hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Iertare ca ma bag,fetelor dragi dar vis-a-vis de prestatul in luna cu HSG (ca eu am la activ 6 HSG-uri,1 laparo si 1 extrauterina),de fiecare data mi-a amintit medicul sa am mare grija sa nu raman insarcinata in aceeasi luna pentru ca ovulul a fost radiat in momentul radiografiei!!!!
Asa cam nu poti face nici o radiodrafie cat timp esti insarcinata ,tot asa este si cu HSG-ul.Daca medicul a mintit (2 mi-au spus),atunci si eu mint!
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna fetele! sper ca v-ati revenit dupa 1 mai muncitoresc!
multumesc pt raspunsuri. am ales sa prestez dupa hsg desi sunt pareri ca n-ar fi chiar ok. mie asistenta dr mele mi-a spus ca nu e nici o problema, doar sa nu fi fost insarcinata in momentul radiografiei, dar si atunci , am citit pe net, ca nu e musai sa ai probleme daca ai facut radiografie si erai insarcinata. asa, ca... cu Dzeu inainte!
ancadragoman, sa te auda Doamne-Doamne. parca tu ai rams in luna cu hsg, nu?
pupici la toata lumea!

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Eu am ramas a doua luna dupa HSG. Trompele erau permeabile, totul era OK. Mi-a spus dr. ca dupa HSG, chiar daca este ok, se pun trompele in miscare. La mine chiar asa a fost! Mult succes!

http://bd.lilypie.com/1DJtp3.png
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Idaira,
referitor la intrebarea ta, eu zic ca daca era sa fie sinechii, se vedea. la mine pe fisa scrie "uter de volum in limite normale, omogen opacifiat" sau cam asa ceva, de unde deduc eu ca substanta de contrast s-a raspandit uniform acolo, deci nu sunt probleme. banuiesc ca in cazul unor sinechii culoarea nu ar fi uniforma. la tine pe bilet ce scrie, referitor la uter? pupici

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Reactualizez subiectul dintr-un motiv ... dureros, la propriu.
Am facut histeroscopie la Giulesti cu anestezie generala, nu am simtit nimic, a fost ok si dupa, insa dupa 5 zile am avut menstruatia - histero s-a facut f tarziu din cauza zilelor libere de 1 mai si apoi datorita unor amanari obiective si astfel am ajuns sa o fac in ziua 20.
Problema este ca la ciclu am avut niste dureri cumplite, nu puteam sta in picioare, ma durea tot bazinul de credeam ca mor! Acum s-au temperat, ma mai doare din cand in cand,ca niste impunsaturi in uter.
Am facut o eco care a fost buna.
A patit cineva asa ceva? Mai ales, cineva cu uter retrovers?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

goldi, nu stiu cum e la histeroscopie, dar la mine, dupa HSG, in perioada ovulatiei am avut niste dureri suportabile, in conditiile in care de obicei eu nu simteam nimic deosebit. mai mult, am o colega, care tot dupa HSG a ramas cu mari dureri, tot in perioada ovulatiei, dureri care o tin 4-5 zile. (ea a facu HSG acum mai multi ani si de atunci tot asa).

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Hmmmmmm ... ce ma bucur !!
Daca si luna viitoare este tot la fel ...

Andrushca,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by carla01

Buna,

sunt noua pe acest forum si sper ca sa am unele raspunsuri la problemele pe care le am si anume faptul ca nu pot avea copii.

spermatozoizii sotului la ultima analiza au iesit putin cam lenti dar cica nu el ar fi cauza.

am facut si eu HSG la Timisoara .frica a fost destul de mare dar durerea a fost si nu prea.rezultatul a fost ca trompa dreapta imi este infundata, deci sansele sa raman insarcinata se micsoreaza la 50%.
eu sperante am.
acum sunt la perioada de ovulatie si incerc sa am cat mai multe contacte.

mai departe nu mai stiu ce sa fac.daca cineva a trecut prin asa ceva rog sa-mi dea niste sfaturi si pareri .

multumesc.



Eu am fost in aceasi situatie,trompa stanga infundata si dreapta s-a desfundat in momentul in care au introdus substanta de contrast,rezultatul este ca am in burtica o fetita de 14 saptamani.Am ramas in prima luna dupa HSG,deci se poate.Iti tin pumnii si asteptam vesti
Am vazut tarziu ca ai modificat subiectul

anca 14+

Maria
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Buna seara!Am facut azi histeroscopie, si desi imi era ff frica, dr meu,m-a linistit...conteaza fmult si legatura pe care o ai cu dr, cat de aproape este de tine in momente grele!Dr. Anastasiu, din bv, dupa parerea mea este cel mai bun!mi-a explicat totul(am facut anestezie locala), mi-am vazut uterul,rozuliu, frumos pregatit ptr bebei!mi-a garantat ca o sa am daca vreau, 1000 de bebei, dar, nici chiar asa, nu?!din 15 tb sa ne punem pe tb, si sa speram ca se prinde!Va pup si va doresc de bebei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Bravo, simo. Spor la si un cat mai repede!




http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Mergi la inceput