez partea cu PM-urile adevarul e la mijloc intodeauna...., am intrat sa iti spun de fapt ca iti doresc cat mai curand o noua sarcina, tu ai trecut prin momente grele, te felicit ca esti luptatoare si optimista si sper ca noul an sa iti aduca mult asteptat.Poate si acum ar prinde bine un test BHcg...?!

Diddy tu ce mai faci?

Clauciafelicitari pt tau neastamparat, cred ca a fost f. emotionant sa il vezi la eco...sarcina usoara in continuare, asteptam pozici!

ylincamult succes in "lupta" pt bebe si anul urmator sa te gasim la odisee!!!

Maria, Vali, Ariana

Sunt binedispusa , Lachione pe care o puteti vedea aparand in lista noastra ( a fost pecienta dr. T ) a anuntat acum ca e graviduta prin FIV, dupa valoarea BHcg pot fi gemeni....ce emotionant!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Lauriciule iti intoarcem pupicii...si eu si bebelina mea.

Teo asa cum spuneam...m-am trezit devreme dar pe la 12 mi-a fost cam rau asa caam mai dormit o tura.

Kitti felicitari pt bebe voinicel. si eu am prograsmare pe 20 la T si urmatoarea....vom vedea.

Marina 34+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput