Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

cami, iti multumesc ca iti impartasesti experiaenta cu noi.... mie personal imi dai puterea de a merge mai departe si de a trece peste toate greutatile cu care se poate confrunta o azoogirl... iti doresc tot binele din lume si mai ales sarbatori fericite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dragelor, Miki, PisiX, nu m-am suparat, nu sunt o fire suparacioasa, ma bazez pe intuitie in relatiile cu cei din jur si intuitia imi spune ca sunteti niste fete tare de treaba. Imi pare rau, Pisix ca ai probleme cu gastrita, poate totusi cu un tratament adecvat o vei tine sub control, e naspa ca tot stresul la care suntem supusi ne afecteaza in planul sanatatii, o stiu pe pielea mea chiar acum... Eu credeam ca esti plecata la vreo actiune de caritate, pacat de confuzie, probabil ca va fi nevoie de o noua programare la dr.Damian si planurile sunt date momentan peste cap. Ai grija de sanatate!

Cami, stii ca sunt alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Pisix, scumpa mea, sa stii ca si la oligospermie i s-a raspuns Inutei imediat ce a postat..n-a lasat-o nimeni sa astepte raspunsul..
In afara de asta,aici,la azoo,chiar tu i-ai scris dupa primele ei mesaje,sa revina cu amanunte(insemnand rezultatul spermogramei) ca o putem ajuta...si fata asta a facut...a revenit cu amanunte.
Oricum,tu esti o fata tare buna ,care contribuie foarte mult la strangerea informatiilor de la acest subiect,si Inuta si Syl nu trebuie sa se supere..asa ca le asteptam sa revina,daca mai au nelamuriri.Un dulce pentru tine si pentru ele!

Mikishor: iti tin pumnii maine,la 3D!

Andra: Ai inceput sa suni?

Avalon: asadar,te orientezi spre Tutu?

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nusy nu-mi mai tine pumnii pt ca 3D cazu. Nu pot ajung la Buc deoarece sotul nu ajunge acasa in timp util . Ma impushc. Poate ajung la anul sau la alalalt sau cand o sa fiu ca madam Iliescu.

Pisi meu , asteptam de la tine vestile (de la 3D) si lasa nervii ca nu e buni. Ti-am spus sa iei capsule de ulei de germeni de grau care sunt un pansament pt stomac si cele de la GNLD contin si vitamina E naturala care e f buna pt infertilitate (in spec pt endometru). Poate iti regleaza si CM ca eu cand am luat au venit rushii puhoi, si eram la Paris cu tamponele minuscule pt pic-pic.

Adra, unguroaico, ce mai zici?

Avalonu dulce.

Ioana78 asteptam vestile de la Szeged. Poate o intind totusi spre Szeged pt ca am impresia ca ajung mai repede acolo decat la Buc.

ZisaCami,Inutza, Syl, Vrembb (si eu vreau bb),Tabitha (ce mai faci?), Orchis(ai disparut) pt fiecare o si un -ic




Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna seara ..
poate ca s-a inteles gresit dar eu chiar nu m-am suparat pe nimeni, ci doar mi-am cerut scuze daca am suparat pe cineva. Eu ,asa cum am spun, va citesc in continuare.
A, sa nu uit, sa dizolv neintelerea cuiva..: in momentul in care am scris in prima zi pe forum, nu stiam care e modalitatea de vizualizare a mesajelor..si poate va aduceti si voi aminte ca in prima zi in care v-ati logat..mesajele voastre nu se vedeau imediat..si se scria in dreptul orei la care apare mesajul..(care din a doua zi mi-a fost acordat si mie acest drept de a vedea acest lucru)..ceva de genul..mesaj ne-moderat...asa ca suspiciunea mea ca cineva, va reusi sa-mi citeasca mesajele era destul de mare si din care cauza m-am decis sa postez acolo unde citindu-va puteam observa ca poate voi primi raspuns si intelegere.
am primit mesajele voastre...pe care le-am putut citi abia peste o ora....desi ele au fost postate la orele respective..eu nu le puteam vedea..nu stiu de ce..in fine asta probabil ca este modalitatea de administrare a site-ului,.si pana la urma administratorii au dreptate sa-l evalueze la inceput pe cel care scrie si apoi sa-i permita vizualizarea..in fine...GATA..am terminat.
ideea e ca va citesc in continuare..si pisix..nu m-am suparat..chiar sa stii ca-ti multumesc mult pentru ca m-ai trezit la realitate...dur, intr-adevar dar adevarat.m-ai facut sa sper mai mult decat inainte..eu va multumesc mult de tot tuturor...si daca nu se supara nimeni, mi-ar face placere sa scriu aici..pentru ca ma simt mai apropiata de voi..Nu pot explica asta..dar asta simt. Cine vrea sa-mi citeasca mesajele bine,cine nu..promit sa nu ma supar..:)
Pot sa va spun ce am facut azi? Am fost la Dr T...si sincer am stat si am asteptat 2 ore..erau la coada 18 fete numarate...si cand am intrat..m=a tinut 2 minute pe ceas..sotul meu era pe hol si numara minutele in sensul ca nu avea rabdare sa afle ce o sa-mi spuna dr...de dinainte de a intra la el..asa ca era cu ochii pe ceas...si nu i-a venit sa creada.
m-a costat 500 de mii sa se uite pe analize..si sa-mi spuna sa le repet...la ids..si sa vin in ziua 10 cm la citez "cand suni pentru programare, cuvantul cheie este monitorizare"...si atat..nimic mai mult. am intrebat..pai sotul nu i-a nimic? "NU,a..stai.spune-i sa ia tribulus terestris de langa hanul lui manuc.."..si atat.urmatorul...
am ramas socata...
fetelor chiar asa s-a schimbat? eu am toata speranta in medicul asta..cum o sa ma pot intelege cu el? asa e orice doctor? te expediaza imediat? nu-mi vine sa cred . inca sunt putin socata..am zis ca poate aflu mai multe informatii de la el si nimic nimic..sunt mai prostita decat am fost cand am plecat chitita spre el..
in fine, luna viitoare ma prezint iar..si pana atunci..tribulus terestris..
v-a pupic si sa stiti ca-mi sunteti tare dragi.
nu scapati asa usor de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

scuze pentru greseli..care sigur exista.
dar sunt foarte obosita..acum vreo 40 de minute am ajuns acasa..si de abia asteptam sa va scriu.
nu mai pot modifica nimic acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

inuta12 - ma bucur ca nu esti suparata pe mine ... chiar imi pare rau. E normal sa-ti faca placere sa vorbim, ne uneste acelasi necaz, avem aceeasi mare dorinta si ne impiedica acelasi lucru sa-l realizam.
Cat despre Tutu, eu am dat 1 mil pt 6 min. ...Dar asta e ! Am patit si mai rau : la Sabyc o consultatie de FIV (asta inseamna ca ei te intreaba de sanatate, tu le raspunzi) costa 100 eur (10 min).
Draga mea, disperarea se taxeaza ... Faza la Tutu e ca am o gramada de prietene care s-au dus la el dupa ce au fost la n medici si si-au rezolvat problemele... Asta e, nu-i usor sa mergi la un doctor competent ...si adevarul e ca nu prea are ce sa-ti faca/zica din prima; important e sa 'intram in sistem' :-)
nusy - am zis io ca mai rau fac daca ma apuc sa-mi aberez toate gandurile;nu am stat sa verific daca a primit sau nu raspuns... pur si simplu m-am gandit ca saracuta probabil ca nu i s-a raspuns; eu am un subiect pe care intru (nu zic care, ca iar imi fac bube in cap) unde intra fete noi si intreaba disperate niste lucruri si nu le rasp. nimeni pt ca fiecare rasp numai la cele pe care le cunosc.Ok, am tras concluzii aiurea si am reactionat aiurea, fara logica, asa ca mai multe explicatii nu-si au sensul;nu trebuie sa ma convingi de nimic, am recunoscut ca am gresit :-)
avalon - merci baby ... da, si eu am hotarat ca de azi sa o iau mai incet ...probabil ca in perioadele mai aglomerate chiar voi intra mai rar pe dc (de cele mai multe ori, ca sa ajung sa scriu aici stateam pana pe la 3 noaptea si uite ca m-au ajuns si pe mine); Din pacate, la endoscopia de azi mi-a iesit ca am ulcer: o gaurica mare si doua mai mici :-(
miki - si eu sunt suparata ...din cauza ca am dormit azi mai mult dupa anestezie nu am mai ajuns la Dracea ... si asa ma chinuisem sa ma programez ... si eu probabil ca abia la anul mai ajung :-(
Dupa prima luna de tratament, daca mi-e mai bine ... iau ce zici tu.
Fetelor, eu voi avea o saptamana foarte aglomerata pana pe 18 inclusiv, asa ca nu stiu cat de des voi intra ... In plus, am o perioada cam ...depresiva deci ....astept sa treaca

ps : syl74- cred ca te-a deceptionat f tare mesajul meu de nu ai mai dat nici un semn ... as vrea sa pot sa fac ceva dar acum e tardiv. nu pot decat sa sper ca-ti vei da seama ca n-am facut-o cu rea intentie, pur si simplu izbucnesc aiurea si pe cine nu trebuie uneori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pisix, imi pare rau sa aud ca ai ulcer... acum cativa ani am ajuns si eu la spital din cauza unei crize, aveam senzatia ca am un cutit infipt in stomac si nu puteam sta dreapta din cauza durerii, tot pe fond nervos, schimbasem serviciul si m-am trezit dintr-o data ca trebuie sa fac fata unor situatii noi care veneau peste mine in avalansa. Stiu ca mi-au dat un medicament care a facut minuni, famotidin se numeste, pur si simplu o jumatate de pastiluta iti ia durerea cu mana, este cel mai bun pt ulcer. Dar eu te sfatuiesc sa faci analiza helicobacter pylori, aceasta bacterie este responsabila uneori de aparitia ulcerului si se trateaza diferit.
Iti doresc sa te insanatosesti cat mai repede si sa nu mai fii suparata, de data asta am senzatia ca te-am suparat eu cu ceva... daca este asa, atunci te rog sa ma scuzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pisix imi pare tare tare rau ca s-a confirmat ulcerul si nu e doar gastrita. Incearca sa nu te mai superi ca tu esti o fata tare speciala si e pacat. Tb sa lupti sa fi sanatoasa pt FIV.

inuta12 ca tot zicea pisix la una din postarile mele anterioare ca-s ca un spiridus ca mai apare din cand in cand... am sa-ncerc sa-ti raspund si eu.
In primul rand dr. T este ffff ocupat, deci nu ai sa vezi consultatie cu povesti 20 min, ci totul expeditiv. Acum depinde f mult de asteptarile tale.
In legatura cu faptul ca te-a pus sa refaci spermograma. El are incredere in dr. Matei. De asta te-a trimis la IDS sa refaceti spermograma la Matei.
Referitor la celelalte intrebari pe care le-ai pus pe alt thread:
In legatura cu monitorizarile. Constau in urmarirea dinamicii foliculului pana la ovulatie (daca aceasta are loc). Costa 150 RON (1 500 000 lei vechi)/luna. Adica indiferent de cate eco vei avea nevoie in luna aceea (2,3,4 cate sunt necesare) intra in cei 150 RON pe care ii platesti la inceputul monitorizarii.
In legatura cu raspunsul lui vis-a-vis de foliculul tau de 19 ca poate il mai ai. Cred ca se referea la faptul ca foliculul poate sa creasca suficient dar asta nu inseamna neaparat ca are loc si ovulatia (adica foliculul elibereaza ovulul).
In mare T cam asa procedeaza:
Face cateva luni monitorizari sa va cum sta doamna: ovuleaza, nu ovuleaza, cum e endometrul etc. Eventual daca se impun stimulari.
In aceasta perioada se ia la puricat sotul: spermograma la dr. Matei.
Daca sotul sta bine si ovulatia are loc trece la verificarea trompelor prin laparoscopie.

In legatura cu apartenenta la acest grup si postarea aici ... uite cat am scris eu si nu fac parte din azoogirls. Dar citesc acest thread si-mi sunt tare dragi fetele si cand am crezut ca pot ajuta sau am avut ceva de spus am postat si nu m-a dat nimeni afara si nici nu mi-am luat rosii in freza. In fond TOATE suntem unite de o mare suferinta: infertilitatea. Indiferent ca problema este la noi sau la sot. Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate acolo si suntem aici la aspirante sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta.
Mult succes!

Miki tie iti trimit un special. Este foarte interesant articolul pe care mi l-ai trimis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syl74 spune:

Pisixsa nu crezi ca sunt suparata pe tine, ptr. ca nu este adevarat- toate avem mici probleme zilnice, ce sa mai spun de stres.Imi pare rau pentru ca ti s-a confirmat ca ai ulcer si nu gastrita, asa ca sfatul meu este s-o lasi mai moale cu stresul, chiar daca nu se poate in totalitate.
Noi ne-am decis sa incercam vreo 2 luni un tratament naturst, dupa care va repeta spermograma iar eu voi face HSG-ul.Voi face tot ce-mi va sta in putinta sa am un . Si pana atunci, chiar daca sunt mici sansele, incercam natural-azi ziua 16 din CM, cu ovulatie in ziua 14, am de zor si in z13 si in z14.
Tuturor fetelor si sa nu uitati ca "speranta moare ultima "!

Mergi la inceput