Azoospermie - cap 5-

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor,
Avalon, Pisix
Am vazut ca s-a discutat despre mesajul meu (de dupa laparo cu dr. T) pe aici.Ca sa va confirm, dr. T face deja FIV cu dr. Matei.Am aflat de la voi ca procedura se va desfasura la Sabyc si ca incepe de luna aceasta...Va rog frumos daca aflati amanunte legate de acest subiect sa imi scrieti si mie pe forum sau pe PM pt ca asa cum ati aflat, eu din ianuarie vreau sa incep toate pregatirile pt FIV.Va dati seama ca as fi tare fericita sa aud de reusite la dr T pana voi incepe eu....Doamne ajuta pe toata lumea!
Pisix ma bucur ca ti-a placut dr. T , e un scump si tare sufletist...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrembebe spune:

buna fetelor! in ultima vreme am fost cam lenesa, nu v-am scris, dar v-am citit!
gabriela, ce sa-ti spun.... date fiind circumstantele, bine ai venit la noi, ca e tare bine sa poti sta de vorba cu cineva care are aceleasi probleme cu ale tale...
in privinta IAD-ului sunt de acord cu celelalte fete. asta ar trebui sa fie solutia finala. sa nu faci ce am facut si eu. sotul meu e diagnosticat tot cu azoospermie. am fost la un singur dr si l-am crezut pe cuvant. dupa ce a vazut analizele hormonale cu un FSH maricel ne-a spus ca singura solutie e IAD-ul sau adoptia si asta doar din cauza FSH-ului. a spus ca ne face si o punctie, doar asa ca sa ne demonstreze ca nu sunt gigei ...... si am facut si punctia si intradevar nu s-au gasit gigei...in plus am inceput sa facem IAD. am facut 3, si nici una nu a reusit.... asta e!!!
dupa ce am citit ce au scris azoogirls aici, m-am decis sa merg si la alti medici si datorita lor am gasit un dr care mi s-a parut super. am facut programare la dr. Soare (pentru inceput) care mi-a explicat ca era normal ca nu gaseasca gigei, ca punctia nu se face asa, doar ca sa demnostrezi ca nu e nimic acolo, ci din contra ca sa gasesti ceva si ca in nici un caz nu se face fara un tratament anterior pentru a se micsora FSH-ul. in plus a spus ca punctia asta, pe termen lung, nu are tocmai efecte benefice.

concluzia: nu te grabi cu punctia si nici cu IAD. mai bine incerci sa mai vezi si alti medici. eu am facut IAD-urile la giulesti, unde costa 2 milioane. nu am fost multumita absolut deloc de dr. moisa, tipa care prepara sperma si care se ocupa de banca de sperma...

sunt bucuroasa ca anul asta de craciun, chiar daca nu o sa am un bebe alaturi, macar am o programare la un dr care are rabdare sa-ti explice cum stau treburile si care nu are atitudine de dumnezeu... increderea in medicul care te trateaza si optimismul cred ca sunt cheia succesului in cazul azoo.... deci capul sus si sa stii ca lupta de de lunga durata, sa nu te astepti la minuni intr-o luna, doua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Buna.
sunt noua pe forum. va citesc de vreo 2 zile..mai exact de marti cand am aflat in urma spermogramei ca sotul are oligo astenoteratospermie...""nasol rau"" mi-a spus un medic din giulesti..asa ca sa-l citez..
ideea e urmatoarea..pe langa faptul ca sunt super stresata...tot citind informatiile voastre..am inteles ca vitamina e nu e buna.
eu i-am dar sotului sa ia...intr-o program de genul..luni,miercuri si vineri cate una dimineata....si cred ca a golit o cutie..oare influenteaza cu ceva faptul ca a luat vitamina E? doamne, cred ca m-as impusca..va rog din suflet ajutati0-am cu o informatie...
nu prea stiu multe nici despre oligospermia asta...
sunt cu nervii la pamant si incerc sa fiu tare pentru el...caer saracu a plans cand a aflat..
ne iubim tare mult si vreau sa fac tot posibilul sa fie bine.
ce trebuie sa fac? unde sa merg?
medicul acela mi-a spus ca nu am nici o sansa normal..
dar nimic altceva..
era prea preocupat cu altcineva care avea o sacosa plina..
ce trebuie sa faC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Mickilina cu toate ca esti dezamagita acum sa stii ca esti "barometrul "subiectului. Sincer tu imi dai putere sa trec peste problemele pe care le avem , tu m-ai ajutat sa merg mai departe si sa trec peste nemernica asta de azoo. Asa ca ..nu stiu ce m-as face fara tine .
pup] pe amandoi obrajorii!!
FETELOR!! NU STIU CE M-AS FACE FARA VOI!!!

Gabrielutza(scuze ptr. diminutive...dar mama diminutivelor scrie pe fruntea mea )
Eu am facut sambata 2 decembrie-> IAD . Sunt pacienta dr. Cocei .Mi-a facut monitorizarile si pe 2 dec. daca nu a putut venii la spital a vb. cu dr. Dascalescu si prof. Marinescu sa imi faca IAD. Ca analize....Am facut HSG si Histeroscopie. Si cam atat...dar, cred ca in functie de pacient se da analizele...Singurul loc in care poti face IAD este Giulesti , ptr. ca numai acolo exista banca de sperma.
fata!!Si daca mai ai intrebari , nu ezita!!
Inutza cu parere de rau Vitamina E influenteaza negativ fertilitate masculina ( chiar iremediabil -> luata fara prescriptie medicala si in exces..) sper sa nu te dezamagesc prea rau..!!
Aaa si stii ce zic io sa faceti ???Sa va ridicati moralul unul altuia , sa va iubiti in continuare , sa sperati, sa nu va invinovatiti , si sa mergeti in continuare la dr.!!
Iar despre dr. SCHIMBA-L ! ! !


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Pisix esti bagata in "priza"? Vad ca nu iesi dintr-un cabinet ca intri in altul. Tutu asta mare smecher e, auzi scaun rosu ... acum vreau si eu la el
Sa-mi pove si de Calomfirescu. La Damian ati fost? Pe mine m-ai zapacit cu consultatiile tale. Ia pune-ti tu aici programul ca sa stiu ce sa te intreb
Chiar mi-e dor de tine Nu-ti mai spun ce pap.
Avalon pt ca ai luat de capul tau maca. Nici nu ai intrebat pe aici dc e bine sa o iei pe perioada stimularii.
Hai ca nu sunt chiar asa de panicata cu vizita la Giuly, mai glumesc si eu ca sa uit de azoo asta.
Eu zic ca sotul tau sa faca un tratament de 3 luni la S si apoi sa faceti FIV-ul. In 3 luni ai timp sa te hotarasti unde vrei sa-l faci ca vad ca esti ca o albinuta si pui intrebari pe la toate subiectele. M-ai zapacit si nu reusesc sa ghicesc cam unde si ce vrei sa faci .
Vrembebe ai reusit sa dai de dr S? Sunt fete care incearca de mult si nu reusesc. Dc sotul tau face un tratament si reuseste sa scada FSH-ul inseamna ca e pe drumul cel bun. Puteti repeta punctia pt a vedea dc e ceva acolo dupa 3 luni si apoi (dc gasiti ceva) decideti dc continuati cu tratamentul sau faceti un ICSI cu biopsie testiculara. Succes!
Inuta12dc i-au dat sotului tau o capsula la 2 zile e f bine. Era rau dc lua 1 sau 2 in fiecare zi.



Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Copilutz . Ma bucur ca esti optimista si ca am contribuit la asta. Cred ca neputintza asta a mea de a ma deplasa mai des la dr ma face sa va impulsionez pe voi. Nici eu nu stiu ce m-as face fara voi. Dc nu as citi pe aici cate ceva in f zi cred ca m-as culca pe o ureche si nu as face nimic in privinta azoospermiei. Din cand in cand cad si eu in butoi dar ma mai ridica fetele.
Ai reusit sa comanzi Maca la Innovatics sau ai luat de la FLP? Uite Pisix de la FLP a luat si i-a zis Tutu ca e totul OK pe acolo (endo, ovare).
fata si astept vestea cu II . Cand tb sa faci testul BHCG?

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Imi pare tare rau ca ne inmultim aproape saptamanal.EU TOT SPER SA FUGIM MACAR LA OLIGO....
Miki, un pupi dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Avalon – sincer nici eu nu ma recunosc dar cred ca dorinta de bb e asa puternica incat fac lucruri de care nu ma credeam in stare. Cat despre Miciner, aveam o parere buna despre ea dar deja sunt la polul opus... Si mie mi-a zis cat ma costa secretiile si m-a chemat la CFR ... No comment. Evident ca nu ma duc !
KoraPop – ma intreb de ce atata mister ... Nici mie nu mi-a spus exact cand incepe...Parerea mea este ca el vrea sa creeze o diversiune, pt ca nimeni nu vrea sa fie primul, si atunci sa para ca ...deja a mai facut :-) Ei, e doar o supozitie ...
Sincer, si mie mi-ar placea sa fac FIV la el dar, vom vedea; acum sunt setata pe Giulesti datorita dr Damian . Cat despre info, ai vazut ca eu cum aflu ceva, cum dau raportul. Sunt consitenta ca putem invata una de la alta asa ca ... ma conformez si va informez in legatura cu tot ce aflu
Vrembebe- draga mea, te felicit pentru unda de optimism pe care o emani si cuvintele frumoase care mi-au mers la suflet! Si eu simt la fel, macar sarbatorile acestea imi aduc speranta ca poate, la anul ...
Cat despre punctie ... esti sigura ca a fost punctie si nu biopsie ? Cine a facut-o ? Mie mi-a explicat dr Matei destul de multe ... punctia e o chestie superficiala ca sa dovedeasca de exemplu o cauza de obstructie (ceea ce in principiu se cam poate vedea si mult mai simplu). Punctia se face la nivelul penisului pe canalul nustiucum si e o intepatura cu acul, in timp ce biopsia e o taietura ce se face pe testicul si acolo poti vedea sigur daca e alba sau neagra. In plus, e imperios necesar sa fie realizata de un urolog f bun.
Multa bafta !
Inuta12- stim cam ce e in sufletelul tau ... dar ai nimerit bine ! stim destul de multe despre nenorocirile astea si daca nu gasesti in urma ceva ce te intereseaza, nu te jena : intreaba ! Din cate suntem s-o gasi macar una sa stie (miki e enciclopedia care centralizeaza si retine informatiile si noi spriridusi ajutatori – adica aducem informatii la enciclopedie; te asteptam si pe tine sa ne spui tot ce afli nou); si eu zic ca e doza mica si ca nu ai de ce sa-ti faci probleme ... Mai rau de mine ca i-am dat sotului in fiecare zi vreo saptamana; dar uite de exemplu acum i s-a recomandat din nou sa ia...(deci i-a recomandat medicul, nu eu, intelegi?)
Cand te mai linistesti nitel astept sa ne scrii ce alte info mai ai : analize, teste, etc. Noi te putem invata care ar fi pasii pe care sa-i faci, ca sa sari peste etapele nefolositoare pe care noi le-am parcurs ... din nestiinta de cauza (si peste medici de kk de care eu m-am saturat).
Copilutzu – mama diminutivelor ... mie nu mi-ai spus “mai pisule mai “ cum faci de obicei
Vai de mineeee, ai facut IAD si io nu stiam !!! Sincer in ultima vreme sunt asa chiauna ca uneori nu imi amintesc cum ma chiama ... Bafta draga mea draga si ... poate imi dai o veste emotionanta ca sa am cu ce sa imi alimentez sperantele mai ales cand ma vor apuca depresiile
Miki – da miki eu chiar cred maca de la FLP e ceva dupa care se simte ceva imediat: mi-am imbunatatit CM-ul considerabil (iar luna asta m-am sacrificat si nu am mai luat ca sa las sotului si deja uite imi intarzie ciclul); plus ca intr-adevar sunt “curata” , a zis dr ca totul arata perfect la mine; sunt curioasa cum va fi la ovulatie dar asta voi incepe sa aflu din ziua 10
Andrabirni- eu draga mea sincer nici nu visez la oligo, eu visez sa gaseasca ceva la biopsie, asta e cea mai mare spaima a mea; nu vreau sa ma gandesc la alta optiune


PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Stati mai ca am uitat sa va scriu noutatile:
1) Am fost azi la Calomfirescu si ne-a recomandat sa facem mai mult ...sex; cica asta face ca glandele sa fie mai antrenate si asta ajuta
Nu prea m-a impresionat ... e de treaba dar nu e ceva care sa fie remarcabil la el; nu stie unele chestii dar vrea sa para ca stie si zice niste aberatii
I-a recomandat sa-si schimbe stilul de viata: mult sport, mult sex,multe vacante, si abia apoi dupa 4-5 luni sa repete spermograma si daca nu si nu, trecem la biopsie...
A, si i-a dat si tratament dar nu m-am uitat pe el ca nu prea m-a convins
Ce ziceti, mai fetelor?
Prolactina a zis ca trebuie verificata si altfel, prin mijloace moderne nu cu sa turceasca.Cand l-am intrebat cum, a zis sa mergem la endocrinolog (si mi-a recomandat pe cineva super-tare : daca aveti nevoie va dau contactul).
L-am intrebat si pe el de congelarea spermatozoizilor si a zis ca nu-i afecteaza....
La eco i-a zis ca nu are epididimita desi el facuse doppler inainte
Ma gandesc daca am mai aflat ceva nou dar parca nu imi mai amintesc (competez pe parcurs daca am ratat ceva)
2) Au venit testele biochimice din Frantaaaaa ! Dar dr Matei e acum in FIV-uri si se elibereaza abia pe miercuri-joi
3) Maine am programare la Damian si vreau sa pun pe tapet o biopsie urgenta. Tare sunt curioasa !
Miki ina afara de maine la Damian mai am pe 11 la Dracea si apoi incep monitorizarile cu Tutu (cred ca de pe 13, depinde cu, imi vine ciclul)
Cam atat pt azi, daca mai am timp si forta, va mai scriu la noapte

PisiX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by pisix


Copilutzu – mama diminutivelor ... mie nu mi-ai spus “mai pisule mai “ cum faci de obicei
Vai de mineeee, ai facut IAD si io nu stiam !!! Sincer in ultima vreme sunt asa chiauna ca uneori nu imi amintesc cum ma chiama ... Bafta draga mea draga si ... poate imi dai o veste emotionanta ca sa am cu ce sa imi alimentez sperantele mai ales cand ma vor apuca depresiile

PisiX- Pisu' meu !!!


"Maca de la FLP" -> chiar asa o cheama??? Asa sa intreb la farmacie???
Si fara depresii ca vin sarbatorile!!
Sper si io din tot sufletul la o veste buna!
Pupa mama pisocul!!!

Mickilina maine imi da raspunsul o farmacista dragutzica de la Helpnet daca mi-a facut comanda..
Nu vreau sa fac testul BHCG ca mi-e frica de testul negativ si nu vreau sa dau apa la soricei...
Inuta12 vb lu' pisoias Mickilina este enciclopedia noastra draga si noi...spiridusii..dar...io.. cer scuze ca io seman mai mult cu Mutulica din Alba Ca Zapada...(am hardul mic - uit repede )... ...
Si...mai bine de mine...ca sotzul ascundea pastilutzele in noptiera!!!

Nu va mai faceti probleme...



PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput