Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, nu stiu daca m-am exprimat bine, pt ca sunt cam incoerenta acum, ideea e ca dr.Soare ne-a trimis la spermocultura si urocultura dupa ce i-a analizat sperma la microscop, a zis ca sunt leucocitele mari sau asa ceva si ca e posibil sa fie o infectie acolo... O sa-l sun sa vad ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Fetelor am nevoie de niste informatii ! Voi sunteti mult mai documentate decat mine la capitolul si azoospermie . Sotul mau a facut vreo luna tratament cu vitamine C, E, magne B6 si maca si inca o luna cu toate astea + augumentin pt a veni de hac eventualei infectii la prostata !!! Se poate ca infectia sa afecteze ? E vb de o presupusa infectie pt ca nu s-au facut investigatii in acest fel. Ce stiti de varicocel... eu am citi undeva ca nu el ar fi de vina pt azoo.
Andra la Medsana dr ne-a spus ca sunt 80-90% sanse sa se gaseasca prin biopsie.
Miki chiar ma intrebam ce mai faci, ca nu prea ai tarcoale pe-aici !
Pisix interesant plan ! Spor la realizarea lui !
Va multumesc pt urari !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Ioana78, pacienta cui ai fost la Medsana?Si noi am cochetat cu clinica asta cam 8 luni de zile...isi vand foarte bine imaginea....nu stiu daca si rezultatele si credibilitatea lor sunt reale.
Stiu ca cei de la Medsana ne-au spus ca biopsia la azoo se face concomitent cu FIV-ul, ca daca gasesc gigei, sa ii foloseasca atunci, in stare buna, necongelati.Exista riscul ca, la a doua biopsie sa nu mai gaseasca.Asta ne-au spus noua cei de la Medsana.Tie ce ti-au spus?
Miki,Nusy,Avalon,Pisi,Pisix,Vrembebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Andra noi am fost la dr Ancar. Am vazut ca multe fete de pe net cu probleme mergeau la el. Intr-adevar e super reclama lor...Eu am fost dezamagita ca nu a incercat prima data ceva tratament pt azoo (poate era constient ca pierdem vremea ! ) si nu imi placea ca se facea fiv pe loturi si daca nu se gaseau soldatei la bio trebuia cu donator , iar eu nu vreau asa. Eu in mai anul trecut am vrut sa fac fiv acolo, dar m-am razgandit pt ca am vazut ca sunt multe fete care au reusit sa faca lor prin ICSI la Szeged si asa am ajuns la unguri. Am vrut sa mergem si la dr Soare, dar darbatelul s-a saturat de tratamente fara rezultat si am decis ca e mai bine sa incercam ICSI si sa nu mai pierdem vremea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon uite ce scrie in dictionar la aglutinare= Aglutinarea reprezinta o reactie specifica de aparare a organismului, ce se caracterizeaza prin adunarea in mici gramezi a globulelor rosii, bacteriilor sau altor elemente, in prezenta anticorpilor corespunzatori Deci.... eu inteleg ca e vb de niste anticorpi, dar care anume nu stiu sa-ti spun.
Ioana ai primit raspunsul meu pe messenger dupa ce mi-ai dat analizele sotului tau pe PM? Nu sunt sigura dc ai primit raspunsul meu atunci.
Iar acum sa-ti raspuns la ce ai scris tu aici.
1. Ce fel de maca ii dai? Dc e de la FLP e OK.
2. Infectia aceea poate afecta gigeii.
3. Antibioticele in general afecteaza gigei. Dupa un tratam cu antibiotice tb sa astepti 10 zile sau chiar mai mult ca sa refaci o spermograma. Vitaminele se dau dupa antibiotic.
4. Varicocelul afecteaza productia de gigei dc este avansat.
Parerea mea este ca ia prea putine naturiste. Eu as mai introduce napraznic(pulbere sublingual sau 6 capsule/zi), tribulus terestris, carnitina si omega 3. Mancare tb sa fie cat mai naturala, fara prajeli si grasimi animale.
Vezi ca e trecut pe prima pag un tratament in limba engleza. Poate te mai inspiri de acolo.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Merci, Miki pentru lamuriri! Fata saritoare, ca de obicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

buna dimineata.
am si eu o nelamurire. citind ce a raspuns Miki..am dedus ca al meu sot nu i-a medicatia corespunzator.
Miki..poti te rog sa-mi spui cum trebuie sa procedez sau daca e bine cum le ia el? :
dimineata: ciprinol (antibiotic, are streptococul D), prostenal, tribulus terestris, panax ginseng fiola..la 6:30..le ia o data pe toate...
la 18:30 :ciprinol (a doua pastiluta)
22:00: tribulus terestris si seleniu -zinc

ai zis ceva de genul ca antibioticul afecteaza gigeii...e posibil? pai noi ne luptam sa0i readucem la viata si medicatia asta ii omoara?
please help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Inuta Mie S asa mi-a spus ca antibioticele afecteaza gigeii. Voi acum tratati o infectie da? Deabia dupa ce ati reusit sa tratati infectia mai trece o perioada de refacere a organismului deoarece a fost slabit in urma administrarii antibioticelor si abia dupa aceea incep sa se produc gigei. Mie S mi-a zis ca dupa antibiotice tb sa lasam cam 10 zile ca sa poata face spermograma pt a vedea un rezultat real . Rezultat bun vezi abia dupa ce face min 3 luni de tratament naturist. Acum nu spun ca nu ii fac bine naturistele luate cu antibioticul dar nici nu cred ca isi fac efectul prea mult. Dc scapa de infectia se ia Urovaxom 10 zile /luna timp de 3 luni pt a nu reapare infectia. Ac Urovaxom este un fel de vaccin.
Tratamentul pt streptococ il faceti amandoi? Dc nu, at nu e bine. Il plasati de la unul la altul si degeaba ia antibiotice.
Sper ca nu te-am zapacit mai rau.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

miki trebuie sa-l iau si eu?
pai nu stiam ca nebunul de dr nu mi-a spus nimic.
off, fir-ar.
pai o sa iau. pot lua fara sa-mi zica medicul si doar cu de la mine putere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

lui i-a iesit streptococul d si mie B...
ce naiba sa fac?
MIKI..te rog mult ajuta-ma.
sa iau ciprinol si eu?

Mergi la inceput