Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Inuta cred ca tb repetati analizele. Nu stiu care e diferenta intre B si D. Unul o fi mai evoluat decat celalalt? Uita-te pe antibiograme si vezi la ce e sensibil streptococul. Dc scrie si la tine cipriol at il poti lua dar mai bine sa-ti prescrie un dr bun ce sa iei. A... si sex protejat pana cand avezi rezultatul de la analize ca nu mai aveti nici unul brontozaurul

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

miki multumesc.
sotul a inceput acum vreo 10 zile sa ia ciprinol si nespunandu-mi nimeni ce sa fac, nu am facut nici sex protejat nimic...fir-ar.
imi vine sa le dau in cap.
daca incep sa iau acum e ok? pot lua? ca avem 3 luni timp in care tot trebuie sa luam. crezi ca daca incep cu 10 zile peste el tratamentul e rau? influenteaza cu ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Inutza nu mi-ai spus dc ai antibiograma la streptococul tau si dc scrie acolo cipriol sau substanta care o contine. Acum se mai pune pb dc tratamentul care l-a facut pana acum a fost facut degeaba pt ca ati facut sex neprotejat.
Cate zile mai are sotul tau de tratament?
Unde anume s-a descoperit streptococul? La urocultura?
Tu nu ai luat nici un antibiotic pana acum?
Aveti 3 luni pt ce, ca nu am inteles .

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

miki.pai stai sa vezi
el si-a facut spermocultura si lui i-au facut antibiograma..de aici => streptococul D . la antibiograma i-a iesit nu mai stiu cum se numeste substanta..si medicul(calomfirescu) i-a dat cipriol cate doua pastile pe zi, timp de 15 zile..timp de trei luni...deci ma gandesc ca desi am facut noi sex neprotejat..si desi a luat tratamentul degeaba..cred eu..(acum ca nu mai pot da timpul inapoi) o sa ia pana la trei luni..si sper sa-i treaca

mie la secretie mi-a iesit streptococul B (nu stiu care e diferenta dintre cei doi streptococi)..si mie nu mi-a facut nimeni antibiograma (nu stiu de ce la dracu imi vine sa mor de nervi) si deci nu am luat nimic.
l-am sunat pe tutunaru si i-am zis ce am ..era pe 28 dec..si mi-a zis ca in ianuarie nu pot veni in ziua 10 cm ca nu era in tara si sa vin in februarie..in ziua 10..deci pe 8 -10 feb..si ca pana atunci sa nu iau nimic pentru streptococul B...pai la naiba dar nu mi-a zis nimic ca treuie sa folosesc prez sau chestii de genul asta. si calomfirescu cannd k-am intrebat daca nu e transmisibila a zis stai draga linistita sa ia doar sotul. ce cretin..si la mai si incurajat ca o sa faca sigur bebe cu o mobilitate de 10 % de se crede al meu acum superman..si nici nu vrea sa auda de vreo interventie IA...

in fien, scuze..sunt super ofticata. prea multe greseli.
ce ma sfatuiesti sa fac acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pai... Inuta nu sunt dr dar sa-ti dau cateva sfaturi/idei.
--Sex protejat neaparat.
--Pe tine ar fi tb sa te intrebe dc vrei si antibiograma pt ca de ob asa se procedeaza si mai dai niste bani pt ea. Adu-ti aminde dc ai mai dat bani at cand ai ridicat analiza pt ca e posibil sa ai antibiograma la ei.
--Dc nu ai antibiograma du-te si repeta analiza cu antibiograma cu tot si iei apoi ce scrie acolo.
--Dr T o fi zis ca-ti da tratament pt tine si sot cand se intoarce din concediu si de aceea nu ti-a zis nimic de protectie.
--Dr Calomfirescu nu stiu de ce nu ti-a dat si tie antibiotic dar poate .... o zice ca nu tb sa te tratezi si tu. Eu stiu ca ac infectii se plaseaza de la unul la altul mai ales dc sunt rezistente la antibiotic (asta zic pt ca i-a dat 3 luni).
--Azi e marti si maine are dr Damian ore la Centrul de Planif Fam. Poate mai apuci pt maine o programare dc nu pt miercurea urmatoare. Tel e pe prima pagina .
si nu mai fi trista.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

multumesc tare mult MIKi.
sunt putin suparata, sper sa-mi treaca.
imi pare rau ca l-am chiunuit pe Cristi pana acum cu antibioticul degeaba si numai din nestiinta mea. asa voi face. sex protejat si cum ziceai tu si scumpa mea Catty o sa repet analiza si voi cere antibiograma sa vedem la ce e firava infectia aia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalalili spune:

Buna Miki- Miki .
Am venit aici.
Nu mi-a zis nimic dr de endometru ingrosat (parca asa ceva ziceai ).
Nu am rezultatele sotului in fata dar din cat imi amintel era vorba de vreo 5mil de , 10% mobilitate, morfologie normala. Noi ne-am mutat acum in casa noua si nu stiu exact pe unde le-am pus analizele ca sunt mai multe. L-am chinuit de mai multe ori.
In legatura cu undestorul ti-am spus ca acum nu mai ia.
A fost o perioada cand am incercat cu branca ursului. Am baut si eu si sotul o gramada de sticlite (cate 2 lingurite pe zi ca nu ne ajungea cate una cat scria pe sticluta , ca sa-si faca efectul) dar nu m-am ales decat cu o alergie , un fel de urticare pe care o fac din cand in cand si iau cand apare cate o pastiluta de alerid ca sa-mi treaca. Ce nu asa face de dragul unui ingeras dar .... nimic. P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lalalili bine ai venit printre noi. Imi pare rau ca nu gasesti analizele hormonale. Nu-ti aduci aminte dc erau bune? FSH , LH, testosteron , prolactina, estradiolul , cam astea sunt cele mai importante. Spermocultura si urocultura a facut?
Avalonel mai esti suparat? Ce ti-a spus S?
Nusy te urcasi pe magar si disparusi in ceata?
Copilutzu nici tu nu mai vrei sa intri? Pe cand e urmatoarea IA?
Pisi rau ce esti. Iar disparusi? Mai ai shampanie?

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mikisor, am fost dar mi-a trecut... am vorbit cu dr.Soare si m-a lamurit cum e situatiunea: gigeii sunt aglutinati dintr-un motiv, nu asa de nebuni... i-a dat sa faca investigatii suplimentare, chlamydia din sange si anticorpii antispermatozoizi. O sa le faca pt ca nu are de ales!!! desi acum intre noi fie vorba nu cred ca o sa-i iasa chlamydia pt ca eu am facut analiza de 2 ori si mi-a iesit negativ... sssst, sa nu ne auda ca si asa da din colt in colt ca nu-i place sa i se ia sange, il apuca lesinul!

Scumpele mele dragi, m-a molipsit si pe mine Pisix si vreau sa fac si eu niste modificari, reparatii capitale laparo si histero repede-repejor... vreau sa-mi schimb tunsoarea... sa ma las de fumat si sa ma plimb peste hotare. cam asta vrea, sa vedem ce-o iesi... Bate suflu nou pe aici! Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon ma bucur ca ti-a trecut.
Si dc tot e moda listelor hai sa fac si eu una cu toate ca am zis ca nu fac.
Pana in martie termin cu renovatul (cu balcon cu tot).... dupa ce termin bucataria plec peste hotare la plimbat si shoping (pt casa).... pana in martie as vrea o vizita la dr Damian ....ne operam ,sotul biopsie testiculara iar eu laparo+histeroscopie (dc se poate in ac timp) .... dc e buna biopsia trecem pe drumul FIV-lui iar dc nu pe a IAD-ul .
Deci Pisi si eu o sa raman gravi anul asta. Poate ne incuscrim. Baietelul meu (pe care o sa-l cheme Cezar-Gabriel)cu fetitza ta.
Avalonel ma incuscresc si cu tine dc vrei ca mie mi-a spus o ghicitoare ca o sa am gemeni (of...ce bine ar fi pt ca dc e vb de gemeni inseamna ca e ceva bun la biopsie si fac FIV-ul)

Mama ce de vise frumoase! Plutesc
pt toate fetele.

Miki

Mergi la inceput