hsg si histeroscopie

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

goldi, asa este, fetele ma tot confunda cu o graviduta fericita si nu am de gand sa le dezamagesc. Pana la urma asa o sa fie si cred ca se apropie ziua norocoasa. Din pacate nu o sa am timp sa mai incerc ceva natural chiar daca este patea ce/a mai placuta din toata povestea pt ca o sa trec pe AC. Si dr. mi-a spus ca am timp sa fac si histero, asa ca timp o sa imi gasesc.
Eu am facut anestezie generala la punctii si de fiecare data a fost diferit. Depinde foarte mult de dr. anestezist. La prima anestezie cand m-am trezit eram in stare sa ma dau jos de pe masa si sa plec pe picioarele mele din sala de operatie. Nu am avut absolut nimic, nici un fel de ameteala, nu stiu ce antidot mi-a facut dar a fost perfect. Atunci am prestat suficient la dr. anestezist si sigur asta a contribuit la starea de mea de bine de dupa anestezie.
Parerea mea este sa ii spui dr. anestezist ca dupa somnicul indus de anestezie o sa trebuiasca sa conduci masina si sa iti faca ce stiu ei mai bine ca se face (sigur au tot ce le trebuie).
Te pup si iti tin pumnii pt miercurea viitoare. Cu cine o sa o faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Fetelor, ma simt datoare sa multumesc celor de aici care mi-au raspuns la intrebari cand eram in pragul unei histeroscopii, am avut histeroscopie operatorie pentru fibrom luni, acum sunt bine, nu m-a durut deloc, nici dupa trezire, am avut doar o durere musculara, probabil de la anestezie. Va trebui sa mai fac probabil una, asa a fost de la inceput planul, dar oricum prima a fost un succes, a scos mai mult decat se astepta din fibrom, aproape tot, eu avand un fibrom destul de urat. Nu stiu daca dupa o anestezie generala e indicat sa mergi cu masina. Eu am stat pana a doua zi in spital desi nu m-a durut nimic, pentru ca aveam de facut un drum lung inapoi spre casa. Daca esti din Bucuresti, poate iti da drumul in aceeasi zi dar nu stiu daca esti chiar in stare de condus. Pe mine m-a operat dr. Ion Ionut de la Giulesti, am fost foarte multumita de dansul, mi-a lasat impresia unui profesionist si a unui om deosebit. Multumesc fetelor care mi-au povestit experientele lor cu histeroscopia. Va pup si va doresc la toate numai bine!

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

Buna, vreau sa intreb si eu fetele care au facut histerosalpingografie cate zile au avut scurgere dupa operatiune?, eu am facut marti HSG si am si astazi o usoara scurgere, nu ma doare nimic numai ca nu se termina, intreb ptr. ca maine tre sa merg la dr. la monitorizare si imi este jena sa ma duc asa.
multumesc


http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Ela, eu am avut scurgere doar in ziua in care mi-am facut HSG si am eliminat doar acel lichid care mi s-a injectat. A doua zi nu am avut nimic.
Apropo, ce ti-a iesit la HSG?


Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

mercic felicia ptr. raspuns, la mine chiar e ciudat ca inca mai am scurgerea aia si astazi, oricum diseara ajung la medic ptr. monitorizare si am sa discut si prob. asta.
la HSG se pare ca-i de bine, trompele is permiabile , ar fi o usoara anexita pe dreapta si mici sinechii uterine marginale, dar am discutat cu un medic gineco si mi-a spus ca oricine are asa ceva si sa nu-mi fac absolut nicio problema
...asa ca sper sa se intample minunea cat mai repede

http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna fetele!
ella, te-a durut la HSG? unde ai facut? eu fac luni la Giulesti si mor de frica!

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

andreea, stai linistita ca nu doare asa rau, eu ma asteptam sa doara si tot asteptam ,pana medicul a spus gata:), e mai mult o usturime, o jena, dar e f rapid, iar dupa aia e o durere ca la cm care trece pana seara eu a doua zi am si uitat de HSG...asa ca fii curajoasa ca trece repede.
eu am facut in galati la maternitate
succes si te asteptam cu vesti bune

http://tt.lilypie.com/TnCpp3.png-decembrie 2006
Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

elaa, multumesc pt incurajari, sper sa am o experienta cum ai avut tu. si sa fie intr-un ceas bun si la tine, sa vina bb! te pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

quote:
Originally posted by andriushca

buna fetele!
ella, te-a durut la HSG? unde ai facut? eu fac luni la Giulesti si mor de frica!

andreea



Buna
Si eu am facut HSG la Giulesti si sa stii ca durerea este suportabila si de scurta durata,important este ca at cand te duci sa iti invingi teama si sa iti repeti ca nu o sa te doara,eu asa am facut si a mers.
Eu am ramas imediat supa HSG asa ca iti tin pumnii.

anca 11+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna fetelor!
Andriuscha nu fi speriata, am facut si eu HSG la Giulesti, vineri pe 13.04 si chiar nu a fost dureros deloc.Ai o usoara senzatie de usturime care trece imediat, inainte de a te da jos de pe masa aia.
Daca iti este de ajutor, (eu nu am stiut ca nu mi-a spus nimeni) vezi ca trebuie sa ai la tine halat si papuci daca nu te interneaza o zi.
Depinde la ce medic esti, ca unii medici interneaza .
Sa nu iti fie frica si multa bafta!

Mergi la inceput