Loc de intalnire al vechilor aspirante - cap.5

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

fetele mele dragi, va pup!

sorina , imi pare tare rau!

fug ca miorlaie mica si poate mai suge un pic ca noi avem ceva probleme cu greutatea

va pup!

dandana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

oauuu lume noua..lume noua...ma bucur sa va mai vaz pe'aci
va pupacesc pe toate!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asi,daca ai stii de cate ori am vrut sa te intreb,dar nu am indraznit...ce ai simtit cand l-ai adoptat,adik te-ai obisnuit repede,l-ai iubit din prima,ai zis ca-i al tau sau cu timpul a venit iubirea aia nebuna si neconditionata,incat sa fii in stare sa faci orice pentru el....daca nu vrei nu trebuie sa-mi raspunzi!Eu incerc sa ma pregatesc sufleteste,in caz ca nu o sa reusesc cu fiv-ul o sa recurgem la adoptie,sper sa nu se razgandeasca al meu...
Imi pun 1000 de intrebari,o sa fiu in stare sa-l iubesc,sa ajung sa simt ca este al meu cu adevarat,offf.....

Dandanuta,pupam miorlaitura mica!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

De ce sa nu indraznesti? Nu ma supara deloc sa vorbesc despre asta.

Noi ne doream foarte tare un copil si pentru ca nu venea am ajuns la un punct in care am avut de ales.Adica banii pe care ii aveam ii foloseam in continuare pe tratamente sau ne indreptam spre adoptie.Vreau sa iti zic ca noi nu am avut nimic impotriva adoptiei ci chiar ne hotarasem ca facem noi 2 copii si apoi adoptam unul.Deci eram la momentul alegerii.M-am tot gandit eu la sansele de reusita ale celor 2 metode si am ajuns la concluzia ca adoptia are sanse de reusita 100% sa am un copil.Si am inceput sa adun actele.Cand am avut toate informatiile + programarea la DPC mi-am pus in tema sotul (care a fost foarte incantat ca nu mai facem tratamente) si am inceput procedura.
Noi ne-am inteles ca vrem o fetita.Intre timp am si cumparat o rochita pe care o am si acum.
Dupa catva timp a venit momentul sa mergem sa vedem copiii.Asistenta sociala, o scumpa dealtfel, ne-a prezentat dosarul lui Razvan si noi l-am refuzat pe motiv ca e baiat.Dupa vreo 2 zile ne-a zis de o fetita si am mers sa o vedem.
Era la o casa de tip familial unde erau 3 copii.Doi sugari de 3 luni si o fetita de 2 ani.
Noi ne-am dus sa vedem fetita de 3 luni.Am intrat in camera de zi si era ora de masa.Fetita era alptata cu biberonul.Am vazut-o nu am simtit nimic.In sinea mea ma gandeam ce trebuie sa simt.Habar nu aveam dar pentru mine fata era un bebelus dragalas ca oricare altul.Asistenta a vazut ca nu exista nici o afinitate.Sotul meu stea si nu indraznea sa se apropie.Si el era foarte derutat.Ma simteam vinovata ca nu simt nimic .Saracuta fata era nevinovata.
La un moment dat s-a auzit un scancit usor.Se trezise al doilea bebelus.Calugarita (casa era a unor calugarte franceze) ia zis ingrijitoarei sa merga sa il aduca si pe baietel la alaptat.
Cand l-am vazut primul gand al meu a fost"vai ce seamana cu Bogdan , sotul meu".In secunda urmatoare am simtit ca mi se taie piciorele si aveam senzatia aia din adolescenta cand iti intalnesti iubitul de fluturi in stomac.
Cand ne-a vazut copilul ne-a zambit cu toata fatuca lui.Sotul meu s-a luminat la fata.Eu nu imi puteam lua ochii de la el.Nu mi-am dat seama imdediat dar sotul meu a stiut ca el este cel cautat.Si asistenta a zis ca a fost atat de evident ca el era copilul nostru.
Dupa asta a mai trecut o luna de vizite si apoi l-am adus acasa.Nu am simtit de la inceput ca mi-as da viata pentru el.Dragostea a venit treptat si s-a consolidat in timp.Stiam la inceput ca ceva ineplicabil ne lega.Ceva mai presus de noi si ca nu pot renunta la el.Nu puteam sa ii zic dragoste dar ceva era.

Asa am fost si eu ca si tine ma gandeam cum o sa pot sa-l iubesc mai mult decat orice sa simt ca e copilul meu.Dar totul vine de la sine si e atat de puternic.Nu m-am gandit niciodata ca poti iubi pe cineva atat de mult.Uneori ma speriu cat de mult.Si sa stii ca nu sunt vorbe goale mai ales ca eu sunt putin mai rece din fire.

Tu doar trebuie sa fii convinsa ca vrei un copil.Restul nu o sa il faci constient vine de la sine.

In primele saptamani cand l-am adus acasa mi-a fost forte greu.El s-a adaptat relativ repede dar noi mai greu si ma gandeam ca nu fac fata , ca nu sunt in stare sa cresc un copil, dar nu m-am gandit sa renunt la el.Eram foarte obosita nu stiam ce trebuie sa fac, ma panicam la orice ,plangeam din orice .Apoi am stat de vorba cu o doctorita si mi-a zis ca am facut depresie pseudo-post-partum .Ma comportam ca o lauza fara sa mai zic ca din cauza stresului mi sa dereglat cm

Acum Razvan seamana tat de tare cu noi incat am momente cand uit ca nu l-am nascut eu.Discutam cu o prietena (care stie ca l-am adoptat )despre perioadele ei de sarcina si despre sarcina in general si la un moment dat ma intreaba "auzi da' tu ai avut greturi si arsuri?"

Nu iti doresc decat sa simti ce inseamna sa fii mama.Cred ca asta e mult mai important decat orice pe lumea asta.Sunt convinsa ca esti capabila de multa dragoste important e sa nu o irosesti si sa o lasi sa se piarda.

Scuze ca m-am intins atata



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

buna dragelor,
Dandana, mersi mult si pup bebelina si mamica
Asi, m-ai emotionat, esti deosebita si de aceea ai fost binecuvantata cu Razvanelu tau. Sa va bucurati de el si sa fiti fericiti. Sa stii ca eu cand mi-a venit (tarziu) gandul pentru al doilea bebe, nici nu ma gandeam sa fac, vroiam sa adopt, mai ales ca si eu sunt intr-un fel adoptata, dar din pacate nu a vrut sotul meu si nu am vrut sa creez tensiuni. Acum as fi avut si eu al doilea copil si ar fi fost super. Mai ales ca simt ca am atata dragoste de oferit, asa pentru vreo 10 copii.
in fine, ma apuca nostalgia si nu isi are rostul acum.
Oana_beu, nu mai zici nimic ?
Vale, Floricel si tuturor, va pup si weekend fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sorina draga tu esti o scumpa si iti multumesc.

Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

asi nu e prima oara cand citesc aceasta poveste..dar de fiecare data o citesc cu cea mai mare placere..il pupacesc pe Razvanel fiu de "dac"

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Vale de curca day mancam mai mult asa o sarbatorim.
Va pupez pe toate.

Oana_B

Donatii - Craciunul Bunicutilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Asi emotionanta poveste! Hai ca mi-au dat lacrimile ... si parca ma vad pe mine acum citeva luni. Si sa stiti ca si eu am simtit la fel desi eu l-am nascut si l-am asteptat atit, dar parca mi-era teama sa-mi recunosc sentimentele ... si vorba ta, incet, incet ele au iesit la suprafata si frica a mai disparut.

Sorinache sintem bine si crestem si ca Fat-Frumos!

Vale ce sa zic, poate ca e bine sa te gindesti si la adoptie, poate in felul asta iti abati gindurile de la bebe natural si cine stie , va veni pe nepusa masa!

Ancutzule esti in concediu?




si Mihai Nicolae - my little treasure (1 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asi,m-ai facut sa plang asa la prima ora!

Eu l-am convins pe al meu,teoretic ce-l putin sa mearga la urolog,sa vada daca nu cumva are varicocel si asta sa fie cauza spermogramei asa proaste,desi el a mai fost acum ceva ani si ia zis ca-i totul in regula...acum tre sa gaseasca si ceva timp,ca sa ajungem.

O zi cum va doriti sa aveti!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput