hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Buna fetele,

Am si eu o intrebare, poate voi mai stiti. Ar trebui sa fac instilatii (perfuzii pentru trompe) sapt viitoare luni (z 9). Acuma nu stiu daca luni nu o sa mai am inca pete, se poate face perfuzia, sau trebuie sa se termine definitiv ciclul ?
Si inca o intrebare: cred ca am candidoza, inca nu am rezultatul de la secretie, o fi ok sa fac perfuzie?

Va multumesc tare mult daca imi raspundeti si mie ca tare sunt in dubii daca sa fac luna asta sau sa o las pe luna viitoare. S-or fi putand infunda daca nu fac luna asta? (stau cam asa: o trompa buna, una slab permeabila)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Kia, daca spui ca o trompa este infundata (partial permeabila), de nu faci laparoscopie? Instilatiile, din cate am auzit eu sunt dureroase, necesita timp (se fac regulat) si pe deasupra nu garanteaza ca problema se va rezolva. In schimb, prin laparo se descopera problema mult mai simplu, se trateaza si totul se face sub anestezie.




http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Felicia, pai e simplu: mai am 2 laparo facute, nu pentru trompe ci pentru endometrioza. La a 3a nu ma mai prinde nimeni :)). Acum sincer, trompa mea slab permeabila nu e asa proasta (a trecut lichidul prin ea la HSG) ca sa merite o laparo.
Eu sunt in dubii daca sa merg la aceste instilatii sapt viitoare (ele nu mi-au fost recomandate de medicul meu, ci de o alta doctorita care era la externernare si nu am incredere absoluta in ea). Mai am si aceasta candidoza ...

Din pacate nu am reusit sa vorbesc inca cu medicul meu. Credeam ca stiti voi mai multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Kia, de ce nu te tii de medicul tau, sa te urmareasca el in continuare si sa iti dea el tratament, spun asta pt. ca daca mergi la 10 medici, fiecare are parerea lui si din atatea sfaturi nu mai stii sa le alegi pe cele mai bune. Eu sunt patita asa ca acum am o dr. care ma supravegheaza si ce-mi spune sa fac aia fac. Succes!



http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Pentru fetele cu histeroscopii la Giulesti: se verifica si peristaltismul trompelor ?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Goldi, eu am facut histeroscopia la giulesti si mi s-a explicat in detaliu tot. Procedura in sine acopera o anumita arie de investigare dar 'ochiul' experimentat al doctorului poate vedea putin mai multe. De exemplu la mine s-au vazut ambele orificii tubare si la cea dreapta mi-a aratat doctorul cum bulele de aer sau lichid intrau pe orificiu spre trompa, de unde a tras concluzia ca trompa dreapta este si permeabila (la stanga s-a vizualizat orificul tubar dar nu a fost aceeasi imagine).
Banuiesc ca peristaltismul trompei este capacitatea ei de a 'transporta' in mod eficient celula in dezvoltare dinspre treimea superioara (unde are loc conceptia) spre uter prin miscari peristaltice specifice, prin intremediul cililor care o captusesc pe interior. Cu alte cuvinte, arata functionalitatea trompei. Ei bine, nu cred ca histeroscopia poate demonstra functionalitatea trompelor uterine, doar permeabilitatea la intrarea in uter.
Si ar mai fi un aspect... se pare ca trompele au acea capacitate peristaltica sub efect hormonal intr-o anumita perioada a ciclului menstrual - la ovulatie, respectiv motilitatea specifica a trompei este dependenta de un echilibru hormonal estrogeno-progestativ ( estrogenii maresc peristaltismul tubar, adica contractiile musculare, pe cand progesteronul il diminueaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla01 spune:

Buna,

sunt noua pe acest forum si sper ca sa am unele raspunsuri la problemele pe care le am si anume faptul ca nu pot avea copii.

spermatozoizii sotului la ultima analiza au iesit putin cam lenti dar cica nu el ar fi cauza.

am facut si eu HSG la Timisoara .frica a fost destul de mare dar durerea a fost si nu prea.rezultatul a fost ca trompa dreapta imi este infundata, deci sansele sa raman insarcinata se micsoreaza la 50%.
eu sperante am.
acum sunt la perioada de ovulatie si incerc sa am cat mai multe contacte.

mai departe nu mai stiu ce sa fac.daca cineva a trecut prin asa ceva rog sa-mi dea niste sfaturi si pareri .

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna dimineata fetelor si multumesc celor care m-au incurajat.
am intrat sa va impartasesc experienta mea cu HSG. Am facut ieri HSG-ul la Giulesti si rezultatul de la radiologie este asa: trompe permeabile (a trecut substanta de contrast), filiforme, cudate, proba cotte: slab pozitiv. intai mi s-a spus ca e de bine, apoi am fost la dr. mea (Cezara Bucur)cu filmul si ea a inerpretat asa: sindrom aderential. a zis ca nu e chiar rau. dar trb vazut de ce sunt trompele asa sinuoase ( de la derente). asa ca peste o luna m-am decis sa fac si laparoscopia sa vedem ce e pe acolo.
Si acum vesnica intrebare: se apropie ovulatia, am voie sa prestez? ca am uitat sa intreb dr., ca eram foarte zapacita.
Celor care urmeaza sa faca: nu va fie frica, nu doare, pe mine nu m-a durut aproape deloc, mai mult am avut emotii si dr. au fost foarte delicati.
Se spune ca doare daca ai trompele infundate, dar era o fata acolo care a avut trompele infundate si nu a durut-o nici pe ea.
va pup si scuze ca m-am lungit.


andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Eu luni am facut HSG,panicata rau cu citeva zile inainte(de citeva luni ma tot cacai sa o fac!)dar destul de calma chiar in ziua explorarii.Diagn:trompe permeabile,fara semne de patologie clinica.
Si-acum intrebarea mea:daca ar fi fost sa am sinechii ar fi trebuit sa se vada ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Andreea normal ca poti sa prestezi,rezultatele mi se par super bune,eu am ramas exact dupa HSG asa ca la treaba cu tine.Astept vestea cea mare peste 2 saptamani

anca 11+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput