Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Fetelor,
ce se-ntimpla?Azi sunteti toate in ,,silentio stampa''?
LauraSilk,ce mai faci,fata draga?Sper ca esti bine!


Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Graviduta, eu am programare la 16h10 si sper sa nu se intarzie prea mult pt ca eu sunt din provincie si trebuie sa ajung si acasa...

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Dragele mele dragi,
Vin dupa o absenta de o saptamana si nu intentionez sa ma agit citind in urma "rafuiala" de zilele trecute. Tot ce vreau sa va amintesc este faptul ca un toppic cu atata caldura, prietenie si care sa impartaseasca atata stare de bine nu cred ca merita stricat. Eu ii datorez acestui forum un de fete pe care le simt atat de aproape de sufletul meu, de care mi se face dor si pe care imi face o placere imensa sa le intalnesc. Va multumesc mult pentru asta, fetelor dragi si scumpe!
Miruna LA MULTI ANI! SA FII SANATOASA, FERICITA, IUBITA SI CAT DE CURAND PURTATOARE DE BURTICA!
Marair SA-TI TRAIASCA PRINTESA! SA VA ADUCA NUMAI BUCURII SI SA FIE SANATOASA, MANCACIOASA SI NOROCOASA!
Haideti sa va povestesc ce am facut noi la eco de Mos Nicolae: l-am vazut pe bb mic, dragutul mamei, care este mare si voinic, are 2,5 cm, manute si picioruse, da din ele si arata ca o mica broscuta. Bataile inimii s-au intensificat, acum au ajuns la 191 bpm si am plecat de acolo fericita la maxim. Urmatoarea programare o avem pe 20 dec si pe 9 ian avem programare la eco morfologica.
Multi pupici!


Poze

Viitorul suna foarte bine: vine bebe!
Nimic nu este intamplator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Kitty_sor,chiar imi faceam probleme de ce nu mai scrii;dar cineva a spus ca lipsesti motivat si mi-am imaginat ca nu e nimic rau.
Ce vesti bune despre puiul tau!!!!Se vede ca esti extrem de fericita!
Nu pot sa cred ca o sa ai atita ambitie sa nu fii curioasa sa afli sexul micutei tale comori.Eu as muri!Oricum nu conteaza atita timp cit e sanatos si creste in grafic!
Te pup si ai grija de tine!
Teo

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

Alina(graviduta), explicatia de dupa avortul spontan de la 7 saptamani a fost ca se mai intimpla la prima sarcina. La control s-a constatat ca este avort incomplet. Nu mi s-a facut churetaj pt. ca la ora 10:30 nu mai era anestezistul la spital. Am primit tratament cu antibiotice din 8 in 8 ore si recomandarea ca daca mi se pare ceva ciudat sa-l sun. Am eliminat "sarcina" a doua zi. A fost tragic. Fizic nu aveam nimic dar sufleteste eram distrusa. A fost prima si singura sarcina pana la 37 ani. Dupa 6 zile mai sangeram f.putin si m-am dus la control. Ecografic nu s-au mai vazut resturi si s-a tras concluzia ca totul e ok. Pe moment n-am avut intrebari (eram multumita ca n-am facut chiuretaj) dar odata ajunsa acasa am inceput sa ma intreb ce n-a functionat. Poate unele fete vor crede ca nu sunt documentata. Le spun ca sunt destul de documentata (mai e loc). Ieri a fost prima data cand am scris pe un forum si din cauza asta an scris "trunchiat". Ma gandeam sa scriu numai daca intereseaza pe cineva subiectul. Incerc (pe cat posibil) se nu fac comentarii. Vreau sa relatez cat mai exact ce s-a intimplat in speranta ca voi de folos. Din acest motiv (spuneam ieri) ca pentru unele dintre noi ar fi mai bine daca am spune prin ce situatii trecem si cum s-au rezolvat (sau nu) in loc sa tragem concluzii (pe forum). Va spun sigur ca avem ce invata din experianta fiecareia. Am ajuns la dr. T dupa ce am ascultat ce povestea o colega (prietena) de serviciu. Pe mine m-a convins metoda cu monitorizarea ovulatiei. Acum cred c-am scris prea mult. Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Am si eu o intrebare: este dr Tutu de acord cu tratamentele naturiste?

am vazut ca multe dintre voi luati tot felul de plante care va ajuta, dar nu stiu daca trebuie sa discut cu el despre asta. Ma gandeam sa-l intreb, dar nu o sa rada de mine?

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Ylinca,nu ai suparat pe nimeni cu mesajul ,,trunchiat'',doar ca ai avut nesansa sa nimeresti intr-o zi tare ,,furtunoasa'';si daca vei citi in urma vei observa ca situatia asta a fost oarecum singulara.
Fetele erau mai concentrate pe alte replici,si mesajele tale au intrat intercalate cu restul si de-aia s-a creat situatia penibila cu ,,felicitari pentru sarcina'',cind tu de fapt ne transmiteai altceva.
Cum am mai spus,eu, aseara m-am apucat sa citesc relaxat si-am facut legaturile.
Cit despre informare,cred ca la toate este loc de mult mai mult si de-aia si schimbam pareri pe-aici sa ne informam.Recunosc fff sincer ca m-a ajutat enorm forumul,important este sa-ti sintetizezi ce te intereseaza in mod direct,restul le poti trece la cultura generala.
Din pacate ,sunt foarte multe fete care au invat pe pielea lor foarte multe lucruri,poate mai mult decit puteau duce.Si-au pastrat optimismul,aparent,ca in sufletelul lor,stiu ele mai bine,si spera ca intr-o buna zi isi vor tine copilasul mult visat si dorit in brate!
Si nu-ti fa probleme cu ,,lipsa de interes''.Cu siguranta ne intereseaza pe toate ce se scrie la acest topic.Iar eu,in masura in care ma pricep,mai dau si ceva explicatii,citeodata nu stiu cit de simplist sau savant sa scriu,sa nu supar pe cineva.Cred ca explicatiile pe intelesul tuturor sunt binevenite,asa mi-as dori si eu sa primesc!
Inca o data ,join us!!!!
Te vei simti bine aici,vei vedea!
Teo

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylinca spune:

In lunile iunie si septembrie am facut stimulare cu clomifen+pregnil. In iunie am facut monitorizare din ziua a 9-a si pregnyl in ziua a 13-a la un fol. de 23,4 si endo de 11,5. In septembrie pregnyl in ziua a 12-a la un fol. de 22,3 si endo 8 (a fost stimulare cu doua pastile, celelalte cu fost cu una. Durata ciclului menstrual (dupa avort) intre 27-29 zile Poate va intrebati unde vreau sa ajung? si aveti dreptate. Am ajuns la concluzia (sper sa nu ma insel)ca e foarte importanta dim. fol. in ziua in care se face pregnylul. Cand am ramas gravida (stimulare cu o pastila de clomifen) fol. era de 19,5 si endo 8,9. Nu stiu daca la cele doua stimulari s-a obtinut ovulatia pt. ca dr. era plecat din tara exact cand trebuia sa merg la ecografie. Este foarte important sa se vada ecografic daca s-a produs ovulatia sau nu. Eu cred ca mai bine renuntati la stimulare daca nu va poate monitoriza pana la observarea ovulatiei. Exista riscul ca pregnylul sa nu-si faca efectul si sa va alegeti cu un chist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Iyoana,cu tratamentele naturiste nu stiu ca eu nu i-am pomenit nimic,desi o perioada am cochetat un pic cu ele.Ce stiu sigur este faptul ca are foarte mare incredere in REMEDIILE HOMEOPATE!Le recomanda cu caldura si sunt fete care au avut succes cu ele.Dar cum probabil stii deja,efectele nu se vad intr-o luna.Trebuie sa perseverezi!
Un exemplu concludent cu final fericit:MARAIR.A ramas gravi dupa 6 luni de trat.homeopat.
Incearca sa-l intrebi, vezi ce zice.In general doctorii nu prea cred in naturiste,se bazeaza pe medicina alopata!
Mare pacat,ca au fost foarte multe reusite cu trat.naturiste!
Intra la ,,naturiste si homeopate'' si vei vedea!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura69silk spune:

Buna, fetelor !

In primul rand,
Mirunica, fata frumoasa, , sa fii sanatoasa, sa iubesti si sa fii iubita, sa ai parte de multe bucurii si de tot ce este mai frumos pe lume, sa iti aduca Bunul Dumnezeu, in anul care urmeaza, incepand de astazi, cel mai de pret cadou, mult dorit !!! Sa ai o zi superba, ca si tine si sa nu dai voie nimanui sa te supere astazi, sau sa-ti umbreasca ziua !!! LA MULTI ANI, DIN TOATA INIMA !!! +

Kristin, FELICITARI pentru cele II-utze, sa dea Domnul sa fie bine bb-ul si sa ne aduci vesti bune de la echo !
Imi cer scuze ca nu am intrat ieri sa te felicit, desi am vrut sa o fac, dar...Important este sa incerci sa te linistesti, desi este fff greu, dat fiind situatia, sa fii optimista si sa faci o echo la tine in oras, inainte sa ajungi la d-nul doctor ! Ma rog sa fie bine bb !!! +
Zeno, felicitari pentru spermograma, scuze ca scriu abia acum, desi, dupa ce am citit ieri...imi pare tare rau pt. chisturile alea nesuferite. Te-as sfatui dupa umila mea parere, sa incerci un trat. naturist (poate iei legatura cu Amely), poate se mai remediaza situatia, pana ajungi sa faci laparo. Stiu ca este mai greu, dar nu imposibil sa ramai insarcinata. Si un lucru este cert : suspicioneaza, certitudinea va fi, doar dupa laparo ! pentru fata bataioasa si curajoasa
Teo, iubita, bine ai spus "silentio stampa"...Esti activa, asa cum te stiam si tare frumos si documentat, le-ai raspuns fetelor noi. Mai ai putin si intri in "focuri"...va fi bine, suntem toate alaturi de tine, mai ales, ca tu esti o fata curajoasa, tenace si puternica...de frumoasa, nu mai spun...
Ancuca_b, Gabitoni, Iniuta12, Ylinca, permiteti-mi sa va urez si eu bun-venit printre noi si sedere scurta la aspirante !!! Bafta multa si sa auzim cat mai curand de II-utze ! Iertati-ma ca nu voi raspunde la intrebarile legate de latura competitiva sau umana a d-lui doctor, nu vreau sa aprofundez o polemica care nu isi are rostul la ACEST TOPIC !!! Ylinca imi pare rau ca ai trecut prin aceasta tragedie, sper doar ca te-ai refacut psihic si, iti doresc sa retraiesti magia celor II, cat mai curand !
Copilut tinem pumnii stransi si pentru tine, bafta multa, si asteptam vestile bune, dupa operatie ! Va fiii biiineee ! Trebuie !
Iyoana, bine ai revenit pe plaiuri...bafta multa in seria de monitorizari si asteptam doar vesti bune !
McFeli, multumim de noul capitol si sa dea Domnul sa treci cat mai multe gravidutze !
Vali, Maria08 bafta multa in continuare...Maria, ne apropiem de galerie, nu ? Z 24...
Alexia, te pupic...nu se merita supararea...
Mamidevladut, eu nu vreau sa-ti spun ca iti respect hotararea...este prea radical...ai fost mereu alaturi de noi...TE ROOOGGGG !!! Esti in perioada de asteptare acum, trebuie sa iti facem galerie, nu ?? ...uite cate floricele am pt. tine...
Kora, esti o persoana activa si energica, este de apreciat sinceritatea si deschiderea ta, dar acelasi lucru este valabil si de apreciat si la ceilalti. Iti doresc si tie, cum doresc si celorlate prietene de suferinta, sanatate, putere si credinta, pentru a ajunge la capatul drumului, pe care am inceput sa-l parcurgem ! Cu siguranta sunt argumente pro si contra si de o parte si de cealalta, dar o discutie sau un mesaj pe PM, ar trebui continuata/continuat, tot acolo...
Diddy, ce mai faci, prin ce zi esti ? Te apropii de perioada de testare ?
Ana_p, ma bucur ca ai mai trecut pe la noi. Ce mai faci ?

Ioana, iubita...sper ca te-ai mai linistit acum...am citit ce ti-a scris Avalon si cred ca trebuie sa speri si vei vedea, totul va fi bine ! Iti tin pumnii astazi la analize si echografie si cu tratament si credinta, totul se va rezolva. In timp poate, dar trebuie sa le iei pe rand. Suntem aici pentru tine si cu siguranta, rezultatele nu se vor lasa asteptate. Te-ai panicat tu putin, dar pana nu stii exact cum stau lucrurile, nu ai cum sa-ti faci un plan de bataie... +
Marinusa, Amely, Kitty, Graviduta, Claucia pentru voi si bebici...Marina, nepotica ta este fff frumoasa, iar bebica ta va fi...si mai si ! Kitty sa-ti traiasca samburelul, sa creasca mare si sanatos ! Cred si eu ca ai fost tare fericita ca este totul bine !
LauraV, ce mai faci ? Cum mai cresc foliculii, cum te simti ??? Nu ne-ai mai dat vesti...

Despre mine...cred ca m-am dereglat rau, sau poate asa este normal, dupa acel avort...nu stiu...sunt in Z32 (daca consider 11.11, prima zi de ciclu) si nici urma de...ei. Am facut un test in Z30 si era ff negativ. Nu stiu cum sa numar, avand in vedere ca nu am fost curetata...Asteptam sa vina, sa ma pot apuca de treaba, dar asa nu stiu cand sa-i astept, vreau sa iau Maca, sa fac polidin, etc....mai vedem.

Va pup pe toate, fara exceptie si vreau sa revad atmosfera de dinainte...am mai citit din urma, la mai multe topicuri, pana prin 2005, si ajunsesem la concluzia Mirunei : topicul nostru era cel mai unit, cu atmosfera cea mai calda, fara controverse, doar suport, prietenie, ca o gura de oxigen...sper sa redevina ce a fost !
Ioana, Felicia, Alexia, Kitty_sor, Mirunica, Amely, Claucia, Raza de Soare, Diddy, Zenobia, Teo, Mamidevladut, Lauravoinicu, Silvana, Maria08, Marinusha, KoraPop, Ana_p, Bonitta, Kristind, Vali_delide, Iyoana, Copilut, Ariana1, Ancuca_b, Ylinca, Gabitoni, Iniuta12

Mergi la inceput