Pacientele optimiste si gravi ale dr. Tutunaru-19

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Kristind,Doamne ce fericita sunt!Bravo tie si puiutului ca a fost un luptator si- a ramas ,,infipt''acolo s-o bucure pe mamica lui!
Felicitari din tot sufletul(si am un suflet mare sa stii!!!)!!!
Laurica cea Voinica,pupicei pentru ialomiteanca draga(bunicii mei sunt de linga Urziceni,si am si rude in Amara),m-am calmat,stiu ca se remediaza prin tratament!!!
Pupici calzi!
Feli,prietena draga,esti tare prompta mereu!!!


Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Rectific diagnosticul:ASTENOTERATOZOOSPERMIE CU NECROSPERMIE!!!
Ma luase valul si scrisesem necropsie(Doamne Feri!!!)

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor, se pare ca nu e atat de negru in cazul nostru!
Asa ca pot sa va spun ca mi-a venit inima la loc Am fost azi la dr. Damian(pentru nu puteam astepta pina luni), e un medic foarte optimist si foarte riguros in acelasi timp. I-a facut sotului controlul de rigoare si i-a spus ca totul e ok, ca e putin distorsionat testicolul stang, de la lovitura suferita cu multi ani in urma(cand avea 16 ani), dar nu e ceva care sa necesite ecografie si nici de natura infectioasa nu crede ca e. Iar ca sa fie mai sigur i-a dat si el un set de analize de facut, plus o reteta cu ceva pentru imbunatatirea calitatii spermatozoizilor si atat. Vrea doar sa repetam spermograma si in alta parte si asta o sa facem cat de curand. Deci nici un motiv de ingrijorare clar si cu aceasta ocazie mi-am luat si rezultatul anatomopatologic de la chistul operat laparoscopic si in afara de chistul care a fost endometriozic, nu a gasit decat inflamatie si partial sindrom de ovar polichistic, nu scrie nicaieri endometrioza pe buletin, deci daca a fost ceva, a fost in chistul acela, pe care l-au scos. M-am mai linistit, dar oricum ne-a spus ca ar fi bine sa apelam la fertilizare asistata si sa nu mai asteptam inca nu stiu cati ani sa se intample ceva. Pentru ca timpul schimba multe si va fi in defavoarea noastra si mult mai greu de obtinut o sarcina, mai tarziu. Asa ca deja ne gandim sa incepem iar seria inseminarilor dupa sarbatori si cu Dumnezeu inainte!!!
Yioana, Bonitta, Vali_delide, Teodora, Laura69silk, Lauravoinicu, Felicia, Kora_Pop, Kristind.. va multumesc la toate pentru incurajari si gandurile bune.
Kristind felicitari inca o data, am stiut ca o sa fie bine cu voi doi!! Ma bucur ca a venit soarele pe straduta ta si aveti grija de voi!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilut spune:

Kora, iubita, ce sa zic. Sanse sunt atata vreme cat exista spermatozoizi si eu ovulez. Dar nu as vrea sa mai aman. Am vorbit cu el, i-am adus aminte ca sunt pe 18 dec programata la laparo si mi-a zis sa ii aduc aminte sa nu imi introduca substanta (presupun ca de contrast). Asa ca astept sa vedem ce va fi.Merci mult de sfat. Citind pe aici mi s-a aprins si mie beculetul. Dar oare va iesi ceva la BHCG asa devreme? Acum sunt si mai in ceata ca pana acum. Cum o vrea DD.Nu mai dau inapoi acum cand am asteptat atata.

Felicia Ma gandeam sa il sun vineri si sa il intreb cum sa procedez (eu sunt luni programata pentru laparo). Presupun ca internarea nu mi se face duminica si nici analizele, iar din cate mi-a zis Laura el opereaza dimineata (pe ea a operato pe la 6 dimineata). Sunt total debusolata. Sper sa ma lumineze cand il voi suna. Pupici.

Laura. Iti multumesc pentru detaliile privind laparo. Stii ceva daca a mai facut BHCG la spital inainte de laparo cuiva. Nu vreau sa par deplasata sau sa il enervez cu insistentele mele si asta chiar inainte de laparo. Merci.Pupici.

Teodora - Ai facut luna asta monitorizare?
La ultima intalnire pentru monitorizare i-am amintit ca voi fi inainte de CM si mi-a zis doar sa ii aduc aminte sa nu imi bage substanta (pp ca de contrast). Ce ti-a mai zis? Sunt nerabdatoare sa aflu, cred ca iti dai seama. Ma gandesc totusi ca e putin probabil sa sa raman insarcinata luna asta (nu am ramas niciodata si incerc de 2,5 ani),dar exista o sansa.

Ioana Sunt alaturi de tine / voi. Faceti tot ce va zice dr.S. Sunt putini care au rabdare sa va intrebe toate alea si sa va mai si asculte. Si pe sotul meu l-a trimis la eco (pt ca i-am zis de varicocel), analizele hormonale (pe care nu le facuse niciodata), spermocultura (pe care o mai facuse si iesise proasta) si clamidia.
Nu isi explica de unde astenozoo, deoarece varicocelul este la inceput, iar hormonalele sunt OK. Sa vedem cum va iesi spermocultura. Succes si aveti incredere.
Am vorbit cu Tutu si se pare intr-adevar ca va incepe gift din ianuarie sau februarie, pentru ca la ultima intalnire i-am amintit de sot si a zis ' mai sunt si alte solutii, de exemplu GIFT' (asta a fost ultima replica spusa la iesirea pe usa). Asa ca mai astept, 'risc' sa fac laparoscopia, cum o vrea DD. Dupa cum stiu majoritatea fetelor de aici, el nu face IA, GIFT sau FIV fara a face Laparo. Asta este procedura lui.

Pup toate fetele si aveti incredere ca, dupa cum se zice, DD asculta rugaciunile celui care le cere cu insistenta.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

'Neata la toata lumea!
Copilut,nu ,n-am facut monitorizare ca nu mai avea rost,daca laparo pica in z21!!!Acelasi lucru mi l-a spus si mie si referitor la substanta de contrast si la gazul care-ti umfla cavitatea abdominala pentru o mai buna vizualizare.
Se pare ca nu e atit de ignorant pe cat i-l catalogheaza altii!
Daca stii sa comunici cu el,obtii ce-ti doresti!
Mai ai asa putin...Poate te gasesc marti dimineata cind vin la analize!O sa te caut sa vad cum esti.Aha,o sa te rog sa-mi dai si mie pe PM mobilul tau.
Mie nu mi-e teama de investigatia in sine ,cit de rezultat.
Fetelor,m-a durut in dreapta vreo 2 zile rau de tot,chiar si acum ma doare!Oi ovula?Ca sunt prin Z 15.Nici n-am vrut sa stiu ce si cum,daca am irosit perioada fertila.
Dar nu-i nimic,revenim cu forte noi in ianuarie,vom sti ce avem de facut!
Va pup si-o zi buna va doresc!
P.S.Ioana,ca tot vorbeam de asigurari ,parbrize,faruri si lunete,azi dimineata cind am coborit la masina era luneta tandari facuta.De ce?Nici noi nu stim.Am ramas paf!Se ocupa sotul cu umblaturile,dar nu ne explicam!
Asta e!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna dimineata!
Ce bine ca atmosfera a reintrat in normal!!!!!!!
Ieri am lipsit......am ramas acasa sa fac curatenie......sambata plec in Moldova la ai mei si raman pana dupa sarbatori! O sa-mi fie un dor de voi!!!!!!!!!!!
Kristind: Ma bucur ca totul e bine, ca ai un bb luptator....asa ca mama lui Vezi, s-a intamplat cand te asteptai mai putin.....
Ioana: imi pare rau.....nu stiu ce sa zic....dar tin pumnii pentru reusita planului de dupa sarbatori!! Mai tii tratamentul??
Kora:Multumesc ca nu ai uitat de mine! Ma bucur ca esti optimista si te pregatesti pentru noua procedura!!Unde scrie de GIFT???
Teo: Trebuie sa gandesti pozitiv!!! N-or avea motilitate buna, dar la asa un nr......tot de gaseste unul mai voinic!
Cat despre luneta .....ce sa-i faci ....traim in Rom!!
Inuta: Si noi tot la Calomfirescu am fost...am ramas cu aceeasi impresie buna. Pana sa vin eu cu detaliile......te-au ajutat fetele. Daca faci spermograma la IDS poti sa intri cu el ....sunt si acolo conditii.
Eu sunt in ziua 26, TB = 37.
Va pup pe toate!! O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Kristind felicitari!!!!
Doamne, ce mult ma bucur pentru tine! Sa ai o sarcina usoara, sanatate multa, tie si lui tati.Cred ca vor fi cele mai frumoase sarbatori.Te rog sa nu ne uiti, sa mai treci pe la noi si, mai ales, sa nu uiti sa-mi zici de botez, finuta scumpa!
Ioanatugs, imi pare bine ca lucrurile stau mai bine, sa dea DD sa o urmam toate pe Kristind si pe celelalte la odisee!
Teo, imi pare rau ca n-a iesit chiar bine, dar, oricum e bine ca sunt multi, se rezolva lenea asta a lor, ai sa vezi!
Copilut, ce veste buna mi-ai dat! Ai confirmat ceea ce eu tot spun de o luna, ca va FACE GIFT...pt. vestea asta...ce zici, ne luam de manuta?
Felicut, hai, am facut primul pas...prima din cele 4-5...chiar ca ai mana buna!
Kora, tu cand incepi analizele? Ce ti-au dat sa faci?Sunt multe? Sunt alaturi de tine si sa fie toate excelente, sa te vad curand.
LauraV,Iyoana si toate tutunicile mele dragi, va doresc o zi superba

Valentina
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Copilut, imi dai voie sa spun vestea si la subiectul deschis de mine despre GIFT? Nu pot sa o fac fara permisiunea ta si, daca nu vrei, nu spun!

Valentina
http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_zamfir/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Kristinid...felicitari mamico!sa fiti sanatosi si sa ai o sarcina ca-n carti..
multumesc pentru informatii . sunteti dragute ca-ntotdeauna..
sa stiti ca am luat in calcul sfatul vostru de a face recoltarea acolo..deci asa vom face.
sotul meu nu vrea sa mearga nicaieri fara mine..asa ca vreau nu vreau trebuie sa merg...dar mai mult ca sigur nu o sa intru cu el...ca se rusineaza... si nu cred ca o sa-si poata face ceva..o sa astept pe hol.
e foarte bine daca mergeti la Calonfirescu cu spermograma si spermocultura de la dr Matei..el o prefera pe a iei si da tratament (daca e cazul) numai cand le are pe astea in fata..si nu altele..de aceea ne-a mai chemat inca o data dupa ce le facem..ce sa mai e o minune de doctor..sotul meu nici nu a cracnit cand a fost vorba de o a doua vizita..a zis ca mergem negresit...deci iar ma cara dupa el...si eu ma plang ca nu am ...pai el ce e, nu?

teo nu fi trista ca spermograma nu e chiar asa de rea..ia uita-te ce numar mare ai...cat despre mobilitate acelasi lucru am auzit si eu ca e cel mai usor de imbunatatit...cu tribulus si naprasnic...
fetelor..sa va zic ceva..am meu inainte nu prea avea o erectie chiar atat de grozava..daca ma apropiam de el si deveneam putin mai intimi..nu se "ridica nimic"...acum in schimb e beton ..daca ma apropii ...in doua secunde..."ma saluta"..e super...eu sunt atat de incantat..ca am intarziat o data la servici...ca sa-i raspund la "salut"...si toate astea din cauza lui "tribulum terente"..cum il numeste Calonfirescu..
v-am pupat si sa auzim numai vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tuturor!

KRISTIND FELICITARI din tot sufletul!Eram convinsa ca e bine si ca daca DD ti-a oferit cel mai pretios dar in clipa cand te asteptai cel mai putin nu ti-l va lua inapoi….acum sa ai mare grija de tine si comoara voastra!Sarcina cat mai usoara si sa ne tii la current cu toate amanuntele!Nu numai ca vin sarbatorile dar e si ziua ta de Craciun asa ca ai primit darul cel mai de pręt si uite de pe acum iti doresc LA MULTI ANI fericiti alaturi de familia ta care s-a marit cu un membru! Pregnyl se gaseste in farmacii, iti trebuie reteta!
Teo poate ar fi trebuit sa fie 3 zile de abstinenta ( eu asa stiu ca minim 3 zile maxim 5 zile ) ,voi ati avut 2 ˝ doar,in alta ordine de idei infectia cum a suspectat-o , explica-mi si mie ce inseamna necrospermie?Spermocultura cand e gata?Nu fii suparici, exista tratamente, cu siguranta e bine sa ii dai si Tribullus Terrestris pt imbunatatirea numarului si pt a fi mai “neastamparati”, iar daca iese o infectie trebuie sa va tratatii amandoi.F bine ca ati facut-o , e un pas inainte!
Copilut BHCG nu iti va face la spital, ar trebui sa iti faci tu analiza ceva mai repede, eventual cu taxa de urgenta poti primi rezultatul in aceeasi zi ( cu o zi inainte de operatie sa o faci ) dar nu stiu exact unde se face, poate te ajuta fetele care au procedat asa.In ce zi vei fi la operatie?Ar fi bine sa stii sigur ca daca tot faci laparo….e pacat sa nu iti verifice si trompele sa stii ca sunt functionale si permeabile….Sa nu consideri ca daca incercati de 2,5 ani nu se poate intampla acum….Kristind incerca de 2 ani si a ramas tocmai in luna cu laparo…Multa bafta!!!
Maria draga noastra Vali a deschis un subiect intitulat GIFT , multi pupici si o zi frumoasa!In z 26 temperatura 37 e bine….poate e luna norocoasa, DD sa tea ajute!!!
Vali eu analizele le incep din ianuarie, e o lista destul de lunga dar importanta, unele le am facute ,altele le voi face, Doamne ajuta!Multumesc scumpa, ai grija de tine!
Ioana ma bucur ca te-ai linistit si e totul spre bine, mult succes la inseminari!
Fetelor va pup si acum fug…am un curs pt inspector protectia muncii si am cam absentat din cauza laparocopiei, revin mai tarziu!!!


Kora

Mergi la inceput